Historia nagości

Wydawnictwo: Bellona
A Brief History of Nakedness
9788311119376
nagość, ciało, ciało w kulturze
popularnonaukowa
Róża_Bzowa

- Od Lady Godivy do Lady Gagi, osobliwa i niesamowita opowieść o naszych nagich ciałach. - Nagość: symbol niewinności, rozpasania, szaleństwa czy jedności z naturą? Naturalny stan człowieka czy obraza moralności? - Nagość w religii, życiu społecznym, w polityce i kulturze. Narzędzie i oręż przywódców, kontestatorów oraz artystów. Wspaniała, bogato ilustrowana książka. Autor, znany brytyjski...

Wspaniała, bogato ilustrowana książka. Autor, znany brytyjski autor i psycholog, przedstawia historię nagości oraz stosunku do niej w poszczególnych epokach i społeczeństwach świata, skupiając uwagę na trzech aspektach: religijnym, politycznym oraz kultury popularnej. Zarówno ideolodzy religijni, jak i politycy, ikony popkultury oraz kontestatorzy używali nagości w charakterze instrumentu służącego swej ideologii, albo po prostu do dostarczenia rozrywki innym.

Od nagich hinduskich joginów i świętego Franciszka z Asyżu, do współczesnych czarownic związanych z ezoterycznym kultem wicca; od Lady Godivy do Lady Gagi – nagość wzbudza silne i często sprzeczne uczucia; może ekscytować albo gorszyć, może symbolizować niewinność lub pobudzenie seksualne, ścisły związek
z naturą lub odrzucenie społeczeństwa z jego nakazami i normami – a nawet ponowne odrodzenie w sensie metaforycznym. Mistycy obnażali się pragnąc być bliżej Boga – specjaliści od reklamy dobrze wiedzą, że towar lepiej się sprzeda, gdy przy jego nazwie znajdzie się wizerunek nagiej kobiety…

doliwaq | 2013-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Niezwykła książka. Opisuje niemal wszystkie wydarzenia, zdarzenia, przypadki w historii świata, ale przede wszystkim w historii XX wieku związane z nagością, a jednocześnie daleko tej książce do erotyki i pornografii. I całe szczęście! Mamy tu historię dżinizmu, nudyzmu, organizacji o charakterze neopogańskim czy masońskim, skandalizujące postacie, artystów, piosenkarzy, polityków. Autor wspomina nawet od tak marginalnej rzeczy jak Polska Partia Kobiet, której plakat wyborczy, jak wszyscy wiemy, przedstawiał nagie kobiety. Jedyne co autor istotnego pominął to ruch FEMEN i ich protesty topless.W każdym razie zdecydowanie polecam.

fiurka85 | 2016-04-21
Przeczytana: 2010 rok