Okładka książki Historia burdeli : dzieje domów rozkoszy od starożytności do czasów współczesnych Monica Garcia Massague
Monica Garcia Massague Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2012-01-01
2012-01-01
prostytucja

Warto przeczytać, choć czasami wątki artystyczno-polityczne, przynudzały.

Warto przeczytać, choć czasami wątki artystyczno-polityczne, przynudzały.

Bardzo wciągające opracowanie tematu, usystematyzowane według czasów i geografii, napisane lekkim piórem, z wieloma reprodukcjami obrazów z epok. Mimo wielu nazw i anegdot nie zgubiłam się, raczej czułam, że dostaję pełniejszy obraz wraz z ciągiem przyczynowo-skutkowym. Pod koniec widać zaangażowanie i emocje w opisie - rozumiem, z czego to wynika, ale przyznam, że nie interesowały mnie współczesne skandale i cieszę się, że zajmują tak mało miejsca.

Temat szeroki potraktowany zbyt wąsko, przez co trudno o satysfakcję czytelnika, który czytał już Marka Karpińskiego i Laure Adler.

Jest to na pewno bardzo interesująca, chociaż wysoce kontrowersyjna pozycja. Jako totalny freak historyczny od zawsze fascynuję się wszelkimi skandalami, zbrodniami, intrygami etc., dlatego kiedy pewnego dnia przypadkiem zobaczyłam tę historię w empiku zainteresowałam się nią. Problem polegał wtedy na tym, że miałam 17 lat i nie do końca chciałam kupować stacjonarnie taką książkę (do dziś pamiętam wzrok pana sprzedawcy skierowany na siedemnastoletnią mnie kupującą jednocześnie "Historię śmierci" Michael Kerrigana, zresztą też wydaną przez Bellonę i wchodzącą w skład tej samej serii co "Historia burdeli" oraz "Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie" Sławomira Kopra. Tak otaksowana nie czułam się nigdy w życiu!),więc nabyłam ją niedawno i wylosowałam ją w moim TBRze na ten rok.

Książka ma kilka błędów, ale nadal była to ciekawa lektura, podczas której sporo się dowiedziałam. Czy jest to wiedza przydatna? Prawdopodobnie nie, ale utwierdziłam się w przekonaniu, że nierząd naprawdę miał spory wpływ na historię świata, o czym niewiele się mówi. Więc jeśli ktoś lubi taką tematykę, nie gorszy do ona...to polecam zapoznać się z tą książką.

Fascynująca tematyka przedstawiona w drętwy, ogólnikowy sposób. Fakty nie poparte przypisami.

Książka ta zawiera wiele zaskakujących ciekawostek, dotyczących domów publicznych i świadczenia przez kobiety usług seksualnych. Czyta się ją szybko i przyjemnie, nie męczy językowo. A poza samym tekstem możemy obejrzeć także interesujące zdjęcia czy obrazy związane z tematem prostytucji.

Jednak szczerze mówiąc tekst nie zafascynował mnie tak, jak się tego spodziewałam. Wiele interesujących faktów nie zostało rozwiniętych, a inne zawarte informacje wydawały mi się zbędne. Jednak faktycznie książka przedstawia to, co z założenia miała opisywać - historię domów publicznych. Najciekawsze były dla mnie opisy tego, jak wyglądało to w najodleglejszych czasach, gdy prostytucja związana była z obrzędami religijnymi ku czci bogów. Im bliżej współczesności, tym tekst wydawał mi się mniej ciekawy, jednak może ze względu na posiadanie już pewnej wiedzy na ten temat. Zabrakło mi też jakiejś bardziej rozbudowanej interpretacji socjologicznej, dotyczącej oferowania oraz korzystania z tychże usług - w całej książce trudno jest się ich doszukać, skupiono się raczej po prostu na zapisie samej historii, a trochę szkoda, można by to rozbudować.

Mimo wszystko "Historia burdeli" w pigułce okazała się ciekawym urozmaiceniem lekturowym, choć nie jest może jakimś nadzwyczajnym dziełem. Sam temat jest na tyle ciekawy, że czytanie tej książki na pewno nie jest nużące.

Tematyka ciekawa to fakt. Z początku bardo interesująca, zawiera wiele faktów, odniesień i ciekawostek.
Czyta się ją dobrze szybko.
Ale odniosłam wrażenie, że im bliższa naszym czasom epoka tym robi się mniej ciekawie.
Ale hm jeśli ktoś interesuje się historią, to jest ciekawy "inny" wątek- no cóż teeo w szkołach nie uczą

Czyta się ją dobrze szybko.

Jak ją przeglądałam i czytałam to przypomniały mi się książeczki dla dzieci do historii ^^ Można się dowiedzieć jak ten zawód świata od dawien dawna funkcjonował i funkcjonuje nadal mimo zmieniających się epok, czasów, lat. Jak ewoluował na przestrzeni lat.

Łatwa i przyjemna książka o domach uciech wszelakich.Napisana przystępnym językiem i opatrzona licznymi zdjęciami. Opowiada historię burdeli od starożytności do czasów najnowszych, poświęcając też miejsce współczesności. Nie jest to może książka wybitnie naukowa, ale przez liczne ciekawostki dobrze obrazuje rozwój takich przybytków. Osobiście trochę żałuje, że nie poświęcono więcej miejsca środkowo-wschodniej Europy, a nawet Niemcom (dwa razy wspomniano o rozwiązłości Wiednia, jednak jakoś nie rozwinięto zbytnio tego tematu...),ale to już osobiste widzimisię.
Polecam, lekkie i odprężające.

Książka dobra, ze względu na ciekawą tematykę, jednak napisana zupełnie przeciętnie. Dużo ciekawostek, dużo odniesień artystyczno politycznych, jednak strasznie poskąpiono prawdziwej treści.
Mimo wszystko warto przeczytać.

Mimo wszystko warto przeczytać.

• Do kupienia
  • Zakazane
  • [Okołohistoryczne]
  • Historia, sztuka, kultura (naukowo)