Kup teraz - 17 ofert w cenie od 6.99 zł do 106.00 zł

Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru

Jürgen Thorwald Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura faktu
Macht und Geheimnis der frühen Ärzte. Ägypten, Babylonien, Indien, China, Mexiko, Peru
2021-05-19
1990-01-01
Albin Bandurski, Janina Sczaniecka
Wydawnictwo Literackie
literatura niemiecka medycyna medycyna ludowa Egipt Chiny Meksyk Mezopotamia historia medycyny Peru Babilonia popularnonaukowa
literatura faktu
2021-05-19
Albin Bandurski, Janina Sczaniecka

Oficjalne recenzje i

Krótki zarys wczesnej medycyny

Link do recenzji

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Od dziecka pasjonują mnie starożytne cywilizacje i książka przekazuje sporo ciekawej wiedzy, niestety forma jest dość toporna i zmęczyłam się podczas czytania, stąd niewysoka nota.

Temat bardzo ciekawy, niestety narracja usypia po kilku minutach czytania.

Można ją potraktować jako ciekawostkę. Powtórzę za moimi poprzednikami. Nie jest tak dobre jak "Stulecie..." czy "Ginekolodzy". Warto ją przeczytać, choćby dla uświadomienia sobie, że już cztery tysiące lat temu ludzie tepanowali czaszki.

Niestety książka nie dorównuje lekkością pozostałym dziełom autora. Można w niej znaleźć sporo ciekawostek, ale nie wciąga tak bardzo jak na przykład "Stulecie chirurgów".

Swoista baza wiadomości o medycynie starożytnej, sposobach leczenia nierzadko opartej na wierzeniach i przekonaniach o istnieniu demonów odpowiedzialnych za choroby i pogorszenie stanu zdrowia. W dużej mierze ten pogląd rzutował na sposób wykonywania różnych zabiegów i towarzyszącym im zaklęć. Jednym z przykładów, które pojawiły się na kartach książki był ten pochodzący ze...

Brak tej ciekawej narracji, którą znamy u Thorwalda ze "Stulecia chirurgów" czy "Ginekologów". Choć wg okładki miała to być "arcyciekawa opowieść" była to raczej nudnawa opowieść zawierająca kilka zaskakujących ciekawostek.

Już sam tytuł zawiera sporo przesady. Ani nie ma za wiele o potędze, ani o tajemnicach. Zwykła rozprawka o stanie badań nad medycyną z bardzo dawnych wieków. Zważywszy, że książkę napisano w latach 60-tych ubiegłego wieku zakładam, że wiedza tam podana jest już mocno zdezaktualizowana. Do tego jest spory problem z datowaniami i ogólnie z jakością tłumaczenia (ciekawe czy...

Szkoda, że to takie przestarzałe dziełko, gdyż temat bardzo ciekawy. Jest to bowiem książka, w której Autor powołując się na najnowsze odkrycia wymienia publikacje z okolic drugiej wojny światowej, jeśli dobrze pamiętam, gdyż czytałam tę książkę jakieś dwa miesiące temu. W każdym razie z czasów - jak dla nas obecnie - zamierzchłych, z czasów gdy tego typu odkrycia wciąż...

Książka dobitnie uzmysławia że część dawnych procedur medycznych ma podstawy naukowe. I dopiero teraz się to odkrywa i potwierdza. Fascynująca podróż do pradawnych praktyk medycznych.

1 072
  • Historia