Nowy wspaniały świat

Okładka książki Nowy wspaniały świat
Aldous Huxley Wydawnictwo: Muza fantasy, science fiction
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Tytuł oryginału:
Brave New World
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2010-05-27
Data 1. wyd. pol.:
2010-05-27
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374958691
Tłumacz:
Bogdan Baran
Tagi:
antyutopia
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
411
161

Na półkach: ,

Aldous Huxley. Powieściopisarz, nowelista, eseista i poeta angielski. Wielki zwolennik i badacz środków psychoaktywnych, między innymi LSD, za pomocą których, jego żona wykonała na nim zabieg eutanazji. Jego najsławniejszym dziełem jest powieść antyutopijna „Nowy wspaniały świat”, którą postaram się wam nieco przybliżyć.

Jest rok 2541 a w zasadzie 632 rok po Fordzie. Akcja zaczyna się w Ośrodku Rozrodu i Warunkowania w Londynie Centralnym gdzie dyrektor placówki oprowadza nową grupę studentów, jednocześnie wprowadzając nas w świat przyszłości. Świat rządzony trzema hasłami: wspólność, identyczność, stabilność. Nie ma tu miejsca na nieregularność czy indywidualizm. Wszystkim rządzi wszechobecny przemysł. Ludzie „powstają z probówek”, rosną w butlach na taśmach produkcyjnych i wychowują się w Ośrodkach Warunkowania. Klonowanie.

Króluje system kastowy. Ludzie są „produkowani” i warunkowani (kształtowani) na kilka grup społecznych, którym przypisane są konkretne funkcje i zadania. Są inteligentne, wysokie i piękne alfy, mające piastować funkcje naukowe i kierownicze jak i karłowate delty i epsilony niedorozwinięte celowo by parać się pracami fizycznymi w ciężkich i poniżających warunkach.

Clou tego systemu, stanowi jednak zagadnienie szczęśliwości.

Ludzie warunkowani na konkretne stanowiska nie znają alternatyw a wszelki czas wolny mają zagospodarowany tak by NIE MYŚLEĆ, zaś wszelkie zdarzające się czasami chwile wahania zagłuszane są powszechnie rozdawaną Somą, czyli narkotykiem wywołującym wizje i uczucie zaspokojenia. W ten sposób każdy jest szczęśliwy. Nie dlatego jednak, że jest spełniony bądź osiągnął coś wartościowego a dlatego że został tak uwarunkowany.

Podczas niełatwej lektury, Huxley często wystawiał moje wartości na próbę. Książka zadaje mnóstwo pytań, nie kwapi się jednak by na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Weźmy jedno z ciekawszych zagadnień. Czy w świecie ludzi pozbawionym smutku, łez, chorób i cierpienia a z drugiej strony przy nieobecności sztuki i wyższych wartości, jest miejsce dla Boga? Pytanie jest w książce zadane w pewnym kontekście i mimo, że mną nie zachwiało, dało jednak temat do przemyśleń.

Powieść powszechnie została okrzyknięta antyutopią, ja jednak mam wątpliwości, ponieważ granica pomiędzy nią a utopią jest, paradoksalnie, ledwo wyczuwalna. Czy można nazwać antyutopią wizję w której 99,9% społeczeństwa jest szczęśliwa? W której na świecie panuje pokój, równość – mimo systemu kastowego i stabilizacja. Problem głodu i chorób również został wyeliminowany. To wszystko za cenę odrębności jednostki i jej „wolności”. Celowo ująłem to słowo w cudzysłów, bo czy człowieka nieświadomego swojej niewoli można nazwać człowiekiem zniewolonym? Czy każdy z nas idąc do pracy i brnąc przez różne codzienne schematy czuje się niewolnikiem?

Książka opowiada historię kilkoro ludzi, którzy wyczuwają, że coś z tym „idealnym” światem jest nie tak. Historia toczy się niespiesznie i jest jedynie sposobem na przekazanie czytelnikowi filozofii i zadaniu mu tysiąca pytań na tematy wspomniane wyżej. Nie czyta się jej łatwo. Na pewno nie jest to lektura dla niewprawnego czytelnika.

Na koniec powinienem odpowiedzieć wam na pytanie:

Czy warto?

(chwila zadumy…)

Odpowiedź będzie tak niejednoznaczna jak przesłanie „Nowego wspaniałego świata”. Antyutopijna powieść zanurzona po sam czubek w gęstym sosie fantastyki naukowej, która nie stroni od filozofii, rozmaitych wizji społecznych a nawet nawiązań do Szekspira.

Brzmi to skomplikowanie?

W moim zamierzeniu miało brzmieć, bo taka właśnie jest ta książka.

Warto! Dla odważnych!

Polecam!

[opublikowane na http://podsluch.wordpress.com/]

Aldous Huxley. Powieściopisarz, nowelista, eseista i poeta angielski. Wielki zwolennik i badacz środków psychoaktywnych, między innymi LSD, za pomocą których, jego żona wykonała na nim zabieg eutanazji. Jego najsławniejszym dziełem jest powieść antyutopijna „Nowy wspaniały świat”, którą postaram się wam nieco przybliżyć.

Jest rok 2541 a w zasadzie 632 rok po Fordzie. Akcja...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29 400
  • Chcę przeczytać
    17 034
  • Posiadam
    4 831
  • Ulubione
    1 151
  • Teraz czytam
    672
  • Chcę w prezencie
    226
  • Fantastyka
    219
  • 2021
    202
  • Klasyka
    172
  • 2018
    147

Cytaty

Więcej
Aldous Huxley Nowy wspaniały świat Zobacz więcej
Aldous Huxley Nowy wspaniały świat Zobacz więcej
Aldous Huxley Nowy wspaniały świat Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także