Pacjenci

Pacjenci

przeczytanych książek 217 napisanych opinii 217

2079
2017

Książka „Pacjenci” Jürgena Thorwalda zabiera nas do fascynującej opowieści o pacjentach, którzy doświadczyli przeszczepu, czyli o początkach transplantologii.
Autor oddaje głos cichym bohaterom świata medycyny - pacjentom, którzy mają wolę życia, odwagę, by poddać się nowatorskim i niebezpiecznym operacjom i przyczynić się do ratowania ludzkiego życia. Dzięki nim lekarze, odkrywcy i konstruktorzy byli w stanie zbudować i opracować płucoserce, wykorzystać paski celofanowe do pierwszych dializ i przeszczepów nerek. I w końcu osiągnęli niemożliwe - sprawili, że serce innej osoby zaczęło bić w czyjejś klatce piersiowej.
Autor pokazuje, że historia medycyny zależy od losów każdego człowieka, a każda osoba stojąca przed stołem operacyjnym lub leżąca na nim jest równie ważna.
Transplantologia jest dziś jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny. Talent literacki autora sprawia, że historię narodzin tej dziedziny czyta się jak trzymającą w napięciu powieść.
Książka godna uwagi.

Powiem szczerze: wymęczyłam tę książkę.

- temat: transplantologii. Dla ludzi ciekawych medycyny, to będzie idealny tytuł. Opisywanie pierwszych operacji i przeszczepów. Eksperymenty na zwierzętach i ludziach, dramaty chorych, nowe leki i wynalazki.
- bohaterowie. To nie są puste nazwiska. Autor próbuje nam przytoczyć ich życiorys, osobowość, marzenia, ból i stratę. Poznajemy ich od strony tej zwykłej codzienności, przez co inaczej całkowicie odbiera się ich walkę o życie.
- autor posiłkuje się wieloma źródłami: artykuły, gazety, wypowiedzi, listy itp.

- wymęczyłam się przy tym. Początek mnie fascynował, ale później weszło zmęczenie materiałem. Autor szedł utartym schematem: pierwszy pacjent umiera szybko, przełom, kolejny umiera, przełom, cud i śmierć. (trzymał się prawdy to jest plus, nie pokazywał cukierkowatego życia)
Dosłownie można tutaj napisać o emocjonalnej sinusoidzie, bo co chwile miałam nadzieję, że tak to właśnie ten pacjent przeżyje i nastąpi ogromny przełom!
I znów śmierć, śmierć, śmierć.
Zabrakło mi właśnie tego momentu gdy lekarze znaleźli sposób na transplantacje i ten złoty środek.
Akcja kończy się mniej więcej w 1970r a więc kolejne lata są dla mnie tajemnicą.
- urwanie wątku transplantacji wątroby - ot taka wzmianka, że podjęto próbę na tym koniec.

Książka jest dobra, ciekawa, ale jej wielkość przytłacza. Nie polecam brać jej na raz a właściwie przeplatać ją jakąś lżejsza pozycją.
Ginekologów czytałam z zapartym tchem. Tutaj... czegoś mi zabrakło.

Powiem szczerze: wymęczyłam tę książkę.

Kiedy śmierć daje życie.
Zawsze z przyjemnością sięgam po książki Thorwalda. Każda jego książka jest dopracowana od strony naukowej, a jednocześnie napisane znakomitym stylem. W jego książkach dotyczących medycyny, wszystkie terminy medyczne są bardzo dobrze wyjaśnione, a więc nawet bez ich znajomości każdy może je zrozumieć. Do tej pory w jego książkach z historii medycyny bohaterami byli lekarze i naukowcy. To dzięki ich pracy i badaniom można coraz lepiej leczyć ludzi i ratować ich życie. Właśnie zawsze dla nich najważniejszy był człowiek, jego życie i zdrowie. Sensem i celem medycyny jest pacjent i to także dzięki nim medycyna się rozwija. Jednak zawsze musi być ten pierwszy, który najczęściej w obliczu śmierci decyduje się na nowatorskie procedury, aby być może przedłużyć sobie życie. Pamiętamy, że pierwszy pacjent po przeszczepie serca żył tylko parę tygodni. Właśnie tym ludziom i ich rodzinom poświęcona jest ta książka, ale też opisuje zastosowane procedury.

Autor swoją opowieść zaczyna od historii dzieci, które ze względu na wady serca skazane były na śmierć. Znaleźli się jednak lekarze i pacjenci, którzy omijając serce, starali się, aby organizm był odpowiednio utleniony. Dopiero po latach odważono się operować na otwartym sercu i zastępować uszkodzone zastawki. Mnie zainteresowała historia dializ i chorób nerek. Moja Babcia właśnie umarła, gdyż jej nerki przestały działać. Wtedy na początku lat siedemdziesiątych w katowickiej klinice był już aparat do dializ, ale mógł być używany jednorazowo, gdy po zabiegu operacyjnym, nerki przestają na jakoś czas pracować. Dopiero po latach można było dializować wielokrotnie.

Najważniejszą i najciekawszą jest historia transplantacji, która jest historią zwycięstw i porażek lekarzy i pacjentów. Na szczęście nie są to „suche” opisy kolejnych przypadków. Z jednej strony dowiadujemy się o życiu prywatnym lekarzy i ich motywacji do podjęcia ryzyka pionierskich operacji. Z drugiej strony historie poszczególnych pacjentów, dzięki którym transplantologia mogła się rozwijać. Autor cytuje artykuły naukowe, wycinki z prasy, ale też osobiste zapiski, wspomnienia i korespondencja z bliskimi. Dzięki temu uczestniczymy w tych wydarzeniach i przeżywamy je razem z bliskimi i lekarzami. Także zadajemy sobie pytania natury etycznej, które towarzyszom transplantacji od jej początków. Oprócz przeszczepów rodzinnych nerki lub wątroby każde uratowane życie łączy się ze śmiercią kogoś innego. Najważniejszą prawą staje się określenie momentu śmierci, momentu, od którego można pobrać narządy do transplantacji i przekonanie rodziny. Z drugiej strony zastanawia się nad sztucznym przedłużaniem życia za pomocą aparatury, kiedy należy zakończyć takie działania i pozwolić odejść.

Dzięki tej książce możemy poznać duży obszar wiedzy medycznej przedstawiony w sposób zrozumiały nawet dla laika. Oprócz tego jest to hołd złożony lekarzom i pacjentom za ich odwagę, a także zmarłym i ich rodzinom za szalenie trudne decyzje, dzięki którym ofiarowują coś najważniejszego życie innemu człowiekowi.

Pierwotnie w serwisie Na kanapie.

Kiedy śmierć daje życie.

Niby reportaż, a czyta się jak dobrą książkę sensacyjną z wartką akcją połączoną jednocześnie z dramatem. Ogólnie świetna, tak jak pozostałe książki autora które miałem okazję przeczytać (Stulecie chirurgów i Triumf chirurgów - również polecam).

Jurgen Thorwald nie zawodzi.
Jego książki zawsze są na poziomie i czyta się je jednym tchem.
Jednak koncept niniejszej książki podobał mi się bardziej niż zwykle. Autor skupił się nietylko na samych początkach transplantologii, ale na tytułowych pacjentach. Możemy więc zobaczyć co skłoniło ich do podjęcia ryzyka uczestniczenia w początkach badań i jaką cenę za to zapłacili. Pacjenci przestali być po prostu obiektem badań- dla czytelnika stają się ludźmi, którzy mieli plany i marzenia, którzy chcieli żyć tak bardzo, że nie bali się postawić wszystkiego na jedną kartę.
Dlatego "Pacjenci" są warci przeczytania. Polecam nawet jeśli nie jest się szalenie zainteresowanym tematami okołomedycznymi.

Jurgen Thorwald nie zawodzi.
Jego książki zawsze są na poziomie i czyta się je jednym tchem.

Historyczne wzloty i upadki transplantologii. Książka składa się z wycinków z wywiadów, korespondencji lekarzy oraz fabularyzowanych fragmentów życia tytułowych pacjentów.

Szkoda trochę, że cała historia urywa się na roku 1971. Pomimo tego jest to kawał dobrej lektury na pograniczu popularnonaukowym i reportażowym.

Aż się prosi by zakończyć książkę pewnym podsumowaniem jak w kolejnym latach udało się przezwyciężyć ograniczenia i udoskonalić opisywane rozwiązania.

Historia transplantologii. Cały czas przeskakiwałam z podziwu nad postępem medycyny do odrazy nad ambicjami "Bogów" by eksperymentami zyskać pierwszeństwo, sławę etc. A pacjenci w desperacji jak zawsze zdani są na to czy postęp dogoni ich chorobę. Dużo wzlotów, dużo upadków, mnóstwo pokory.

Książka byłaby super, gdybym ją czytał 50 lat temu - jednak trochę medycyna poszła w tym czasie do przodu.... Brakuje mi też zakończenia - komu się udało w końcu postawić kropkę nad i na polu transplantologii (no chyba, że to było po wydaniu tej pozycji i autor najzwyczajniej jeszcze tego nie wiedział).

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mam trochę mieszane uczucia co do tej książki - niektóre fragmenty są bardzo ciekawe, ale niektóre się bardzo mocno dłużą i sprawiają, że książka jest po prostu nudna. Była to chyba pierwsza książka autora, której nie dałam rady przeczytać do końca.

• Medycyna
  • Medyczne