ঘরে বাইরে / Ghore Baire
8320538726
kashka

Najbardziej poczytna powieść autorstwa bengalskiego noblisty, Rabindranatha Tagore'a, wydana po raz pierwszy w 1928 roku. Z trojga bohaterów powieści "Dom i świat" (1916), traktującej bynajmniej nie z pozoru tylko czy pretekstowo o dramatycznym kryzysie małżeństwa Bimali i Nikhila, o machinacjach politycznych i moralnych Sandipa, sprawcy tego kryzysu i apologety przemocy jako zasady życia...

Z trojga bohaterów powieści "Dom i świat" (1916), traktującej bynajmniej nie z pozoru tylko czy pretekstowo o dramatycznym kryzysie małżeństwa Bimali i Nikhila, o machinacjach politycznych i moralnych Sandipa, sprawcy tego kryzysu i apologety przemocy jako zasady życia społecznego, z tych trojga tylko Nikhil prawdziwie rozumie i użytkuje wolność jako szansę dla siebie i innych. (...) Jest to zatem powieść o zdobywaniu (i zagrożeniu) prawdziwej wolności, jaką daje wyłącznie zgoda z samym sobą, zdobyta w trudzie czuwania u samej zasady bytu w ogóle.

źródło opisu: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1989

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Monika | 2013-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2013

To, co urzekło mnie w tej książce od pierwszej strony to język, jakim została napisana. Teoretycznie to proza, a jednak poezja :)
Powieść powstała prawie sto lat temu na drugim końcu świata, a jednak rozterki duchowe, moralne i żądze są identyczne jak te współczesne, z którymi mamy do czynienia na co dzień.
"Dom i świat" to piękna, ambitna lektura. Myślę, że tylko dla wymagających czytelników.

takisobiejac | 2013-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

Ostatnio mapa Warszawy wzbogaciła się o Skwer Dobrego Maharadźy, czyli Jam Saheba Digvijaysinhjiego, władcy Nawanagaru, który pomógł polskim dzieciom w czasie II wojny światowej. Z tym nadaniem imienia skwerowi to o tyle niezwykła sprawa, że stolica Polski jest wyraźnie jednokolorowa jeśli chodzi o patronów ulic lub placów. Już dawno nie ma ulicy Patrice'a Lumumby (zamiast tego jest... Płocka), nie ma i nigdy nie było ul. Martina Luthera Kinga, podobnie jak Marcusa Garveya czy Yassera Arafata. Na tym tle nieźle wypadają Hindusi. Swoje ulice mają Mahatma Gandhi, Indira Gandhi, Jawaharlal Nehru czy Rabindranath Tagore. Po przeczytaniu książki "Dom i świat" doszedłem do wniosku, że nadanie imienia ulicy na warszawskim Mokotowie po prostu się Bengalczykowi należało. Podobnie jak Nobel. Bo "Dom i świat" to powieść niezwykła. Jedną i tą samą sytuację opisują trzy osoby: bogaty właściciel ziemski Nikhil, jego żona Bimala oraz kolega Nikhila, walczący o niepodległość Sandip. A wszystko się...

blekitnybalonik | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

"Dom i świat" to moje pierwsze spotkanie z twórczością hinduskiego twórcy.

Książkę można określić jako romans z polityką w tle. Bohaterami powieści są trzy osoby: Bimala, jej mąż Nikhil, oraz Sandip - przyjaciel Nikhila lider ruchu radykalnego.
Fabuła książki skupia się na dwóch głównych wątkach: fascynacji Bimali Sandipem a także tworzeniem i działaniem ruchu narodowościego pod duchowym przywództwem Sandipa. Tagore z tych dwóch wątków wyprowadza kolejne - psychologiczne.
Powieść jest napisana oryginalnym językiem, każdy z trójki naszych bohaterów przedstawia świat własnymi oczyma, językiem, uczuciami, stąd możemy zobaczyć na jedną sprawę wiele punktów widzenia, aczkolwiek akcja nie stoi w miejscu, wciąż się coś dzieje (później podobny zabieg znajdę w "Szarańczy" Marqueza).

Rys psychologiczny książki jest jej bardzo wielkim atutem, bohaterowie w swoich opowieściach są autentyczni, możemy ich wszystkich usprawiedliwić. Dzielą się oni z nami swoimi przemyśleniami, bardzo mądrymi,...

Avarati | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

"Dom i Świat" nie jest zwykłą powieścią, do której przyzwyczaiły nas, Europejczyków, lektury szkolne autorstwa pozytywistycznych dydaktofilów. Bo ta książka nie narzuca gotowych rozwiązań, jak robili to Prus i Sienkiewicz, ale uczy myśleć.

Ale od początku. Kompozycja "Domu i Światu" nie należy do klasycznych. Przypomina ona zapach stworzony przez genialnego perfumiarza. Powieść nie ma rozpoczęcia, kulminacji i epilogu - historia ewoluuje, zmienia swoje ubarwienie i nasycenie jak perfumy na skórze nadgarstka. Ciężko określić, kiedy głowa powieści zmienia się w jej serce, a kiedy baza ulatnia się ze skóry, a sam zapach staje się jego projekcją w umyśle czytelnika. Pisarz bowiem idealnie wyważył surowość i gorzkość rozsądku (którą w tej książce reprezentuje Nikhil) i podążania drogą sprawiedliwości oraz słodycz i ekstazę zgubnej namiętności (Sandip). To walka dwóch zupełnie innych żywiołów, które targają nie tylko Bimalą, ale również i nami. Opisana pięknymi, niemalże poetyckimi...

brimboleta | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Rewelacyjna książka o miłości, wolności, zazdrości i prawdzie. Ukazanie wydarzeń z punktu widzenia trzech osób. Podłoże kulturowe ma tu dużo do powiedzenia i widać jak w postrzeganiu pewnych prawd, my Europejczycy jesteśmy daleko od Hindusów, nawet 100 lat później. Głębokie przemyślenia filozoficzne codziennych relacji i piękne opisy, poczynając od Królowej Pszczoły. Książka wnikliwa ale też lekka do czytania.
POLECAM!!

magda | 2014-04-20

Znalazłam tę książkę w bibliotece moich rodziców i sięgnęłam zaraz po fascynacji Dumasem i Sue. Przepaść była ogromna.
Myślę, że dziś już bym po tę książkę nie sięgnęła, ale czytałam ją gdy miałam może 16 lat.

Szukałam na oślep odpowiedzi na wiele ważnych pytań, szukałam drogi. Bardzo to wówczas była dla mnie ważna pozycja, bo zmuszała do zadawania kolejnych pytań a nie dawania prostych odpowiedzi.
Uważam że warto.

Apfelbaum | 2016-08-05
Na półkach: 2016 rok, Przeczytane
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Trudno cokolwiek napisać o tej niepozornej książce. Jest w niej tak wiele dramatów, emocji, rozważań, różnych postaw z której każda jest bardzo dokładnie opisana. Obserwujemy w niej ludzi z perspektywy trzech głównych bohaterów w tym małżeństwa. Różnice spostrzeżeń, pokazywanie stale innymi różnych rzeczy w książce jest doprowadzone do perfekcji. Do tego pojawiają się rozważania dotyczące tradycji, religii, polityki, miłości.

Książka po prostu wielka i niezwykła.

Gita | 2016-10-23
Na półkach: Indie, Przeczytane
Przeczytana: 23 października 2016

Doskonała powieść obyczajowa z historycznym tłem ówczesnych Indii, napisana przez wspaniałego indyjskiego poetę, prozaika, dramaturga i myśliciela. Warto przeczytać już dla samego piękna języka, który zachwyca swoją lekkością, niewątpliwie jest tu też duża zasługa tłumaczki. Powieść dwuwartstwowa, z jednej strony przedstawiona historia i obyczajowość Bengalu (stan w północno-wschodnich Indiach), z drugiej zaś jest uniwersalnym przesłaniem moralnym, jednak bez ciężkiego dydaktyzmu.

Marek Błachowski | 2016-09-29
joanna | 2016-09-20