Miasto utrapienia

Wydawnictwo: Świat Książki
Darmowe dodatki Edytuj książkę
literatura piękna

Metafizyczny dystans. Niepowtarzalny styl. Pilch w najlepszej literackiej formie. Jego powieść pełna jest przewrotnego humoru i celnych obserwacji. Przyjemność lektury, jak zwykle u tego autora, zaczyna się już od pierwszych słów: Urodziłem się w roku 1976 - dwa lata po największym w dziejach tryumfie polskiego futbolu i dwa lata przed wyborem polskiego Papieża. Przez całe dzieciństwo, a może i później, byłem absolutnie pewien, że Polska jest odwieczną piłkarską potęgą oraz że Papież zawsze jest Polakiem.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Marek | 2018-06-24
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Uwielbiam prozę J. Pilch, każdą.

Ggolob | 2018-06-06
Na półkach: Audiobook, Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2009

Co z tego, że Autor potrafi ładnie budować zdania po polsku, kiedy nie ma nic interesującego do przekazania. Książka bez tempa, bez myśli przewodniej, przegadana, powracają wielokrotnie te same wątki, po prostu mierna. Nawet pojawiające się warszawskie tło oraz strzępy faktycznych wydarzeń nie są w stanie przyćmić wrażenia straty poświęconego czasu. Może Autor chciał coś ukryć między wierszami, albo rozbawić czytelnika sposobem budowania zdań? W moim przypadku nie udało mu się. Podobała mi się za to interpretacja Krzysztofa Kolbergera. Dzięki niemu dobrnąłem mniej więcej do 2/3 książki, a później ... najzwyczajniej wyjąłem płytę z odtwarzacza i tak skończyła się moja przygoda z Miastem Utrapienia.

Mateusz | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

DNO, DNO, DNO. ŻAŁUJĘ, ŻE DO RĘKI WZIĄŁEM TĘ KSIĄŻKĘ. NIE POLECAM.

sylsie78 | 2018-01-17

Ironiczna, dobrze napisana.

Stokrotka1504 | 2017-09-10

Sięgnęłam po książkę Jerzego Pilicha ze względu na jej nominacje do Nagrody Literackiej Nike w 2005roku.
Akcja utworu toczy się na początku naszego tysiąclecia. Pisarz zestawia ten czas z dawnymi latami.
Głównym bohaterem powieści pt. ,,Miasto Utrapienia” jest Patryk Wojewoda. Uważam , że jest on ciekawą postacią.
Patryk urodził w 1976 roku w Granatowych Górach, miejscowości położonej na południu Polski. Główny bohater kończył szkołę podstawową w czasach rozpadu PRL-u. Wśród jego kolegów szkolnych znajdowali się Esmeralda Dorsz, Luizjana Poświat, Olivier Gruchała oraz Nicoll Bażanowska. Lekcje odbywały się w pracowni biologicznej. Sala ta stała się również miejscem przekazu „dziejowych wiadomości” m. in. informacją o upadku muru berlińskiego. Wiadomości o rozpadzie ZSRR były przekazywane przez nauczycielkę ruskiego, zwaną przez uczniów Piękną Pietią. Patryk Wojewoda będąc dzieckiem chciał zostać papieżem. Jego dziadek Jan Napomucen Wojewoda stanowczo mu to odradzał. Zdaniem...

Bartek K | 2017-04-24

Irytacja, jakiś ferment, może nawet kwasy żołądkowe, czyli czytam i się jakoś tak denerwuję. Miało być przecież o takim kolesiu co PIN-y słyszy i w ogóle ma super moce w uszach. No, a nie jest. Dopiero po czasie doszedłem do wniosku, że to nie o Patryku, niedoszłym papieżu, prawie absolwencie prawa, a o mieście, które zmienia ludzi. Od głównego bohatera począwszy, przez bezrobotnych impotentów przebrnąwszy i na ojcu Patryka skończywszy. I w sumie po lekturze została: irytacja, ferment jakiś może nawet palące kwasy żołądkowe, ale tym razem na siebie. Przede wszystkim te uczucia dlatego, że dałem się zwieść zasłyszanej recenzji „Miasta Utrapienia” (bardzo zdawkowej i mylnej) ale także dlatego, że tak późno dostrzegłem o czym autor pisze. A pisze, i to warto podkreślić, dobrze i ciekawie. Serdecznie polecam.

Michał Weręgowski | 2017-04-06

Jak na Pilcha to bez szału.

Ylfka | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

Uczę się ostatnio szanować swój czas poprzez rezygnację z czytania książek, które nie zdołały mnie przekonać do siebie mniej więcej do połowy objętości. Wszak na świecie tyle książek, a tak mało czasu... "Miasto utrapienia" dzisiaj pomogło mi rozwinąć tę umięjętność. To, co niektórych zainteresowało - brak akcji, chaotyczna, szarpana narracja, brak konkretnej treści, a liczne bystre obserwacje codzienności i (auto)ironiczne komentarze - to dla mnie jednak za mało. Pytanie, jak ta powieść się kończy, stało się zupełnie nieistotne, jednak nie dlatego, że treść jest taka świetna - po prostu non me gusta. A de gustibus non disputandum est.

Alen | 2017-01-16

Zgadzam się - Pilch w najwyższej formie. Barvo Mistrzu.

skyrkz | 2016-09-09

Minimum akcji, maksimum stylu, i też może być ciekawie. Ponadto Pilch pokazuje nie tylko przywary Polaków, ale i chaos jaki człowiek może mieć pod swą całkiem niemałą kopułą.