7 książek o prawdziwych przestępstwach

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.07.2016

Co lepiej czyta się w lesie, nad rzeką lub na sielskim pikniku wśród łanów zbóż niż nasycony przemocą, pełen zwrotów akcji, soczysty kryminał? A jakie historie wciągają najbardziej jak nie te, o których wiemy, że zostały oparte na autentycznych wydarzeniach? Polecamy 7 tytułów, od których nie będziecie mogli się oderwać (nawet jeśli zacznie krążyć wokół Was pszczoła; auć).

Z zimną krwią (1965), Truman Capote

Klasyk gatunku. Książka, o którą wciąż toczą się spory: czy dała początek współczesnej szkole reportażu, czy to jednak fikcja? Jej temat to starcie dobra ze złem - odwieczny problem ludzkości. Pionierska próba nowego pisarstwa i dokument zbrodni popełnionej przez dwóch recydywistów.
Z zimną krwią" to pionierska próba nowego pisarstwa, dokument zbrodni popełnionej przez dwóch recydywistów na czteroosobowej rodzinie farmera z Kansas. Wydarzenie to zostało szczegółowo opisane, podobnie jak śledztwo, pościg za mordercami, proces i zachowanie przestępców w sądzie i więzieniu aż po egzekucję. Capote po mistrzowsku przedstawia godny Ajschylosa motyw zbrodni i kary, zmuszając czytelnika do refleksji na temat źródeł zła.
Z zimną krwią" to arcydzieło, obok którego nie można przejść obojętnie.

Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw Mansona (1974), Vincent Bugliosi, Curt Gentry

9 sierpnia 1969 roku w posiadłości przy Cielo Drive w zamożnej dzielnicy Los Angeles została zamordowana piękna aktorka, żona reżysera Romana Polańskiego Sharon Tate, a wraz z nią ich nienarodzone dziecko. Oprócz Tate zginęli jej goście: słynny fryzjer hollywoodzkich gwiazd Jay Sebring, przyjaciel Polańskiego z czasów studiów w łódzkiej Filmówce Wojtek Frykowski i jego narzeczona, córka potentata kawowego Abigail Folger. Piątą, przypadkową ofiarą był 18-letni znajomy dozorcy. Mordercami były dzieci-kwiaty, członkowie hipisowskiej komuny zwanej Rodziną, wyznawcy charyzmatycznego przywódcy - Charlesa Mansona. Vincent Bugliosi, główny oskarżyciel w sprawie Mansona i trzech działających na jego rozkaz młodych zabójczyń, Susan Atkins, Patricii Krenwinkel i Leslie Van Houten, relacjonuje przebieg najgłośniejszego w dziejach USA procesu, dotyczącego zbrodni, której motyw był równie przerażający, jak jej okrucieństwo.

Złożone w ofierze (1988), Ann Rule

Fascynująca i przerażająca prawdziwa historia morderstwa, opowiedziana z pasją przez Ann Rule.
Któregoś dnia Diane zjawia się zdenerwowana w szpitalu (w stanie Oregon, USA) i oznajmia, że trójka jej dzieci została zastrzelona przez jakiegoś podejrzanego typa. Lekarze stwierdzają jednak, że dzieci żyją, choć są w stanie krytycznym. Po dramatycznej walce o ich życie, jedno umiera na stole operacyjnym, natomiast pozostała dwójka będzie niepełnosprawna do końca życia. Diane zaczyna wikłać się w zeznaniach. Zmienia zdanie. Kręci. Na jaw wychodzi jej pogmatwana przeszłość i niestabilność psychiczna. Jako dziecko Diane była wykorzystywana seksualnie przez ojca. Została zgwałcona przez szefa. Ma za sobą nieudane małżeństwo. I bardzo wiele przygód miłosnych z nieodpowiednimi mężczyznami. Ma obsesję na punkcie nowego kochanka, żonatego Lew (śledzi go, przeszukuje kieszenie, szaleje z zazdrości). Prawdopodobnie z jego powodu chciała zamordować dzieci. Jej chory umysł podpowiedział, że tylko w ten sposób go zdobędzie na zawsze. Ale to tylko domysły śledczych, którzy próbują rozwikłać tę sprawę i zrozumieć, co się naprawdę stało.
Bardzo dobrze napisana, ciekawa historia. Prawdziwa zbrodnia. Poruszająca opowieść kryminalna, trzymająca w napięciu, ale z elementami psychologicznego pogłębienia postaci – zwłaszcza głównej bohaterki Diane Downs. Autorka chce zrozumieć, dlaczego posunęła się do zbrodni – próby zabójstwa trójki dzieci.
Książka zawiera 8 stron autentycznych, szokujących zdjęć!

Gomorra. Podróż po imperium kamorry (2006), Roberto Saviano

Absolutnie bezprecedensowy włoski bestseller. Roberto Saviano śledzi degradację Neapolu pod rządami kamorry, potężnej, zorganizowanej siatki przestępczej. Kamorra to rozbudowana grupa mafijna działającą na rynku narkotyków, mody haute couture, budownictwa i odpadów, której wpływ całkowicie zmienił życie w Kampanii. Od chwili gdy jako młody chłopiec ujrzał pierwszą ofiarę mafijnych porachunków, Saviano bacznie przyglądał się zmianom zachodzącym w mieście. By napisać Gomorrę, badał mechanizmy działania kamorry i z bliska obserwował, jak korupcja zatacza coraz szersze kręgi, paraliżując miasto. Dzięki zdobytym informacjom autor przedstawił światu nowy typ zorganizowanej przestępczości.

Film inspirowany „Gomorrą” zdobył wiele nagród w tym Grand Prix festiwalu w Cannes.

Columbine (2009), Dave Cullen

20 kwietnia 1999 roku w Columbine High School w stanie Colorado dwóch nastolatków, Eric Harris i Dylan Klebold, urządziło masakrę w swej szkole, strzelając do wszystkiego co stanęło im na drodze. Od kul zginęło dwunastu uczniów i jeden nauczyciel, zaś kilkanaście innych osób zostało rannych.
W tej książce Dave Cullen obala mity związane ze strzelaniną i tworzy profil nastoletnich morderców. Ujawnia także diametralne różnice między zabójcami: Eric Harris, okrutny i bezwzględny, oraz Dylan Klebold, graniczący z depresją, zagubiony w świecie, piszący obsesyjnie o miłości.
Jest to zbiór setek wywiadów, tysięcy akt policyjnych, zeznań światowej klasy psychologów udostępnionych przez FBI oraz opis kaset wideo nagranych przez chłopców i prowadzonych przez nich dzienników.

Ja, Olga Hepnarová (2010), Roman CÍlek

10 lipca 1973, aleja Obrońców Pokoju w Pradze. Olga Hepnarová, lat 22, wjeżdża ciążarówką w pełen ludzi przystanek tramwajowy. Ofiary śmiertelne, ciężko ranni, panika i chaos. 

Tragiczną historię masowej zabójczyni Olgi Hepnarovej - ostatniej kobiety skazanej w Czechach na karę śmierci - czyta się raczej jak wciągający kryminał psychologiczny niż typową literaturę faktu.

Roman Cílek nikogo nie ocenia, jednak z rzetelnie zebranych przez autora zeznań świadków, listów, dokumentów sądowych i policyjnych wyłania się wstrząsający obraz zakłamania ówczesnego systemu, niekompetencji służby zdrowia, stronniczości sądu, a także wyobcowanej w społeczeństwie jednostki, która postanawia przekuć swoją bezsilność i nienawiść w czyn: zbrodnię.

Na podstawie książki powstał film w czesko-polsko-słowackiej koprodukcji, w roli Olgi Hepnarovej wystąpiła polska aktorka Michalina Olszańska. 

Inna dusza (2015), Łukasz Orbitowski

Ale chyba są inne duchy, wiesz, takie, co żyją w człowieku obok tych naszych dusz, zwyczajnych. I czegoś tam sobie chcą. Niektóre są ciche, inne głośne. Wrzeszczą, hałasują. To jest nie do wytrzymania. Znaczy, tak mi się wydaje, że z takim duchem w środku strasznie ciężko żyć, zwłaszcza jak on chce czegoś, na co ty nie masz ochoty. 

Miasto. Zniszczone, obdrapane i brudne kamienice. Zmęczeni ludzie w ubłoconych, wiecznie spóźnionych i zatłoczonych autobusach. Przygnębienie i pustka. I nagle w jednej głowie kiełkuje ta dziwna myśl, nieodparte pragnienie. Bez motywu, bez powodu, jak głód. Tak jakby ciało przejmowała inna dusza, która nakazuje to zrobić, i nie można od niej uciec. 

Pewnego dnia miasto zatrzyma się przerażone zbrodnią. 

Reklama

komentarze [15]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
punker 08.07.2017 12:24
Czytelnik

Polecam od siebie niezwykle wciągającą historię ukraińskiego seryjnego mordercy

Drapieżca - polowanie na diabła

Drapieżca - polowanie na diabła

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Drapieżca - polowanie na diabła
Gonzales Ruchomy 14.07.2016 13:33
Bibliotekarz

"Pisarz, który nienawidził kobiet" - John Leake. Fascynująca powieść o Jacku Unterwegerze, klasycznym psychopacie i seryjnym mordercy, który po wyjściu z więzienia po swoim pierwszym wyroku zostaje celebrytą. Pojawia się w mediach: w telewizji, w prasie, publikuje swoje napisane za kratkami książki i jednocześnie pisze artykuły do gazet o brutalnych morderstwach...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
14.07.2016 10:16

"Złożone w ofierze" - zainteresowała mnie ta historia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monika 13.07.2016 16:31
Czytelnik

W tytule dyskusji 5 książek, w tytule artykułu i w nim samym 7. Które zostały dodane później? Dlaczego? Bo zapomniane, czy bo którąś ktoś chce wypromować?
Przy pierwszej taki kwiatek:
Pionierska próba nowego pisarstwa i dokument zbrodni popełnionej przez dwóch recydywistów.
„Z zimną krwią" to pionierska próba nowego pisarstwa, dokument zbrodni popełnionej przez dwóch...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ambrose 14.07.2016 12:33
Bibliotekarz

Powyższe opisy to właśnie teksty z okładki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monika 14.07.2016 20:15
Czytelnik

No to 6 może nie dobrych, ale przynajmniej przyzwoitych, a jeden totalnie denny.

A coś, co wyglądało na artykulik zestawiający dzieła pewnego gatunku, okazało się tylko sklejką okładkowych reklam... O, przepraszam, jest jeden akapit, ktoś się namęczył i napisał coś od siebie.

Sezon ogórkowy w pełni :(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Magnis 13.07.2016 15:45
Czytelnik

Polecam sam, bo to świetna i ciekawa książka :

Tajemnice wydarte zmarłym

Oprócz tego :
Nie bierz do ust ręki umarlaka

Polowanie na ludzi

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Tajemnice wydarte zmarłym  Nie bierz do ust ręki umarlaka  Polowanie na ludzi
konto usunięte
13.07.2016 13:07
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

konto usunięte
13.07.2016 12:25
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Gonzales Ruchomy 14.07.2016 13:26
Bibliotekarz

Obydwie powyższe książki to w mojej ocenie arcydzieła literatury faktu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jagoda 13.07.2016 00:53
Czytelniczka

Skoro Inna dusza, to i pozostałe powieści oparte na F/Aktach czyli Preparator Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, I odpuść nam nasze... Janusza L. Wiśniewskiego oraz Bestia.Studium zła Magdy Omilianowicz.
Dziewczyna z sąsiedztwa Jacka Ketchuma też by się chyba kwalifikowała.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
karus133 12.07.2016 22:25
Czytelnik

moje dwie ukochane książki oparte na faktach to Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie Klub Koneserów Zbrodni znajdziemy w nich nie tylko...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie  Klub Koneserów Zbrodni
apache_server 12.07.2016 14:36
Czytelnik

Olga Hepnarová jak Brady Hartsfield z "Pana Mercedesa"?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Daniela Postawka 12.07.2016 15:41
Czytelniczka

Też o tym pomyślałam. Choć "Pana Mercedesa" jeszcze nie czytałam, ale jestem świeżo po "Lśnieniu", więc nie dalej jak wczoraj czytałam opis PM na LC, więc zaraz skojarzyłam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
zgłoś błąd