Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru

Okładka książki Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru
Jürgen Thorwald Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Macht und Geheimnis der frühen Ärzte. Ägypten, Babylonien, Indien, China, Mexiko, Peru
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2021-05-19
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308073698
Tłumacz:
Albin Bandurski, Janina Sczaniecka
Tagi:
literatura niemiecka medycyna medycyna ludowa Egipt Chiny Meksyk Mezopotamia historia medycyny Peru Babilonia popularnonaukowa
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oficjalne recenzje i

Krótki zarys wczesnej medycyny


Link do recenzji

1563 463 116

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
325 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
511
52

Na półkach: ,

Polecam. Bardzo ciekawa pozycja, w dodatku napisana prostym i przystępnym językiem.

Polecam. Bardzo ciekawa pozycja, w dodatku napisana prostym i przystępnym językiem.

Pokaż mimo to

34
avatar
223
140

Na półkach:

Powiem tak, najgorsza dla mnie z wszystkich Thorgala, ale z drugiej strony, nie lubię starożytności, nudzi mnie i nie czytam nic na ten temat. A tutaj okazało się, że nie dość, że Thorwald wciągnął mnie w temat, to jeszcze na tyle, że czytałam z zainteresowaniem. Bardzo mi się u niego podoba, że jeżeli czegoś nie jest pewien, to o tym pisze. Nie naciąga rzeczywistości, żeby lektura była bardziej lekkostrawna. Sam przyznaje, że jest bardzo mało materiałów na temat medycyny w dawnych czasach, żeby można było zrobić z tego klasyczny podręcznik, ale mimo wszystko uważa, że było warto to opisać. Ja też tak uważam.

Powiem tak, najgorsza dla mnie z wszystkich Thorgala, ale z drugiej strony, nie lubię starożytności, nudzi mnie i nie czytam nic na ten temat. A tutaj okazało się, że nie dość, że Thorwald wciągnął mnie w temat, to jeszcze na tyle, że czytałam z zainteresowaniem. Bardzo mi się u niego podoba, że jeżeli czegoś nie jest pewien, to o tym pisze. Nie naciąga rzeczywistości,...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
720
692

Na półkach: , , , ,

Wynudziło mnie.

Albo nieustanne wyliczanki nieistotnych dla mnie postaci historycznych, miejsc, wydarzeń, opisy rzeźb, obrazów; owszem jakieś tam informacje o medycynie też są, ale jak na książkę która (wg tytułu) ma traktować głównie o tym, to jest tego raczej mało i ginie wymieszane z historycznym tłem.

W zasadzie powiedziałbym, że rozdziały typowo historyczne (tak, są takie w tej książce i jest ich nawet dość sporo) bardziej mnie zaciekawiły od tej głównej treści książki.

Zdaje się tylko w jednym momencie (usuwanie kamieni żółciowych w rozdziale o Indiach) poczułem się jak za najlepszych czasów mojej znajomości z autorem, czyli jak podczas czytania dylogii o chirurgach.

Dość nieudana pozycja, z gatunku tych robionych na siłę i przy których męczy się i autor i czytelnik.

Wynudziło mnie.

Albo nieustanne wyliczanki nieistotnych dla mnie postaci historycznych, miejsc, wydarzeń, opisy rzeźb, obrazów; owszem jakieś tam informacje o medycynie też są, ale jak na książkę która (wg tytułu) ma traktować głównie o tym, to jest tego raczej mało i ginie wymieszane z historycznym tłem.

W zasadzie powiedziałbym, że rozdziały typowo historyczne (tak, są...

więcej Pokaż mimo to

11
Reklama
avatar
7
7

Na półkach:

Nie wiem, czy to kwestia kiepskiego tłumaczenia, czy błędów samego autora, ale pisanie w książce o historii medycyny o "wirusie dżumy", "zarazku malarii" czy uzywanie zamiennie określeń pałeczki /laseczki/krętki w zasadzie powinno książkę zdyskwalifikować. Podobnie jak zdumienie, że kilka tysięcy lat temu ludzie chorowali na próchnicę, kamicę nerkową czy nowotwory - a niby dlaczego NIE mieliby na te schorzenia zapadać...?

Nie wiem, czy to kwestia kiepskiego tłumaczenia, czy błędów samego autora, ale pisanie w książce o historii medycyny o "wirusie dżumy", "zarazku malarii" czy uzywanie zamiennie określeń pałeczki /laseczki/krętki w zasadzie powinno książkę zdyskwalifikować. Podobnie jak zdumienie, że kilka tysięcy lat temu ludzie chorowali na próchnicę, kamicę nerkową czy nowotwory - a niby...

więcej Pokaż mimo to

3
avatar
726
671

Na półkach: , , , , ,

Historia taka, jaką lubię. Dotyczy bowiem owej większości, nie należącej do wodzów i dyplomatów, skrzętnie pomijanej dotychczas w historii przez duże „H”. Dodatkowo autor bazuje na ustaleniach archeologii i realnych dowodach, a nie rekapituluje ani nie systematyzuje jedynie poglądów innych historyków, wyrażanych w ich dziełach, jak to z kolei czynią „historycy idei” (np. francuska szkoła „Annales” czy swego czasu nasi autorzy publikujący w Res Publice lub Res Publice Novej).
Autor, z niemiecką systematyką i precyzją wziął na warsztat stare kultury, jeszcze sprzed naszej ery. Poszczególne rozdziały dotyczą zatem Egiptu, państw Mezopotamii, Indii, Chin, Meksyku oraz Peru. Ponieważ w stosunku do każdej z tych cywilizacji mamy różną ilość źródeł i ich rodzaj, zatem poszczególne części różnią się zarówno wielkością jak i precyzją oraz zakresem ustaleń. Przykładowo w Egipcie archeologowie i historycy medycyny mieli do dyspozycji nie tylko czaszki i kości czy wyobrażenia na ceramice, rzeźby etc., ale także mumie oraz bogatą kolekcję papirusów. Z kolei w Peru dla odmiany – poza kilkudziesięcioma mumiami – bazowano na czaszkach i szkieletach oraz przedstawieniach wizualnych zachowanych na odkopanych przez archeologów sprzętach oraz dowodach pośrednich – jak relacje Hiszpanów.
Dowiadujemy się zatem na co ludzie chorowali i w jaki sposób ich leczono. Tam, gdzie są źródła pisane mamy więcej informacji o lekach. Z kolei tam, gdzie ich brak – autor większy nacisk kładzie na chirurgię, jako że z ludzkich szczątków możemy się uzyskać najwięcej informacji o jej zakresie i poziomie.
I tak przykładowo dowiadujemy się, że egipscy lekarze specjalizowali się w poszczególnych dziedzinach medycyny a składniki do leków sprowadzali m.in. z Indii. Kodeks Hammurabiego zawiera dowód na to, że w Mezopotamii chirurgicznie leczono zaćmę (za nieudany zabieg lekarz tracił obie ręce). Hinduscy lekarze potrafili przeszczepić skórę by odtworzyć ucięty nos, a do szycia używano … mrówek. Z kolei większość trepanacji czaszki dokonanych w prekolumbijskim Peru, na przełomie naszej i poprzedniej ery, była skuteczna i pacjenci przeżywali.
Wiedza farmakologiczna antycznych medyków, niezależnie od położenia geograficznego byłą w olbrzymiej większości zbieżna z obecną, aczkolwiek oparta na doświadczeniach i obserwacji, a nie specjalistycznych badaniach i dogłębnej znajomości chemii, fizyki i biologii.
Bardzo ciekawa książka, pokazująca, że nasi przodkowie radzili sobie całkiem dobrze w stosunku do zdobyczy techniki, którymi dysponowali.

Historia taka, jaką lubię. Dotyczy bowiem owej większości, nie należącej do wodzów i dyplomatów, skrzętnie pomijanej dotychczas w historii przez duże „H”. Dodatkowo autor bazuje na ustaleniach archeologii i realnych dowodach, a nie rekapituluje ani nie systematyzuje jedynie poglądów innych historyków, wyrażanych w ich dziełach, jak to z kolei czynią „historycy idei” (np....

więcej Pokaż mimo to

86
avatar
503
431

Na półkach: ,

Wielcy starożytni
Medycyna starożytnych ludów na pierwszy rzut oka może wydawać się zacofana. Naukowcy analizujący źródła początkowo mieli je za ciężkostrawną mieszankę faktycznych badań i wierzeń. Jak jednak udowodnił Jürgen Thorwald, dorobek starożytnych medyków był znacznie większy niż moglibyśmy się spodziewać.

"Dawna medycyna" jest lekturą przynajmniej zadziwiającą. Kuracje i medykamenty stosowane w dawnych czasach dzisiaj mogą budzić wstręt lub zdumienie, lecz badania naukowców pokazują, że leki lub metody leczenia, które wydają się skrajnie absurdalne, po dogłębnym zbadaniu przez współczesnych naukowców zyskują sens i uzasadnienie, i nawet dziś możemy czerpać z dorobku przeszłych pokoleń.

Chyba najbardziej zaskakującym elementem książki Thorwalda (oprócz zaskakujących zabiegów) było zasugerowanie przez niego, że pojęcie chorób cywilizacyjnych jest dość mocno nietrafione, ponieważ mieszkańcy starożytnego Egiptu borykali się z tymi samymi przypadłościami, z którymi borykają się ludzie współcześni (z małymi wyjątkami, jak chociażby skutki palenia tytoniu). Czy to nie jest fascynujące?

"Dawna medycyna" zmusza współczesnego czytelnika do walki z własną ignorancją oraz przekonaniem, że wszystkie największe dokonania w dziedzinie medycyny należy przypisać ostatnim pokoleniom lekarzy. Tymczasem okazuje się, że podstawy wiedzy medycznej wcale nie zostały opracowane przez starożytnych Greków, a wiedza medyczna była systematyzowana znacznie wcześniej.

Pomysłowość, intuicja oraz – zapewne – wieloletnie doświadczenia starożytnych medyków są naprawdę imponujące. To oczywiste, że pewnych niedostatków technologicznych nie byli w stanie przeskoczyć, uzupełniając luki tym, co pozwalało im zracjonalizować niektóre zjawiska – najczęściej religią. Nie powinno to być jednak przyczyną do tego, by ogromny dorobek naukowy traktować jak zbiór czarów i zabobonów.

Jürgen Thorwald jest niekwestionowanym mistrzem w serwowaniu historii nauki (w tym medycyny). Z najnudniejszej dziedziny byłby w stanie stworzyć ciekawą opowieść, która porwałaby czytelników. "Dawna medycyna" to fascynująca podróż, w której mamy okazję zrewidować własne poglądy na temat osiągnięć starożytnych ludów i z nieco większą pokorą patrzeć na współczesne osiągnięcia, bo może okazać się, że to co my uznamy za odkrycie, zostało odkryte setki lat temu.

Wielcy starożytni
Medycyna starożytnych ludów na pierwszy rzut oka może wydawać się zacofana. Naukowcy analizujący źródła początkowo mieli je za ciężkostrawną mieszankę faktycznych badań i wierzeń. Jak jednak udowodnił Jürgen Thorwald, dorobek starożytnych medyków był znacznie większy niż moglibyśmy się spodziewać.

"Dawna medycyna" jest lekturą przynajmniej zadziwiającą....

więcej Pokaż mimo to

13
avatar
155
6

Na półkach: ,

Książka bardzo interesująca, omawiany temat nie jest przeciągnięty a fakty zawarte w książce opisane w sposób zrozumiały i nie przynudzajacy. Polecam

Książka bardzo interesująca, omawiany temat nie jest przeciągnięty a fakty zawarte w książce opisane w sposób zrozumiały i nie przynudzajacy. Polecam

Pokaż mimo to

4
avatar
137
27

Na półkach:

Bardzo ciekawa i wciągająca lektura. Zabrakło mi jednak ilustracji, map itp. Dlatego tylko 9.

Bardzo ciekawa i wciągająca lektura. Zabrakło mi jednak ilustracji, map itp. Dlatego tylko 9.

Pokaż mimo to

3
avatar
980
966

Na półkach: , ,


2
avatar
35
7

Na półkach:

bez porównania z poprzednimi książkami Thorwalda, ponadto dużo spekulacji

bez porównania z poprzednimi książkami Thorwalda, ponadto dużo spekulacji

Pokaż mimo to

0

Cytaty

Reklama
zgłoś błąd