Miasto utrapienia

Wydawnictwo: Świat Książki

Metafizyczny dystans. Niepowtarzalny styl. Pilch w najlepszej literackiej formie. Jego powieść pełna jest przewrotnego humoru i celnych obserwacji. Przyjemność lektury, jak zwykle u tego autora, zaczyna się już od pierwszych słów: Urodziłem się w roku 1976 - dwa lata po największym w dziejach tryumfie polskiego futbolu i dwa lata przed wyborem polskiego Papieża. Przez całe dzieciństwo, a może i później, byłem absolutnie pewien, że Polska jest odwieczną piłkarską potęgą oraz że Papież zawsze jest Polakiem.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

allison | 2014-01-06
Na półkach: Pilch, Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Pan Pilch w doskonałej formie - humor, sarkazm, absurd, groteska, a wszystko to podane w oryginalny sposób, kwiecistym i soczystym językiem, w którym króluje niezmiennie gigantycznie rozbudowana składnia.

Perypetie głównego bohatera śmieszą, rozbrajają, czasem irytują, czasem skłaniają do refleksji, podobnie jak losy innych postaci, zwłaszcza z najbliższego kręgu Patryka. Trudno nie zwrócić uwagi na owładniętego miłością do płci pięknej i słabością do dziwek ojca narratora, jednak moim faworytem jest dziadek Jan Niepomucen, zwłaszcza w chwilach furii, która owocuje nader ekspresyjnymi monologami.
Postać księdza to także literacki i językowy majstersztyk.

Sporo scen z tej powieści stanowi satyrę na naszą rodzimą rzeczywistość, nie jest to jednak książka malkontencka. Autor, jak zawsze, trafnie obnaża słabości i kompleksy Polaków (i trudno mi się z nim nie zgodzić).

Plusem jest też zaskakujący epilog, w którym do głosu dochodzą autobiograficzne i autotematyczne motywy....

SłabyGracz | 2013-10-25

Jak ktoś mnie pyta jaka książka jest moim zdaniem najsmutniejsza, to zawsze polecam mu Pilcha. Takiego pesymistycznego ładunku emocjonalnego nie zauważyłem u żadnego autora(choć polecam ostrożność w słuchaniu moich sądach, bo się nie znam). W "Mieście utrapienia" jest podobnie. Jest jeszcze jedno podobieństwo do innych jego książek: poszarpana narracja oraz niesatysfakcjonujące zakończenie. Jednak pomimo tego małego minusu czyta się ją dobrze. Czasami nawet miło i refleksyjnie. Nieco absurdalny pomysł na fabułę zmierza ostatecznie w dobrym kierunku. Jest tu miłość, rodzinne historyjki, życiowe nieudacznictwo, przejaskrawiony obraz kobiety i w ogóle zestaw życiowych tematów podany w literackim sosie pełnym okrągłych zmian godnych laureata nagrody Nike.

Jeżeli ktoś się waha czy ją przeczytać to niech przestanie, bo warto. Ja polecam, ale osobiście powiem, że znam lepsze książki tego autora(choć to akurat jest zdanie skrajnie subiektywne).

Konwalia | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

Ciężko było mi przekonać się do stylu tego autora. Po przeczytaniu kilkunastu kartek miałam ochotę odłożyć książkę, jednak dałam jej szanse i nie żałuję. Spodobał mi się dystans autora, a niektóre opisane przez niego celne obserwacje obyczajowe zaskakiwały mnie i śmieszyły.

marukja | 2011-08-13

Zarwałam całą noc, czytając i śmiejąc się do rozpuku. "Miasto utrapienia" to tak naprawdę miasto finezycjnego dowcipu, w którym czytelnik kroczy ulicami ironii, w dzielnicach groteski, a tuż za rogiem czyha niebezpieczne zaskoczenie. :) Książka godna polecenia!

Grażyna | 2015-03-15

MsSurrealist | 2010-04-22
Przeczytana: 29 kwietnia 2010

Byłam bardzo ciekawa prozy Pilcha. Choć przy pierwszych stronach poczułam lekkie zdezorientowania w stylu: "O co w tym wszystkim chodzi?! Gdzie jest akcja?", to książka wciąga swoją, przyznam, dziwną fabułą. Postaci moją swoje charakterystyczne zboczenia, co w oczach odbiorcy działa na ich korzyść. Frapujące cytaty, celne riposty, dogłębne analizy. Nieco ironii. Przy okazji wyniosłam trochę wiedzy i nieco nic nie znaczących faktów, ale uczucie samozadowolenia jest :)
Gorąco polecam tą pozycję, postać Konstancji Wybryk zapisała się w moim prywatnym kanonie jako jedna z najciekawszych i najbardziej intrygujących bohaterek/postaci kobiecych ;]

edit3008 | 2012-02-03

Pierwsza książka i ostania tego autora po którą sięgnęłam. Straszny chaos....nie chce go więcej czytać.

paulinkalinka | 2013-10-19
Przeczytana: 18 marca 2013

Hmmm…
Już pierwsze zdanie czytało mi się z błogą przyjemnością. Herbatka, ciepły kocyk, dobre oświetlenie i „Miasto utrapienia”. Jak przyjemnie!
Chociaż ta książka jest o wszystkim i o niczym, mnie to wcale nie przeszkadzało.
Patryk Wojewoda jest głównym bohaterem książki i wspomina swoje życie. Patryk mieszka i studiuje w Warszawie. To właśnie w Stolicy chłopak uświadamia sobie, że ma dar. Nie, nie jest superbohaterem i nie ma takich mocy, ale gdy przeczytałam o jego darze przez moją głowę przemknęło takie przeciągłe: „Cooooooo?”, a po chwili: „Ale fajnie”.
W powieści Jerzego Plicha nie można doszukać się chronologii. Raz Patryk ma dwadzieścia kilka lat, później zaledwie kilka, by stronę dalej poznać Patryka około 13-letniego. I tak w kółko. Wszystkie wydarzenia trzeba sobie samodzielnie układać w głowie, ale, moim zdaniem wystarczą trzy określenia czasu: mały Patryk, młodociany Patryk, dorosły Patryk. Do zrozumienia fabuły wystarczy. Nie jest ona zresztą rozbudowana. W książce...

starryeyed | 2014-09-11

Ciężko określić tę książkę jednym słowem. Na początku wydawała mi się bardzo chaotyczna, nie do końca wiedziałam jak do niej podejść, nie umiałam jej zrozumieć, nawet porzuciłam ją na parę miesięcy. Jak wróciłam to przeczytałam do końca i dalej nie wiedziałam co o niej myśleć. Pilch jest zdecydowanie jednym z lepszych pisarzy, mam do niego ogromny szacunek, jak i do jego słów. Niektóre cytaty mam pozapisywane w osobnym zeszycie, ale książka nie zrobiła na mnie aż takiego wrażenia.

Ylfka | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

Uczę się ostatnio szanować swój czas poprzez rezygnację z czytania książek, które nie zdołały mnie przekonać do siebie mniej więcej do połowy objętości. Wszak na świecie tyle książek, a tak mało czasu... "Miasto utrapienia" dzisiaj pomogło mi rozwinąć tę umięjętność. To, co niektórych zainteresowało - brak akcji, chaotyczna, szarpana narracja, brak konkretnej treści, a liczne bystre obserwacje codzienności i (auto)ironiczne komentarze - to dla mnie jednak za mało. Pytanie, jak ta powieść się kończy, stało się zupełnie nieistotne, jednak nie dlatego, że treść jest taka świetna - po prostu non me gusta. A de gustibus non disputandum est.

zobacz kolejne z 2095