Sto tytułów temu...

LubimyCzytać
02.04.2014

Blisko czteroletnia już historia Wydawnictwa SQN pokazuje, że nawet na tak trudnym i wymagającym rynku jak polski rynek wydawniczy jest miejsce na nowe inicjatywy, jeśli tylko stoi za nimi prawdziwa pasja.

Pracowaliśmy w jednej firmie (oddalonej lata świetlne od branży wydawniczej), siedzieliśmy obok siebie w pokoju, biurko w biurko. Praca układała się dobrze, perspektywy były kuszące, aż do dnia, który zmienił wszystko. Przemek nagle powiedział: zobacz, w Stanach można kupić książkę Hanka Moody’ego!

Tak Łukasz Kuśnierz, jeden ze współwłaścicieli Wydawnictwa Sine Qua Non wspomina moment zwrotny w życiu trzech przyjaciół z pracy. Od spostrzeżenia, że w sprzedaży dostępna jest książka bohatera kultowego serialu Californication do absurdalnego (na pierwszy rzut oka) pomysłu, żeby wydać ją własnymi siłami w Polsce nie było już daleko.

22 października 2010 roku ukazała się pierwsza książka Wydawnictwa Sine Qua Non Bóg nas nienawidzi. To oczywiście wciąż miało być hobby, pasja po godzinach – książki wydawane głównie dla szerokiego kręgu znajomych i znajomych znajomych. Ale przełom nastąpił bardzo szybko.

Jesteśmy nieuleczalnymi fanatykami FC Barcelony, dlatego naszą drugą książką był Rok w raju Andresa Iniesty – mówi Przemysław RomańskiZaczęliśmy od wydawania książek, które sami bardzo chcieliśmy przeczytać – i jednym z naszych największych osiągnięć jest to, że tak pozostało do dzisiaj.

Jak to często w biznesie się zdarza o wielkim sukcesie decyduje łut szczęścia – wśród swoich kontaktów wygrzebałem numer do człowieka z jednej z telewizji, poprosiliśmy o patronat nad książką – wspomina Michał RędziakW wyjątkowym Gran Derbi Barcelona pokonała Real Madryt 5:0,  komentatorzy w studio gorąco zarekomendowali telewidzom książkę i tuż przed mikołajkami lawina ruszyła... Padły wszystkie serwery, pakowaliśmy razem książki do wysyłki przez kolejne trzy dni i noce. To był ten moment, kiedy uwierzyliśmy, że z wydawania książek moglibyśmy się utrzymać.

To książki sportowe w nieodkrytej wcześniej niszy rynkowej okazały się okrętami flagowymi SQN – piłkarskich biografii Leo Messiego i Cristiano Ronaldo sprzedało się ponad 200 000 egzemplarzy. Ale Wydawnictwo od początku bardzo mocno stawiało również na książki muzyczne i fantastykę – wielkie pasje założycieli oficyny. Dziś SQN to także reportaże, książki podróżnicze, poradniki, komiksy, ambitna beletrystyka (nominacja do Paszportu Polityki dla Łukasza Orbitowskiego za Szczęśliwą ziemię), literatura kobieca, young adults i książki o sztuce. Imponujący sukces SQN odnotowała Biblioteka Analiz przyznając Wydawnictwu SQN tytuł Wydarzenia roku 2012 za błyskotliwy biznesowy debiut na rynku wydawniczym.

Celebracja wydania stu tytułów

Książka Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League jest setną książką wydaną przez Wydawnictwo Sine Qua Non.

Z okazji wydania jubileuszowego tytułu oficyna przyszykowała moc atrakcji. Jak zapowiadają przedstawiciele wydawnictwa w ciągu najbliższego miesiąca zostanie rozdanych 100 książek. Nic jednak nie przychodzi łatwo, więc na książki będzie trzeba sobie zapracować.

Już od jutra na stronie www.wsqn.pl/100 będzie można poznać szczegóły akcji.

źródło: materiały prasowe

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2802
4
02.04.2014 12:13

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd