Oskarżona: Wiera Gran

biografia, autobiografia, pamiętnik
2010-10-06
antysemityzm biografia emigracja getto II wojna światowa kolaboracja Niemcy okupacja piosenkarka strach walka o przetrwanie wspomnienia Żydzi

Podróż w trudne i piękne życie nieoczywistej Wiery Gran. Po wysłuchaniu książki nadal nie wiem kim tak na prawdę była. Czy ona sama to wiedziała? Bardzo polecam tą relację - muzyka, wojna, getto, strach, nienawiść.
A audiobook w wykonaniu Anny Polony - majstesztyk!

Wspaniały przykład znakomicie napisanej biografii - z bogatym tłem, nadzwyczajną dbałością o szczegóły, niezwykłym wyczuciem bohaterów. Czytając tego typu powieści za każdym razem uzmysławiam sobie jak bardzo ograbieni jesteśmy z pamięci i znajomości historii przez istniejący system edukacji, oficjalne linie kształcenia i tworzenia tego co nazywamy historią. Biografie...

Znakomita.
To jest kolejny raz historia holocaustu. Tym razem oczami artystki , która czas hitlerowskiej okupacji spędza w piekle warszawskiego getta.
Żydowska artystka wyklęta po wojnie przez żydowskie elity , opowiada swoją historię i prawdę o gettcie ze swojej perspektywy.

Bardzo współczesna książka o dawnych czasach. Czy nie powinno się jej czytać razem z wywiadami Torańskiej z dawnymi aparatczykami. Rzeczywistość nie jest przecież taka jaka jest, tyko taka jak ją widzimy.

Historia życia Wiery Gran jest samograjem. Niespodziewana, wielka przedwojenna kariera, występy w zajętym przez Sowietów Lwowie, a potem w Krakowie i Warszawie za murami ghetta, ucieczka na aryjską stronę i doczekanie 1945 r. w Brwinowie pod Warszawą. Próby kontynuowania kariery w komunistycznej Polsce, wyjazd do Izraela, a potem Francji, z przerwą na krótki pobyt w...

Książka "przesłuchana". Czy uwierzyłam Wierze Gran w jej niewinność - tak. Przerażające jak bezsilna była wobec pomówień. Ktoś coś słyszał, że ktoś coś powiedział, że inny widział.

A jeżeli tak ...?

Swietna reporterska robota. Historia przedwojennej, żydowskiej pieśniarki, którą po wojnie spotkała niezasłużona kara za kolaborację z nazistami. Portret osoby, której losy symbolizują niszczycielską siłę cudzych opinii. Bardzo dobrze się czyta.

Jedna z ciekawszych biografii, jakie czytałam. Postać Wiery Gran fascynuje, a jej historia zadziwia. Osoba nieszczęśliwa, którą przez całe życie prześladowały wojenna przeszłość i oskarżenia o kolaborację z Niemcami. Książkę czyta się jednym tchem i na długo zapada w pamięć.

Agata Tuszyńska Oskarżona: Wiera Gran, miałam okazję wysłuchać historii Wiery Gran w formie audiobooka przepięknie czytanego dwugłosem przez Annę Polony, dialogu na temat życia prowadzonego pomiędzy autorką a bohaterką. Parę dni później udało mi się kupić biografię, pełną zdjęć i dokumentów, przekartkowałam ją wtedy na spokojnie, uzupełniając zapamiętane obrazy licznymi...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje