Kuzynek mistrza Rameau

Le neveu de Rameau
diderot
klasyka
Whisky

"Dzieło literackie w formie dialogu filozoficznego z odcieniem komediowym, napisane przez Diderota w roku 1761. Występują w nim dwie osoby: kuzyn wielkiego kompozytora Jean-Philippe Rameau, który prywatnie był przyjacielem Diderota i Voltaire'a oraz filozof (Diderot). Kuzyn Jean-François Rameau nie ma już takiego talentu jak jego stryj, za to potrafi wygadywać morze frazesów o sztuce, które bawią filozofa." - wikipedia.pl

Voudini | 2014-11-16

Dialog pomiędzy samym autorem a bratankiem słynnego kompozytora i znanym lekkoduchem stanowi ciekawy przykład tego, że interesujące elementy nie zawsze składają się na interesującą całość. Choć bowiem "Kuzynek" nie jest pozbawiony myśli trafnych i głębokich, zostają one rozmyte przez przypadkowy i chaotyczny tok wykładu.
Problemem jest też fakt, iż uwagi o charakterze ogólnym (przede wszystkim krytyka społeczna) przeplatane są gęsto prywatnymi atakami na przeciwników Diderota. Nawet jeśli tak kazała oświeceniowa tradycja, której nie oparł się również Wolter, z dzisiejszego punktu widzenia jest to mankament - dzieło jest przezeń nie tylko spłycone, ale i dla współczesnego czytelnika niezrozumiałe - a przynajmniej niezrozumiałe bez licznych przypisów, które zresztą rzucają na meritum sprawy ledwie pozór światła.
"Kuzynek" okazuje się zatem pozycją sztampową, intrygującą jedynie z historycznego punktu widzenia. Sporym nadużyciem jest też nadawane mu tu i ówdzie miano dialogu...

Wabi | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Autor prowadzi dyskusję filozoficzną z bratankiem słynnego Rameau.

watchyouback | 2016-08-23
Na półkach: Przeczytane, Filozofia, 2016