Orły Imperium: Pościg

Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Cykl: Orły Imperium (tom 5)
Wydawnictwo: Książnica
The Eagle's Prey
starożytny Rzym
historyczna
joly_fh

Jest koniec lata 44 roku naszej ery. Minął ponad rok od chwili, gdy rzymska armia rozpoczęła podbój Brytanii, spodziewając się szybkiego zwycięstwa nad rozproszonymi plemionami tubylców. Pomimo przewagi legionów Karatacus i jego okrutni wojownicy wciąż stawiają opór, prowadząc wojnę podjazdową. Macro i Katon, służący w kohorcie Maksymiusza, otrzymują zadanie obrony brodu na rzece Tamesis. Od...

Macro i Katon, służący w kohorcie Maksymiusza, otrzymują zadanie obrony brodu na rzece Tamesis. Od utrzymania tej pozycji zależą losy całej bitwy. Niestety, Maksymiusz wydaje sprzeczne rozkazy, w krytycznym momencie zawodzi, a winą za porażkę obarcza centurionów i prostych legionistów. Rozwścieczony Aulus Plaucjusz nakazuje zdziesiątkowanie kohorty. Skazani mają prosty wybór: mogą zginąć zakatowani w bestialski sposób albo zbiec i próbować przetrwać na terytorium wroga.

źródło opisu: Książnica, 2013

źródło okładki: www.publicat.pl

Heisenberg | 2016-05-29

O TAK! Zdecydowanie tak! Czekałem na takiego autora w gatunku ‘powieść historyczna’, i się doczekałem! Jest Cornwell, jest Druon, jest Sidebottom czy Iggulden – każdy z nich ma swój styl, i swoją klasę w tym co robi. Ale kiedy pierwszy raz wziąłem do ręki powieść Scarrowa z cyklu „Orły Imperium”, to dosłownie po kilku rozdziałach wiedziałem, że to jest TO!
Fenomenalny mix powieści historycznej z przygodą! „Pościg” to jak na razie ostatnia książka cyklu, jaką przeczytałem, i autorytatywnie stwierdzam, że każda kolejna część przygód Macro i Kato jest lepsza od swojej, jakże wyśmienitej poprzedniczki!
Można się czepiać, owszem - że w/w główni bohaterowie są „nieśmiertelni”, że książki powtarzają pewne schematy; może i tak jest, ale nie mnie o tym sądzić. Nie przeszkadza mi to zupełnie nic a nic!
Jak dla mnie to Scarrow potrafi tak pisać, że nie ma czasu na nudę i narzekanie.
Sięgając po cykl „Orły Imperium” miałem nadzieję spędzić czas z wciągającą i dobrą lekturą, i książki...

wiejskifilozof | 2014-11-05

Czasy rzymskie,rok 44 n.e.Czas podboju Wysp Brytyjskich.
Książka świetna,bo doskonale opisuję tamte czasy.
Możemy się z niej dowiedzieć,jak to wyglądało.
Autor opisuje zwyczaje zarówno rzymian jak i Brytów.
Ich zwyczaje,stroje.
Bardzo podobał mi się opis scen walk.
Taki dosadnie szczegółowy.
Natomiast mam pewne obiekcje,co to pewnego słownictwa Rzymian.
Akcja książki toczy się w roku 44,a słownictwo jak z blokowisk.

Rafal_rn | 2013-09-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 07 września 2013

Kolejna udana kontynuacja serii o Macro i Cato, śmiem nawet twierdzić, że według mnie dotychczas najlepsza.

W samej książce powraca na chwilę Narcyz, który znowu daje się poznać jako "przyjaciel" głównych bohaterów. W swoim krótkim epizodzie zdąży namieszać w strukturach legionu i u samego Generał Plautiusa. Nieustępliwość emisariusza wobec "porażki" w czasie bitwy, doprowadzi do tzw. decymacji ( osoby które oglądały na HBO Spartakusa wiedzą co to oznacza). Jaki kamień wylosują centurionowie Macro i Cato? Co z tego wyniknie? Nic tylko przeczytać

Basiek | 2017-12-04

Niezmiennie podoba mi się styl pisania pana Scarrowa, a (chociaż jest to już piąta książka z cyklu, którą przeczytałam) losy bohaterów nie przestają mnie zaskakiwać. Tym razem zaskoczenie było to zaskoczenie z rodzaju "to nie fair!". Macro i Katon po raz pierwszy muszą działać na własną rękę, bez wzajemnego wspierania się i wychodzi im to całkiem nieźle. Podobało mi się również to, że do głosu w końcu doszedł osławiony Karatacus - wódz Brytów. Opowieści wyszło to na dobre.
Minusy: trochę nieporęczne wydanie (chciałam zabrać ją na wykłady jako "czasoumilacz" i musiałam trochę pokombinować, żeby książka zmieściła się w torebce), za mało legata Wespazjana. Szczerze polubiłam tą postać i nie podobało mi się, że została zepchnięta na boczny tor.

Kasia | 2013-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2013

Opublikowano także na kacikzksiazka.blogspot.com

„Orły Imperium. Pościg” to już kolejna odsłona przygód rzymskich centurionów, Katona i Macro, biorących udział w podboju Brytanii w połowie I wieku naszej ery. I z wielką radością i satysfakcją mogę stwierdzić, że wraz z kolejnymi tomami cyklu autor nie tylko nie rozmienia się na drobne, ale wręcz pisze coraz lepiej.

Choć od przybycia Rzymian do Brytanii minął już rok, nadal nie udało im się rozgromić potężnej armii celtyckiego wodza Karatakusa. W końcu zbliża się długo wyczekiwana bitwa, która może zaważyć na dalszych losach kampanii. Katon i Macro zostają przydzieleni do kohorty świeżo przybyłego z Rzymu Maksymiusza, który dostaje rozkaz obrony brodu na rzece Tamesis. Niestety w skutek niekompetencji dowódcy, żołnierzom nie udaje się utrzymać pozycji. Naczelny wódz armii, Aulus Plaucjusz rozkazuje przykładne ukaranie całej kohorty skazując ją na zdziesiątkowanie. Wśród żołnierzy, którzy mają zostać straceni, znajduje się także...

jarr74 | 2013-09-11
Przeczytana: 2013 rok

Powoli i nieubłaganie zbliżamy się do końca fascynującej przygody, wśród owianych mgłą wzgórz Brytanii, którą zafundował nam Simon Scarrow w swoim znakomitym historycznym cyklu „Orły Imperium”. Podkuty but rzymskich legionów po raz ostatni powiedzie nas w okrutną i krwawą erę podboju niepokornej wyspy w czwartym, kończącym już serie, tomie zatytułowanym „Pościg”. Przyjaźń Katona i Marco, zahartowana w boju i trudzie żołnierskiego życia, czasami szorstka i niełatwa nadal jest główna osią powieści, wyznacznikiem toczących się wydarzeń i punktem wokół którego skupiają się wszystkie ważniejsze powieściowe wątki: osobiste, historyczne, obyczajowe, etyczne i inne. Tym razem została jednak wystawiona na największa próbę. Główne siły wciąż niepokonanego Karatacusa zapędzone zostają w pułapkę, w której kluczowym elementem jest obrona brodu i zatrzymanie wrogów po drugiej stronie rzeki. Niestety, mimo bohaterstwa w boju, ogromnej determinacji i poświęcenia, źle dowodzeni i kierowani...

Sebastian Janek | 2013-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2013

Tom piąty cyklu „Orły Imperium” jest zakończeniem pewnego rozdziału, który obejmował przygody Marco i Katona na wyspie Brytanii. Zdecydowanie udane zakończenie tego rozdziału. A przecież to wcale nie koniec przygód dzielnych legionistów. To nawet nie półmetek ich długiej przyjaźni.
„Pościg” ma w tym przypadku dwojakie znaczenie. Słowo dotyczy zarówno pogoni za królem Karatacusem, na którego szyi zaciska się powoli pętla zarzucona przez Imperium, jak i pogoń za Katonem, który pozbawiony wsparcia Legionów postanawia odszukać walecznego króla i podać jego głowę na tacy Legatowi.
Tom piąty cyklu „Orły Imperium” nie odbiega znacznie budową od poprzednich. Główną osią wydarzeń są przygody obu przyjaciół, jednak w pewnym momencie zostają oni rozdzieleni przez wydarzenia, których przewidzieć nie mogli. Od tego momentu autor prowadzi dwa równorzędne wątki, które to oczywiście prowadzi w sposób wyśmienity. Wątki te składają się z elementów charakterystycznych dla powieści autora, który...

mojorisin | 2016-03-10
Na półkach: Przeczytane, Historyczne, 2016

Jak dotąd, chyba najsłabsza część z cyklu o kompanach Macro i Kato. Cała historia taka średnia, nie które wątki trochę potraktowane skrótowo, głównie te dla mnie najciekawsze, a z kolei te przy nudnawe rozciągnięte w nieskończoność. Generalnie inaczej rozłożył bym akcenty które miały zainteresować i przykuć uwagę widza. Jednak darzę bohaterów taką sympatią, że na pewno sięgnę po następną część, zwłaszcza, że ta kończy się super zapowiedzią kolejnych przygód głównych bohaterów i to już najprawdopodobniej poza szarą i mokrą Brytanią. Ave :)

Karol | 2013-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2013

Jak dotąd najlepsza książka z serii "Orły Imperium". Miło się czyta. W porównaniu do poprzednich części, wiele dialogów z 'mocnym humorem', np. dialog pomiędzy Figulusem, a Katonem podczas próby oswobodzenia z więzów...

Jarek Tananis | 2018-03-17
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Zawsze doję 10 temu pisarzowi za ogrom dobrej pracy. Opisami działając na wyobraźnię ukazuje nam czasy Imperium Rzymskiego - nie było łatwo.