Cena mojego życia

Wydawnictwo: Hachette
Tina Okpara
Pisane przez życie
Marion

Transakcję zawarto pewnego ranka na przedmieściach nigeryjskiego Lagosu. Adopcja. Tina nie mogła doczekać się wyjazdu do Francji, gdzie miała zostać przyjęta przez rodzinę o nazwisku Okpara. Matka, Linda, zajmuje się domem. Ojciec, Godwin, jest piłkarzem znanego francuskiego klubu Paris Saint Germain. Razem mają czworo dzieci. Tina marzy, żeby już z nimi być. Razem chodzić do szkoły, wspólnie bawić się w domu i na podwórku. Jednak rzeczywistość wygląda całkiem inaczej. Tina, wykorzystywana i nieustannie poniżana, śpi w piwnicy na gołym materacu. Pewnego dnia, korzystając z nieobecności żony, adopcyjny ojciec gwałci ją po raz pierwszy...

źródło opisu: Hachette Polska, 2012

źródło okładki: http://www.hachette.com.pl/

Tina Okpara miała dziesięć lat, kiedy została adoptowana. Tym samym wyjechała z rodzinnej Nigerii i zamieszkała wraz z nową rodziną we Francji. Z chwilą wejścia do Chatou, wszelkie obietnice jakie złożono jej oraz jej prawdziwemu ojcu o tym, że będzie miała szansę na wykształcenie i nawet pójście na uniwersytet zniknęły. W zamian tego pojawiły się: spanie na materacu w piwnicy, opieka nad dziećmi państwa Okparów, sprzątanie, usługiwanie. Z czasem maltretowanie, bicie, upokarzanie, poniżanie, dręczenie. W końcu molestowanie seksualne i znęcanie się.
Nadludzką pracę, gwałty adopcyjnego ojca i niewyobrażalne tortury Tina znosiła nie mogąc się nikomu poskarżyć. Natomiast jedyna osoba, która mieszkała wraz Tiną i jej oprawcami - jedyna, która wszystkiemu si przyglądała - nie reagowała.
Czy rodzinny dramat Tiny się skończy? Czy ktoś wyciągnie do niej pomocną dłoń i czy jej adopcyjni rodzice poniosą zasłużoną karę? Odpowiedzi na te pytania w książce.

"Cena mojego życia" jest...

Madi | 2015-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2015

Smutna i bolesna historia nastoletniej ,czarnoskórej dziewczynki ,która była wykorzystywana do ciężkich prac domowych,żyła w nieludzkich warunkach,była bita i poniżana przez adopcyjną matkę oraz wykorzystywana seksualnie przez swojego adopcyjnego ojca.
Została sprzedana przez własnego ojca,bo miał być luksus ,lepsze życie,lepsza szkoła ,a był głód, ból i cierpienie .
Książka bardzo emocjonalna.

Nie wiem czemu, ale ostatnio katuję się książkami i filmami o tematyce wykorzystywania dzieci, znęcania się nad nimi i molestowania ich. I pomimo ogromu czasu, który spędzam przed telewizorem czy też przy lekturze, nie mogę nadziwić się,jak wielka jest skala okrucieństwa w naszym świecie. Wydawałoby się, że zachowanie tak prymitywne, jakim jest przemoc, pojawia się tylko w najniższych klasach społecznych, gdzie religia zastępuje naukę. A tu? Bogaty piłkarz i jego żona. Kupili sobie niewolnicę. Ona ją biła i torturowała, on gwałcił. Czemu babcia nie reagowała? Czemu przybrane rodzeństwo nic nie robiło? Sąsiedzi? Naprawdę nie słyszeli wiecznych wrzasków? Nie mieści mi się to w głowie. Jedyne co, to dobrze, że ta historia ma w miarę szczęśliwy koniec. Ale czy naprawdę dziewczyna musiała być skazana na takie cierpienie? Przerażające i niesamowicie smutne, jak bardzo obojętni na krzywdę innych jesteśmy.

Iza | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Wszyscy wiemy, że najgorsze scenariusze pisze samo życie.
To, co spotkało Tinę powinno być karane nie więzieniem, a krzesłem elektrycznym.
Cztery lata makabrycznego życia u ludzi, którzy mieli być dla tej dziewczyny rodziną. Nie potrafię nawet ubrać w słowa tego, co czułam podczas czytania.
Złość, furia, rozpacz, nienawiść, współczucie...
Boże drogi, dlaczego takie rzeczy wciąż się dzieją?

Pod względem "technicznym" książka pozostawia troszkę do życzenia.
Bardzo proste zdania i ogólne opisy, wszystko przedstawione dość prosto, bez szczegółów. No warsztat językowy leży (stąd dwie gwiazdki odjęte), ale w tej książce nie on jest najważniejszy.

Przekaz.
Przekaz się tutaj liczy.

Naprawdę wstrząsająca historia.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka , pokazuje że życie nie jest takie kolorowe jak nam się wydaje . Udowadnia nam to , że takie historie , zdarzają się naprawdę , nie są zmyślone , tylko na faktach autentycznych . Czytając ją , nie raz łapałam się za głowę i przyznam szczerze że niektóre rzeczy aż się człowiekowi nie mieści w głowie , tak , przekonajcie się sami jak przeczytacie , bo bardzo polecam !!!!!!!!
Tina Okpara dzisiaj jest pełną życia dziewczyną, o pięknych oczach i długich włosach. Trauma jaką przeżyła w dzieciństwie, będzie jej towarzyszyła do końca.
To co się jej przydarzyło w dzieciństwie, zgodziła się opisać w książce, pt. ”Cena mojego życia”, należy ona do cyklu powieści „Pisane przez życie”.
Na przedmieściach nigeryjskiego miasteczka Lagos, Tina wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem wiedzie spokojne życie. Jest to biedny dom lecz pełen miłości, do dnia kiedy jej matka umiera.

„Czy mama umarła dlatego, że za wszelką cenę chciała urodzić mi siostrzyczkę?”

Był to prawdziwy koszmar dla...

Anna | 2015-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

„Cena mojego życia” to dobra, mocna poprzez swoją prawdziwość książka, która w rzeczowy, a przecież tak potwornie wstrząsający sposób przedstawia nam jakiego okrucieństwa są w stanie dopuścić się ludzie, nawet względem dziecka. I to nie gdzieś daleko, ale w naszej kulturze, w naszych czasach i to za niemym przyzwoleniem setek osób....

sygin | 2014-02-08
Na półkach: Przeczytane, 2013, Biografia
Przeczytana: lipiec 2013

Trudna książka, którą zaskakująco łatwo się czyta. Ładnie napisana i z rozwagą opowiedziana historia tragicznych przeżyć młodej dziewczyny, a w zasadzie jeszcze dziecka, któremu zamiast obiecanego raju zgotowano prawdziwe piekło. Niewiarygodna historia, niewiarygodna na tyle, że musiałam sprawdzić jej autentyczność w google, by się przekonać, że wszystko to wydarzyło się naprawdę. I choć lubię autentyczne historię, w tym jednym wypadku chciałabym by wszechwiedzące google nic nie znalazło/a. Niestety.
Tina jest małą dziewczynką, która poznajemy gdy wyrusza z Nigerii, do Francji, gdzie wraz z przybranymi rodzicami rozpocząć lepsze, pełne dostatku i szczęśliwsze życie. Ojciec żegna ją upomnieniem by była grzeczna, więc bardzo stara się ona odwdzięczyć taką właśnie postawą za szansę jaką może być dla niej możliwość edukacji w Europie. Jej nowa matka Linda zajmuje się głównie „byciem żoną” znanego piłkarza, co w praktyce oznacza wydawanie ich ogromnego majątku. Nowy tata Godwin jest...

Dunkely | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Książka dotyka bardzo bolesnych i trudnych tematów, opowiada o przeżyciach dziecka, a później nastoletniej dziewczyny, której nie dane było długo nacieszyć się ciepłem i bezpieczeństwem rodzinnego domu. Adoptowana, wyjeżdża daleko od swojego kraju, ojca i kochanego rodzeństwa z nadzieją na uzyskanie lepszych perspektyw na życie. Zamiast tego spada na nią okrutne brzemię rodzinnego dramatu.
Chociaż książka jest autobiografią i przedstawia wydarzenia z punktu widzenia jej autorki, nie trudno zauważyć, że to, co spotkało nastoletnią Tinę nie jest wynikiem woli "złych ludzi", ale wynikiem braku porozumienia, braku komunikacji, wynikiem prawdopodobnie nie najlepszych życiowych doświadczeń jej adopcyjnych rodziców. To spostrzeżenie nie ma oczywiście służyć usprawiedliwieniu tych ludzi, ale chciałabym aby zwracało uwagę na to, iż problem takich dramatów jest bardzo złożony i trudny.
Książki nie oceniam wysoko, ponieważ nie trafiła do mnie tak, jak powinna. Nie wzruszyła mnie, nie...

Przeczytana: 10 października 2014

Wstrzasajaca historia dziewczyny z Nigerii ktora od samego poczatku nie miala lekkiego zycia. Najpierw nagle umarla jej mama, a gdy ojciec przyprowadzil inna kobiete bylo tylko gorzej. Dziewczynka zamieszkala u wujka i wiodla spokojne zycie, az do momentu gdy pewna para z Francji postanowila ja zaadoptowac. I od tad zaczal sie koszmar dziewczynki. Zaadoptowala ja para bardzo bogata, jej ojczym byl slawnym pilkarzem Francji. Molestowana, wykorzystywana od rana do nocy, bita i ponizana, tak wygladala jej codziennosc. Jak historia sie skonczyla odkryjcie sami. Naprawde polecam ta ksiazke ktora jest prawdziwa historia, uswiadamia nam to o czym nie myslimy na co dzien, o wyzysku milionow dzieci na calym swiecie. Gdzy ktoregos dnia bedziemy swiadkami jakiejs wzbudzajacej nasz niepokoj sceny ZAREAGUJMY bo mozliwe ze bedziemy jedyna osoba ktora bedzie mogla uratowac biedna ofiare. Nie spijmy zyjmy swiadomym zyciem ..

MikaNeko | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Ciężko oceniać książkę opowiadającą o tak tragicznej a prawdziwej historii ludzkiego okrucieństwa. Mimo ciężkiego tematu czyta ją się szybko i łatwo.. Powiedziałabym, że za łatwo. Czuć brak możliwości normalnej edukacji i rozwoju autorki. Zwraca się do nas nie dorosła kobieta a wciąż ta przerażona i bezradna dziewczynka.. Jej opowieść szokuje i przeraża (szczególnie postać bezwzględnej Lindy), ale jednak nie wywołała tylu i tak silnych emocji jak bym się spodziewała