Okładka książki Dawna medycyna. Jej tajemnica i potęga. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru Jürgen Thorwald
Jürgen Thorwald Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie popularnonaukowa
popularnonaukowa
Macht und Geheimnis der frühen Ärzte. Ägypten, Babylonien, Indien, China, Mexiko, Peru
Wydawnictwo Literackie
2017-08-31
2017-08-31
Albin Bandurski, Janina Sczaniecka
medycyna medycyna ludowa Egipt Chiny Meksyk Mezopotamia historia medycyny Peru Babilonia literatura niemiecka popularnonaukowa popularnonaukowe ziołolecznictwo

Medycyna w wydaniu minionym

2066
2004

Książka" Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru" Jürgen Thorwald zabiera nas do fascynującej opowieści o wielkiej cywilizacji i jej wkładzie w rozwój medycyny. Bardziej wymagający czytelnik może dostrzec niezbyt duży przekrój materiałów, jednak okres jaki autor zarysował jest ogromny. Momentami mamy wrażenie chaosu, jednak polubiłam pióra autora i uwielbiam spędzać czas z jego literaturą.
Na długo przed Hipokratesem wybitni lekarze zmagali się z szeroką gamą chorób i dolegliwości. Leczyli rany prymitywnymi antybiotykami, dokonywali amputacji, operacji, perforacji czaszki bez znieczulenia. Byli również biegli w cesarskich cięciach, operacjach zaćmy i przeszczepach skóry, a jedna trzecia wszystkich danych dziś roślin leczniczych była używana przez starożytnych egipskich lekarzy. Auto na początku każdego rozdziału przedstawia szkice omawianych kultur, ujawniając mistrzostwo lekarzy.
Książka przedstawia wyniki historycznych badań medycznych i przegląd medycznych pięciu starożytnych kultur.
Książka warta uwagi.

Zebrane bardzo dużo historycznych informacji i interpretacji archeologicznych do wykopalisk, ale całokształt, był dla mnie mniej interesujący od innych pozycji autora.

Temat bardzo ciekawy, ale książka niezbyt dobrze napisana - sprawia wrażenie zbioru fiszek z różnymi faktami i spostrzeżeniami, autor przeskakuje z tematu na temat, trochę to wszystko chaotyczne.

W krótkim posłowiu autor przybliża genezę powstania książki. Jak sam pisze, przedstawianie dziejów medycyny bez zarysowania tła historycznego daje niekompletny obraz. Może warto zacząć lekturę właśnie od tej notatki, gdyż przygotuje czytelnika na nieco inną książkę niż „Stulecie…” i „Triumf…”. W porównaniu do tych dwóch, za sprawą znacznie uboższego zbioru materiałów źródłowych (sięgamy przecież już nie tylko setki a często tysiące lat wcześniej),mniej w „Historii..” jest drobiazgowych, często naturalistycznych opisów. Czyni ta książkę nieco „lżejszą” w odbiorze. Thorwald stara się prześledzić migracje wiedzy medycznej na styku różnych kultur, poprzez Azję, Bliski Wschód, Afrykę i Europę. Ciekawie czyta się o medycynie w kulturze prekolumbijskiej, trochę zaskakuje swoją długością rozdział o medycynie chińskiej (najkrótszy). Lektura dobra dla osób, zainteresowanych tematem, które nie szukają naukowego opracowania.

Z uwagi na wykonywany zawód miałem trochę inny kontekst i nastawienie czytając te książkę. Znajdziemy tu trochę ciekawych i zaskakujących informacji o medycynie dawnych czasów z niezbędnym zarysem historycznym dla każdego rozdziału. Czasami jednak autor gubil się w gąszczu kilkunastoliterowych nazwisk i dat co mnie zniechęca do tego typu pozycji. Raczej tylko dla zainteresowanych.

Polecam. Bardzo ciekawa pozycja, w dodatku napisana prostym i przystępnym językiem.

Powiem tak, najgorsza dla mnie z wszystkich Thorgala, ale z drugiej strony, nie lubię starożytności, nudzi mnie i nie czytam nic na ten temat. A tutaj okazało się, że nie dość, że Thorwald wciągnął mnie w temat, to jeszcze na tyle, że czytałam z zainteresowaniem. Bardzo mi się u niego podoba, że jeżeli czegoś nie jest pewien, to o tym pisze. Nie naciąga rzeczywistości, żeby lektura była bardziej lekkostrawna. Sam przyznaje, że jest bardzo mało materiałów na temat medycyny w dawnych czasach, żeby można było zrobić z tego klasyczny podręcznik, ale mimo wszystko uważa, że było warto to opisać. Ja też tak uważam.

bez porównania z poprzednimi książkami Thorwalda, ponadto dużo spekulacji

bez porównania z poprzednimi książkami Thorwalda, ponadto dużo spekulacji

7/10

7/10

Wynudziło mnie.

Albo nieustanne wyliczanki nieistotnych dla mnie postaci historycznych, miejsc, wydarzeń, opisy rzeźb, obrazów; owszem jakieś tam informacje o medycynie też są, ale jak na książkę która (wg tytułu) ma traktować głównie o tym, to jest tego raczej mało i ginie wymieszane z historycznym tłem.

W zasadzie powiedziałbym, że rozdziały typowo historyczne (tak, są takie w tej książce i jest ich nawet dość sporo) bardziej mnie zaciekawiły od tej głównej treści książki.

Zdaje się tylko w jednym momencie (usuwanie kamieni żółciowych w rozdziale o Indiach) poczułem się jak za najlepszych czasów mojej znajomości z autorem, czyli jak podczas czytania dylogii o chirurgach.

Dość nieudana pozycja, z gatunku tych robionych na siłę i przy których męczy się i autor i czytelnik.

Wynudziło mnie.

W zasadzie powiedziałbym, że rozdziały typowo historyczne (tak, są...

• Medycyna
  • Popularnonaukowe