Gdy życie traci sens. Rozważania o samobójstwie

Tłumaczenie: Elżbieta Kaźmierczak
Róża_Bzowa

martin | 2015-10-30
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2015

Okładka zwraca uwagę i narzuca skojarzenie z jakimś tandetnym opracowaniem tematu.Grafik się tutaj nie popisał.Gdy tymczasem treść jest wspaniałym esejem o utracie sensu życia, napisanym z wrażliwością, z szacunkiem dla wybierających śmierć, ale jednak nieprzejednanie obstającym przy wartości, jaką jest życie.Dla szukających wątków suicydalnych w literaturze autor umieścił fragmenty prozy oraz poezji, która od drugiej strony maluje pejzaż przeżyć ludzi niejako u kresu istnienia albo na jego krawędzi.Dla mnie te rozważania są czymś wyjątkowym, tak jak styl pisania, układ rozdziałów i dodatków w postaci przykładów z gazet ówczesnego Wiednia. Poza tym, bogactwo celnych spostrzeżeń, ponadczasowe przesłanie i uniwersalność tej książki w dziedzinie relacji międzyludzkich bez wątpienia może przynieść wiele pożytku dla czytających ją.

maja7 | 2013-10-27

Książka przedstawia rozmaite koncepcje dotyczące istoty i przyczyn samobójstwa, obecne w sztuce i literaturze. Dominuje w niej jednak pogląd autora, zgodnie z którym samobójstwo nie jest reakcją nagłą, lecz jest wynikiem długotrwałego procesu gromadzenia się urazów wiodących do zmian w osobowości człowieka.

Gatsby | 2013-05-11

Nigdy nie za pozno, ale zawsze za wczesnie!

Genialnie napisane z cytatami, z literackim komentarzem, takie slodkie i kultowe ze tylko.. coz tu gadac, kazdy ma te wladze i to jest jego jedyna wladza, ale potezna!

anusiaanna | 2016-09-03
Andrzej | 2016-08-23