Okładka książki Sto technik wpływu społecznego. Kiedy i dlaczego wywieranie wpływu na innych jest skuteczne Dariusz Doliński, Tomasz Grzyb
Dariusz DolińskiTomasz Grzyb Wydawnictwo: Smak Słowa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Smak Słowa
2022-04-11
2022-04-11
9788366420755

Okładka książki Jak pisać prace dyplomowe z psychologii? Poradnik nie tylko dla psychologów Dariusz Doliński, Wojciech Kulesza
Jak pisać prac... Dariusz Doliński, W...
Okładka książki Posłuszni do bólu Dariusz Doliński, Tomasz Grzyb
Posłuszni do bólu Dariusz Doliński, T...
Okładka książki Wpływ społeczny w sytuacjach codziennych i niecodziennych Dariusz Doliński, Eugenia Mandal
Wpływ społeczn... Dariusz Doliński, E...
Okładka książki Przestrzenie manipulacji społecznej Dariusz Doliński, Małgorzata Gamian-Wilk
Przestrzenie m... Dariusz Doliński, M...

Liczba 100 jest nieco przesadzona (niektóre techniki przedstawiono dwukrotnie z lekką modyfikacją, czasem pokazywano jak działają dwie inne w połączeniu ze sobą),ale takie "80 z dużym hakiem" to nadal sporo.

Bardzo ciekawa lektura. Każda idea przedstawiona jest wg "trójpodziałowego" schematu: idea -> opis eksperyment -> psychologiczny mechanizm działania. Czasem można nieźle się zaskoczyć czytając jakie czynniki mają wpływ na podejmowana przez nas decyzje

A co zrobimy z tą wiedzą? No cóż, można potraktować jako podręcznik manipulacji, można potraktować jako przestrogę przed manipulacją, można potraktować jako ciekawy wgląd w ludzką duszę.

Odkrywczo, ciekawie, z dużą dozą humoru. Jedna z lepszych rzeczy czytanych przeze mnie w ostatnim czasie.

Bardzo ciekawa lektura. Każda idea przedstawiona jest wg "trójpodziałowego" schematu: idea - opis eksperyment - psychologiczny mechanizm działania. Czasem można...

Prosto, ciekawie, przekonująco. Z tym, że czytana "cięgiem" może znużyć, techniki czasem różnią się niuansami, albo są kombinacją kilku technik, struktura opisu każdej techniki jest taka sama (zamysł, eksperyment, mechanizm psychologiczny),także lepiej nie czytać więcej niż kilka technik na raz, by mieć frajdę z poznawania potencjalnych technik manipulacji.

Ledwo udało mi się dobrnąć do końca. Umieszczoną w tytule liczbę sto osiągnięto tylko przez rozbijanie na części jednych technik i mieszanie innych. Całość książki sprawiła na mnie wrażenie pracy zaliczeniowej pisanej na ostatnią chwilę przy użyciu wikipedii.

Dariusz Doliński oraz Tomasz Grzyb – dwaj świetni psychologowie społeczni – wydali książkę Sto technik wpływu społecznego. Kiedy i dlaczego wywieranie wpływu na innych jest skuteczne. W zasadzie, jeśli ktoś zna prace Roberta Cialdiniego, albo w ogóle interesuje się tego rodzaju mechanizmami nie znajdzie tam nic specjalnie odkrywczego.

Książka jest w gruncie rzeczy leksykonem, gdzie zebrane zostały techniki i mechanizmy wpływania na innych podzielone na różnego rodzaju kategorie. Znaczną część z nich znamy z codziennego życia. Tak funkcjonujemy w relacjach z innymi; w taki sposób inni próbują wpływać na nas, by nas do czegoś namówić lub do czegoś skłonić. Wiele technik opisanych przez autorów należy do kanonu zawodowego różnego rodzaju sprzedawców i marketingowców.

[...]
całość:

Książka jest w gruncie rzeczy...

Jest bardzo OK. Czyta się błyskawicznie, struktura jest świetna - idea, badanie, wyjaśnienie. I tak sto razy. Książka zdecydowanie nie zmieni mojego życia, pewnie nie uodporni na rozmaite mechanizmy wpływu, nie uczyni również super-manipulatorem (co nie było moim celem). Niektóre techniki zlewają się ze sobą (szczególnie na początku) ale warto dojść do kolejnych rozdziałów.

Rzeczowy i ciekawy przegląd technik wpływu społecznego z badaniami od lat 50.aż do współczesnych. Każda technika ma opisane badanie, wytłumaczenie mechanizmu społecznego i potencjalne ryzyka oraz zastosowanie. Całość napisana przystępnie również dla niepsychologów i z humorem. Krótkie rozdziały sprawiają, że można tę książkę czytać z doskoku i z przerwami, a dodatkowa bibliografia dla zainteresowanych daje możliwość poszerzenia tematu.

Ciekawa książka, fajnie zaprezentowane techniki. Dużo wiedzy do której warto wracać, bo wszystkiego nie da się zapamiętać. Polecam przeczytać, aby się dowiedzieć jak czasami jesteśmy manipulowani :)

Książka dwóch polskich psychologów jest katalogiem sposobów wpływania na reakcje czy wybory innych ludzi. Autorzy wyróżnili sto takich technik, oczywiście liczba jest arbitralna, niemniej pewne sposoby przedstawione w książce wydają mi się nieco naciągane, no cóż, trzeba było dobić do wymaganej liczby.

Mamy tu powtarzalny schemat, najpierw idea techniki wpływu, potem badanie eksperymentalne, które potwierdza albo modyfikuje ideę, wreszcie wyjaśnienie teoretyczne. W części eksperymentalnej omawiana jest tylko jedna praca, nie piszą autorzy czy jej wyniki były potwierdzone, czy są inne prace na ten temat, jest to dla mnie mały mankament książki.

Techniki omawiane przez autorów stosowane są powszechnie przez sprzedawców czy ludzi, którzy czegoś od nas chcą (pieniędzy, pomocy, spełnienia prośby). Przykładem technika drzwi zatrzaśniętych przed nosem: „Polega ona na tym, że kiedy spodziewamy się odmowy, formułujemy najpierw prośbę wyraźnie trudniejszą. Oczywiście zostanie ona odrzucona. Tyle że jeśli potem wyrazimy prośbę łatwiejszą (de facto tę, o której spełnienie nam chodzi),to istnieją spore szanse, że zostanie ona spełniona.”

Znajdziemy w książce odkrycia nieoczywiste, na przykład tylko ludzie średnio przestraszeni są bardziej skłonni do pożądanych zachowań, silny lub słaby lęk działa na nich słabiej. Niestety, przedstawiają też autorzy sporo technik oczywistych, na przykład: jeśli ktoś jest w dobrym nastroju, to łatwiej spełni prośbę drugiej osoby. To ci dopiero odkrycie! Ale autorzy dla uzasadnienia tej tezy cytują poważne eksperymenty psychologiczne. Inny przykład, jak się kogoś pochwali, to ma się większe szanse, że spełni naszą prośbę. No cóż, jak człowiek to czyta, to ma wrażenie, że nauka to jest odkrywanie 'oczywistych oczywistości/.

Oczywiście w naukach społecznych potwierdza się eksperymentalnie zjawiska, które wydają się oczywiste, natomiast naprawdę ekscytująco jest wtedy, gdy 'oczywiste oczywistości' nie potwierdzają się. Wtedy otrzymujemy wyniki sprzeczne z intuicją i możemy się zastanawiać, dlaczego tak jest. Niestety, u Dolińskiego i Grzyba takich odkryć znajdziemy jak na lekarstwo, zamiast tego dostajemy dosyć monotonną wyliczankę w większości powszechnie stosowanych, zdroworozsądkowych technik wpływu na drugiego człowieka znanych z życia lub z książek Cialdiniego.

Poza tym jakoś to nudno, monotonnie napisane, wracałem do lektury z dużym trudem, wręcz się do niej zmuszałem.

Może przesadzam z krytyką, może książka nie jest taka zła, ale jakoś więcej się po niej spodziewałem...

Mamy tu powtarzalny schemat, najpierw idea techniki wpływu, potem...

• Psychologia
  • Popularnonaukowe