Dawna medycyna. Jej tajemnica i potęga. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Macht und Geheimnis der frühen Ärzte. Ägypten, Babylonien, Indien, China, Mexiko, Peru
literatura faktu
Ag2S

Autor „Stulecia chirurgów” i „Ginekologów” na tropie tajemnic starożytnych lekarzy. Fascynująca opowieść o wielkich cywilizacjach i ich wkładzie w rozwój medycyny. Na długo przed Hipokratesem, nad Nilem, między Eufratem i Tygrysem, u stóp meksykańskich wulkanów czy peruwiańskich Kordylierów wybitni lekarze stawiali czoło przeróżnym chorobom i schorzeniom. Stosowali pierwotne formy...

Na długo przed Hipokratesem, nad Nilem, między Eufratem i Tygrysem, u stóp meksykańskich wulkanów czy peruwiańskich Kordylierów wybitni lekarze stawiali czoło przeróżnym chorobom i schorzeniom. Stosowali pierwotne formy antybiotyków w leczeniu ran, amputacje, zabiegi chirurgiczne i trepanacje czaszki (a to wszystko bez znieczulenia!). Co więcej, nieobce im było cesarskie cięcie, operacja zaćmy czy przeszczepy skóry, a jedna trzecia znanych i używanych obecnie ziół była wykorzystywana przez lekarzy w starożytnym Egipcie. Wydaje się niemożliwe? A jednak!

Jürgen Thorwald z reporterską precyzją ukazuje kunszt antycznych lekarzy, każdy rozdział rozpoczynając rysem historycznym danej kultury. Napisana z pasją, erudycją i wyczuwalnym podziwem dla praojców medycyny oraz bogato ilustrowana książka prowadzi czytelnika w świat wysoko rozwiniętych cywilizacji Egiptu, Mezopotamii, Indii, Peru, Chin i Meksyku. Prezentuje dorobek badań medyczno-historycznych i przegląd świata medycyny pięciu starożytnych kultur.

Wielki talent narracyjny i żywy język – dzięki nim opowieści Thorwalda czyta się jak wciągający kryminał, a zarazem non-fiction w najlepszym wydaniu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4369/D...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4369/D...»

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 491

Medycyna w wydaniu minionym

Historia nie jest mi obca, a z racji kończonych studiów stała się bliższa niż kiedykolwiek. Z pozycjami wywodzącymi się z tego nurtu, zawsze miałem jeden, solidnych rozmiarów problem. Co by nie mówić o zgłębieniu tematu, ilości przypisów czy adnotacji, ich lwia część była niewyobrażalnie nudna. I zawsze mnie to zastanawiało, jak to jest możliwe, że przeszłość ma w sobie tak wiele fascynujących rzeczy, a mi trafiają się same ciężkostrawne padliny?

Być może, gdybym miał do czynienia z autorami pokroju Thorwalda nie byłoby tego problemu. Do jego „Dawnej medycyny” podchodziłem z ostrożnością. Bardziej wycofany niż zdecydowany. Szybko jednak przekonałem się, że jego styl, gracja i swoboda bardzo przypominają jednego z moich ulubionych prowadzących. Przedmiot zwał się Starożytny Bliski Wschód, a ja nie miałem o nim pojęcia. Był trudny, niewdzięczny, a mimo to wciągał po same uszy.

Po tym poznaje się najlepszych. Z niekoniecznie najbardziej przychylnej materii, potrafią stworzyć coś wyjątkowego, co porywa w daleką podróż. Żadne wyboje ani niedogodności nie są straszne. One odchodzą na dalszy plan, atrakcje przejmują dowodzenie. I podobnie jak na tych zajęciach, tak jest podczas tej lektury. Nie straszą i nie przygniatają osobistości pokroju Szarkaliszariego czy Aszurbanipala bądź Echnatona.

Wręcz przeciwnie, bo medycyna sprzed wieków przyciąga i rozbudza zainteresowanie tematem. Rodowód chorób okazuje się mieć o wiele dłuższy staż niż można by się tego spodziewać. Sztuka leczenia mająca swe korzenie rzekomo w Grecji, okazuje się daleka od prawdy. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru. Każda z tych nacji ma swoje sposoby, odkryte częściowo i w całości tajemnice, a przede wszystkim medyczne zaplecze, jakie się filozofom nie śniło.

No bo któż proszę państwa mógłby powiedzieć, że już setki lat temu w Peru dochodziło do trepanacji czaszki i to w wielkim procencie udanych? Albo do amputacji kończyn czy operacji zaćmy. Brzmi to wszystko jak science fiction, ale okazuje się jak najbardziej możliwe. Narzędzia trochę inne, sposoby chwilami oryginalne, ale cóż z tego, skoro odnosiło to pozytywny skutek. I to nawet mimo wielu szkodliwych zabobonów z demonami w tle.

Bez wątpienia, to lektura, która zadziwi nie raz. Nie dość, że bardzo wdzięcznie nakreśli charakter osad sprzed wieków, to jeszcze w interesujący i angażujący sposób odkrywa apteczne sekrety i lekarskie zaplecze. To powrót do przeszłości i wycieczka z dociekliwym przewodnikiem w jednym. Właśnie tak powinna wyglądać historia, nakreślona rzetelnie, ale z pasją. Tętniąca entuzjazmem i energią, która sprawia, że pierwotny zrzut przytłaczających faktów przeistacza się w wehikuł czasu, którym przejażdżki odmówić sobie nie sposób.

Patryk Rzemyszkiewicz

Krzysiek | 2017-04-09
Przeczytana: 2016 rok

Jeśli ktoś z wypiekami na twarzy czytał "Bogowie,groby i uczeni" Ceram'a lub "Gdy słońce było bogiem" Kosidowskiego, może śmiało czytać również tą książkę Thorwald'a. Książka traktuje o historii medycyny. Dużą zaletą tej pozycji jest nakreślenie przez autora tła historycznego i opisy warunków bytowych starożytnych ludów.
Pozycja dla mnie (wielbiciela starożytnych cywilizacji) absolutnie zachwycająca. Ukazująca bardzo wysoki kunszt starożytnych lekarzy. No bo komu z nas przyszłoby do głowy, że w starożytnych Indiach była bardzo wysoko rozwinięta sztuka chirurgiczna; w starożytnych Egipcie stosowano kilkaset ziołowych preparatów na wiele schorzeń a Majowie i Inkowie wykonywali udane trepanacje czaszki?
Takie właśnie informacje (i wiele innych równie ciekawych) zawiera ta książka. Napisana z pasją, dużą erudycją i z wyczuwalnym podziwem dla starożytnych medyków.
Nie jest to pozycja wyłącznie dla studentów medycyny. Uważam, że to wartościowa lektura dla wszystkich zainteresowanych...

Ewa | 2012-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2012

Na tę wydaną dość dawno książkę Thorwalda polowałam dość długo, a więc i apetyt czytelniczy miałam wyostrzony.
Nie mogę napisać, że się zawiodłam, ale że jest to rewelacyjna pozycja niestety też nie napiszę.
Autor prowadzi nas poprzez najważniejsze starożytne kultury w historii ludzkości. Każdy z rozdziałów rozpoczyna się rysem historycznym, jak dla mnie ciut przydługim i ( zwłaszcza w rozdziale dotyczącym Chin ) chaotycznym. Po rysie historycznym dowiadujemy się jakimi środkami dysponowali dawni lekarze w danej kulturze. I tu zaczyna się najciekawsza część : doświadczenie i umiejętności jakimi dysponowali dawni medycy jest niesamowita : recepty na choroby znane i leczone podobnymi składnikami dzisiaj, zabiegi chirurgiczne łącznie z amputacjami i trepanacjami ( dla niewtajemniczonych "współczesna medycyna" do połowy XIX w. odradzała amputacje ze względu na krwotoki ), odbieranie porodów i cesarskie cięcie a nawet przeszczep skóry !
Zastanawiające jest, że we wszystkich opisanych...

Krzysztof_g | 2013-12-11

Nie wiem jak wyglądają wszystkie wydania tej książki, ale ja trafiłem na takie, gdzie prawie na każdej stronie jest zdjęcie / ilustracja. To duży plus. Książka dotyczy historii kultury z aspektem medycznym jako lajtmotywem. Nie jest to takie typowe studium medycyny, bo nie ma na tyle źródeł - to co zostało wykorzystane i tak sprawia wrażenie wykonania tytanicznej pracy. Po prostu Thorwald jest jak zwykle świetnie przygotowany do pisania.

Emma | 2016-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Zainspirowana opiniami czytelników portalu, kupiłam książkę na Allegro.
Lubię książki poruszające temat prawdziwej historii ludzkości.Mimo to, że została ona napisana dosyć dawno i zawiera wiele nieaktualnych w świetle dzisiejszych badań danych, to jest na pewno warta przeczytania.
W pięciu częściach opowiada o medycynie egipskiej, asyryjskiej i babilońskiej, hinduskiej, chińskiej oraz meksykańskiej i peruwiańskiej.
Na początku każdej części znajdziemy notki dotyczące historii opisywanego regionu i właśnie tu, dzięki osiągnięciom współczesnej archeologii, znajdziemy sporo nieścisłości. W dalszych częściach rozdziałów, autor przytacza fascynujące fakty z historii medycyny.
Możemy dowiedzieć się, że jedna trzecia znanych obecnie ziół była wykorzystywana przez lekarzy pracujących w starożytnym Egipcie, że już wtedy stosowano pierwotną formę antybiotyków w leczeniu ran, że stosowano środki antykoncepcyjne i odkryto testy przewidujące płeć mającego narodzić się dziecka.
W rozdziale...

Kasia | 2017-10-05
Przeczytana: 24 września 2017

Książka niestety nie wyczerpuje tematu, nie takie zresztą było założenie autora, który przyznaje, że ograniczony dostęp do wielu źródeł historycznych prawdopodobnie przez długi czas bądź nawet nigdy nie pozwoli w pełni odkryć wszystkich tajemnic starożytnych medyków. Niemniej, jest to bardzo udana próba naświetlenia tematu i przybliżenia faktów, o których na co dzień mówi się bardzo rzadko lub niemal nigdy. Dla osób zainteresowanych nie tylko historią medycyny, lecz również dawnymi cywilizacjami, lektura będzie naprawdę smakowita.

Cała opinia:

GranatowaPszczoła | 2017-10-07
Na półkach: Rok 2017, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 07 października 2017

Plusy: lekkie pióro, świetny pomysł, aby historia medycyny starożytnych była opisana na kanwie wydarzeń politycznych i panujących warunków socjalnych, co daje szersze pojęcie o niesamowitych, jak na tamte czasy, praktykach.
Minusy: o ile Egipt i Babilonia są świetnie zobrazowane, reszta jest potraktowana, mam wrażenie, już bardziej pobieżnie. Czuję niedosyt.
Plusy II: Pozycja jest świetnym punktem wyjścia do połknięcia bakcyla (sic!) dalszego szperania w historii. Mój nauczyciel historii w liceum w tym momencie pewnie dostałby ataku paniki, gdyż ten przedmiot nigdy nie był mi specjalnie bliski, zatem impuls jest naprawdę potężny.
Polecam z czystym sumieniem.

Anna Nowak | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Kolejna książka Thorwalda może nie porywa tak, jak poprzednie pozycje, jednak dla fanów jego twórczości jest to lektura obowiązkowa. Dużo ciekawostek historycznych, nie tylko o tematyce medycznej, ze świata starożytnego Egiptu czy Indii. Książka dla ludzi ogólnie żądnych wiedzy. O połowie z tych rzeczy na pewno nie mówili w szkole :)

basiunia | 2017-11-02

Trochę się zawiodłam. Książka sama w sobie nie jest zła ale to raczej historia świata a nie medycyny

panna_hulahop | 2013-11-14

Przeczytane jednym tchem. Bardzo ciekawa i zaskakująca.

Ewa | 2017-06-03
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Bardzo interesująca książka, niekoniecznie tylko dla historyków. Bardzo dobrze się czyta.Czytelnik odkrywa sekrety starozytnych medyków. Polecam zwlaszcza nieprzekonanych do historii, bo mam nadzieję ze złapią bakcyla dzięki tej pozycji. Niektóre wiadomości przestarzałe,ale mimo tego warto!