Złożone w ofierze

Hachette Polska
2010-10-20
2010-10-20
Katarzyna Gącerz
morderstwo psychologia chora psychicznie gwałt romans zbrodnia fakty Katarzyna Gącerz

Nie zmogłam tej książki. Drobiazgowe opisy okoliczności i działań, mające przynieść wiarygodność i ubarwić narrację, męczą i nudzą, bo literaturą to nie jest. Raczej czymś pośrednim między raportem policyjnym a usiłowaniem napisania powieści. Opisywanie życiorysów śledczych, ich domniemanych myśli i tych wszystkich innych nieważnych szczegółów znudziło mnie śmiertelnie. Doszłam do połowy, dalej nie dam rady.

Wstrząsająca sprawa , a Diane Downs to zwykła szmata bez sumienia i mam nadzieję , że zgniję w więzieniu. Nawet jak się patrzy na jej twarz widać tam zło. Jednak mimo wszystko autorka trochę mnie rozczarowała tą książką. Mam wrażenie , że nie udźwignęła tej sprawy i wyszła tylko dobra książka. Za to na plus zdjęcia w książce , a jedno mnie bardzo poruszyło , a konkretnie zdjęcie dziecka Diane w szpitalu po postrzale:( Ta kobieta to pieprzony potwór

Okładka wygląda jak z Wydawnictwa Hiper Express, z serii "Zabili go i uciekł". Ale zaryzykowałam i kupiłam i nie żałuję, bo żadnej taniej sensacji tu nie ma, jest porządna literatura faktu. Jak ktoś lubi książki true crime, gdzie jest przeanalizowana dokładnie, wręcz drobiazgowo jedna sprawa, to ta pozycja jest idealna. Książka pozwala prześledzić mozolny proces dochodzenia do prawdy, w tym czekanie na zeznania kluczowego świadka w tej sprawie - Christie, dziewczynki, która przeżyła usiłowanie zabójstwa z rąk własnej matki. Zapis przesłuchania dziewczynki naprawdę robi wrażenie, podobnie jak ogromne zaangażowanie prokuratora, Freda Hugiego.
O istnieniu Diane Downs dowiedziałam się z klasycznej już książki Hare'a o psychopatach, a po obejrzeniu filmiku na YT o niej miałam wrażenie, że, cytując jednego z policjantów zajmujących się sprawą, "to kobieta, która może poderżnąć ci gardło, a następnie spokojnie zjeść lunch obok twoich zwłok". Czytając książkę, w pewnym momencie, gdy dobrnęłam do rozdziału o trudnym dzieciństwie Diane, w tym o wykorzystaniu seksualnym (gdzie nie było wystarczających dowodów, by skazać sprawcę, ale to akurat niestety żaden ewenement w przypadku tego typu przestępstw),miałam wątpliwości, czy ona rzeczywiście jest psychopatką, a nawet chwilami jej współczułam. Ale dalsza część książki tylko pokazała, że dałam się zwieść jej urokowi osobistemu i umiejętności udawania i kłamania. A skoro nawet czytelnik może dać się zwieść, to co dopiero ludzie, którzy mieli z nią do czynienia na żywo. Dla organów ścigania na pewno było to ogromne wyzwanie. Dla opinii publicznej zapewne zresztą też, skoro Downs się świetnie czuła w roli celebrytki. W pewnym momencie naprawdę miałam déjà vu z Waśniewską na koniu.
Jeśli miałabym się do czegoś przyczepić, to tylko do pewnych nieścisłości w tłumaczeniu (bo jednak człowiek, który przed sądem objaśniał tajniki rozbryzgów krwi, był zapewne kryminalistykiem, a nie, jak jest napisane w książce, kryminologiem) i, co ważniejsze, do braku przypisów, bo co prawda nie jest to książka naukowa, ale jak się pisze o odsetku osób z osobowością antyspołeczną, czy o tym, że większość osób pracujących seksualnie była wykorzystywana seksualnie w dzieciństwie, to wypadałoby podać źródła. Ale nie zmienia to faktu, że dla miłośników true crime i psychologii sądowej to naprawdę smakowita lektura. Polecam.

Jakie cechy powinna mieć kochająca matka? ♥️

Do szpitala przyjeżdża kobieta z trojgiem postrzelonych dzieci. Niestety mimo wysiłków lekarzy jedna z dziewczynek umiera. Pozostałej dwójce udaje się przeżyć, choć do końca życia pozostaną w pewnym stopniu niepełnosprawni.

Według relacji matki wszystkiemu winny jest nieznajomy mężczyzna o "potarganych włosach". I choć początkowo historia ta jest prawdopodobna to w miarę jak detektywi zagłębiają się w życie kobiety mają coraz więcej wątpliwości.

To dopiero początek długiej podróży śledczych, by osobę winną morderstwa i dwóch usiłowań postawić przed sądem. I choć śledztwo nie wydaje się skomplikowane to z każdym kolejnym krokiem to wrażenie się rozwiewa...

"Złożone w ofierze" Ann Rule to chyba najlepiej napisana książka true crime z serii Prawdziwe Zbrodnie jaką do tej pory czytałam! Choć malutka czcionka nieco przeszkadzała przy czytaniu to opowiedziana historia zdecydowanie wybroniła tę pozycję. Bo sprawa prowadzona przez prokuratora Hugiego nie była wcale prosta i oczywista, wręcz przeciwnie.

Jeżeli szukacie dobrej, mocnej i emocjonalnej książki opisującej prawdziwe zbrodnie, to z czystym sumieniem polecam tę propozycję. Nie będziecie zawiedzeni!

Jakie cechy powinna mieć kochająca matka? ♥️

Brak oceny, bo nie pamiętam zebym to czytała, choć sprawa jest mi znana... znalazłam w historii wypożyczeń biblioteki

Dzisiaj przychodzę do Was z zaległą recenzją książki, którą już dawno przeczytałam i jakoś nie miałam, kiedy jej wrzucić🙈 Swoje odleżała, więc w końcu czas przyszedł i na nią, będzie krótko i rzeczowo.
Miłego końca niedzielki kochani💞
🔫
"Złożone w ofierze" to historia Elizabeth Diane Downs kobiety, która pewnej nocy pojawia się w szpitalu z trójką swoich postrzelonych dzieci. Po dramatycznej walce o ich życie, dwoje z nich udaje się uratować. Niestety najmłodsza córka umiera.
Trwa śledztwo. Diane, matka dzieci zaczyna gubić się w zeznaniach mających miejsce tej tragicznej nocy. Tym samym detektywi zaczynają brać pod uwagę, że to własna matka dzieci próbowała je zabić. Jaki miała powód, aby dopuścić się do tak strasznego czynu?
🔫
A teraz łapka w górę, kto z Was nie miał chociaż raz ochoty wywieźć swoje dziecko, zakneblować je bądź nie przyszła mu do głowy myśl podrzucić je do okna życia? Myślę, że każdy miał takie chwile zwątpienia, ale to była tylko chwilowa myśl powstała pod wpływem chwili i wzbierającej nas złości i nie mocy. Złe emocje opadają, a my nadal kochamy nasze pociechy szczerą miłością. Więc co popycha innych ludzi do tak strasznych czynów? Jaki mają powód do zamordowania swoich dzieci?
🔫
Książka ta należy do serii "Prawdziwe historie" i jest w niej opisana przerażająca historia, oparta na faktach. Oprócz tego zawiera autentyczne i szokujące zdjęcia. Zaczyna się mocno, a z czasem napięcie w niej zaczyna rosnąć jeszcze bardziej. Jeśli macie słabe nerwy i jesteście wrażliwy na krzywdę dzieci, to nie jest pozycja dla Was!
🔫
Książka "Złożone w ofierze" została zekranizowana w 1989 r., polski tytuł to "Niewinne ofiary".

Miłego końca niedzielki kochani💞
🔫

Książka bardzo wciągająca. Świetnie zostaje tu opisana bohaterka. Autorka potrafiła wspaniale i interesująco odtworzyć nam jej postać pod względem charakterologicznym. Jedna z lepszych książek w tej tematyce. Jest genialnie poprowadzona i trzyma w napięciu przez cały czas.

Wciągająca, kryminalna i opisująca prawdziwą historię morderczyni, a tym wypadku Diane Downs. Naprawdę świetnie opowiedziana, narracja główna pochodzi od prokuratora, mamy wiele wątków policyjnych oraz mnóstwo cytatów tego, co sama winna przedstawia na przesłuchaniach, w wywiadach, sądzie, wiezieniu. Do książki dołączone są nawet zdjęcia z akt jej sprawy, co prawda tylko kilka i nie makabryczne. Jestem pod wrażeniem całej tej historii, zwłaszcza zastanawia mnie jak dziwnie działały, a może wciąż działają wyroki skazujące w stanie Oregon: wystarczy 1 osoba z ławy przysięgłych, która nie jest całkowicie pewna co do skazania i wówczas uniewinniają osobę oskarżoną.

Znakomicie przedstawiony portret psychologiczny bohaterki w żadnym momencie nie staje się nudny mimo obszernej formy. Mocno wciągająca pozycja literatury faktu.

... Jest to opowieść oparta na autentycznej historii mającej swoje miejsce w roku 1982 w stanie Oregon w USA. Na bocznej i ciemnej ulicy do trójki rodzeństwa: Stephena "Danny" Downsa (ur. 1979, lat 3),Cheryl Lynn Downs (ur. 1976, lat 7) i Christie Ann Downs (ur. 1974, lat 8) siedzących w samochodzie strzelała ich własna matka.
...

Całą moją recenzje można przeczytać na stronie: https://nakanapie.pl/recenzje/dzieci-zlozone-w-ofierze-na-oltarzu-milosci-zlozone-w-ofierze

...

Całą moją recenzje można przeczytać na...

• Literatura faktu
  • True crime
  • Do kupienia
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Złożone w ofierze