Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga

Wydawnictwo: Ossolineum
Macht und Geheimnisder fruhen Arzte, Droemer Knaur
popularnonaukowa
Katarzyna

Książka prowadzi nas w świat lekarzy starożytnych wysoko rozwiniętych cywilizacji Egiptu, Mezopotamii, Indii, Peru, Chin i Meksyku.

źródło opisu: www.ossolineum.pl

źródło okładki: www.ossolineum.pl

Krzysiek | 2017-04-09
Przeczytana: 2016 rok

Jeśli ktoś z wypiekami na twarzy czytał "Bogowie,groby i uczeni" Ceram'a lub "Gdy słońce było bogiem" Kosidowskiego, może śmiało czytać również tą książkę Thorwald'a. Książka traktuje o historii medycyny. Dużą zaletą tej pozycji jest nakreślenie przez autora tła historycznego i opisy warunków bytowych starożytnych ludów.
Pozycja dla mnie (wielbiciela starożytnych cywilizacji) absolutnie zachwycająca. Ukazująca bardzo wysoki kunszt starożytnych lekarzy. No bo komu z nas przyszłoby do głowy, że w starożytnych Indiach była bardzo wysoko rozwinięta sztuka chirurgiczna; w starożytnych Egipcie stosowano kilkaset ziołowych preparatów na wiele schorzeń a Majowie i Inkowie wykonywali udane trepanacje czaszki?
Takie właśnie informacje (i wiele innych równie ciekawych) zawiera ta książka. Napisana z pasją, dużą erudycją i z wyczuwalnym podziwem dla starożytnych medyków.
Nie jest to pozycja wyłącznie dla studentów medycyny. Uważam, że to wartościowa lektura dla wszystkich zainteresowanych...

Ewa | 2012-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2012

Na tę wydaną dość dawno książkę Thorwalda polowałam dość długo, a więc i apetyt czytelniczy miałam wyostrzony.
Nie mogę napisać, że się zawiodłam, ale że jest to rewelacyjna pozycja niestety też nie napiszę.
Autor prowadzi nas poprzez najważniejsze starożytne kultury w historii ludzkości. Każdy z rozdziałów rozpoczyna się rysem historycznym, jak dla mnie ciut przydługim i ( zwłaszcza w rozdziale dotyczącym Chin ) chaotycznym. Po rysie historycznym dowiadujemy się jakimi środkami dysponowali dawni lekarze w danej kulturze. I tu zaczyna się najciekawsza część : doświadczenie i umiejętności jakimi dysponowali dawni medycy jest niesamowita : recepty na choroby znane i leczone podobnymi składnikami dzisiaj, zabiegi chirurgiczne łącznie z amputacjami i trepanacjami ( dla niewtajemniczonych "współczesna medycyna" do połowy XIX w. odradzała amputacje ze względu na krwotoki ), odbieranie porodów i cesarskie cięcie a nawet przeszczep skóry !
Zastanawiające jest, że we wszystkich opisanych...

Krzysztof_g | 2013-12-11

Nie wiem jak wyglądają wszystkie wydania tej książki, ale ja trafiłem na takie, gdzie prawie na każdej stronie jest zdjęcie / ilustracja. To duży plus. Książka dotyczy historii kultury z aspektem medycznym jako lajtmotywem. Nie jest to takie typowe studium medycyny, bo nie ma na tyle źródeł - to co zostało wykorzystane i tak sprawia wrażenie wykonania tytanicznej pracy. Po prostu Thorwald jest jak zwykle świetnie przygotowany do pisania.

Emma | 2016-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Zainspirowana opiniami czytelników portalu, kupiłam książkę na Allegro.
Lubię książki poruszające temat prawdziwej historii ludzkości.Mimo to, że została ona napisana dosyć dawno i zawiera wiele nieaktualnych w świetle dzisiejszych badań danych, to jest na pewno warta przeczytania.
W pięciu częściach opowiada o medycynie egipskiej, asyryjskiej i babilońskiej, hinduskiej, chińskiej oraz meksykańskiej i peruwiańskiej.
Na początku każdej części znajdziemy notki dotyczące historii opisywanego regionu i właśnie tu, dzięki osiągnięciom współczesnej archeologii, znajdziemy sporo nieścisłości. W dalszych częściach rozdziałów, autor przytacza fascynujące fakty z historii medycyny.
Możemy dowiedzieć się, że jedna trzecia znanych obecnie ziół była wykorzystywana przez lekarzy pracujących w starożytnym Egipcie, że już wtedy stosowano pierwotną formę antybiotyków w leczeniu ran, że stosowano środki antykoncepcyjne i odkryto testy przewidujące płeć mającego narodzić się dziecka.
W rozdziale...

panna_hulahop | 2013-11-14

Przeczytane jednym tchem. Bardzo ciekawa i zaskakująca.

Ewa | 2017-06-03
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Bardzo interesująca książka, niekoniecznie tylko dla historyków. Bardzo dobrze się czyta.Czytelnik odkrywa sekrety starozytnych medyków. Polecam zwlaszcza nieprzekonanych do historii, bo mam nadzieję ze złapią bakcyla dzięki tej pozycji. Niektóre wiadomości przestarzałe,ale mimo tego warto!

ESitarz | 2017-07-18
Przeczytana: lipiec 2017