Historia nagości

Wydawnictwo: Bellona
A Brief History of Nakedness
9788311119376
nagość, ciało, ciało w kulturze
popularnonaukowa
Róża_Bzowa

- Od Lady Godivy do Lady Gagi, osobliwa i niesamowita opowieść o naszych nagich ciałach. - Nagość: symbol niewinności, rozpasania, szaleństwa czy jedności z naturą? Naturalny stan człowieka czy obraza moralności? - Nagość w religii, życiu społecznym, w polityce i kulturze. Narzędzie i oręż przywódców, kontestatorów oraz artystów. Wspaniała, bogato ilustrowana książka. Autor, znany brytyjski...

Wspaniała, bogato ilustrowana książka. Autor, znany brytyjski autor i psycholog, przedstawia historię nagości oraz stosunku do niej w poszczególnych epokach i społeczeństwach świata, skupiając uwagę na trzech aspektach: religijnym, politycznym oraz kultury popularnej. Zarówno ideolodzy religijni, jak i politycy, ikony popkultury oraz kontestatorzy używali nagości w charakterze instrumentu służącego swej ideologii, albo po prostu do dostarczenia rozrywki innym.

Od nagich hinduskich joginów i świętego Franciszka z Asyżu, do współczesnych czarownic związanych z ezoterycznym kultem wicca; od Lady Godivy do Lady Gagi – nagość wzbudza silne i często sprzeczne uczucia; może ekscytować albo gorszyć, może symbolizować niewinność lub pobudzenie seksualne, ścisły związek
z naturą lub odrzucenie społeczeństwa z jego nakazami i normami – a nawet ponowne odrodzenie w sensie metaforycznym. Mistycy obnażali się pragnąc być bliżej Boga – specjaliści od reklamy dobrze wiedzą, że towar lepiej się sprzeda, gdy przy jego nazwie znajdzie się wizerunek nagiej kobiety…

W opisie to jedno zdanie prowokuje, by zajrzeć do książki: "Autor (...) przedstawia historię nagości oraz stosunku do niej w poszczególnych epokach i społeczeństwach świata, skupiając uwagę na trzech aspektach: religijnym, politycznym oraz kultury popularnej." Oczywiście jest o nagości w kontekście religijnym, bo przecież ta istnieje od początku dziejów ludzkich. Jest o nagości w politycznych rozgrywkach, a przede wszystkim w pop-kulturze. Ale żebym dostrzegła u Carr-Gomm'a omówienia zagadnienia na tle globalnym, z wyróżnionymi nacjami oraz w szerszym przekroju epok? Albo płytko czytam, albo za bardzo interesuje mnie temat od podszewki, jeśli chodzi o kurs historycznego odmalowania przed nami kontekstów nagości.
Dla mnie jest to publikacja mało wciągająca w temat, przynajmniej tak do połowy. Literatura dotycząca faktów, historii oraz ewolucji pewnych zjawisk - w tym konkretnym wypadku społecznych - to z mojego punktu najbardziej zajmujący gatunek. A jednak w przypadku...

_Chimena_ | 2018-03-09
Przeczytana: 09 marca 2018

Kolejna niezbyt udana pozycja z zakresu antropologii historycznej, którą zaserwowała mi Bellona. Duży plus za ładne wydanie i całą oprawę graficzną, ale to jednak zbyt mało, aby uznać książkę nawet za przyzwoitą. Temat nagości został potraktowany przez autora w kontekście religijnym, politycznym i społecznym, ale przede wszystkim historycznym. Co więc nie zagrało? Przede wszystkim wszechobceny chaos, przeskakiwanie z tematu na temat, brak metodologii. Autorowi zabrakło wyraźnego klucza, na którym oparłby budowę poszczególnych rozdziałów. Nie ma wyraźnych powiązań pomiędzy poszczególnymi częściami, jeden rozdział często nie wynika z poprzedniego. Autor zbyt mocno skupił się na czasach współczesnych, niż solidnym omówieniu ewolucji zjawiska na przestrzeni dziejów. Fakty zostały podane na bardziej jako zbiór ciekawostek, niż logiczny ciąg zdarzeń przyczynowo - skutkowych.

doliwaq | 2013-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Niezwykła książka. Opisuje niemal wszystkie wydarzenia, zdarzenia, przypadki w historii świata, ale przede wszystkim w historii XX wieku związane z nagością, a jednocześnie daleko tej książce do erotyki i pornografii. I całe szczęście! Mamy tu historię dżinizmu, nudyzmu, organizacji o charakterze neopogańskim czy masońskim, skandalizujące postacie, artystów, piosenkarzy, polityków. Autor wspomina nawet od tak marginalnej rzeczy jak Polska Partia Kobiet, której plakat wyborczy, jak wszyscy wiemy, przedstawiał nagie kobiety. Jedyne co autor istotnego pominął to ruch FEMEN i ich protesty topless.W każdym razie zdecydowanie polecam.

borek123 | 2017-09-19
Przeczytana: 18 września 2017

Dostała by jedną gwiazdkę więcej gdyby nie ta część nt. religii która była nudnawa i wydawało się że tekst został przeklejony z wiki. Później jednak książka trochę się rozkręciła i zrobiło się ciekawiej. Największym plusem są fotki, które sprawiają że strony się szybciej przewracają.

Dla każdego jest to książka do przejrzenia i może przeczytania fragmentu z doskoku. Od deski do deski trudno się to czyta.

Omińcie pierwsze 50 stron bo łatwo się zrazić.

Julia | 2018-05-15
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam.
Maria Kotecka | 2017-10-20
fiurka85 | 2016-04-21