Bóg nas nienawidzi

God Hates Us All
978-83-931575-0-1
californication, Hank Moody
Pavel

„Bóg nas nienawidzi” to prześmiewcze spojrzenie na życie współczesnego, apatycznego pokolenia. Samokrytyczny, nastawiony przyjaźnie – ale z dystansem do świata – narrator porzuca studia, zostaje narkotykowym dilerem z przypadku i wpada w świat pełen sprzeczności. Tak jak w serialu „Californication”, którego głównym bohaterem jest autor niniejszej książki, pod płaszczykiem przypadkowego (choć niezwykle udanego) seksu, wszechobecnego sarkazmu i ciągłego pakowania się w tarapaty, czytelnik/widz odnajdzie poszukiwanie tego, co w życiu najważniejsze: uniwersalnych wartości, które, wzorem miłości, tym bardziej cenimy, im trudniej je znaleźć.

Generalnie jeżeli porównywać z Californication to bez szału, często przewija się nuda, a styl jest bez polotu, czasem jedynie pojawi się jakieś pojedyncze zdanie-perełka. Podejrzewam, że gdyby Moody istniał naprawdę i był taki jakim przedstawiono go w serialu to ta książka byłaby o niebo lepsza, z pazurem (+ lepiej wydana i liczyła więcej stron, swoją drogą). Mimo wszystko podobała mi się. Zaczęłam czytać ją 'dorywczo', w chwilach nudy, acz mniej więcej od połowy sięgałam po nią chętniej. Przyznam, że najbardziej ciekawiły mnie wątki bohatera z kobietami (szczególnie Taną i K., bo Daphne wydawała mi się irytująca, mimo całej mojej sympatii dla niezrównoważonych bohaterów). Reszta fabuły właściwie bez szału - albo zwyczajna albo podkoloryzowana, a początkowe wątki dilowania strasznie nudne.
Podsumowując - książka nie jest najgorsza, ale raczej nie jest to pozycja, do której chciałoby się wracać. Szkoda, że nie spełnia (całkiem wysokich) wymagań i nie zachwyca jak serial ; )....

Tomasz Wojnowski | 2010-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2010

Właściwie tej książce należy wystawić podwójną ocenę; pierwszą ogólnoliteracką, drugą ghost writterską. Literacko książka jest beznadziejna, ze słabymi dialogami, oszczędnymi opisami i zbytecznym wątkiem koreańskim. Z drugiej jednak strony oddaje ducha Californication, przez co fani serialu będą zachwyceni. Jednak każdy inteligentny fan Hanka Moody'iego (a pewnie tylko takich sobie życzy), powinien być przygotowany na tą literacką klęskę.
Książka zdecydowanie dla wyznawców Californication oraz ekstremalnym fanów Charlesa Bukowskiego, a że łapię się w obie kategorię dlatego aż CZTERY gwiazdki. Z sentymentu.

Gąska | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

Wyluzowany narrator, który jest zarazem Hank’iem Moody’m przedstawiony zostaje jako dwudziestoletni chłopak, który rzuca szkołę, zostaje dilerem i spotyka się z niewłaściwą dziewczyną nimfomanką usiłującą go pewnego dnia zabić. Bohater nie mogąc sprostać wymaganiom matki wdaje się w świat przepełniony przestępczością. Swoje życie przenosi do hotelu Chelsea, gdzie wraz z innymi nierobami odnajduje swój kąt. Nieszczęścia niestety chodzą parami i od czasu do czasu dopadają każdego.
Seks, narkotyki, alkohol – nie zaskoczyło mnie to. Swego czasu oglądałam Californication. Choć niewiele pamiętam z tego serialu, to na stałe utrwalił mi sie obraz głównego bohatera: mężczyzny w sile wieku, zachowującego się jakby miał co najmniej dwadzieścia lat mniej, sprowadzającego do łóżka wszystko co nie ucieka na drzewo i nie leży dwa metry pod ziemią. Spodziewałam się natomiast ciekawszej fabuły. Zawiodłam się. Książka ma mało stron, zaledwie dziesięć ponad dwieście, gdyby zmniejszono interlinie...

Radosław Gabinek | 2014-08-02
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Podobała mi się ta książka i cieszę się, że po nią sięgnąłem mimo negatywnych opinii. Oczywiście, że nie jest to jakieś arcydzieło i nie wnosi nic szczególnie odkrywczego, ale do mnie dociera ten minimalistyczny język i wulgarność. O czym jest ta książka? O tym jak umiera wrażliwość w konfrontacji ze światem pełnym egoizmu, idiotyzmów i debilnych wyborów. Do tej książki, zarówno jak i do serialu
"Californication" trzeba dojrzeć, pozbyć się złudzeń. Wtedy właśnie rozumiemy jak bardzo samotny jest człowiek w tym nielogicznym świecie. Polecam!

Makane | 2013-12-08

Książkę przeczytałam już jakiś czas temu, zaraz po tym jak obejrzałam wszystkie sezony serialu „Californication”. A z racji, że obejrzałam wszystkie 6 sezonów, nie muszę chyba dodawać, że jestem fanką serialu.
Sięgając po "Bóg Nas Nienawidzi", której angielski odpowiednik brzmi "God hates us all", miałam nadzieję, że przeżyję taką samą przygodę, jak podczas oglądania serialu. Już na samej okładce jest napisane, że to „Powieść z serialu Californication”. Czytelnik może zasugerować się tym, kupić książkę i stwierdzić serialowe podobieństwo. Niestety papierowa forma nie jest tak samo dobra jak serial. Właściwie to jest ona zupełnie inna. Jeśli ktoś spodziewa się śmiesznych serialowych sytuacji, tego samego Hanka i tej samej atmosfery co na ekranie, może sobie od razu odpuścić.

W książce przedstawiony jest Hank Moody w młodości. Poznajemy bohatera dwudziestoletniego, który "boryka" się z młodzieńczymi problemami. Są to typowe dylematy młodej zbuntowanej osoby, takie jak miłość,...

Przeczytana: 08 marca 2012

"Mam dwadzieścia lat - zaczynam. - Mówią, że w tym wieku człowiek powinien odnajdywać swoje miejsce w świecie. Trzymam ich za słowo. Idę za głosem serca. Zajmuję się tym co mnie pociąga. Podążam tam, dokąd prowadzi mnie wanderlust."

Głównym bohaterem powieści jest sam jej autor, za czasów swojej młodości. Autora, czyli Hanka Moody'ego zna każdy, kto kiedykolwiek widział, bądź choć słyszał o serialu Californication. Tak więc cofnijmy się do jego młodości.

Hank ma pokręcone życie. Mieszka w małej mieścinie, rzuca studia, jego niezrównoważona psychicznie dziewczyna dźga go nożem, a później dzięki swojemu wujowi staje się dilerem narkotyków. Nowy fach sprawia, że w końcu może odłożyć trochę pieniędzy i wynieść się do dużego miasta, którym jest Nowy Jork. Nowe miejsce sprawia, że poznaje nowych ludzi z różnych grup społecznych. Ci ludzie nie sprawiają, że jego życie staje się łatwiejsze, wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej się komplikuje. Jako początkujący diler nie może brać udziału...

Bóg nas nienawidzi to prześmiewcze spojrzenia na życie współczesnego, apatycznego pokolenia. Samokrytyczny, nastawiony przyjaźnie - ale z dystansem do świata - narrator porzuca studia, zostaje narkotykowym dilerem z przypadku i wpada w świat pełen sprzeczności.
Uciekając przed rozpaczliwymi oczekiwaniami matki, ciągłym niezadowoleniem ojca i byłą dziewczyną z rozpoznanym klinicznie obłędem, przenosi się do nowojorskiej mekki dla ambitnych obiboków - Hotelu Chelsea - gdzie pogoń za pożądaniem (i dziewczyną rockmana) przynosi mu szereg nieszczęśliwych, choć budujących wypadków i sprowadza z powrotem do punktu wyjścia.
Opowiedziana w nietuzinkowym, subtelnym stylu powieść Bóg nas nienawidzi jest począwszy od samego tytułu ironiczna, po ostatnią stronę optymistyczna i - tak jak jej autor - niezapomniana.

Tak zachęca nas do przeczytania opis z tyłu okładki. Zachęcające, prawda? Zaintrygował mnie tytuł. Szkoda tylko, że na książce zawiodłam się na całej linii. Spodziewałam się jednak,...

miqa | 2012-08-18
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Każdy wierny fan serialu “Californication” zna postać ekscentrycznego głównego bohatera – Hanka Moodego granego przez znanego amerykańskiego skandalistę Davida Duchovny’ego. I to właśnie ten główny bohater, a zarazem postać czysto fikcyjna, jest autorem tej książki – “Bóg nas nienawidzi”. Z tą tylko różnicą, że ta 200 stronicowa książka przedstawia życie Hanka w młodości. Jaki jest ten młody Hank? Narwany, wiecznie niezaspokojony seksualnie, lekkomyślny – te wszystkie czynniki powodują, że często ładuje się w ogromne tarapaty…

Książka jest utrzymana w odrobinę minimalistycznym stylu, język jest dosadny i nie brak w nim wulgaryzmów. Każdy rozdział opisuje inny moment w życiu Hanka, ale spójność wydarzeń jest utrzymana.

Hank Moody, to jak podaje opis z okładki: pochodzący z Nowego Jorku, a mieszkający w Los Angeles zmagający się z twórczą niemocą mężczyzna, którego nastoletnia nieślubna córka przybliża go do Karen, “jedynej prawdziwej miłości.” Hanka poznajemy jako...

Artefakty | 2015-08-12

Bóg nas nienawidzi to powieść z gatunku „szybkich i na raz”, pełna nie tylko ironii, którą w literaturze wręcz uwielbiam, ale również przysłowiowego carpe diem. Wszystko to zostało opakowane za zasłoną zawiadiackiego, potocznego oraz dynamicznego stylu.

Samą książkę czyta się szybko i dobrze. Nie brak w niej humoru i testosteronu (tak, właśnie tego!). Jednak sama treść nie powala na kolana, a dialogi są bardzo schematycznie pisane, a nawet odważę się na stwierdzenie, że nie przypominają płynnych wypowiedzi, a wręcz są suche i nienaturalne. Sami bohaterowie wydają mi się schematyczni, tak, jakby autor chciał powielać już znane i typowe charaktery, a nie tworzy własnych. Mam wrażenie, że autor chce nam pokazać bohatera „z jajami”, ale wychodzi to dość szczeniacko i podkoloryzowane.

Sama postać nie jest tak barwna jak serialowy odpowiednik, a książka nie oddaje klimatu Californication. Według mnie to czysty przerost formy nad treścią.

W mojej opinii sukces książki jest zasługą...

deshire | 2013-08-19

Strasznie słaba książka, przedstawiająca zupełnie innego Hanka Moody'ego niż tego, którego znają fani serialu. Napisana językiem dość wulgarnym, o tyle, o ile zazwyczaj mi to nie przeszkadza - w tej książce było to po prostu denerwujące. Opowieść stosunkowo nudna, nie porywa w żaden sposób, lubiłam serialowego Hanka, książkowy zupełnie mi się nie podoba. Odniosłam wrażenie, że książka została wydana tylko po to, żeby wyssać z fanów pieniądze.

Sto tytułów temu...

Nieprawdopodobna historia Wydawnictwa SQN: od pomysłu pół żartem, pół serio
do setnego tytułu. Blisko czteroletnia już historia wydawnictwa pokazuje, że nawet na trudnym i wymagającym polskim rynku wydawniczym jest miejsce na nowe inicjatywy, jeśli tylko stoi za nimi prawdziwa pasja.