Pijana wojna. Alkohol podczas II wojny światowej

Wydawnictwo: Erica
978-83-62329-55-7
historia
Kasiulek

Nie każdy żołnierz był bohaterem, nie każdy zabijał wrogów i nie każdy odniósł rany. Ale każdy pił. Nieznane oblicze II wojny światowej: konfliktu, podczas którego wódka lała się strumieniami i nawet zdeklarowani abstynenci sięgali po gorzałkę. Alkohol podnosił morale, pomagał radzić sobie z nieludzką codziennością, zabijał nudę i integrował żołnierzy. Pijana wojna to historia tematu...

Pijana wojna to historia tematu skrzętnie omijanego przez historyków. To książka przypominająca, że żołnierze walczący w II wojnie światowej wcale nie wstydzili się picia. Kamil Janicki – historyk i popularyzator nauki – pokazuje znaczenie alkoholu na co dzień i w sytuacjach skrajnych. Jak świętowano zakończenie wojny, a jak obchodzono Boże Narodzenie w kamaszach? Jak do alkoholu podchodzili zdesperowani obrońcy Festung Breslau, a jak powstańcy warszawscy z Armii Krajowej i Armii Ludowej? Co żołnierze pili na wycieczce w Paryżu, a co w partyzanckiej kryjówce na Lubelszczyźnie? Jak traktowali pijaków w mundurach i jak podchodzili do własnego pijaństwa?

Autor odmalowuje też paletę wzajemnych uprzedzeń i stereotypów. Czy w opinii aliantów wszyscy Polacy byli pijakami? Czy każdy czerwonoarmista walczył na podwójnym gazie? Czy żołnierze Wehrmachtu byli alkoholikami?

To książka pełna trudnych pytań i fachowych odpowiedzi, udzielonych w oparciu o setki dzienników i pamiętników sporządzonych przez samych żołnierzy. Przede wszystkim jednak to wciągająca lektura pełna niezwykłych anegdot, dzięki której spojrzycie na II wojnę światową z zupełnie nowej perspektywy.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoerica.pl/

źródło okładki: http://www.strefaksiazki.net/upload/cms/144/Pijana%20wojna.jpg

Kasia | 2012-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Na temat II Wojny Światowej napisano tak wiele, że można by przypuszczać, iż wszystko zostało już powiedziane. Jednak Kamil Janicki, historyk i publicysta, zwrócił uwagę na zagadnienie, które było do tej pory skrzętnie omijane – a mianowicie rolę, jaką podczas wojny odegrał alkohol.

"Nie każdy żołnierz był bohaterem, nie każdy zabijał wrogów i nie każdy odniósł rany. Ale każdy pił."

„Pijana wojna” nie jest „suchą” publikacją historyczną. Wręcz przeciwnie, jest to przedstawiona żywym językiem relacja z wojny widzianej z perspektywy zwykłych żołnierzy. Do swej pracy autor wykorzystał przede wszystkim ich wspomnienia, pamiętniki i dzienniki, które chętnie przytacza w kolejnych rozdziałach i które urozmaicają czytanie. Dużą zaletą książki jest fakt, że Janicki naprawdę postarał się o obiektywne przedstawienie faktów, prezentując zapiski żołnierzy różnych nacji walczących po przeciwnych stronach. Znajdziemy tu więc fragmenty pamiętników zarówno Polaków, Brytyjczyków i Amerykanów,...

Heisenberg | 2016-04-03

To o czym miała opowiadać ta książka, wydawało mi się bardzo ciekawe... Właśnie - miała. A czy spełniła swoje założenie? Nie bardzo.
Zawiodłem się okrutnie. Ktoś zainteresowany tematem alkoholu podczas II WŚ może to poczytać, ale tylko i wyłącznie wtedy, jak nie ma nic innego, ciekawszego, pod ręką.

Meszuge | 2014-02-24
Przeczytana: 06 maja 2013

Dziwna książka. Mam problem z jej oceną, a nawet wnioskami płynącymi z lektury, ale… od początku.

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to określenie „historyk” – odmieniane we wstępie na wszelkie możliwe sposoby, przywodzi na myśl bardzo młodego, niepewnego człowieka, który czuje przemożną potrzebę udawadniania czytelnikowi, a może samemu sobie, że naprawdę jest historykiem.

Drugie to tekst z okładki: „Nie każdy żołnierz był bohaterem, nie każdy zabijał wrogów i nie każdy odniósł rany. Ale każdy pił”*. W II wojnie światowej brało udział zapewne kilka milionów żołnierzy. Twierdzenie, że wszyscy oni pili wydaje się… ryzykowne albo wręcz nieprawdopodobne. Zwłaszcza, że autor stwierdza wyraźnie: „Jednak ani w przypadku wojennej sielanki, ani w obliczu nieuniknionej klęski nie można mówić, że pili wszyscy, zawsze i wszędzie”**.

Jednak najważniejsze jest coś innego: to nie jest książka o tym, jak było, ale książka o wspomnieniach (choćby kilkuset) żołnierzy na temat alkoholu i picia...

Anachronist | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Książkę czytało mi się szybko i przyjemnie; to jedna z tych lektur popularno-naukowych która ułatwia kontakt z historią przez potraktowanie tematu w sposób lekki, prawie że gawędziarski. Co więcej jest to wydanie ilustrowane, zawierające bardzo ciekawe fotografie z różnych zbiorów. Źródłem inspiracji są tutaj liczne wspomnienia ludzi którzy widzieli wojnę na własne oczy, często brali udział w walkach jako żołnierze lub partyzanci i nie wahali się napisać o codziennych aspektach zawieruchy wojennej. Jest to zarazem największa zaleta tej publikacji jak i jej wada.

Z jednej strony nie ma jak informacje z pierwszej ręki z których przebija prawdziwa atmosfera epoki, a do takich wojenne wspomnienia należą. To nie do podrobienia. Z drugiej strony ocena obiektywności takiego źródła jest często niejednoznaczna bo powiedzmy sobie szczerze, wspomnienia zawsze są odrobinkę stronnicze - to się pominie, tego się zapomni, coś znowu się przeinaczy. A poza tym czy ludzie naprawdę nie bali się...

żabot | 2013-10-24
Przeczytana: 23 października 2013

Kiedy sięgamy po historyczne książki dotyczące wojen, zwykle stykamy się z epickimi opisami zmagań frontowych, opisami bohaterskich czynów czy też z drastycznymi opisami horroru wojny. Kiedy opuszczamy pola bezpośrednich działań frontowych mamy opisy terroru okupacji, ale również bohaterstwa oporu i woli przetrwania. I tak tworzy się mitologia wojny, również tej Drugiej Światowej. Często zapomina się, że wojna to nie coś wyabstrahowanego z codzienności, ale brutalne, tragiczne, ale jednak przedłużenie pokojowej rzeczywistości. Wojna to chaos, który powoduje nasilenie się, czy też ujawnienie się wszelkich ludzkich zjawisk, które nie spadają z nieba niczym deus ex machina, ale tlą się na co dzień w społeczeństwach zaangażowanych w konflikt. I chyba autor o tym trochę zapomniał.
Książka lekko napisana, dobrze się czyta, ale miałem duży niedosyt. Wydała mi się bardzo chaotyczna i potwornie przyczynkarska, choć aspiruje do poważnego dzieła historycznego – przynajmniej sądząc po...

Yrr | 2016-06-08

Mam problem z oceną tej książki, bo jeśli rozliczyć ją jako dzieło literackie, to niestety wypada ona słabo w tym kontekście. Jednak książkę przeczytałem w czasie gdy byłem mocno zainteresowany tym tematem i po jej zakończeniu byłem zawiedziony, że książka tak szybko się skończyła.

Co do samej treści, to co dla innych było słabą stroną tej książki, dla mnie było jej największą wartością: autor w dość konsystentny sposób zebrał relacje dotyczące tematu, opatrzył komentarzem i zrobił z tego książkę. Jak już ktoś napisał, jest to pozycja dla zainteresowanych tematem, jeśli ktoś szuka lekkiej lektury lub źródła anegdot, to niech po nią nie sięga bo się zanudzi lub zmęczy.

Wracając do pierwszego akapitu, za opracowanie naukowe należy się te 8 gwiazdek (do dziesięciu zabrakło mi trochę analizy przyczyn i skutków), jeśli patrzeć na to jako na "czytadło", to musiał bym dać mniej, ale nie chcę :)

Ewa K | 2012-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2012

Kiedy myślimy o II wojnie światowej, przed naszymi oczami przesuwają się obrazy milionów rannych i pomordowanych istnień, które ten największy konflikt w dziejach świata doświadczył nad wyraz boleśnie. Niewielu z nas zauważa jednak, że oprócz całego swojego okrucieństwa, II wojna światowa była dla wielu po prostu niezłym, handlowym interesem. Nie chodzi tutaj o przemysł zbrojeniowy, który w owym czasie świecił triumfy i pomnażał dochody, ale o zjawisko znacznie bliższe nam, współczesnym, mianowicie o nadmierne spożywanie alkoholu. O ile produkty spożywcze były stale nadmiernie reglamentowane, o tyle alkoholu w armii raczej nie brakowało. Choć zjawisko to było nad wyraz powszechne, to dzisiejsza literatura historyczna odnosi się do niego z pewnym dystansem. Na szczęście pojawił się Kamil Janicki – historyk, który zdecydował się podjąć ten drażliwy i nieco kontrowersyjny temat w książce o wymownym tytule „Pijana wojna. Alkohol podczas II wojny światowej”.

Wbrew pozorom nie łatwo...

ChoiYoona | 2012-05-31
Przeczytana: 30 maja 2012

Jak to zawsze u mnie bywa książki o tematyce wojennej jest mi bardzo trudno ocenić. W szczególności w tym przypadku kiedy książka popularnonaukowa opowiada o temacie przez niektóre osoby uznawany za mało istotny podczas działań wojennych. Jedno jest pewne - w szkole o takich rzeczach nawet się nie wspomina. Kamil Janicki jako pierwszy historyk próbuję stawić czoło wyzwaniu jakie sobie postawił i opisać rolę alkoholu w życiu żołnierzy. Jak okazuję się problem alkoholizmu podczas wojny to nie była błaha sprawa, a wielki problem społeczeństwa. Każda kartka tej książki przybliża nam kolejne fragmenty wspomnień żołnierzy różnych narodowości. Amerykanie, Anglicy, Niemcy, Polacy, Rosjanie - ludzie, których podzieliła wojna, a połączył alkoholizm. Problem, który nie tylko dotyczył mężczyzn. Historię o pijaństwie Armii Czerwonej znamy tylko z opowieści ich sojuszników i wrogów, jednak nie dla tego, że brakuje źródeł. Autor na samym wstępie zaznacza, że materiałów wystarczy na osobną...

Monika | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

"Pijana wojna", to moje kolejne spotkanie z twórczością Kamila Janickiego. Lubię jego książki, dlatego po "Pijaną wojnę" sięgnęłam pełna optymizmu, jednak lektura rozczarowała mnie. Próbowałam przeczytać ją podczas wieczornego relaksu, ale momentami była tak nudna, że nie dałam rady. Trochę inaczej wyglądało to, gdy czytałam codziennie po kilka stron.

Uważam, że Kamil Janicki podjął się ciekawego tematu, ale sposób przedstawienia go nie przemówił do mnie. Autor korzystał z dzienników i pamiętników żołnierzy biorących udział w II wojnie światowej. Tego typu źródła, które przedstawiają subiektywny punkt widzenia nie są i nie powinny być jedynym rodzajem dokumentów podczas pisania powieści historycznej. O wiele ciekawsze byłoby stworzenie zbioru anegdot dotyczących picia alkoholu podczas wojny. Czytając, miałam wrażenie, że czytam o wszystkim i o niczym — taki, a nie inny odbiór zawdzięczam chaotycznemu zlepkowi informacji, które autor serwuje czytelnikom.

Zydel | 2017-08-01
Na półkach: Przeczytane, Alko, Historia, Wojsko
Przeczytana: 28 lipca 2017

Zdaję sobie sprawę z pracy włożonej przez autora w sklejenie takiej ilości faktów i informacji w przyjętą formę książki (świadczy o tym spora bibliografia). Brakło mi jednak jakiegoś literackiego sznytu? Tematyka książki aż prosi się o ubarwienie jakąś mieszanką form literackich.
Książka bardzo ładnie wydana, okraszona ciekawymi zdjęciami i ...w sumie suchymi wyrywkami dotyczącymi alkoholu w czasach wojny.
Z racji zainteresowań antropologią kulturową używek, sięgałem po książkę z nadziejami na "ciekawą historię" i zawiodłem się.
A że można w tym temacie ciekawie napisać, dowodzi książka Normana Ohlera - "Trzecia Rzesza na haju. Narkotyki w hitlerowskich Niemczech".
Ale o tym napiszę już w innym czasie ;)