Dziewczyna z piwnicy. Szokująca historia Nataschy Kampusch

Wydawnictwo: Sonia Draga
Girl in the Cellar: The Natascha Kampusch Story
978-83-7508-013-1
literatura faktu

Historia Nataschy Kampusch wstrząsnęła całym światem. Ta dziewczyna została uprowadzona jako dziesięcioletnie dziecko i przez osiem lat była więziona przez niejakiego Wolfganga Priklopila. Między Nataschą a jej porywaczem wytworzyła się specyficzna więź, która na nowo definiuje pojęcie syndromu sztokholmskiego. Priklopil stał się dla Nataschy ojcem, przyjacielem, a wreszcie najprawdopodobniej kochankiem. W dniu jej ucieczki popełnił samobójstwo.

Maria | 2019-06-21
Przeczytana: 30 grudnia 2011

Było lato, a dokładnie 23 sierpnia 2006 roku.
Tego dnia, odkurzając samochód pomyślała – Teraz albo nigdy! – i wybiegła na drogę, która była tuż za bramą. Wykorzystała szum włączonego odkurzacza, odwróconego do niej plecami i zajętego rozmową telefoniczną, pilnującego ją mężczyzny i zrobiła to, co sobie obiecała ponad 8 lat temu. W pierwszym dniu pobytu w tym domu. Ucieknę! Była słaba, niedożywiona, jej skóra, nieprzyzwyczajona do światła słonecznego, miała blady, chorobliwy odcień, więc te kilkanaście pierwszych minut chaotycznego biegu na oślep ku wolności na dystansie 200 m było jak finisz dla maratończyka. To stąd, z tego domu, z tego miejsca zaznaczonego przeze mnie czerwonym krzyżykiem, Natascha, pokonując strach i własną, zniewoloną psychikę, odważyła się poszukać pomocy w okolicznych domach.
Miała zaledwie 10 lat, kiedy porywacz Wolfgang Priklopil wciągnął ją do białej furgonetki. Tej samej, którą 8 lat później odkurzała i od której wszystko się zaczęło, i dzięki której to...

ikapua | 2019-02-23

Nie powinno się tej książki oceniać przez pryzmat historii, która miała miejsce na prawdę. Jednak uważam, że jest ona napisana w sposób średni, czytając tę publikację maiłam wrażenie powtarzania się omawianych wątków, a później dłużyzny. Informacje też nie są mega odkrywcze, jeśli ktoś interesował się tematem wcześniej część informacji z pewnością znalazł już w internecie.

Marta | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Ogólnie lubię literaturę faktu, ale ta książka średnio mi podeszła. Bardzo się dłużyła, w większości złożona z opinii czy domysłów, wypowiedzi Nataschy jest tam bardzo mało, a nawet jeśli są, to bardzo zdawkowe. Sama historia bardzo intrygująca, ale to w jaki sposób autorzy ją opisywali... Myślę, że trochę za długo i zbyt dużo spekulacji, ale co kto lubi!

Asica Nienadowska | 2017-08-06
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Historie Nataschy Kampusch znalam juz wczesniej z filmu ''3096 dni ''.
Ksiazka nie jest jest jej osobista biografia, nie jest nawet autoryzowana przez nia, a do tego Natascha bardzo mocno zabiegala o to, by ksiazka nie ujrzala swiatla dziennego.
Allan Hall i Michael Leidig sa znanymi dziennikarzami, ktorzy postanowili doglebnie zbadac cala historie i nie mozna zaprzeczyc, ze jest to historia interesujaca, tajemnicza i szokujaca.

Nie chce sie tutaj zaglebiac w tresc ksiazki, ale zachecam do jej przeczytania.

Jest to raczej reportaz/dokument, w ktorym znajdziemy urywki wywiadow z ludzmi z otoczenia Nataschy czy tez jej porywacza. Niestety z nim nie udalo sie porozmawiac, poniewaz po ucieczce dziewczyny, tego samego dnia popelnil sambojstwo rzucajac sie pod kola pociagu

Ksiazka jest pelna spekulacji, co tak naprawde moglo sie tam wydarzyc, ale takze proba wyjasnienia motywow dzialania Priklopila. Zachowanie Nataschy po ucieczce rowniez budzi wiele pytan i niejasnosci, zwlaszcza...

złotówka | 2015-07-10

Książka bardzo przypadła mi do gustu, bo jest niebanalna i ciekawa.

Cichoszaa | 2014-12-23
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Natascha Kampusch. Jej imię i nazwisko w 1998 r. malowało się na ustach wielu osób na całym świecie. Jej dziecięca twarzyczka zdobiła pierwsze strony gazet, słupy telefoniczne, sklepy, puby, blokowiska. Porwaniem dziewczynki żył cały świat, a potem ucichł, by ponownie w 2006 r. dać upust złości, frustracji, ciekawości i radości. O ile dzisiaj świat zajął się nowymi sprawami, tak pewnie życie Nataschy nadal nie wróciło do normy. Powstała w zeszłym roku jej autobiografia i film sygnalizują, że ta kobieta nie da się już nigdy zamknąć w żadnej piwnicy. Czyżby?

Z książki tej dowiadujemy się, że Natascha została wciągnięta do białego samochodu dostawczego, nieopodal szkoły. Banalne porwanie. Jednak poza tym nic już nie było zwyczajne czy też banalne. Zebrano zespół śledczych, zbadano okoliczności, przesłuchano świadków, wzięto pod lupę znajomych, sąsiadów, mieszkańców miasta, kolegów ze szkoły. Każdy miał coś do powiedzenia na temat Nataschy, jej osobowości, jej rodziny i relacji z nią....

Anna | 2014-06-28
Przeczytana: maj 2014

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Spodziewałam się czegoś innego. Nie wiem, może formy dziennika bądź wywiadu.

Ola | 2014-06-15
Przeczytana: czerwiec 2014

Zgadza się z opiniami innych czytelników. Książka bardzo wiele traci na tym że nie wypowiadała się w niej sama Natascha Kampusch. Autorzy powołują się cały czas na opinie wielu specjalistów, cytują wypowiedzi które pojawiły się już w gazetach, a to nic nie wnosi do tej historii. Jest w niej mnóstwo spekulacji i niedopowiedzeń.

Ruthless_Woman | 2014-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 maja 2014

Książka beznadziejna.. Jest ona reportażem i nie ma tam ani słowa samej Nataschy, jedynie zasięgniete z jakiegos wywiadu czy opinia różnych psychologów i innych osób trzecich.
Przeczytałam ją tylko dlatego, że chcę porównać te pozycję i w niej zawarte informacje a książkę "3096".

Deutschland91 | 2014-03-31
Przeczytana: wrzesień 2012

Książka jakoś do mnie specjalnie nie przemówiła. Takie granie na emocjach, owszem to co przeżyła Natascha jest wstrząsające jednak nie rozumiem takiego wielkiego szumu wokół jej osoby. Dobrnełam do końca, jednak nie jest to pozycja, która zapadła mi w pamięć.