Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt

Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Wydawnictwo: Znak
Furry Logic: The Physics of Animal Life
Ag2S

Dlaczego zwierzęta są mądrzejsze od naukowców? Zwierzęta, aby przeżyć muszą liczyć na swoje ciało, zmysły, spryt, swoich partnerów i członków stada, ale przede wszystkim na naukę. Od gęsto owłosionych kotów i psów po bezwłose homary czy kałamarnice – fizykę wykorzystują wszystkie stworzenia. Węgorz zabijał kraba za pomocą prądu znacznie wcześniej, niż wynaleziono paralizator. Słoń wyczuwał...

Dlaczego zwierzęta są mądrzejsze od naukowców?

Zwierzęta, aby przeżyć muszą liczyć na swoje ciało, zmysły, spryt, swoich partnerów i członków stada, ale przede wszystkim na naukę. Od gęsto owłosionych kotów i psów po bezwłose homary czy kałamarnice – fizykę wykorzystują wszystkie stworzenia. Węgorz zabijał kraba za pomocą prądu znacznie wcześniej, niż wynaleziono paralizator. Słoń wyczuwał niebezpieczeństwo, odbierając wibracje poduszkami u stóp, zanim stworzono aparat słuchowy.

Jak kotu udaje się pokonać grawitację?
Dlaczego węże udają wężyce, a ssaki sikają 21 sekund?
Po co reniferom światło ultrafioletowe przy poszukiwaniu jedzenia?

To jedyna książka, dzięki której poznasz sztuczki i przekręty zwierząt oraz zrozumiesz ich zachowanie w walce o przetrwanie. Odkryj świat pełen naukowych praw i eksperymentów, o których badacze nie mieli wcześniej pojęcia. To cudowna, mądra, dzika i naukowa podróż po świecie zwierząt.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Angelic | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

"Kudłatą Nauką" zainteresowałam się między innymi dlatego, że byłam ciekawa jak zwierzęta wykorzystują pewne zależności fizyczne i miałam nadzieję, że jako kompletne fizyczne antytalencie, będę z niej mogła wynieść coś ciekawego.
Jeśli chodzi o format tej pozycji, to jest ona podzielona na 6 rozdziałów, poruszających najważniejsze zagadnienia fizyczne, opisujące zachowania zwierząt i ich przystosowania do życia, wykorzystujące dane zjawiska. Większość z tych rzeczy była naprawdę ciekawie opisana, jednak kiedy zaczynały się informacje o równaniach fizycznych, nazwiska uczonych i ich historiach, zaczynałam się zastanawiać czy naprawdę rozumiem o co chodzi i zwyczajnie się męczyłam. Z tego też powodu, odkładałam często książkę i przeczytanie całości zajęło mi około 2 miesiące.
Jeżeli macie ochotę dowiedzieć się więcej o sygnalizowaniu przez pszczoły, najlepszych miejsc na znajdowanie nektaru, sposoby nasłuchiwania węży, które nie mają zewnętrznego narządu słuchu, czy też sposób w...

Carmel | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

Pełniejsze zrozumienie jak działa przyroda jest najlepszą drogą do pogłębiana własnej fascynacji jej elementami. Autorzy opiniowanej książki, zoolożka Liz Kalaugher i fizyk Matin Durrani uznali, że warto o tym napisać coś na poziomie popularnym łącząc dwa światy nauki - biologię i fizykę.

"Kudłatą naukę. Mądrość w świecie zwierząt" można podsumować, że jest realizacją truizmu (przynajmniej dla mnie) - to, co się dzieje w świecie, ma swoje przyczyny w fizyce oraz ograniczeniach i możliwościach, które nakładają jej prawa na ten świat. To nie znaczy jednak, że wyjaśnia ona dowolny proces, a przynajmniej, że wszystko da się zredukować do tej nauki. Przyroda charakteryzuje się złożonością wymagającą wielostronnego opisu zjawisk i używania różnego języka. Zresztą autorzy w posłowiu o tym piszą dość jednoznacznie. Stąd cały kłopot w pojęciu i opisaniu świata, tak do końca. Z reguły bardzo trudno dokonać izolacji pewnych zaobserwowano zachowań od innych zaburzeń, czasem samo ustalenie,...

Maja | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Nigdy nie byłam orłem z fizyki i kiedy tylko mogłam, uciekałam od niej z krzykiem. Kiedy zobaczyłam tę książkę, postanowiłam przemóc swoją niechęć do nauk ścisłych i przekonać się, w jaki sposób zwierzęta wykorzystują fizykę do przetrwania.

Nie wiedziałam, czego mogę spodziewać się po tej publikacji. Nieco obawiałam się tego, że jako humanistka z krwi i kości nie zrozumiem języka, jakim będą się posługiwać autorzy. Na szczęście książka jest napisana w prosty, przyjemny w odbiorze sposób. Co więcej, fakty są podane z przymrużeniem oka. Autorzy traktują czytelników jak równych sobie, co zdecydowanie zalicza się na plus. Nie musicie obawiać się naukowego nadymania się.

Publikacja jest podzielona na sześć części. Nie ma sensu, żebym streszczała Wam to, o czym możecie tu przeczytać. Powiem tylko tyle, że znajdziecie tu sporo popartych badaniami faktów naukowych, które pozwolą Wam zrozumieć świat zwierząt. Przyznam, że mnie najbardziej zainteresowało to, w jaki kąsają komary. Dlaczego...

Czas_na_Książki | 2017-09-23
Na półkach: Przeczytane, Od wydawnictw
Przeczytana: 10 września 2017

Czy można wytłumaczyć to, że niektóre ze zwierząt, niczego nieświadome posiadały predyspozycje zachowań i funkcjonowania oparte o chemię i fizykę, nim jeszcze gatunek ludzki zdążył je odkryć? Tak po prostu zostały stworzone. Nie da się jednak ukryć, że bez tychże powiązań z fizyką czy chemią, nie mogłyby funkcjonować w sobie przeznaczony sposób. Skąd więc ich umiejętność kamuflażu, spryt, odwaga? Intuicja czy może fizyka?
Chodzące po wodzie owady, rażący prądem węgorz elektryczny to zachowania dla tych zwierząt naturalne i dane gatunki nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że konkretna dziedzina naukowa je skategoryzowała.
"Kudłata nauka" pełna jest zwierząt i opisanych ich umiejętności. Autor stara się wyjaśnić, na tyle na ile naukowcy odkryli, dlaczego zwierzęta zachowują się w taki, a nie inny sposób. i z czym wiąże się te zachowania, z czego wynikają.
Ponadto, w książce nie brakuje ciekawych informacji popartych badaniami naukowymi, ale opisanymi z lekkim przymrożeniem oka....

mirabelka01 | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Moją największą zmorą w szkole była matematyka. Gorsza od tego była już tylko… fizyka. I pewnie teraz pomyślicie, że jestem szalona, że sama z własnej woli sięgnęłam po książkę, która traktuje o tej znienawidzonej przeze mnie dziedzinie nauki. ;) Jednak nie jest to taki zwykły podręcznik – to niesamowita podróż do świata zwierząt, gdzie prawa fizyki, są czymś tak naturalnym, że nie potrzebne tu przerażające wzory i okropne definicje. ;)

Kudłata nauka składa się z sześciu rozdziałów, w których główną rolę odgrywają prawa fizyki takie jak między innymi: ciepło, dźwięk, elektryczność, czy światło. Jednak nie znajdziecie tu suchych opisów. Wszystko opowiedziane jest w niemal gawędziarskim stylu, pełnym anegdot i ciekawostek. Fizyka staje się tutaj czymś naturalnym, sumą realnych procesów, a nie suchych wzorów. Wiedza zostaje nam tak mimo chodem wtłoczona do głowy i muszę przyznać, że to całkiem przyjemny proces. :)

Jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego pies otrząsa się z wody, co to...

nuna21 | 2018-05-29

Kudłata nauka to bardzo ciekawa książka ukazująca jak zwierzęta w codzienym życiu wykorzystują podstawowe prawa fizyczne. Od razu przyznam się, że fizyka nigdy nie była moją mocną stroną, dlatego czytałam ją momentami z lekkim przestrachem, że nie do końca "zrozumiem".
Na szczęście nic takiego się nie stało, autorzy bardzo uprościli opisywane zagadnienia fizyczne.
Siegając po rozliczne przykłady naprawdę doskonale rozłożyli na czynniki takie zjawiska jak ciepło, dżwięk czy elektryczność. Dzięki czemu można się dowiedzieć jak wężę nie posiadające ucha zewnętrznego słyszą, jak pszczoły tłumaczą drogę do najlepszego nektaru czy jak zółwie wykorzystują prądy morskie.
Ciekawa lektura, miejscami jednak trochę za dużo w niej fizyki a za mało biologi.

Książkanonstop | 2017-10-18

Ludzie kochani, książka z którą dzisiaj przychodzę, jest warta tego, żeby ją przeczytać nie jeden raz ale kilka i niekoniecznie od deski do deski a na wyrywki. Drugiej takiej pozycji nie uświadczycie, to pewne! Początek opinii niezwykły ponieważ prezentowany tytuł jest nadzwyczajny. Zwierzęta są rewelacyjne. Gdy je obserwujemy, bez trudu szybko możemy stwierdzić ten fakt. Jeśli wgłębimy się w ich wnętrza, spostrzeżemy, że są niezwykle mądrymi istotami. Wszystkie, bez wyjątku, są niesamowite a książka "Kudłata nauka..." tylko to potwierdza. Pierwsze co zauważamy to rzecz jasna okładka. Dla mnie cudna, inna, wyjątkowa bo przecież skrywa w sobie coś wyjątkowego, więc jak mogłoby być inaczej. Każda strona to tak na prawdę kolejna informacja godna przyswojenia i uwagi. Trudno wszystko zapamiętać. Każdy czytelnik jakiś inny fakt zapisze w pamięci jako "najistotniejszy". Osobiście mam ich kilka ale jestem przekonana, że kiedy wrócę do niej, coś innego okaże się ważne bądź ważniejsze. Na...

Taka pierwsza myśl po przeczytaniu „Kudłatej Nauki” – gdyby podręczniki do fizyki tworzone były podobnie do tej książki, to ta owiana złą sławą dziedzina nauki byłaby dużo bardziej popularna i przystępna, może nawet lubiana.
Można pisać ciekawie o fizyce?
Można.

Oczywiście, wiedza tu zawarta jest raczej podstawowa, ale tak podana zachęca do dalszej nauki, bo podana jest ciekawie – weźmy nietoperza, ćmę, fale dźwiękowe, i robi się naprawdę interesująco. Tak to ja się mogę uczyć.
I chyba to jest największą zaletą „Kudłatej Nauki” – udowadnia, że nauka, fizyka w tym przypadku, może iść w parze z zabawą; zachęca, zaciekawia, intryguje, pokazuje drogę. Wystarczy znaleźć ciekawe powiązanie, a jest ich mnóstwo, które w przystępny sposób opisze jakieś zjawisko fizyczne. Proste.
Nie jakieś oklepane i do znudzenia powielane ‘…ciało A działa na ciało B…’, tylko na przykład Rawka Błazen bije kraba z siłą młota bo… I teraz można wyjaśniać czemu tak się dzieje, bo aż chce się wiedzieć jak...

Kasia | 2017-11-10
Przeczytana: 14 października 2017

Kudłata nauka pozwala w nowy, świeży sposób spojrzeć zarówno na świat zwierząt, jak i fizykę. Ten pierwszy nabiera dodatkowej głębi i smaczku, ten drugi zyskuje znacznie przystępniejszą formę. Serdecznie polecam, nie tylko miłośnikom przyrody.

Cała opinia:

Tinkerbelle | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Bardzo długo czytałam, pomału, powoli, dawkując sobie. A i tak lektura mnie zmęczyła. Ogólnie ciekawa książka, można się dużo dowiedzieć. Ale zabrakło jej pewnego uroku, lepszej przyswajalności.