Cena mojego życia

Pisane przez życie
typ
papier
Marion
7,33 (246 ocen i 40 opinii)

Opis książki

Transakcję zawarto pewnego ranka na przedmieściach nigeryjskiego Lagosu. Adopcja. Tina nie mogła doczekać się wyjazdu do Francji, gdzie miała zostać przyjęta przez rodzinę o nazwisku Okpara. Matka, Linda, zajmuje się domem. Ojciec, Godwin, jest piłkarzem znanego francuskiego klubu Paris Saint Germain. Razem mają czworo dzieci. Tina marzy, żeby już z nimi być. Razem chodzić do szkoły, wspólnie bawić się w domu i na podwórku. Jednak rzeczywistość wygląda całkiem inaczej. Tina, wykorzystywana i nieustannie poniżana, śpi w piwnicy na gołym materacu. Pewnego dnia, korzystając z nieobecności żony, adopcyjny ojciec gwałci ją po raz pierwszy...

źródło opisu: Hachette Polska, 2012

źródło okładki: http://www.hachette.com.pl/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Tina Okpara miała dziesięć lat, kiedy została adoptowana. Tym samym wyjechała z rodzinnej Nigerii i zamieszkała wraz z nową rodziną we Francji. Z chwilą wejścia do Chatou, wszelkie obietnice jakie złożono jej oraz jej prawdziwemu ojcu o tym, że będzie miała szansę na wykształcenie i nawet pójście na uniwersytet zniknęły. W zamian tego pojawiły się: spanie na materacu w piwnicy, opieka nad dziećmi państwa Okparów, sprzątanie, usługiwanie. Z czasem maltretowanie, bicie, upokarzanie, poniżanie, dręczenie. W końcu molestowanie seksualne i znęcanie się.
Nadludzką pracę, gwałty adopcyjnego ojca i niewyobrażalne tortury Tina znosiła nie mogąc się nikomu poskarżyć. Natomiast jedyna osoba, która mieszkała wraz Tiną i jej oprawcami - jedyna, która wszystkiemu si przyglądała - nie reagowała.
Czy rodzinny dramat Tiny się skończy? Czy ktoś wyciągnie do niej pomocną dłoń i czy jej adopcyjni rodzice poniosą zasłużoną karę? Odpowiedzi na te pytania w książce.

"Cena mojego życia" jest...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka , pokazuje że życie nie jest takie kolorowe jak nam się wydaje . Udowadnia nam to , że takie historie , zdarzają się naprawdę , nie są zmyślone , tylko na faktach autentycznych . Czytając ją , nie raz łapałam się za głowę i przyznam szczerze że niektóre rzeczy aż się człowiekowi nie mieści w głowie , tak , przekonajcie się sami jak przeczytacie , bo bardzo polecam !!!!!!!!
Tina Okpara dzisiaj jest pełną życia dziewczyną, o pięknych oczach i długich włosach. Trauma jaką przeżyła w dzieciństwie, będzie jej towarzyszyła do końca.
To co się jej przydarzyło w dzieciństwie, zgodziła się opisać w książce, pt. ”Cena mojego życia”, należy ona do cyklu powieści „Pisane przez życie”.
Na przedmieściach nigeryjskiego miasteczka Lagos, Tina wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem wiedzie spokojne życie. Jest to biedny dom lecz pełen miłości, do dnia kiedy jej matka umiera.

„Czy mama umarła dlatego, że za wszelką cenę chciała urodzić mi siostrzyczkę?”

Był to prawdziwy koszmar dla...

Dunkely | 2015-01-11
Na półkach: Przeczytane, Biograficzne
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Książka dotyka bardzo bolesnych i trudnych tematów, opowiada o przeżyciach dziecka, a później nastoletniej dziewczyny, której nie dane było długo nacieszyć się ciepłem i bezpieczeństwem rodzinnego domu. Adoptowana, wyjeżdża daleko od swojego kraju, ojca i kochanego rodzeństwa z nadzieją na uzyskanie lepszych perspektyw na życie. Zamiast tego spada na nią okrutne brzemię rodzinnego dramatu.
Chociaż książka jest autobiografią i przedstawia wydarzenia z punktu widzenia jej autorki, nie trudno zauważyć, że to, co spotkało nastoletnią Tinę nie jest wynikiem woli "złych ludzi", ale wynikiem braku porozumienia, braku komunikacji, wynikiem prawdopodobnie nie najlepszych życiowych doświadczeń jej adopcyjnych rodziców. To spostrzeżenie nie ma oczywiście służyć usprawiedliwieniu tych ludzi, ale chciałabym aby zwracało uwagę na to, iż problem takich dramatów jest bardzo złożony i trudny.
Książki nie oceniam wysoko, ponieważ nie trafiła do mnie tak, jak powinna. Nie wzruszyła mnie, nie...

sygin | 2014-02-08
Na półkach: Przeczytane, 2013, Biografia
Przeczytana: lipiec 2013

Trudna książka, którą zaskakująco łatwo się czyta. Ładnie napisana i z rozwagą opowiedziana historia tragicznych przeżyć młodej dziewczyny, a w zasadzie jeszcze dziecka, któremu zamiast obiecanego raju zgotowano prawdziwe piekło. Niewiarygodna historia, niewiarygodna na tyle, że musiałam sprawdzić jej autentyczność w google, by się przekonać, że wszystko to wydarzyło się naprawdę. I choć lubię autentyczne historię, w tym jednym wypadku chciałabym by wszechwiedzące google nic nie znalazło/a. Niestety.
Tina jest małą dziewczynką, która poznajemy gdy wyrusza z Nigerii, do Francji, gdzie wraz z przybranymi rodzicami rozpocząć lepsze, pełne dostatku i szczęśliwsze życie. Ojciec żegna ją upomnieniem by była grzeczna, więc bardzo stara się ona odwdzięczyć taką właśnie postawą za szansę jaką może być dla niej możliwość edukacji w Europie. Jej nowa matka Linda zajmuje się głównie „byciem żoną” znanego piłkarza, co w praktyce oznacza wydawanie ich ogromnego majątku. Nowy tata Godwin jest...

Belligedda | 2014-10-10
Przeczytana: 10 października 2014

Wstrzasajaca historia dziewczyny z Nigerii ktora od samego poczatku nie miala lekkiego zycia. Najpierw nagle umarla jej mama, a gdy ojciec przyprowadzil inna kobiete bylo tylko gorzej. Dziewczynka zamieszkala u wujka i wiodla spokojne zycie, az do momentu gdy pewna para z Francji postanowila ja zaadoptowac. I od tad zaczal sie koszmar dziewczynki. Zaadoptowala ja para bardzo bogata, jej ojczym byl slawnym pilkarzem Francji. Molestowana, wykorzystywana od rana do nocy, bita i ponizana, tak wygladala jej codziennosc. Jak historia sie skonczyla odkryjcie sami. Naprawde polecam ta ksiazke ktora jest prawdziwa historia, uswiadamia nam to o czym nie myslimy na co dzien, o wyzysku milionow dzieci na calym swiecie. Gdzy ktoregos dnia bedziemy swiadkami jakiejs wzbudzajacej nasz niepokoj sceny ZAREAGUJMY bo mozliwe ze bedziemy jedyna osoba ktora bedzie mogla uratowac biedna ofiare. Nie spijmy zyjmy swiadomym zyciem ..

MikaNeko | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Ciężko oceniać książkę opowiadającą o tak tragicznej a prawdziwej historii ludzkiego okrucieństwa. Mimo ciężkiego tematu czyta ją się szybko i łatwo.. Powiedziałabym, że za łatwo. Czuć brak możliwości normalnej edukacji i rozwoju autorki. Zwraca się do nas nie dorosła kobieta a wciąż ta przerażona i bezradna dziewczynka.. Jej opowieść szokuje i przeraża (szczególnie postać bezwzględnej Lindy), ale jednak nie wywołała tylu i tak silnych emocji jak bym się spodziewała

Agnes73 | 2012-08-25

Nie streszczam książek bo ktoś to już zrobił , więc nie ma sensu się powielać. W opiniach wolę skupiać się na moich osobistych doznaniach po przeczytaniu danej pozycji. Książka ta porusza problem niebanalny, wierzyć się nie chce że to dzieje się naprawdę w dzisiejszym cywilizowanym świecie "niewolnictwo dzieci". Ma się nieodparte wrażenie że coś takiego dzieje się gdzieś pod "naszym nosem". Trzeba mieć uszy i oczy szeroko otwarte.

Marion | 2012-03-30
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Szokująca historia nastolatki z Nigerii, która zostaje adoptowana przez rodzinę mieszkającą we Francji. Marzenia o dobrym wykształceniu, zabawach z rodzeństwem i szczęśliwej rodzinie znikają tak szybko jak się pojawiły. Tina staje się niewolnicą w tym bogatym, europejskim domu.

Mononoke | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Najbardziej z tej książki spodobało mi się stwierdzenie, że Tina nie została sprzedana, tylko kupiona. Ludzie dający rodzinie Tiny wsparcie finansowe, kłamią jej ojcu, że chcą dziewczynie dać szansę, szansę na wykształcenie, na godne życie w dostatku i proponują adopcję.

Ojciec Tiny ledwie wiąże koniec z końcem, więc przyjmuje propozycję dla dobra córki, nie wiedząc, że tak naprawdę Tina stanie się niewolnikiem swojej nowej rodziny. Niewolnikiem, który nie ma żadnych praw, jedynie obowiązki, który je jakieś resztki, gdy tylko mu się uda i jest bezbronny, gdy się nad nim znęcają.

Tina aż 4 lata wykonywała swoją niewolniczą pracę we... Francji. Jak to się stało, że w cywilizowanym kraju nikt nie dostrzegł takich rażących zaniedbań wobec adoptowanej dziewczynki?

Książka jest napisana bardzo emocjonalnie, jak na tego typu autobiografię przystało, więc nie powinno się oceniać tutaj stylu, czy formy powieści. Jest na pewno pisana przystępnym językiem, czyta się ją łatwo i...

| 2014-01-16
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Książka do przeczytania w jeden wieczór. Ukazuje, że ludzie znani i powszechnie szanowani wśród społeczeństwa potrafią wyrządzać okrutne czyny za zamkniętymi drzwiami swoich domów...

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica