Good night, Dżerzi

Wydawnictwo: Świat Książki
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Jerzy Kosiński, Nowy Jork
Ag2S

Powieść osnuta wokół losów sławnego pisarza Jerzego Kosińskiego – polskiego Żyda, który zrobił w USA wielką karierę. Kim naprawdę był ów kontrowersyjny człowiek, zmieniający wciąż swą biografię, naznaczony Holokaustem bywalec klubów dla sadomasochistów, podejrzewany o to, że nie napisał sam głośnego „Malowanego ptaka”? Ciekawa konstrukcja: narrator (sam Głowacki) próbuje stworzyć scenariusz do filmu o Kosińskim, przemierzając emigrancki Nowy Jork. Niepokojące, błyskotliwe, w części autobiograficzne.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

allison | 2017-03-21
Przeczytana: 19 marca 2017

(Recenzja najpierw ukazała się na kulturaonline.pl)

”Good night Dżerzi” Janusza Głowackiego to oryginalny portret kontrowersyjnego pisarza, jakim był Jerzy Kosiński. To również satyra na nowojorski świat sztuki i kultury.

Proza Głowackiego łączy cechy powieści, literatury faktu i felietonu. Tworzy to niesamowitą, nieraz wybuchową mieszankę, w której prawda przeplata się z fikcją i legendami narosłymi wokół postaci Jerzego Kosińskiego.

Narrator – alter ego autora – często przyznaje, że ma problem z oddzieleniem autentycznych wydarzeń od mitów, jakie na swój temat zbudował tytułowy Dżerzi, czyli Kosiński. Wiadomo bowiem, że słynął z bujnej wyobraźni, a wielu znajomych nazywało go wprost notorycznym kłamcą, który wymyślał niestworzone historie nawet wówczas, gdy wcale nie musiał tego robić.

W książce mamy sporo przykładów jego mitomanii. Przywołują je różne postacie, z których relacji i wspomnień Głowacki buduje portret autora ”Malowanego ptaka”.

Obraz ten przypomina...

Wojciech Gołębiewski | 2014-05-27
Przeczytana: 26 maja 2014

Cuchnącą atmosferę stworzono wokół tej książki, jej autora i jej bohatera. Posypały się ataki, i na Głowackiego, i na Kosińskiego. W związku z tym warto przypomnieć słowa Norwida:
„My pochodzimy ze społeczeństwa jedynego na globie, w którym nie ma ani jednego czymkolwiek bądż wyższego obywatela, który by zelżonym od rodaków albo upoliczkowanym i nawet obitym nie był”.
W dobie internetu nonsensem by było przytaczać tu cv Kosińskiego; ja tylko chcę zwrócić uwagę, że nie „wypadł sroce spod ogona”. Studiował u prof. Chałasińskiego, był asystentem w Instytucie Historii i Socjologii PAN, wyjechał na stypendium naukowe do Stanów, ukończył podyplomowe studia na Uniwersytecie Columbia, wykładał na kilku Uniwersytetach, w tym prestiżowych Yale i Princeton, w 1973 r. został prezesem amerykańskiego Penclubu, był prezesem Oksfordskiego Instytutu Studiów Polsko-Żydowskich, ...

Katarzyna Bartnicka | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Good night, Dżerzi, to powieść nie tyle opowiadająca czy kreująca wręcz obraz Jerzego Kosińskiego (nikt nie zrobił tego lepiej niż on sam), ale obraz nowojorskiej celebryty. Głowacki pisarz emigrant zza żelaznej kurtyny (podobnie jak Kosiński) pokazuje w sposób ironiczny świat amerykańskiego szoł biznesu. Jeśli ktokolwiek spodziewa się, że dowie się czegoś o Kosińskim czegokolwiek nowego, co już wcześniej było o nim powiedziane, łącznie z tą kupa pomyj co wylano nie tylko na niego lecz i na powieści które napisał, to będzie zawiedziony. Sama bardzo lubię sposób jaki Janusz Głowacki prowadzi swoja narracje, w sposób eklektyczny, prześmiewczy, ironiczny, a przede wszystkim ciekawy. Nie pada przed Kosińskim na kolana, ale jako inteligentny człowiek nie może nie zauważyć sukcesu jaki ten odniósł za wielką woda, jak i nie może nie zauważyć, ze sukces ten zawdzięcza w głównej mierze kreacji własnej osoby, tworzeniu historii co do której bardzo długo wielu będzie miało wątpliwości. Można...

talia44 | 2013-09-06
Przeczytana: 06 września 2013

Książke Janusza Głowackiego "Good night Dżerzi"czyta się bardzo dobrze.Jest ona osnuta wokół losów sławnego i kontrowersyjnego pisarza Jerzego Kosińskiego.
Kosiński umiał się w Ameryce wykreować.Był uzależniony os sławy i ciągle miał poczucie,że za mało się o nim mówi i pisze.To postać tragiczna ze złamaną psychiką.
Głowacki przedstawia Kosińskiego bardzo negatywnie jako spryciarza,kłamczucha,plagiatora i kobieciarza.Wyciąga najbardziej kontrowersyjne fakty z życia pisarza.Ciekawe czy napisaby to wszystko gdyby Kosiński żył.Mam wrażenie że Głowacki kreuje w książce samego siebie.
Warto przeczytać.

kajsa | 2011-07-30

Rok 1988, aula filologii polskiej UŁ i on bożyszcze nas studentów w jasnym prochowcu...Jerzy Kosiński.Jego twórczość była mi bliska przez wiele lat. "Malowany ptak" szokował i jednocześnie przyciągał.
I taki według mnie był jego autor.
Uważam,że Janusz Głowacki w swojej powieści pełnej niedopowiedzeń rewelacyjnie przedstawił Kosińskiego. Postać, która jednych magnetyzowała,innych bulwersowała. To człowiek zagadka i cieszę się, że autor "Good night Dżerzi"nie odarł jej z tajemnicy.

lapsus | 2011-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2011

To dobra książka, którą dobrze się czyta, ale... Może to dużo, mnie jednak brakło zgłębienia postaci Kosińskiego. Głowacki raczej ślizga się po obiegowych opiniach i tak naprawdę nie próbuje zejść w mrok duszy zaszczutego pisarza. W tym aspekcie jest to rzeczywiście raczej szkic scenariusza niż literatura. Tę głębię psychologiczną uzyskuje autor tworząc portret Maszy. Zresztą wątek romansowy wydaje się tutaj najciekawszy, tylko że ja nie do końca tego od powieści "Good night, Dżerzi" oczekiwałem. Świat bohaterów jest tutaj zbyt skąpo zarysowany, by w ogóle móc mówić o portrecie środowiska nowojorskich artystów, a przecież po ostatnich problemach Polańskiego świeże spojrzenie na te sprawy mogłoby wnieść coś istotnego. Nie żebym się czepiał, ale tytuł: "Masza - ostatnia miłość Malowanego Ptaka" byłby chyba prawdziwszy.

ania | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015

Oczywiscie nie jest to rodzaj literatury, ktora nie przypadnie do gustu kazdemu.
A przed przystapieniem do lektury dobrze byloby sie zapoznac przynajmniej z Malowanym ptakiem Kosinskiego, zeby wiedziec o co kaman.
Ja ten warunek spelnilam i ksiazka bardzo mi sie podobala.
Chociaz rzeczywiscie, postac Maszy przycmila Dzerziego.
Ale kto powiedzial, ze to ma byc monodramat?

mieszka | 2018-03-08
Na półkach: Przeczytane, DKK
Przeczytana: 08 marca 2018

Zastanawiam się czy to miał być portret. A jeśli tak to czyj. Ile jest Dżersiego. A ile przygód emigrantów na Manthatanie. I mimo, że czegoś mi do końca brakuje, kupuje taką formę opowiadania. Nie razi ani język Dżanusa, ani wyuzdany erotyzm Kosińskiego. To po prostu jest.

PABLOPAN | 2012-02-16

Bardzo dobra książka. Pokręcona jak sam autor "Malowanego ptaka". Warto przeczytać, żeby chociaż przybliżyć sobie postać Kosińskiego. Polecam.

Monique | 2015-08-03

Sama nie wiem, może to efekt tego, iż czytam troszkę inną literaturę, chociaż staram się być otwarta na różne gatunki.

Nie ten czas dla tego typu książek…rozczarowana? Hmm, ciężko powiedzieć.

Naprawdę nie mam zdania na temat tego dzieła… tak bo jest to zdecydowanie dzieło.
Dla mnie troszkę za wulgarna, aż za…

Na dzień dzisiejszy panu Głowackiemu podziękuję.