Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt

Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Wydawnictwo: Znak
Furry Logic: The Physics of Animal Life
Ag2S

Dlaczego zwierzęta są mądrzejsze od naukowców? Zwierzęta, aby przeżyć muszą liczyć na swoje ciało, zmysły, spryt, swoich partnerów i członków stada, ale przede wszystkim na naukę. Od gęsto owłosionych kotów i psów po bezwłose homary czy kałamarnice – fizykę wykorzystują wszystkie stworzenia. Węgorz zabijał kraba za pomocą prądu znacznie wcześniej, niż wynaleziono paralizator. Słoń wyczuwał...

Dlaczego zwierzęta są mądrzejsze od naukowców?

Zwierzęta, aby przeżyć muszą liczyć na swoje ciało, zmysły, spryt, swoich partnerów i członków stada, ale przede wszystkim na naukę. Od gęsto owłosionych kotów i psów po bezwłose homary czy kałamarnice – fizykę wykorzystują wszystkie stworzenia. Węgorz zabijał kraba za pomocą prądu znacznie wcześniej, niż wynaleziono paralizator. Słoń wyczuwał niebezpieczeństwo, odbierając wibracje poduszkami u stóp, zanim stworzono aparat słuchowy.

Jak kotu udaje się pokonać grawitację?
Dlaczego węże udają wężyce, a ssaki sikają 21 sekund?
Po co reniferom światło ultrafioletowe przy poszukiwaniu jedzenia?

To jedyna książka, dzięki której poznasz sztuczki i przekręty zwierząt oraz zrozumiesz ich zachowanie w walce o przetrwanie. Odkryj świat pełen naukowych praw i eksperymentów, o których badacze nie mieli wcześniej pojęcia. To cudowna, mądra, dzika i naukowa podróż po świecie zwierząt.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Carmel | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

Pełniejsze zrozumienie jak działa przyroda jest najlepszą drogą do pogłębiana własnej fascynacji jej elementami. Autorzy opiniowanej książki, zoolożka Liz Kalaugher i fizyk Matin Durrani uznali, że warto o tym napisać coś na poziomie popularnym łącząc dwa światy nauki - biologię i fizykę.

"Kudłatą naukę. Mądrość w świecie zwierząt" można podsumować, że jest realizacją truizmu (przynajmniej dla mnie) - to, co się dzieje w świecie, ma swoje przyczyny w fizyce oraz ograniczeniach i możliwościach, które nakładają jej prawa na ten świat. To nie znaczy jednak, że wyjaśnia ona dowolny proces, a przynajmniej, że wszystko da się zredukować do tej nauki. Przyroda charakteryzuje się złożonością wymagającą wielostronnego opisu zjawisk i używania różnego języka. Zresztą autorzy w posłowiu o tym piszą dość jednoznacznie. Stąd cały kłopot w pojęciu i opisaniu świata, tak do końca. Z reguły bardzo trudno dokonać izolacji pewnych zaobserwowano zachowań od innych zaburzeń, czasem samo ustalenie,...

mirabelka01 | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Moją największą zmorą w szkole była matematyka. Gorsza od tego była już tylko… fizyka. I pewnie teraz pomyślicie, że jestem szalona, że sama z własnej woli sięgnęłam po książkę, która traktuje o tej znienawidzonej przeze mnie dziedzinie nauki. ;) Jednak nie jest to taki zwykły podręcznik – to niesamowita podróż do świata zwierząt, gdzie prawa fizyki, są czymś tak naturalnym, że nie potrzebne tu przerażające wzory i okropne definicje. ;)

Kudłata nauka składa się z sześciu rozdziałów, w których główną rolę odgrywają prawa fizyki takie jak między innymi: ciepło, dźwięk, elektryczność, czy światło. Jednak nie znajdziecie tu suchych opisów. Wszystko opowiedziane jest w niemal gawędziarskim stylu, pełnym anegdot i ciekawostek. Fizyka staje się tutaj czymś naturalnym, sumą realnych procesów, a nie suchych wzorów. Wiedza zostaje nam tak mimo chodem wtłoczona do głowy i muszę przyznać, że to całkiem przyjemny proces. :)

Jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego pies otrząsa się z wody, co to...

Maja | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Nigdy nie byłam orłem z fizyki i kiedy tylko mogłam, uciekałam od niej z krzykiem. Kiedy zobaczyłam tę książkę, postanowiłam przemóc swoją niechęć do nauk ścisłych i przekonać się, w jaki sposób zwierzęta wykorzystują fizykę do przetrwania.

Nie wiedziałam, czego mogę spodziewać się po tej publikacji. Nieco obawiałam się tego, że jako humanistka z krwi i kości nie zrozumiem języka, jakim będą się posługiwać autorzy. Na szczęście książka jest napisana w prosty, przyjemny w odbiorze sposób. Co więcej, fakty są podane z przymrużeniem oka. Autorzy traktują czytelników jak równych sobie, co zdecydowanie zalicza się na plus. Nie musicie obawiać się naukowego nadymania się.

Publikacja jest podzielona na sześć części. Nie ma sensu, żebym streszczała Wam to, o czym możecie tu przeczytać. Powiem tylko tyle, że znajdziecie tu sporo popartych badaniami faktów naukowych, które pozwolą Wam zrozumieć świat zwierząt. Przyznam, że mnie najbardziej zainteresowało to, w jaki kąsają komary. Dlaczego...

Czas_na_Książki | 2017-09-23
Na półkach: Przeczytane, Od wydawnictw
Przeczytana: 10 września 2017

Czy można wytłumaczyć to, że niektóre ze zwierząt, niczego nieświadome posiadały predyspozycje zachowań i funkcjonowania oparte o chemię i fizykę, nim jeszcze gatunek ludzki zdążył je odkryć? Tak po prostu zostały stworzone. Nie da się jednak ukryć, że bez tychże powiązań z fizyką czy chemią, nie mogłyby funkcjonować w sobie przeznaczony sposób. Skąd więc ich umiejętność kamuflażu, spryt, odwaga? Intuicja czy może fizyka?
Chodzące po wodzie owady, rażący prądem węgorz elektryczny to zachowania dla tych zwierząt naturalne i dane gatunki nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że konkretna dziedzina naukowa je skategoryzowała.
"Kudłata nauka" pełna jest zwierząt i opisanych ich umiejętności. Autor stara się wyjaśnić, na tyle na ile naukowcy odkryli, dlaczego zwierzęta zachowują się w taki, a nie inny sposób. i z czym wiąże się te zachowania, z czego wynikają.
Ponadto, w książce nie brakuje ciekawych informacji popartych badaniami naukowymi, ale opisanymi z lekkim przymrożeniem oka....

Książkanonstop | 2017-10-18

Ludzie kochani, książka z którą dzisiaj przychodzę, jest warta tego, żeby ją przeczytać nie jeden raz ale kilka i niekoniecznie od deski do deski a na wyrywki. Drugiej takiej pozycji nie uświadczycie, to pewne! Początek opinii niezwykły ponieważ prezentowany tytuł jest nadzwyczajny. Zwierzęta są rewelacyjne. Gdy je obserwujemy, bez trudu szybko możemy stwierdzić ten fakt. Jeśli wgłębimy się w ich wnętrza, spostrzeżemy, że są niezwykle mądrymi istotami. Wszystkie, bez wyjątku, są niesamowite a książka "Kudłata nauka..." tylko to potwierdza. Pierwsze co zauważamy to rzecz jasna okładka. Dla mnie cudna, inna, wyjątkowa bo przecież skrywa w sobie coś wyjątkowego, więc jak mogłoby być inaczej. Każda strona to tak na prawdę kolejna informacja godna przyswojenia i uwagi. Trudno wszystko zapamiętać. Każdy czytelnik jakiś inny fakt zapisze w pamięci jako "najistotniejszy". Osobiście mam ich kilka ale jestem przekonana, że kiedy wrócę do niej, coś innego okaże się ważne bądź ważniejsze. Na...

justi | 2017-10-13
Przeczytana: 13 października 2017

Czekałam na tę książkę ze dwa miesiące, od zapowiedzi. I to było pewnie zbyt długie oczekiwanie, pełne wyobrażeń o tym, co może być w środku i trochę się rozczarowałam. Styl pisania fajny, z humorem - ale chwilami za bardzo jak program telewizyjny ("co jeszcze zobaczymy?"). Jak dla mnie za dużo szczegółów technicznych - ale czy nie o to właśnie chodziło? Autorzy naprawdę przyłożyli się, żeby zdobyć wiedzę na tematy, o których piszą i robią to ze swadą.
W podsumowaniu - polecam.

Kasia | 2017-11-10
Przeczytana: 14 października 2017

Kudłata nauka pozwala w nowy, świeży sposób spojrzeć zarówno na świat zwierząt, jak i fizykę. Ten pierwszy nabiera dodatkowej głębi i smaczku, ten drugi zyskuje znacznie przystępniejszą formę. Serdecznie polecam, nie tylko miłośnikom przyrody.

Cała opinia:

Karambola | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

"Od gęsto porośniętych sierścią kotów i psów po bezwłose homary, komary i ogromne kałamarnice - fizyka jest wszędzie."

"Niemal wszystko, co się dzieje w biologii, kręci się wokół pożywienia i seksu."

"Niewielkie siły, jeśli działają wspólnie, także potrafią pokazać swoją moc."

"Czy chodzi o sztukę latania z małymi skrzydłami, czy zaczajanie się na swoją kolację, czy wreszcie o hat trick na boisku piłkarskim, rzecz w tym, aby fizyka działała na twoją korzyść, ponieważ jeśli to ci się uda, masz większą szansę na wygraną, a w życiu tylko zwycięzcy mogą przetrwać."

panna_nikt | 2017-10-17

Fantastyczna książka, pełna niesamowitych i zaskakujących informacji o funkcjonowaniu zwierzęcego świata. Lekkie pióro i humorystyczne podejście do tematu sprawiają, że nawet największy laik nie ma problemu z lekturą i odbiorem książki.
6 ciekawie opracowanych rozdziałów zawiera kilkaset zaskakujących faktów, pomagających w zrozumieniu zwierzęcego świata, a wszystko dzięki chemii i fizyce, które przez lekturę tej książki polubi nawet największy przeciwnik nauk ścisłych.

imarba | 2017-10-09

Martin Durrani to urodzony w Kanadzie, a wychowany w Birmingham dziennikarz z zawodu fizyk, zdolny do przedstawiania trudnych zagadnień w przystępny dla laika sposób. Liz Kalaugher to także dziennikarka zajmująca się sprawami nauki. Taki duet mógł stworzyć albo mocno naukowe i niezrozumiałe dla przeciętnego czytelnika dzieło, albo coś fascynującego i wciągającego.
„Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt” to książka popularnonaukowa z zakresu fizyki, biologii, chemii i ogólnie wszystkiego co w jakimś stopniu dotyczy zwierzęcych zachowań związanych z tymi dziedzinami. Może sie komuś wydawać, że co jak co, to jednak fizyka nie może mieć wiele wspólnego z krewetka, psem, czy japońskim szerszeniem. A jednak...
Wszystkie te zwierzęta, i wiele innych oczywiście wykorzystują do swoich potrzeb zasady tej nauki, nieświadomie to fakt, ale bardzo skutecznie. Czasami zwierzęta idą w tym dalej niż kiedykolwiek zaszedł człowiek.
Jak to możliwe? No cóż, natura jest bardzo zmyślna, potrafi...