Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga

Wydawnictwo: Ossolineum
Macht und Geheimnisder fruhen Arzte, Droemer Knaur
popularnonaukowa
Katarzyna

Książka prowadzi nas w świat lekarzy starożytnych wysoko rozwiniętych cywilizacji Egiptu, Mezopotamii, Indii, Peru, Chin i Meksyku.

źródło opisu: www.ossolineum.pl

źródło okładki: www.ossolineum.pl

Krzysiek | 2017-04-09
Przeczytana: 2016 rok

Jeśli ktoś z wypiekami na twarzy czytał "Bogowie,groby i uczeni" Ceram'a lub "Gdy słońce było bogiem" Kosidowskiego, może śmiało czytać również tą książkę Thorwald'a. Książka traktuje o historii medycyny. Dużą zaletą tej pozycji jest nakreślenie przez autora tła historycznego i opisy warunków bytowych starożytnych ludów.
Pozycja dla mnie (wielbiciela starożytnych cywilizacji) absolutnie zachwycająca. Ukazująca bardzo wysoki kunszt starożytnych lekarzy. No bo komu z nas przyszłoby do głowy, że w starożytnych Indiach była bardzo wysoko rozwinięta sztuka chirurgiczna; w starożytnych Egipcie stosowano kilkaset ziołowych preparatów na wiele schorzeń a Majowie i Inkowie wykonywali udane trepanacje czaszki?
Takie właśnie informacje (i wiele innych równie ciekawych) zawiera ta książka. Napisana z pasją, dużą erudycją i z wyczuwalnym podziwem dla starożytnych medyków.
Nie jest to pozycja wyłącznie dla studentów medycyny. Uważam, że to wartościowa lektura dla wszystkich zainteresowanych...

Ewa | 2012-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2012

Na tę wydaną dość dawno książkę Thorwalda polowałam dość długo, a więc i apetyt czytelniczy miałam wyostrzony.
Nie mogę napisać, że się zawiodłam, ale że jest to rewelacyjna pozycja niestety też nie napiszę.
Autor prowadzi nas poprzez najważniejsze starożytne kultury w historii ludzkości. Każdy z rozdziałów rozpoczyna się rysem historycznym, jak dla mnie ciut przydługim i ( zwłaszcza w rozdziale dotyczącym Chin ) chaotycznym. Po rysie historycznym dowiadujemy się jakimi środkami dysponowali dawni lekarze w danej kulturze. I tu zaczyna się najciekawsza część : doświadczenie i umiejętności jakimi dysponowali dawni medycy jest niesamowita : recepty na choroby znane i leczone podobnymi składnikami dzisiaj, zabiegi chirurgiczne łącznie z amputacjami i trepanacjami ( dla niewtajemniczonych "współczesna medycyna" do połowy XIX w. odradzała amputacje ze względu na krwotoki ), odbieranie porodów i cesarskie cięcie a nawet przeszczep skóry !
Zastanawiające jest, że we wszystkich opisanych...

Emma | 2016-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Zainspirowana opiniami czytelników portalu, kupiłam książkę na Allegro.
Lubię książki poruszające temat prawdziwej historii ludzkości.Mimo to, że została ona napisana dosyć dawno i zawiera wiele nieaktualnych w świetle dzisiejszych badań danych, to jest na pewno warta przeczytania.
W pięciu częściach opowiada o medycynie egipskiej, asyryjskiej i babilońskiej, hinduskiej, chińskiej oraz meksykańskiej i peruwiańskiej.
Na początku każdej części znajdziemy notki dotyczące historii opisywanego regionu i właśnie tu, dzięki osiągnięciom współczesnej archeologii, znajdziemy sporo nieścisłości. W dalszych częściach rozdziałów, autor przytacza fascynujące fakty z historii medycyny.
Możemy dowiedzieć się, że jedna trzecia znanych obecnie ziół była wykorzystywana przez lekarzy pracujących w starożytnym Egipcie, że już wtedy stosowano pierwotną formę antybiotyków w leczeniu ran, że stosowano środki antykoncepcyjne i odkryto testy przewidujące płeć mającego narodzić się dziecka.
W rozdziale...

Krzysztof_g | 2013-12-11

Nie wiem jak wyglądają wszystkie wydania tej książki, ale ja trafiłem na takie, gdzie prawie na każdej stronie jest zdjęcie / ilustracja. To duży plus. Książka dotyczy historii kultury z aspektem medycznym jako lajtmotywem. Nie jest to takie typowe studium medycyny, bo nie ma na tyle źródeł - to co zostało wykorzystane i tak sprawia wrażenie wykonania tytanicznej pracy. Po prostu Thorwald jest jak zwykle świetnie przygotowany do pisania.

panna_hulahop | 2013-11-14

Przeczytane jednym tchem. Bardzo ciekawa i zaskakująca.

Leń | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017