Dziewczyna z piwnicy. Szokująca historia Nataschy Kampusch

Wydawnictwo: Sonia Draga
Girl in the Cellar: The Natascha Kampusch Story
978-83-7508-013-1
literatura faktu

Historia Nataschy Kampusch wstrząsnęła całym światem. Ta dziewczyna została uprowadzona jako dziesięcioletnie dziecko i przez osiem lat była więziona przez niejakiego Wolfganga Priklopila. Między Nataschą a jej porywaczem wytworzyła się specyficzna więź, która na nowo definiuje pojęcie syndromu sztokholmskiego. Priklopil stał się dla Nataschy ojcem, przyjacielem, a wreszcie najprawdopodobniej kochankiem. W dniu jej ucieczki popełnił samobójstwo.

Ruthless_Woman | 2014-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 maja 2014

Książka beznadziejna.. Jest ona reportażem i nie ma tam ani słowa samej Nataschy, jedynie zasięgniete z jakiegos wywiadu czy opinia różnych psychologów i innych osób trzecich.
Przeczytałam ją tylko dlatego, że chcę porównać te pozycję i w niej zawarte informacje a książkę "3096".

Historia Nataschy Kampusch wstrząsnęła całym światem. Ta dziewczyna została uprowadzona jako dziesięcioletnie dziecko i przez osiem lat była więziona przez niejakiego Wolfganga Priklopila. Między Nataschą a jej porywaczem wytworzyła się specyficzna więź, która na nowo definiuje pojęcie syndromu sztokholmskiego. Priklopol stał się dla Nataschy ojcem, przyjacielem, a wreszcie najprawdopodobniej kochankiem. W dniu jej ucieczki popełnił samobójstwo.

Autorzy książki "Dziewczyna z piwnicy" starali się dać odpowiedź na dręczące ich pytanie, czy ta biedna nastolatka jest w stanie otrząsnąć się z tego, co ją spotkało, i zacząć życie, o jakim zawsze marzyła. Przeprowadzili setki wywiadów z ludźmi, którzy znali ją w dzieciństwie, i konsultowali się ze specjalistami z zakresu psychologii dziecka. Długo rozmawiali też z sąsiadami Priklopila, wciąż walczącymi z wyrzutami sumienia i przerażonymi faktem, że tego rodzaju dramat rozegrał się praktycznie na ich oczach- Priklopil nieraz zabierał...

książek: 2031
takisobiejac | 2011-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2011

Zgadzam się z jedną z osób, które napisały wcześniejszą opinię na temat tej pozycji. Książka jest przereklamowana i niezmiernie nudna.
Największy minus "Dziewczyny z piwnicy" to fakt, że Natascha Kampusch nie autoryzowała tej książki. Ba, ona nawet ani razu nie wypowiedziała się dla autorów. Przy tym zagroziła wszystkim "niuchającym", że każda wzmianka o jakichkolwiek kontaktach seksualnych między nią a Prikopilem będzie podawana do sądu. Więc tak naprawdę mamy tu cały rozdział przypuszczeń i zastanawiania się, ale bez gdybania na tematy intymne. Takie austriacko-angielskie (jeden z autorów jest Austriakiem, drugi Anglikiem) "997", lecz w o wiele gorszym wykonaniu. Program Fajbusiewicza oglądało się z ciekawością od pierwszej do ostatniej minuty, i zawsze pozostawał niedosyt. Tu znudziłem się już w połowie, zanim jeszcze doszło do porwania. Niedosytu brak, przesyt był, i to bardzo szybko.
Moja rada, nie kupować, szkoda pieniędzy i czasu przeznaczonego na lekturę.

Mia_wallence | 2012-02-08
Przeczytana: 09 października 2011

Chyba pierwsza przeczytana przeze mnie książka napisana w takiej formie, nawet mój narzeczony ją przeczytał ( a on nie czyta książek). Historia poruszająca, przerażająca lecz do końca nie wyjaśniona. Hmmm myślę, że warto ją przeczytać chociażby ze względu na jakiekolwiek zaznajomienie się z ta historią.

Asica | 2017-08-06
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Historie Nataschy Kampusch znalam juz wczesniej z filmu ''3096 dni ''.
Ksiazka nie jest jest jej osobista biografia, nie jest nawet autoryzowana przez nia, a do tego Natascha bardzo mocno zabiegala o to, by ksiazka nie ujrzala swiatla dziennego.
Allan Hall i Michael Leidig sa znanymi dziennikarzami, ktorzy postanowili doglebnie zbadac cala historie i nie mozna zaprzeczyc, ze jest to historia interesujaca, tajemnicza i szokujaca.

Nie chce sie tutaj zaglebiac w tresc ksiazki, ale zachecam do jej przeczytania.

Jest to raczej reportaz/dokument, w ktorym znajdziemy urywki wywiadow z ludzmi z otoczenia Nataschy czy tez jej porywacza. Niestety z nim nie udalo sie porozmawiac, poniewaz po ucieczce dziewczyny, tego samego dnia popelnil sambojstwo rzucajac sie pod kola pociagu

Ksiazka jest pelna spekulacji, co tak naprawde moglo sie tam wydarzyc, ale takze proba wyjasnienia motywow dzialania Priklopila. Zachowanie Nataschy po ucieczce rowniez budzi wiele pytan i niejasnosci, zwlaszcza...

Cinnamon | 2013-08-07

Warto wiedzieć, że są dwie książki dotyczące tego tematu.

Jedna to właśnie ta, napisana przez Allana Halla i Michaela Leidiga. Natascha Kampusch nie autoryzowała jej i podejmowała prawne kroki, aby zapobiec jej publikacji (http://www.theguardian.com/media/2006/nov/17/pressandpublishing.broadcasting).

Druga, to książka "3096" dni napisana przez samą Nataschę Kampusch i tę właśnie książkę bardzo polecam.

Ewe25 | 2012-01-19
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

Sięgnęłam po tę książkę z dwóch powodów.
Pierwszym była chęć przeczytania czegoś na faktach, czegoś, co zdarzyło się raczej niedawno temu, ale z czasem powoli zapominało się o tym zdarzeniu. Chciałam odświeżyć sobie pamięć.
Drugim czynnikiem została naturalnie wrodzona ciekawość, która wręcz zmusiła mnie, bym bardziej zagłębiła się w tej historii. W historii porwanego dziecka, Nataschy Kampusch.
Kiedy dziewczynka została uprowadzona, miała dopiero dziesięć lat. Stało się to w zwyczajny dzień, we wtorek, gdy ta zmierzała do szkoły. Wolfgang Priklopil parę razy czaił się na Nataschę, lecz dopiero wtedy udało mu się coś, co planował od dłuższego czasu i na co tak skrupulatnie się przygotował. Jego plan był wręcz idealny. Wybudował specjalne pomieszczenie, o którym nikt poza nim nie miał bladego pojęcia i które zostało tak dobrze ukryte, że nie było sposobu, by je odnaleźć. Zatuszował wszystkie poszlaki, jakie mogły doprowadzić policję właśnie do niego i jakoś połączyć go z porwaną....

Cichoszaa | 2014-12-23
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Natascha Kampusch. Jej imię i nazwisko w 1998 r. malowało się na ustach wielu osób na całym świecie. Jej dziecięca twarzyczka zdobiła pierwsze strony gazet, słupy telefoniczne, sklepy, puby, blokowiska. Porwaniem dziewczynki żył cały świat, a potem ucichł, by ponownie w 2006 r. dać upust złości, frustracji, ciekawości i radości. O ile dzisiaj świat zajął się nowymi sprawami, tak pewnie życie Nataschy nadal nie wróciło do normy. Powstała w zeszłym roku jej autobiografia i film sygnalizują, że ta kobieta nie da się już nigdy zamknąć w żadnej piwnicy. Czyżby?

Z książki tej dowiadujemy się, że Natascha została wciągnięta do białego samochodu dostawczego, nieopodal szkoły. Banalne porwanie. Jednak poza tym nic już nie było zwyczajne czy też banalne. Zebrano zespół śledczych, zbadano okoliczności, przesłuchano świadków, wzięto pod lupę znajomych, sąsiadów, mieszkańców miasta, kolegów ze szkoły. Każdy miał coś do powiedzenia na temat Nataschy, jej osobowości, jej rodziny i relacji z nią....

Magdalena K | 2013-09-01
Przeczytana: sierpień 2013

„Syndrom sztokholmski – stan psychiczny, który pojawia się u ofiar porwania lub u zakładników, wyrażający się odczuwaniem sympatii i solidarności z osobami je przetrzymującymi. Może osiągnąć taki stopień, że osoby więzione pomagają swoim prześladowcom w osiągnięciu ich celów lub w ucieczce przed policją”. – cyt. Wikipedia.

Natascha Kampusch w wieku dziesięciu lat została uprowadzona i przez osiem lat więziona przez Wolfganga Priklopila. „Dziewczyna z piwnicy” autorstwa Allana Halla i Michaela Leidiga opowiada historię więzi jaka wywiązała się między porwaną, a porywaczem. Wolfgang był dla niej jak ojciec, matka, przyjaciółka i najprawdopodobniej, co nigdy nie zostało potwierdzone, również kochanek.

Tej książki nie da się ocenić na zasadzie – dobra fabuła, zachowana odpowiednia składnia, lekkość pióra. Jest to spowodowane m.in. tym, iż historia ta jest oparta na faktach. Opowiada prawdziwy los dziewczynki, która wychowana w tytułowej piwnicy, odnajduje w sobie siłę by uwolnić się...

Marta | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Ogólnie lubię literaturę faktu, ale ta książka średnio mi podeszła. Bardzo się dłużyła, w większości złożona z opinii czy domysłów, wypowiedzi Nataschy jest tam bardzo mało, a nawet jeśli są, to bardzo zdawkowe. Sama historia bardzo intrygująca, ale to w jaki sposób autorzy ją opisywali... Myślę, że trochę za długo i zbyt dużo spekulacji, ale co kto lubi!