Nowy wspaniały świat

Muza
2008-01-01
2008-01-01
Bogdan Baran
Alfy betty delty gammy sprężystość Dzikus proces Bokanowskiego klonowanie antyutopia świat przyszłość ludzkość społeczeństwo
Inne

Niezła książka, aczkolwiek po przeczytaniu mialem wrażenie, iż czegoś mi w niej brakowało. Zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu antyutopijna wizja świata wykreowana przez Orwella (zdaje sobie sprawę z różnic pomiędzy tymi dwoma dziełami, nie mniej jednak są one ze sobą często porównywane). Jednakże wizja Huxleya jest imponująca, szczególnie kiedy ma się na uwadze, iż od pierwszego wydania owej książki minęło już prawie 100 lat.

Kolejny klasyk , choć w dzisiejszych czasach nie robi już takiego wrażenia.

Kolejny klasyk , choć w dzisiejszych czasach nie robi już takiego wrażenia.

Ciężka w interpretacji, aczkolwiek skłania do refleksji

Ciężka w interpretacji, aczkolwiek skłania do refleksji

Wizja świata, jaki prezentuje nam Huxley zdaje się czyhać na nas tuż za rogiem, w sekrecie przygotowywana przez naukowców i bogatych tego świata, gdzieś w ciemnych piwnicach. Niepokojącą wróżba wyjałowienia serc ludzkich i odcięcia od wszystkiego co naturalne.

Niesamowita książka przedstawiająca problemy "idealnego świata". Mimo tego, że została napisana dość dawno, wciąż jest aktualna. Nie tylko skłania, ale wręcz zmusza czytelnika do refleksji. Gorąco polecam <3

Książka na pewno przykuwa uwagę treścią. Wypunktowuje ludziom fakt, że chociaż czasami chcieliby stać ponad własnym gatunkiem, to dalej są tylko ludźmi. Bardzo udana opozycja do znanej szeroko dystopii 1984, aczkolwiek chyba każdy może przyznać że Nowy wspaniały świat również jest taką dystopią.

"Sedno antyutopii Huxleya wyraża się dobrowolnością niewolnictwa. Nawet nie to, że jest ono akceptowane: jego się w ogóle nie dostrzega."

To bardzo dobra antyutopijna książka. Huxley zabiera nas w świat gdzie wszystko jest zaplanowane, począwszy od narodzin ludzi poprzez ich kształtowanie - z przypisaniem ról społecznych, aż do śmierci - a po śmierci stajesz się nawozem. Świat, w którym nie ma miejsca na indywidualność i samoświadomość. Świat, w którym nie ma pojęć matka i ojciec, a do wyuzdanego seksu potrzeba tylko miejsca, bo partner na pewno się zgodzi. Świat, w którym nie ma miejsca na miłość, wiarę czy przyjaźń, a wszelkie rozterki rozwiązuje narkotyk o nazwie soma. Paradoksem tego wszystkiego jest to, że żyjący w tym świecie ludzie są z natury szczęśliwi. Ich szczęście jednak jest zaprogramowane - podczas sztucznego zapłodnienia i kreacji w czasie tworzenia człowieka. Każdy obywatel cieszy się, że trafił właśnie do swojej kasty. Nie ma rewolucji, przemocy, walk, nieszczęść. Jednak wizyta Dzikusa, który chciał trafić do tego nomen omen "Nowego Wspaniałego Świata" pokazuje nam, że jednak nie jest on aż tak szczęśliwy. Dzikus uświadamia sobie, że owi mieszkańcy są szczęśliwi kosztem własnej wolności i własnego losu. Świadczą o tym jego słowa, w których wręcz domagał się wolności w odczuwaniu bólu czy nieszczęścia, których w tym świecie nie było. Patrząc na tą książkę z perspektywy czytelnika można stwierdzić, że jest ona dosyć trudna. Podczas czytania występuje wewnętrzna sprzeczność bo Huxley naprawdę wykreował świat, w którym panuje wszechobecne szczęście - w czym więc problem? Bardzo podobał mi się komentarz osoby poniżej, że świat ten jest mokrym snem komunistów i wszelkiego lewactwa. Zgadzam się z tym. Wszyscy inni mogą przekonać się jaki świat zgotowano by nam gdyby próbowano wszystkich na siłę uszczęśliwić. Całkiem na koniec odeślę czytelników do mojego ulubionego zespołu - Iron Maiden, który stworzył piosenkę, która była tytułową całego albumu: "Brave New World" i doskonale przedstawiają w niej tą książkę. Dla fanów heavy metalu jest to niemała gratka.

Opisany w książce nowy, wspaniały świat to mokry sen każdego lewaka. Orgia-porgia.

Zniszczenie rodziny, pogarda dla znaczenia słów i roli jako takiej ojca i matki, zniszczenie indywidualności, pogarda dla starości zamiast czerpanie z doświadczeń. Człowiek wyeksploatowany powinien być zutylizowany dla odzyskania fosforu, a nie kalać estetykę otoczenia swoją rozlazłą, nieświeżą fizjonomią. Pogarda dla tradycji, historii, różnorodności wynikającej z naturalnego życia, hodowla podludzi, mieszanie w głowach przekazem jawnym i podprogowym, powszechny dostęp i stosowanie narkotyków (wręcz rozdawanie za darmo i nakaz ich stosowania przez państwo). Rozwiązły seks, przedmiotowe traktowanie ludzi, ćpanie, powszechna rozrywka, sługusy na posyłki i praktycznie żadnych zasad - niby raj. No, żeby jeszcze tylko nie włączało się myślenie, nie zastanawiać się. A więc jeszcze więcej ćpania w przypadku wątpliwości. ***"Jeden sześcienny centymetr i znika ponury sentyment".

Napisane w 1931 roku. Prawie 100 lat temu, a dzisiaj jest wprowadzane w życie. Czy ludzie, którzy zainicjowali ten proces, czytali tę książkę, czy też ta wielka ironia przyszła im do głowy sama, niezależnie?

Sporo unijnych urzędników, którzy chętnie widzieliby taki rozwój społeczeństw i pracowicie próbują go narzucić, jest już mocno zwiędłych w latach. Dla kogo więc walczą o ten "wspaniały świat", bo przecież nie dla siebie? Chcą, żeby ich dzieci nie wiedziały, kim są, żeby były mięsem w orgii-porgii?

***"Przystanął i wzrokiem zdumionym i wstrząśniętym omiatał tłum barwy khaki, w którego środku się znalazł, wyższy od niego o głowę. <<Jakże jest wiele dobrych stworzeń na świecie!>>. Melodyjne słowa drwiły zeń bezlitośnie. <<Jaka piękna jest ludzkość! O nowy wspaniały świecie...>>.".

I pomimo upływu lat tekst w warstwie językowej nie jest archaiczny. Może to zasługa tłumacza, ale nie miałem wrażenia, że czytam jakąś ramotę. Wręcz przeciwnie. Brzmi bardzo współcześnie, a fantastyczna wizja pisarza nabiera dzisiaj za oknem realnych kształtów.

Książka, która powinna być lekturą obowiązkową w szkołach. Bezwzględnie, już, natychmiast.

*** Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, Wydanie XII, Warszawa 2020

Jedna z lepszych książek które przeczytałem, dająca do myślenia.

Jedna z lepszych książek które przeczytałem, dająca do myślenia.