Nowy wspaniały świat

Aldous Huxley Wydawnictwo: Muza fantastyka, fantasy, science fiction
Brave new world
Bogdan Baran
Muza
Alfy betty delty gammy sprężystość Dzikus proces Bokanowskiego klonowanie antyutopia świat przyszłość ludzkość społeczeństwo
Brave new world
fantastyka, fantasy, science fiction
Bogdan Baran
Inne

Opinie [1 072]

Przyjemnie pobudzająca wyobraźnię. O ludzkości która postawiła na szczęście, jako naczelną cnotę.
Okazuje się możliwe, że szczęście wchodzi w konflikt między innymi wartościami, jak wolność czy piękno.
Z punktu widzenia teorii ewolucji to ma sens i wydaje się prawdopodobne, że aby osiągnąć pełne szczęście ludzkość musiałaby bardzo mocno zaingerować w swoją naturę. W tym...

Można się napawać osiągnięciem celu człowieczeństwa, jakim jest zapewnienie szczęścia wszystkim obywatelom.
Można podziwiać ład i porządek zorganizowanej harmonii współistnienia wszystkich jednostek w społeczeństwie.
Tylko przez cały czas, kiedy przyglądamy się konstrukcji i funkcjonowaniu nowego wspaniałego świata, jakaś myśl nas uwiera "co właściwie jest nie tak"? To...

Jedna z tych książek po ukończeniu, których może nie tyle czujemy się mądrzej, ale mamy szerszą perspektywę postrzegania świata. Jest ona mniej znana od powieści Orwella choć moim zdaniem nie powinna stać w jej cieniu. Jest na takim samym (może nawet wyższym) poziomie i porusza bardzo ważne tematy. Książka która powinna się znaleźć na półce każdego inteligentnego człowieka

Nie można pominąć tak wybitnej książki. Na nic opinie, czy recenzje. Trzeba ją po prostu przeczytać!

W 1932 roku światło dzienne ujrzało dzieło Aldousa Huxleya, „Nowy wspaniały świat”. Książka dystopijna, przedstawiająca świat, w którym dominuje „szczęście” i „wolność”. Społeczeństwo utwierdza się w tej myśli poprzez narkotyk zapewniający im uczucie błogości oraz regeneracji. Ludzie podzieleni są na kasty, wychowywani są poprzez hipnopedię, elektrowstrząsy oraz propagandę....

Dobra ksiazka. Liczylem na cos bardziej futurystycznego jak w filmie Czlowiek Demolka ktory nawiazuje do dziela Huxleya ale Nowy wspanialy swiat jest zupelnie inny, troche juz zardzewialy ale mega ponadczasowy. Warto przeczytac ale kapcie raczej nie spadna.

Przeczytane ponownie po kilkunastu latach.

Smutne jest to, że treść jest teraz jeszcze bardziej realna.

Zdecydowanie jedno z najważniejszych dzieł XX wieku. Powieść antyutopijna, zmuszająca do zastanowienia się nad tym, w jakim kierunku zmierzamy my - ludzie - jako społeczeństwo. Powieść niejednoznaczna, zostawiająca czytelnikowi spore pole do własnych interpretacji. Antyutopijność jest tutaj tylko punktem wyjścia do głębszych rozważań, które podpiąłbym pod nieśmiertelne...

Prawie 100 letnia książka, która w swoim metaforycznym wydźwięku jest bardzo aktualna. Sztos.

Przerażająca wizja przyszłości. Nowy wspaniały świat okazuje się jednak nie taki wspaniały. Ponadczasowa już literatura, która pozwala z innej perspektywy spojrzeć na otaczający nas świat.

Dyskusje

20 128