Raj tuż za rogiem

Okładka książki Raj tuż za rogiem Mario Vargas Llosa
Okładka książki Raj tuż za rogiem
Mario Vargas Llosa Wydawnictwo: Znak literatura piękna
El paraiso en la otra esquina
Znak
2010-10-21
2003-01-01
Danuta Rycerz
człowiek egzystencja

Paul Gauguin, o którym i jego fantastycznej babce jest "Raj..." wiedział, kiedy namalował arcydzieło. Zapewne Mario Vargas Llosa także zdaje sobie sprawę, kiedy napisze książkę znakomitą. Bo taka jest według mnie ta powieść czy też fabularyzowana biografia dwojga nieprzeciętnych postaci.
Miał Llosa szczęście do tłumaczki - "Raj..." został bardzo dobrze przez Marzenę Chrobak przełożony.

To, że Mario Vargas Llosa ma na wskroś lewicowe poglądy wie chyba każdy jego fan, ale książka którą "popełnił" jest moim zdaniem jego opus magnum w tej dziedzinie. Raj tuż za rogiem niemal ocieka anarchizmem i lewicowymi poglądami. Jest to książka dla ludzi zbuntowanych, zmęczonych purytanizmem, nierównościami, powszechnymi zakazami i nakazami jak mamy żyć a jak nie. Obowiązkowa pozycja dla ludzi wolnych, nieskrępowanych szablonami.
Opowiada w niej historię Flory Tristan, działaczki socjalistycznej, feministki i anarchistki, oraz jej wnuka Paula Gaguina.

Czytałam tę książkę wiele lat temu, kiedy moja fascynacja malarstwem i postacią Gauguinie była jeszcze świeża. Fascynująca książka o zmaganiach z wyzwaniami stawianymi przez los, ale także z własnymi aspiracjami. Barwna opowieść o nieprzeciętnych ludziach.

Llosa Vargas to jeden z moich faworytów. Poszukiwanie własnego raju, swego miejsca na ziemi to nić przewodnia powieści. Ze znaną wszem i wobec klasą, erudycją i ogromnym warsztatem literackim, autor szkicuje obie sylwetki głównych bohaterów malarza P.Gaugin'a i rewolucjonistki F.Tristan. Każde , pełne swoich pasji i przedsięwzięć pokonuje meandry losu by w nowej rzeczywistości utkać z tych zamierzeń nowe życie. To nowe życie we własnym raju. Czy im się udało?
Czytajcie. Vargas jest Wielki.

Bardzo, bardzo dobra książka

Bardzo, bardzo dobra książka

Chwilę mi zajęło żeby się w nią "wgryźć", ale potem mnie pochłonęła. Czytałam i jednocześnie wyszukiwałam obrazy, by dostrzec to co autor tak niesamowicie opisał. Znałam twórczość Gauguina, ale nigdy nie analizowałam jej, a teraz inaczej patrzę na jego obrazy.
Życie Flory zdziwiło mnie, ona sama nie wzbudziła mojej sympatii, ale na prawdę oburzyła mnie końcówka ( motyw z pogrzebem).
Reasumując warto przeczytać, dla mnie było to ciekawe przeżycie.

Świetna powieść. A Flora Tristan to zdecydowanie jedna z moich ulubionych bohaterek literackich <3

Nie dałam rady, dobrnęłam do połowy.

Nie dałam rady, dobrnęłam do połowy.

Rewelacyjna ksiazka! Podobala mi sie nawet bardziej niz "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki"

2 przeplatające się opowieści - o Florze Tristan i Paulu Gaugin, idealistach, którzy szukają swojego "raju". Flora walczy o prawa robotników i kobiet. Podróżuje po Francji i głosi "rewolucję", ale pokojową. Trudno jednak o posłuch, gdy się jest kobietą. Paul wyjeżdża na Tahiti w poszukiwaniu autentyczności, prymitywnego człowieka. Wiąże się z kolejnymi kobietami, skandalizuje lokalną społeczność ale za to maluje w niesamowitych barwach, rzeczy, jakich Paryż nie widział. Jednak uznanie nie nadchodzi.
Bardzo interesujące biografie, z mocnym akcentem na życie seksualne bohaterów, które jest elementem ich walki o siebie i źródłem inspiracji.
Dużo realizmu, choć to współczesny autor opisuje sytuacje sprzed 100-150 lat.

• Nobliści
  • Mario Vargas Llosa