Psychologiczne mechanizmy reklamy

Okładka książki Psychologiczne mechanizmy reklamy Dariusz Doliński
Okładka książki Psychologiczne mechanizmy reklamy
Dariusz Doliński Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) popularnonaukowa
popularnonaukowa
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2005-01-01
2005-01-01
83-89120-66-6
reklama psychologia

Okładka książki Sto technik wpływu społecznego. Kiedy i dlaczego wywieranie wpływu na innych jest skuteczne Dariusz Doliński, Tomasz Grzyb
Sto technik wp... Dariusz Doliński, T...
Okładka książki Jak pisać prace dyplomowe z psychologii? Poradnik nie tylko dla psychologów Dariusz Doliński, Wojciech Kulesza
Jak pisać prac... Dariusz Doliński, W...
Okładka książki Posłuszni do bólu Dariusz Doliński, Tomasz Grzyb
Posłuszni do bólu Dariusz Doliński, T...
Okładka książki Wpływ społeczny w sytuacjach codziennych i niecodziennych Dariusz Doliński, Eugenia Mandal
Wpływ społeczn... Dariusz Doliński, E...

Może kiedyś była to wiedza odkrywcza, teraz jednak jest to pozycja niezbyt wiele wnosząca. Zawiera opisy różnych przeprowadzonych badań oraz tabelki z danymi, które dla ludzi z branży mogą być niezłą ciekawostką. Jeśli ktoś szuka jednak większej wartości merytorycznej, to polecam sięgnąć po inną książkę.

Po wysokich ocenach i pozytywnych komentarzach zachwalających tą pozycję, po tym jak pojawiła się w 90% artykułów i innych książkach w bibliografii spodziewałam się znacznie więcej. Pisana językiem wręcz "gazetowym", jakbym miała w ręku tanią sensację z pudelka. Informacje są baardzo ogólne, mało przydatne. Przykłady do analizy podawane w następujący sposób: "Podobnie jak z polskim aktorem, którego nazwiska w żaden sposób nie potrafię zapamiętać". Czas przeznaczony na napisanie tego zdania wystarczyło poświęcić, by sprawdzić nazwisko tego aktora.
"są to na ogół kobiety o dość miłej, ale zarazem niezbyt wyróżniającej się powierzchowności, albo też (rzadziej) mężczyźni o wyglądzie nieco gamoniowatym." -> skąd przekonanie, że kobiety i to ładne na ogół, a mężczyźni rzadziej? jakieś badania? wykresy? cokolwiek? każdy może sobie napisać takie "wnioski" po weekendowym patrzeniu w tv. co i tak byłoby sfałszowanym wynikiem, bo w zależności od dnia tygodnia, godziny, okresu świątecznego itd. puszczane są inne reklamy. przez jaki okres czasu to sprawdzał?
książka to zbitka tego typu "wniosków", "poparta" trzema zdjęciami na krzyż. dobra pozycja dla kogoś kto nie miał pojęcia, że reklama to coś więcej niż przypadkowy krótki filmik, tylko celowy zabieg i setki teorii psychologicznych oraz badań społeczno-socjologicznych oraz kulturowych. jeśli szukasz sensownych informacji, tym bardziej potrzebnych do czegoś więcej niż poszerzenie wiedzy na ten temat dotychczas wynoszącej 0 -> niestety ta książka się nei nadaje i jest stratą czasu.

Troszkę już przestarzała pozycja, ale część danych na pewno się potwierdza także współcześnie. Warto przeczytać dla poszerzenia wiedzy, chociaż forma książki nie jest zachęcająca. Brakuje wypunktowań, wytłuszczeń, grafik, wykresów, dane są podawane w formie jednolitego tekstu. Zupełnie przeciwnie do tego, jak teraz układa się strukturę takich książek.

Jak dla mnie to prawdziwa perełka.

Autor przedziera się przez setki badań na temat wpływu reklamy i przedstawia najważniejsze z nich w przystępnej formie.

Jest tam wszystko co pracownik działu reklamy widzieć musi - samo mięso!

Oczywiście każdy z poszczególny wątków można drążyć jeszcze bardziej, ale już ta pozycja daje bardzo dobry przegląd psychologicznych aspektów reklamy.

Poza tym sam autor wydaje się bardzo sympatyczną osobą.
Jego poczucie humoru i skromność sprawiają, że czyta się z przyjemnością.

Zdecydowanie polecam!

Jak dla mnie to prawdziwa perełka.

Jest tam wszystko co pracownik działu reklamy widzieć musi - samo mięso!

Po prostu rewelacja. Goraco polecam.

Po prostu rewelacja. Goraco polecam.

Muszę przyznać, że ta książka była dla mnie mało odkrywcza. Z pewnymi rzeczami nawet się nie zgadzam i mam ku temu podstawy. Ale do innych mnie zainspirowała, natchnęła; pozwoliła pewne kwestie uporządkować. Mało było jednak treści, z którymi nie spotkałam się wcześniej, przy okazji lektury innych książek. Napisanych, szczerze mówiąc, o wiele ciekawiej.

Psychologiczne mechanizmy reklamy nie są typowym podręcznikiem. Jednak sposób złożenia tej książki może przerażać. Jest iście encyklopedyczny. Choć z drugiej strony może i czasem wygodniej się ją dzięki temu czyta (na każdej stronie są dwie kolumny tekstu - jak w encyklopedii).

To co mi się bardzo podobało, to między innymi wielość badań, na które powołuje się autor, potwierdzających poszczególne mechanizmy. Było to dla mnie wartościowe, gdyż nawet jeśli mowa była o czymś, z czym zetknęłam się już wielokrotnie w innych książkach, to nie posiadałam dokładnej wiedzy na temat danego badania. Dla mnie to było istotne potwierdzenie.

Generalnie to dobre kompendium. Na początek przygody z reklamą to dość istotna lektura.

Psychologiczne...

Rewelacyjna książka! W zabawny sposób przedstawia tony faktów i zagadnień z których nawet wielu profesjonalistów nie zdaje sobie sprawy. Bardzo przyjemnie się ją pochłania, jest napisana po ludzku przedstawia rzeczowe fakty z empirycznych doświadczeń. Niejeden sucho napisany podręcznik do reklamy jej nie dorównuje.

• Psychologia
  • Reklama
  • Marketing
  • Psychologiczne

Dodaj cytat z książki Psychologiczne mechanizmy reklamy