Siedem dni ciemności

Tłumaczenie: Wanda Moska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria z Latawcem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Novus Orbis
Zeven dagen donker
83-85560-83-1
blabla

Współczesna powieść dla młodzieży. Szesnastoletnia Marjan jest szczęśliwą, wesołą dziewczyną. Duży, zamożny dom, drogie wakacje, jazda konna, prywatna szkoła. Jedyny kłopot - to marny stopień z geografii. A jednak jej przyjaciel Mark zastanawia się: Co dzieje się z Marjan? Narkotyzuje się? Może jest chora? Na ich przyjaźni od kilku miesięcy zaciążyła ponura tajemnica. Marjan jest molestowana...

Współczesna powieść dla młodzieży.

Szesnastoletnia Marjan jest szczęśliwą, wesołą dziewczyną. Duży, zamożny dom, drogie wakacje, jazda konna, prywatna szkoła. Jedyny kłopot - to marny stopień z geografii. A jednak jej przyjaciel Mark zastanawia się: Co dzieje się z Marjan? Narkotyzuje się? Może jest chora? Na ich przyjaźni od kilku miesięcy zaciążyła ponura tajemnica. Marjan jest molestowana seksualnie przez ojca. Przeżywa dnie i noce pełne wstydu i strachu. Życie zatruwają jej wyrzuty sumienia i koszmarne sny. Nikt nie chce pomóc udręczonej dziewczynie. Dyrektorka szkoły boi się skandalu, a matka - konfrontacji z uwielbianym mężem. Dopiero anonimowa rozmowa z terapeutą pozwoli Marjan wyzwolić się z bezradności.

Tę książę powinny przeczytać wszystkie nastolatki. Zrozumieją, że milczenie nie rozwiąże ich problemów. Że nie muszą bać się i wstydzić. Że nie muszą zgadzać się na zły dotyk dorosłych.

[Novus Orbis, DJ, Gdańsk 2002]

Kamyczek | 2013-07-13

Bardzo dobra książka. W prawdziwy sposób ukazuje skrzywdzoną szesnastolatkę - Marjan. Warta przeczytania.

Annalynne | 2011-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Jedyna taka książka, z tych, które dotychczas przeczytałam, przedstawiająca molestowanie w sposób prawdziwy, gdzie człowiek nie ma wątpliwości, czy to naprawdę mogło się wydarzyć.
Marjan ma szesnaście lat, a od zawsze była dotyka przez ojca nie tak jak trzeba. Nie mamy tu przemocy, która wzięła się znikąd. Wszystko dzięki terapeucie - Guidowi Debackerowi, który skrupulatnie tłumaczy nam wszystko, co się wydarzyło, leczy rozmową. Nie rozbija rodziny na części, nie wzywa policji, nie zostawia Marjan samej sobie.
Według mnie wielu książką brakuje zakończenia, wszystko nagle się urywa i sprawa tak naprawdę zostaje nierozwiązana. Niby naświetlona, a jednak nie wynosimy z zaistniałej sytuacji żadnych wniosków. Tutaj Marjan pozwala nam zobaczyć, że zły dotyk nie musi być prawdziwym gwałtem, osoba z rodziny, która molestuje nieletniego, nie musi używać siły, wywierać presji czy porywać. Wystarczy sprawić, by dziecko od najmłodszych lat nam zaufało.
Podobały mi się fragmenty z terapeutą,...

Yuuki | 2011-12-11

Książka porusza bardzo istotny temat: Molestowanie. Tłumaczy też, że zawsze trzeba reagować na to co się dzieje. książka była dość ciekawa.

MoMo | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Trudny temat- molestowanie seksualne.
Opowieść na faktach.
Napisane delikatnie, i prosto, wszak to dla nastolatków.

Klaudia | 2011-04-28

Książka jakoś zapadła mi w pamięć. Porusza trudny temat molestowania. Warto przeczytać.

carisene | 2012-07-12
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Jestem właśnie po przeczytaniu.
Książka dobra. Porusza ważny temat jaki jest molestowanie. Książka nawet nakazuje do przemyśleń. Polecam.
Moim zdaniem jedynym minusem było zakończenie. Spodziewałam się, że końcówka będzie bardziej rozbudowana. Pokaże, jak się żyło tej rodzinie i Markowi za kilka lat czy coś; jak ta dziewczyna czuła się jako już dorosła kobieta. jednak tych informacji nie było i dla mnie jest to wielką wadą.
Czasami też były takie głupie zdania, jak "Moja ulubiona piekarnia jest zamknięta', co trochę mnie denerwowało, bo wolałabym, aby zamiast takich zdań, pojawiły się bardziej głębokie.

MonikaH | 2016-01-27
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane