Oskarżona: Wiera Gran

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Data wydania:
- 2010-10-06
- Data 1. wyd. pol.:
- 2010-10-06
- Liczba stron:
- 468
- Czas czytania
- 7 godz. 48 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308045053
- Tagi:
- antysemityzm biografia emigracja getto II wojna światowa kolaboracja Niemcy okupacja piosenkarka strach walka o przetrwanie wspomnienia Żydzi
Biografia żydowskiej śpiewaczki z warszawskiego getta, Wiery Gran to opowieść o cenie przeżycia i cieniu, jaki rzuca na dalszy los. Miała wszystko, czego potrzeba wschodzącej gwieździe – egzotyczną urodę, piękny niski kontralt, i muzykę we krwi. Była tak nieśmiała, że pierwsze piosenki śpiewała zza sceny obawiając się zetknięcia z publicznością. Do lata 1939 nagrała kilkadziesiąt piosenek o wszelkich barwach miłości.
Wiera Gran mieszkała i śpiewała w dziennicy zamkniętej od wiosny 1941 do lata 1942. Całe jej dalsze życie było konsekwencją tych kilku miesięcy. Oskarżono ją o współpracę z nazistami, okrzyknięto kolaborantką i unicestwiono za życia.
Uniewinniona w warszawskim procesie Centralnego Komitetu Żydów Polskich opuściła Polskę w 1950 roku.
Wielokrotnie i na kilku kontynentach wzywano do bojkotu „gestapowskiej kurwy”. A jednak trwała.
Występowała w paryskim hotelu Lutetia i w kabarecie Dinarzade, w sali Pleyel i Carnegie Hall, śpiewała gościnnie w Sztokholmie i Londynie, wyjechała na tournee po Ameryce Północnej. Koncertowała u boku Charlesa Aznavoura. W Izraelu widzowie grożą przebraniem się w obozowe pasiaki, jeśli ośmieli się wystąpić na scenie, uciekła do Francji, stamtąd do Wenezueli, ale i tam dosięgła ją przeszłość – pomówienie, znieważenie, zniesławienie, szkalowanie.
Czuła się pogrzebana za życia. Zmarła w Paryżu 19 listopada 2007 roku.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 1 056
- 777
- 196
- 41
- 34
- 24
- 16
- 15
- 13
- 11
OPINIE i DYSKUSJE
Dość pozytywne wrażenie zabił ostatni rozdział. Bardzo niekomfortowo się go czytało, uważam, że istnieją granice intymności których nawet w biografiach należy przestrzegać. Mam wrażenie, że autorka zbyt mocno związała się z bohaterką emocjonalnie i na siłę próbuje ją wybielić, chociaż zgromadzony materiał powinien mówić sam za siebie
Dość pozytywne wrażenie zabił ostatni rozdział. Bardzo niekomfortowo się go czytało, uważam, że istnieją granice intymności których nawet w biografiach należy przestrzegać. Mam wrażenie, że autorka zbyt mocno związała się z bohaterką emocjonalnie i na siłę próbuje ją wybielić, chociaż zgromadzony materiał powinien mówić sam za siebie
Pokaż mimo toPiękna. Trudna i wzruszająca. Kolejny raz okazuje się, że życie pisze najciekawsze scenariusze. Czasem tragiczne.
Piękna. Trudna i wzruszająca. Kolejny raz okazuje się, że życie pisze najciekawsze scenariusze. Czasem tragiczne.
Pokaż mimo toEfekt niezwykłej pracy jaką wykonała autorka - zebranie swiadectw, dokumentow, skrawków pamieci, historii, relacji czesto sprzecznych. A poza tym wiele, wiele rozmów z Wierą Gran- nielatwą rozmówczynią. Przejmujący zapis ludzkiego, bardzo trudnego losu, w moim odczuciu kogos bardzo skrzywdzonego. Najbardziej zadziwiające jest okrucieństwo innych, ktorzy przeżyli, którzy niezwykle łatwo i chyba chętnie wierzą w pogłoski i plotki bo to na nich opiera sie cale oskarżenie. Bardzo nieladny udział Szpilmana - od "Pianisty" w calej historii.
Efekt niezwykłej pracy jaką wykonała autorka - zebranie swiadectw, dokumentow, skrawków pamieci, historii, relacji czesto sprzecznych. A poza tym wiele, wiele rozmów z Wierą Gran- nielatwą rozmówczynią. Przejmujący zapis ludzkiego, bardzo trudnego losu, w moim odczuciu kogos bardzo skrzywdzonego. Najbardziej zadziwiające jest okrucieństwo innych, ktorzy przeżyli, którzy...
więcej Pokaż mimo toTa książka to niezwykle przejmująca biografia słynnej śpiewaczki z warszawskiego getta Wiery Gran To smutna opowiesc o życiu w getcie warszawskim i cenie jaka Wiera Gran płaciła po wojnie za oskarżenia o kolaborację z wrogiem.
Ta książka to niezwykle przejmująca biografia słynnej śpiewaczki z warszawskiego getta Wiery Gran To smutna opowiesc o życiu w getcie warszawskim i cenie jaka Wiera Gran płaciła po wojnie za oskarżenia o kolaborację z wrogiem.
Pokaż mimo toKim była Wiera Gran? Czy tylko obdarzoną wielkim talentem piosenkarką? Ostracyzm, który ją dotknął, zarzuty powielane w jej środowisku niejednego by zabiły lub przynajmniej doprowadziły do głębokiej depresji, wycofania się w cień. A ona jednak przez to wszystko przeszła z podniesioną głową. Siła charakteru? Gra "na litość" czy wyrachowanie? Mogę tylko wczuć się w jej położenie, gdy minęła wojna i faktyczne zagrożenie życia wywołane antysemityzmem faszystów, znalazła się pod obstrzałem swoich, wydawałoby się, równie doświadczonych przez los. Tymczasem zamiast rozwijać swój talent ona musi odpierać ataki i udowadniać, że nie jest zdrajczynią. Dziwne w tym wszystkim są postawy tych, którzy tego ataku sie podjęli. Czy chodziło o ich prywatne porachunki, zawiść, niespełnione ambicje, zawiedzioną miłość? Książka, trzymająca w napięciu, nie daje ostatecznej odpowiedzi na nurtujące pytania, podobnie jak nie dały akta sądowe w tej i setkach podobnych spraw opartych na pomówieniach. Błotem łatwo kogoś obrzucić, ale to błoto gdy przylgnie, choć z czasem wyschnie, wciąż nie daje się zmyć. A przecież podobny los spotkał Eugeniusza Bodo, którego oczyszczenie honoru możliwe było po upadku ZSRR i udostępnieniu akt związanych z jego aresztowaniem i śmiercią. Czy ujrzą światło dzienne jakiekolwiek dokumenty przesądzające o niewinności Wiery Gran? Bo ja nie do końca przekonana jestem o jej nieskazitelnym życiu, choć jej nieskazitelnie czysty głos już przeszedł do historii muzyki.
Kim była Wiera Gran? Czy tylko obdarzoną wielkim talentem piosenkarką? Ostracyzm, który ją dotknął, zarzuty powielane w jej środowisku niejednego by zabiły lub przynajmniej doprowadziły do głębokiej depresji, wycofania się w cień. A ona jednak przez to wszystko przeszła z podniesioną głową. Siła charakteru? Gra "na litość" czy wyrachowanie? Mogę tylko wczuć się w jej...
więcej Pokaż mimo toJestem pod wrażeniem ilości rozmów, które autorka przeprowadziła oraz ilości dokumentów i listów, które przeczytała aby dać czytelnikowi jak najszerszy obraz problemu. Bardzo rzetelnie.
Jestem pod wrażeniem ilości rozmów, które autorka przeprowadziła oraz ilości dokumentów i listów, które przeczytała aby dać czytelnikowi jak najszerszy obraz problemu. Bardzo rzetelnie.
Pokaż mimo toporuszająca ... takich książek się nie recenzuje ... takie książki się przeżywa ...
poruszająca ... takich książek się nie recenzuje ... takie książki się przeżywa ...
Pokaż mimo toDrugi raz przeczytałam tę książkę. Towarzyszyły mi podczas lektury podobne emocje.
Osaczenie. Osamotnienie. Było tak? A może zupełnie inaczej? Każdy z uczestników ma swoją wersję wydarzeń. Pozostała zaszczuta kobieta. Wrak człowieka. Przeżyła getto, wolność okazała się więzieniem. Bo od getta nie dało się uciec.
Bo inni nie dali uciec.
Skomplikowana jest historia Polski. Bardzo skomplikowana.
A to jest bardzo ważna książka.
Drugi raz przeczytałam tę książkę. Towarzyszyły mi podczas lektury podobne emocje.
więcej Pokaż mimo toOsaczenie. Osamotnienie. Było tak? A może zupełnie inaczej? Każdy z uczestników ma swoją wersję wydarzeń. Pozostała zaszczuta kobieta. Wrak człowieka. Przeżyła getto, wolność okazała się więzieniem. Bo od getta nie dało się uciec.
Bo inni nie dali uciec.
Skomplikowana jest historia Polski....
Przyznam, że nie przeczytałam tej książki, a wysłuchałam audiobooka, ale szczerze mówiąc nie żałuję. Choć zwykle przedkładam formę drukowaną nad dźwiękową, to w tym przypadku interpretacja (tak, interpretacja, a nie czytanie) Anny Polony powaliła mnie na kolana. Miałam wrażenie, jakbym słuchała samej Wiery Gran, która opowiada mi swoją historię. To jest mistrzostwo starej szkoły aktorskiej.
Wiera Gran była niezwykle utalentowaną pieśniarką, której karierę brutalnie przerwała wojna. Jak każdy kto trafił do getta, próbowała przeżyć. Później została oskarżona, czy raczej pomówiona o kolaborowanie z okupantem. W niesławie tułała się po świecie, mimo uniewinnień wielu instytucji i sądów. Łatka kolaborantki i zdrajczyni pozostała z nią do końca życia.
Biografia piosenkarki jest wnikliwa i szczegółowa. Oparta na dokumentach oraz na osobistej relacji schorowanej już mocno bohaterki. Nie ma tu oceny jej działań, nie ma usprawiedliwień. Jest smutna historia życia niezwykłej kobiety, której przyszło żyć w strasznych czasach.
Zawsze, kiedy przechodzę obok kamienicy, w której Wiera Gran mieszkała jako dziecko, zerkam na tablicę upamiętniającą tę wyjątkową artystkę. Myślę o tym, jak wielką cenę przyszło jej zapłacić za to, że miała wielki talent. I myślę, jak wielką moc mają słowa. Wypowiedziane przeciwko komuś mogą zrujnować jego życie, tak w czasach wojny, jak i dzisiaj.
Przyznam, że nie przeczytałam tej książki, a wysłuchałam audiobooka, ale szczerze mówiąc nie żałuję. Choć zwykle przedkładam formę drukowaną nad dźwiękową, to w tym przypadku interpretacja (tak, interpretacja, a nie czytanie) Anny Polony powaliła mnie na kolana. Miałam wrażenie, jakbym słuchała samej Wiery Gran, która opowiada mi swoją historię. To jest mistrzostwo starej...
więcej Pokaż mimo toSmutna to biografia smutnej artystki, żyjącej wspomnieniem swojej przedwojennej sławy, talentu i fortuny, która (jak się za chwilę okaże) rzeczywiście kołem się toczy. Niczym Gloria Swanson w 'Bulwarze zachodzącego słońca'. Gwiazda przedwojennej Warszawy, której karierę przerwała okupacja, a złamała plotka o kolaboracji z Niemcami, co jako Żydówkę mieszkająca w getcie napiętnowało ją po wielekroć. I niechlubna tu rola - według Wiery - samego Szpilmana 'Pianisty'.
Agata Tuszyńska z pieczołowitością bada historię Gran, sięga do wielu źródeł, spędza dużo czasu ze swoją bohaterką. Czasami jednak jest zbyt agresywna. Obnaża bezsilność starej kobiety, ujawnia prywatność i intymność artystki, dziewięćdziesięcioletniej schorowanej kobiety. To akurat niefajne fragmenty.
Ważna, uniwersalna opowieść.
Smutna to biografia smutnej artystki, żyjącej wspomnieniem swojej przedwojennej sławy, talentu i fortuny, która (jak się za chwilę okaże) rzeczywiście kołem się toczy. Niczym Gloria Swanson w 'Bulwarze zachodzącego słońca'. Gwiazda przedwojennej Warszawy, której karierę przerwała okupacja, a złamała plotka o kolaboracji z Niemcami, co jako Żydówkę mieszkająca w getcie...
więcej Pokaż mimo to