Cena mojego życia

Pisane przez życie
typ
papier
Marion
7,33 (254 ocen i 41 opinii)

Opis książki

Transakcję zawarto pewnego ranka na przedmieściach nigeryjskiego Lagosu. Adopcja. Tina nie mogła doczekać się wyjazdu do Francji, gdzie miała zostać przyjęta przez rodzinę o nazwisku Okpara. Matka, Linda, zajmuje się domem. Ojciec, Godwin, jest piłkarzem znanego francuskiego klubu Paris Saint Germain. Razem mają czworo dzieci. Tina marzy, żeby już z nimi być. Razem chodzić do szkoły, wspólnie bawić się w domu i na podwórku. Jednak rzeczywistość wygląda całkiem inaczej. Tina, wykorzystywana i nieustannie poniżana, śpi w piwnicy na gołym materacu. Pewnego dnia, korzystając z nieobecności żony, adopcyjny ojciec gwałci ją po raz pierwszy...

źródło opisu: Hachette Polska, 2012

źródło okładki: http://www.hachette.com.pl/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Tina Okpara miała dziesięć lat, kiedy została adoptowana. Tym samym wyjechała z rodzinnej Nigerii i zamieszkała wraz z nową rodziną we Francji. Z chwilą wejścia do Chatou, wszelkie obietnice jakie złożono jej oraz jej prawdziwemu ojcu o tym, że będzie miała szansę na wykształcenie i nawet pójście na uniwersytet zniknęły. W zamian tego pojawiły się: spanie na materacu w piwnicy, opieka nad dziećmi państwa Okparów, sprzątanie, usługiwanie. Z czasem maltretowanie, bicie, upokarzanie, poniżanie, dręczenie. W końcu molestowanie seksualne i znęcanie się.
Nadludzką pracę, gwałty adopcyjnego ojca i niewyobrażalne tortury Tina znosiła nie mogąc się nikomu poskarżyć. Natomiast jedyna osoba, która mieszkała wraz Tiną i jej oprawcami - jedyna, która wszystkiemu si przyglądała - nie reagowała.
Czy rodzinny dramat Tiny się skończy? Czy ktoś wyciągnie do niej pomocną dłoń i czy jej adopcyjni rodzice poniosą zasłużoną karę? Odpowiedzi na te pytania w książce.

"Cena mojego życia" jest...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka , pokazuje że życie nie jest takie kolorowe jak nam się wydaje . Udowadnia nam to , że takie historie , zdarzają się naprawdę , nie są zmyślone , tylko na faktach autentycznych . Czytając ją , nie raz łapałam się za głowę i przyznam szczerze że niektóre rzeczy aż się człowiekowi nie mieści w głowie , tak , przekonajcie się sami jak przeczytacie , bo bardzo polecam !!!!!!!!
Tina Okpara dzisiaj jest pełną życia dziewczyną, o pięknych oczach i długich włosach. Trauma jaką przeżyła w dzieciństwie, będzie jej towarzyszyła do końca.
To co się jej przydarzyło w dzieciństwie, zgodziła się opisać w książce, pt. ”Cena mojego życia”, należy ona do cyklu powieści „Pisane przez życie”.
Na przedmieściach nigeryjskiego miasteczka Lagos, Tina wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem wiedzie spokojne życie. Jest to biedny dom lecz pełen miłości, do dnia kiedy jej matka umiera.

„Czy mama umarła dlatego, że za wszelką cenę chciała urodzić mi siostrzyczkę?”

Był to prawdziwy koszmar dla...

Dunkely | 2015-01-11
Na półkach: Przeczytane, Biograficzne
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Książka dotyka bardzo bolesnych i trudnych tematów, opowiada o przeżyciach dziecka, a później nastoletniej dziewczyny, której nie dane było długo nacieszyć się ciepłem i bezpieczeństwem rodzinnego domu. Adoptowana, wyjeżdża daleko od swojego kraju, ojca i kochanego rodzeństwa z nadzieją na uzyskanie lepszych perspektyw na życie. Zamiast tego spada na nią okrutne brzemię rodzinnego dramatu.
Chociaż książka jest autobiografią i przedstawia wydarzenia z punktu widzenia jej autorki, nie trudno zauważyć, że to, co spotkało nastoletnią Tinę nie jest wynikiem woli "złych ludzi", ale wynikiem braku porozumienia, braku komunikacji, wynikiem prawdopodobnie nie najlepszych życiowych doświadczeń jej adopcyjnych rodziców. To spostrzeżenie nie ma oczywiście służyć usprawiedliwieniu tych ludzi, ale chciałabym aby zwracało uwagę na to, iż problem takich dramatów jest bardzo złożony i trudny.
Książki nie oceniam wysoko, ponieważ nie trafiła do mnie tak, jak powinna. Nie wzruszyła mnie, nie...

sygin | 2014-02-08
Na półkach: Przeczytane, 2013, Biografia
Przeczytana: lipiec 2013

Trudna książka, którą zaskakująco łatwo się czyta. Ładnie napisana i z rozwagą opowiedziana historia tragicznych przeżyć młodej dziewczyny, a w zasadzie jeszcze dziecka, któremu zamiast obiecanego raju zgotowano prawdziwe piekło. Niewiarygodna historia, niewiarygodna na tyle, że musiałam sprawdzić jej autentyczność w google, by się przekonać, że wszystko to wydarzyło się naprawdę. I choć lubię autentyczne historię, w tym jednym wypadku chciałabym by wszechwiedzące google nic nie znalazło/a. Niestety.
Tina jest małą dziewczynką, która poznajemy gdy wyrusza z Nigerii, do Francji, gdzie wraz z przybranymi rodzicami rozpocząć lepsze, pełne dostatku i szczęśliwsze życie. Ojciec żegna ją upomnieniem by była grzeczna, więc bardzo stara się ona odwdzięczyć taką właśnie postawą za szansę jaką może być dla niej możliwość edukacji w Europie. Jej nowa matka Linda zajmuje się głównie „byciem żoną” znanego piłkarza, co w praktyce oznacza wydawanie ich ogromnego majątku. Nowy tata Godwin jest...

Belligedda | 2014-10-10
Przeczytana: 10 października 2014

Wstrzasajaca historia dziewczyny z Nigerii ktora od samego poczatku nie miala lekkiego zycia. Najpierw nagle umarla jej mama, a gdy ojciec przyprowadzil inna kobiete bylo tylko gorzej. Dziewczynka zamieszkala u wujka i wiodla spokojne zycie, az do momentu gdy pewna para z Francji postanowila ja zaadoptowac. I od tad zaczal sie koszmar dziewczynki. Zaadoptowala ja para bardzo bogata, jej ojczym byl slawnym pilkarzem Francji. Molestowana, wykorzystywana od rana do nocy, bita i ponizana, tak wygladala jej codziennosc. Jak historia sie skonczyla odkryjcie sami. Naprawde polecam ta ksiazke ktora jest prawdziwa historia, uswiadamia nam to o czym nie myslimy na co dzien, o wyzysku milionow dzieci na calym swiecie. Gdzy ktoregos dnia bedziemy swiadkami jakiejs wzbudzajacej nasz niepokoj sceny ZAREAGUJMY bo mozliwe ze bedziemy jedyna osoba ktora bedzie mogla uratowac biedna ofiare. Nie spijmy zyjmy swiadomym zyciem ..

MikaNeko | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Ciężko oceniać książkę opowiadającą o tak tragicznej a prawdziwej historii ludzkiego okrucieństwa. Mimo ciężkiego tematu czyta ją się szybko i łatwo.. Powiedziałabym, że za łatwo. Czuć brak możliwości normalnej edukacji i rozwoju autorki. Zwraca się do nas nie dorosła kobieta a wciąż ta przerażona i bezradna dziewczynka.. Jej opowieść szokuje i przeraża (szczególnie postać bezwzględnej Lindy), ale jednak nie wywołała tylu i tak silnych emocji jak bym się spodziewała

Marion | 2012-03-30
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Szokująca historia nastolatki z Nigerii, która zostaje adoptowana przez rodzinę mieszkającą we Francji. Marzenia o dobrym wykształceniu, zabawach z rodzeństwem i szczęśliwej rodzinie znikają tak szybko jak się pojawiły. Tina staje się niewolnicą w tym bogatym, europejskim domu.

Agnes73 | 2012-08-25

Nie streszczam książek bo ktoś to już zrobił , więc nie ma sensu się powielać. W opiniach wolę skupiać się na moich osobistych doznaniach po przeczytaniu danej pozycji. Książka ta porusza problem niebanalny, wierzyć się nie chce że to dzieje się naprawdę w dzisiejszym cywilizowanym świecie "niewolnictwo dzieci". Ma się nieodparte wrażenie że coś takiego dzieje się gdzieś pod "naszym nosem". Trzeba mieć uszy i oczy szeroko otwarte.

Mononoke | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Najbardziej z tej książki spodobało mi się stwierdzenie, że Tina nie została sprzedana, tylko kupiona. Ludzie dający rodzinie Tiny wsparcie finansowe, kłamią jej ojcu, że chcą dziewczynie dać szansę, szansę na wykształcenie, na godne życie w dostatku i proponują adopcję.

Ojciec Tiny ledwie wiąże koniec z końcem, więc przyjmuje propozycję dla dobra córki, nie wiedząc, że tak naprawdę Tina stanie się niewolnikiem swojej nowej rodziny. Niewolnikiem, który nie ma żadnych praw, jedynie obowiązki, który je jakieś resztki, gdy tylko mu się uda i jest bezbronny, gdy się nad nim znęcają.

Tina aż 4 lata wykonywała swoją niewolniczą pracę we... Francji. Jak to się stało, że w cywilizowanym kraju nikt nie dostrzegł takich rażących zaniedbań wobec adoptowanej dziewczynki?

Książka jest napisana bardzo emocjonalnie, jak na tego typu autobiografię przystało, więc nie powinno się oceniać tutaj stylu, czy formy powieści. Jest na pewno pisana przystępnym językiem, czyta się ją łatwo i...

| 2014-01-16
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Książka do przeczytania w jeden wieczór. Ukazuje, że ludzie znani i powszechnie szanowani wśród społeczeństwa potrafią wyrządzać okrutne czyny za zamkniętymi drzwiami swoich domów...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku