Most San Luis Rey

Adam Kaska
Mistrzowie Literatury
Peru XVIIIw. San Luis Rey zerwany most
Inne

Odnoszę wrażenie, że osoba, która stworzyła opis na okładkę, przeczytała zaledwie początek części pierwszej. Uproszczenie plus zmyślenie - zwłaszcza to o trybunale, skąd Najwyższy feruje swe wyroki. Spodziewałam się mistycyzmu, może alegorii, nie zaś powolnej opowieści. I to niemal bez dialogów.

Niedobór dialogów oraz kwiecisty styl kojarzą mi się z literaturą hiszpańską....

Ta niewielka objętościowo książka trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron, dając wiele do myślenia na temat człowieka, jego losu, przypadkowości i pamięci, jaka zostaje po tych, którzy już nie żyją.

Autor świetnie buduje napięcie, stopniowo odsłaniając przed czytelnikiem imiona i nazwiska ofiar oraz ich losy. A także powiązania między postaciami.
Przyznam, że...

Chyba o żadnej z książek Sandor nie wspominał w swoim dzienniku (lata 1943-1948) tak często jak o "Moście..."; nie było wyjścia, trzeba było kupić (całe 6,50zl na Allegro😁). To niewielka książka, która zawiera w sobie ogrom historii i emocji, a jej głównym tematem jest miłość- do bliźniego, dziecka, brata, kobiety, samego siebie... Po prostu piękna, subtelna i mądra; wielka...

"Jest kraj żywych i kraj zmarłych, a mostem między nimi jest..." Co to już dowiecie się z książki Wildera. Pulitzer zasłużony z pewnością. Bardzo fajnie się czyta mimo ze książka już nie młoda :)Polecam

Początkowo powieść może wydawać się nieco zawiła, dlatego polecam wrócić do niej po jakimś czasie, aby dostrzec, jak subtelnie przenikają się życiorysy bohaterów.
"Most San Luis Rey" zostawił mnie z pytaniem, jakie bogactwo przeżyć kryje się w ludziach, którzy w naszym życiu są tylko epizodem?

Thornton Wilder daje śmierci twarz – twarz każdego bohatera, dlatego ta powieść jest tak uderzająca. Początkowo wydaje się, że postaci łączy tylko zawalenie się mostu i wspólna śmierć, szybko okazuje się, że łączy ich znaczne więcej. Piękny język, kolejne historie życia, niepowtarzalny klimat dawno minionej epoki i nagły koniec każdego życiorysu (który zaskakuje , choć...

Ta nagrodzona Pulitzerem opowiastka ujmuje raczej subtelnością myśli niż stylu, ten jest bowiem swojski i przystępny. To jednak efekt mimetyzmu. Nie bez powodu umieścił autor akcję w Ameryce Południowej.
Imponować musi sprawność, z jaką Wilder na tak niewielu stronach zdołał przemyślnie opisać żywoty tylu postaci, a przede wszystkim połączyć je misterną siecią oddziaływań i...

Nagroda Pulitzera..? Mnie nie zachwyciło, niestety. Na tę opowieść składają się krótko omówione życiorysy tych, którzy zginęli na tytułowym moście i nic więcej do mnie TU nie przemawia. Dobrze, że to jakieś 100 stron, bo bym nie dotrwała.

Genialna. G e n i a l n a! Jedna z tych książek, po których przeczytaniu człowiek wie, po co żyje. Trudno dojść do siebie po ostatnej scenie. A do tego rozkosz czytania, bo to arcymistrzostwo stylu.

• 100 książek wg TIME
  • Chcę w prezencie