Niebezpieczne idee we współczesnej nauce

Tłumaczenie: Agnieszka Nowak
Seria: Świat w oczach wybitnych myślicieli
Wydawnictwo: Smak Słowa
What is your dangerous idea? : today's leading thinkers on the unthinkable
nauka, pomysły, idee
popularnonaukowa
czupirek

Jeśli chodzi o naukowców, John Brockman dysponuje najbardziej pożądaną książką adresową w Ameryce. Odpowiedzi na jego doroczne pytanie „Edge” składają się na tom, którego spis treści sam w sobie wart jest przeczytania. Oto grupa autorów, którzy mają coś do powiedzenia i mogą się poszczycić wybitnymi dokonaniami, nadającymi ich wypowiedziom dodatkową wartość. Wszystkim zostaje zadane to samo, pozornie proste pytanie, w tym wypadku: „Jaka jest twoja niebezpieczna idea?” Jakich odpowiedzi udzielą myśliciele z kręgu „Edge”? Jakie zaskakujące znaczenia odkryją w tym pytaniu? Idee niebezpieczne dla kogo? Lub dla czego? Każda epoka ma swoje niebezpieczne idee. Przez tysiąclecia religie monoteistyczne starały się tłumić niezliczone herezje, a także niewygodne dla siebie teorie naukowe, takie jak geocentryzm, archeologia biblijna czy teoria ewolucji. Możemy być wdzięczni losowi za to, że na przestrzeni wieków zmieniły się metody karania odstępców – miejsce tortur i okaleczania zajęły potępiające recenzje i odbieranie grantów naukowych. Eseje zamieszczone w tym tomie są źródłem zdumiewającej różnorodności inspirujących idei. Niektóre z nich mają charakter czysto spekulatywny, inne dotyczą niedostrzeganych zagrożeń, a wiele z nich to współczesne wersje oryginalnej niebezpiecznej idei Kopernika – poglądu, że nie stanowimy centrum wszechświata (ani dosłownie, ani metaforycznie). Niezależnie od tego, czy się z nimi zgodzisz, czy nie, czy będziesz zszokowany, czy też pozostaniesz obojętny, z pewnością skłonią Cię one do zastanowienia, co czyni niektóre poglądy niebezpiecznymi i jak powinniśmy postępować z takimi ideami.

źródło opisu: Smak Słowa, 2008

To kolejna książka z serii kilku dostępnych publikacji przygotowanych pod redakcją Johna Brockmana, a które każdorazowo zawierają odpowiedzi naukowców na istotne pytania nurtujące ludzkość. Tym razem, zgodnie z tytułem - "Niebezpieczne idee we współczesnej nauce", ponad stu badaczy podzieliło się własnymi przemyśleniami i przekonaniami o ideach, które są niebezpieczne. Okazuje się, że niektórzy za 'niebezpieczne' idee uznali te, które są słuszne bądź prawdopodobnie prawdziwe, i których upowszechnienie czy wdrożenie wpłynęłyby na zmianę sposobu, w jaki widzimy świat i siebie. Drugą grupą są negatywne idee, których nie należy rozpowszechniać, bo będą miały negatywne skutki, albo są po prostu błędne.

Całość problematyki niebezpiecznych idei - ogólną dyskusję różnego ich rozumienia, wagię ich konsekwencji - świetnie opisał we wstępie Steven Pinker, a posłowiem opatrzył Richard Dawkins. Obie wypowiedzi są zgrabną klamrą ustalającą kontekst tematyki książki. Cześć naukowców odniosła...

lindas | 2015-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Niesamowicie stymulująca intelektualnie lektura. Nie dla fanatyków.

polny | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2012

Kupiłem tę książkę tylko z powodu Tomasza Metzingera, ale polecam całość. Są w niej naprawdę ciekawe myśli.

fragola | 2015-01-05
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Uczta intelektualna.

almos | 2014-06-03
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Dawno nie czytałem tak intelektualnie stymulującej książki! Pomysł jest prosty, John Brockman, który jest redaktorem tego tomu, zadał pytanie o niebezpieczne idee czołowym naukowcom amerykańskim. No i mamy wysyp idei... Spośród bardzo wielu wymieniam te, które najbardziej mnie uderzyły i sprowokowały do przemyśleń.

Pierwsza niebezpieczna idea (Paul Bloom, John Horgan, V.S.Ramachandran) mówi, że duszy ludzkiej, rozumianej jako coś nieśmiertelnego, coś co istnieje niezależnie od mózgu, nie ma. A całe nasze świadome doświadczenie i poczucie tożsamości to wynik aktywności stu miliardów drobinek galaretowatej masy – neuronów, które składają się na nasz mózg; i to wszystko kończy się wraz ze śmiercią mózgu. W dzisiejszych oświeconych czasach to właściwie już nie idea, to pewnik, wynikający z burzliwego rozwoju neuronauki w ostatnich latach. Zgadzam się z V.S. Ramachandranem że nie poświęca się dostatecznej uwagi głębokim dylematom filozoficznym i moralnym, które pociąga za sobą ten...

Kamil Nebula | 2014-03-06

Rewelacyjny przekrój przez setkę wybitnych umysłów z przeróżnych dziedzin. Polecam!

Na stronie magazynu edge.com można też przeczytać po angielsku za darmo.

| 2012-09-23
Przeczytana: sierpień 2012