Odyssée sous contrôle...
Fantazja, Przygoda, Rozrywka SF
Adam

Jale | 2015-05-18
Przeczytana: 17 maja 2015

Uroczy kiczyk, pozbawiony głębszych ambicji i wypełniony po brzegi fikuśnymi obcymi, watahami dziwacznych zwierząt oraz karkołomną, chwilami zupełnie absurdalną akcją.

Fabuła tej powieści jest prościutka. Międzyplanetarny agent sił bezpieczeństwa trafia na planetę zamieszkaną przez ośmiornicopodobnych obcych, którzy z nie do końca jasnej przyczyny wciąż dybią na jego życie. Raz i drugi udaje mu się ująć z zamachu z życiem, ale w końcu zostaje schwytany i... budzi się jako mózg w słoju. Potem jest jeszcze dziwniej. Do kompletu dochodzi - obowiązkowy, skoro to francuska powieść - romans z eteryczną pięknością, zarabiającą na życie tworzeniem wierszy.

Przygody bohatera chwilami są nad wyraz karkołomne, kiedy indziej z grubsza "zwyczajne" (w końcu Bond co odcinek też tak potrafi), psychologia postaci jest zgrabna, a język wartki, dzięki czemu książeczkę czyta się bardzo szybko i nadspodziewanie gładko. A wtedy następuje finał - istna wisienka na torcie, za którą podnoszę ogólną ocenę...

man-o | 2016-06-04

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie mam pojęcia dlaczgo dałem aż trzy gwiazdki....
Po prostu gniot z gatunku SF. Akcja z gatunku "zabili go i uciekł", absurd goni absurd, zrobiło się tak nudno że po dojściu do 2/3 książeczki przeskoczyłem do ostatnich kartek i... okazało się że niepotrzebnie męczyłem się z tymi 2/3, bo i tak cała akcja nie była realna, w obydwu znaczeniach.

Andrzej | 2017-05-07
Przeczytana: 07 maja 2017

Początkowo akcja nie zacheca zbytnio do czytania, trochę się ciągnie ale też bez przesady. Później następuje znaczne ożywienie, a miejscami książka zaczyna dość mocno wciągać. Pod koniec akcja zaczyna tak przyśpieszać, że w zasadzie już nie wiadomo o co chodzi, a cała prezentowana historia staje się bardzo naiwna i budzi już naprawdę ogromne podejrzenia.
Jeśli miałbym ocenić książkę, to nie powiedziałbym że jest zła. Ale nie jest też nad wyraz dobra, w samraz na zagospodarowanie nadmiaru wolnego czasu.
Trochę w oczy kłują też często powtarzane wyrazy i ich zestawienia, ale można to wybaczyć autrowi bo szybkość wydarzeń sprawia, że ta wada nie odrzuca aż tak mocno.

zibi | 2017-05-12
LordVaderJunior | 2017-04-28