Pacjenci

medycyna pamiętniki biografie transplantologia

Wyróżniona opinia i

Pacjenci

przeczytanych książek 173 napisanych opinii 173

Historyczne wzloty i upadki transplantologii. Książka składa się z wycinków z wywiadów, korespondencji lekarzy oraz fabularyzowanych fragmentów życia tytułowych pacjentów.

Szkoda trochę, że cała historia urywa się na roku 1971. Pomimo tego jest to kawał dobrej lektury na pograniczu popularnonaukowym i reportażowym.

Aż się prosi by zakończyć książkę pewnym podsumowaniem jak w kolejnym latach udało się przezwyciężyć ograniczenia i udoskonalić opisywane rozwiązania.

Historia transplantologii. Cały czas przeskakiwałam z podziwu nad postępem medycyny do odrazy nad ambicjami "Bogów" by eksperymentami zyskać pierwszeństwo, sławę etc. A pacjenci w desperacji jak zawsze zdani są na to czy postęp dogoni ich chorobę. Dużo wzlotów, dużo upadków, mnóstwo pokory.

Dla mnie rewelacja!

Dla mnie rewelacja!

Pacjenci, to kolejny tytuł Jürgena Thorwalda, po który sięga się niejako z pokorą, a który czyta się z wypiekami na twarzy i zapartym tchem, niczym najbardziej porywającą powieść. O tyle to zaskakujące, iż autor bestsellerowego Stulecia chirurgów nie tworzy fikcji literackiej, a jego książki to pełnokrwista literatura faktu i solenne studium przypadków swego czasu rozwiązań kuriozalnych i niepoddających się objąć ludzkim umysłem, dziś zaś będących szeroko rozpowszechnionych i często stosowanych w medycynie.

Pochodzący z Niemiec dziennikarz po raz wtóry bierze pod lupę przypadki pacjentów, na drodze których pojawili się odważni lekarze, którzy heroicznymi i pionierskimi zabiegami walczyli o ich zdrowie. Pacjenci skupiają historie chorych, którym przeszczepiano narządy, od nerek począwszy, a na sercu skończywszy. Prekursorskie zabiegi nie zawsze kończą się tutaj jednak sukcesem i traktowane są raczej w kategoriach eksperymentu medycznego, który latami udoskonalany, z biegiem czasu staje się standardem leczenia i podwaliną współczesnej transplantologii. Tym samym, tytuł Thorwalda to hołd oddany śmiałym medykom, przede wszystkim zaś ich ufnym pacjentom, bez których współczesna medycyna nie mogłaby istnieć w formie, jaką dziś znamy.

Jürgen Thorwald wprawnie splata losy pojedynczych pacjentów – bohaterów, by ukazać jak wielka była ich wola życia i jaki znamienny wpływ miał każdy ich chorobotwórczy przypadek oraz każda ich bohaterska decyzja poddania się lekarskim zabiegom na rozwój szeroko pojętej transplantologii. To opowieści o nieustraszonych twórcach – konstruktorach, którzy walcząc o zdrowie swoich podopiecznych, podejmowali się osobliwych prób skonstruowania płucoserca, użycia celofanu w dializach, czy przeszczepiania pacjentom serca szympansów celem poprawy jakości czy też wydłużenia życia chorujących. To w końcu pochwała nieustraszonych lekarzy – prekursorów, którzy swoją odwagą, nieustępliwością i wiarą w sens swoich działań udowodnili, iż porażka wcale nie jest brakiem sukcesu, a jedynie bolesną i nieuniknioną drogą do niego.

W zestawieniu z pozostałymi tytułami niemieckiego dziennikarza: Stuleciem chirurgów, Triumfem chirurgów, Ginekologami czy też Krwią królów, Pacjenci stanowią idealne uzupełnienie opowieści o historii i rozwoju medycyny, jaką na przestrzeni lat snuje Thorwald. Opowiada o czasach niezupełnie odległych, niemalże nam współczesnych, udowadniając tym samym, że w medycynie wiele już odkryto, ale, biorąc pod uwagę hart ducha lekarzy i naukowców oraz wiarę pacjentów w pionierskie działania badaczy, wiele jeszcze w tej dziedzinie do odkrycia.

www.bookiecik.pl

2007

Początki transplantologii opisane od strony kilkudziesięciu pacjentów i ich lekarzy. Dużo medycznej terminologi, jednak wszystko dokładnie wyjaśnione. Czytając tę pozycję często zastanawiałam się nad ogromem cierpień i nad tym, jak wiele zależy od postępu medycyny - czy ktoś będzie żyć jest zależne od stanu wiedzy (naiwnie się łudzę, że nie od pieniędzy i firm.... Bardzo dobra książka, polecam!

Zdecydowanie najlepsza z wszystkich książek Thorwalda, które do tej pory przeczytałam. Nigdy nie interesowała mnie medycyna, byłam totalnym laikiem anatomicznym, a książki Thorwalda czytam z wypiekami na twarzy. Dzięki niemu wiem, który organ odpowiada za co i co się stanie, jeśli zacznie działać nieprawidłowo. Dodatkowo w "Pacjentach" opisywane są historie poszczególnych ludzi, z uwzględnieniem ich emocji, emocji ich rodzin. Przedstawiona jest także otoczka medialna i społeczna, która towarzyszyła przeszczepom. I chyba to jedyna pozycja, przy której każda śmierć pacjenta wywoływała u mnie szczery smutek i bezradność.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Transplantacja.
Termin dość kontrowersyjny. Dla jednych jest definicją człowieczeństwa, cudem ratującym życie drugiej osoby. Bezcennym darem i największą ofiarą. Dla innych kradzieżą, brakiem szacunku i najgorszym złem.

Bez względu jednak na różnice zdań w społeczeństwie, transplantacje były, są i będą wykonywane. Zastanawialiście się może jednak kiedyś, jaka jest w ogóle historia przeszczepów? Odpowiedzią na to pytanie jest jak zwykle fantastyczna książka Jürgena Thorwalda „Pacjenci”. Opisuje on w niej dzieje tej dziedziny medycyny: jej powstanie niosące nadzieję dla lekarzy i chorych oraz bolesny, pełen cierpienia i wysokiej śmiertelności rozwój.

Autor w tej książce oddaje hołd trzem grupom ludzi.
▪️Śmiertelnie chorym, którzy aktem niewypowiedzianej odwagi i przepełnieni nadzieją zgadzają się na wykonanie ryzykownych, pionierskich zabiegów: operacje na otwartym sercu, dializy i transplantacje nerek, przeszczepy mechanicznego, zwierzęcego i ludzkiego serca. ▪️Zmarłym i ich rodzinom – to ich ciężkie decyzje i ofiara są jednym z największych darów jakie człowiek może przekazać drugiemu człowiekowi.
▪️Lekarzom i konstruktorom, którzy kierowani chęcią pomocy drugiemu człowiekowi bądź pragnieniem sławy i własną ambicją przyczynili się ostatecznie do uratowania niezliczonej liczby istnień ludzkich.

„Pacjenci” to wciągająca powieść o medycznej historii ludzkiego życia. Throwald ukazuje geniusz człowieka, ale jednocześnie obnaża jego niewiedzę. Każdy, kto zna styl autora ten wie, że jego książki można brać w ciemno. A ci, którzy go jeszcze nie znają niech jak najszybciej to zmienią.

Transplantacja.

Książka opisuje początki transplantologii. Czyta się ją jak fascynujący dokument, zważywszy na fakt, że rozwój medycyny przypadał na lata, w których lekarze mieli wiele ograniczeń, uczyli się na własnych błędach, ale dociekali i nie poddawali się łatwo...

(cd recenzji na fb)

(cd recenzji na fb)

Książka byłaby super, gdybym ją czytał 50 lat temu - jednak trochę medycyna poszła w tym czasie do przodu.... Brakuje mi też zakończenia - komu się udało w końcu postawić kropkę nad i na polu transplantologii (no chyba, że to było po wydaniu tej pozycji i autor najzwyczajniej jeszcze tego nie wiedział).

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jürgen Thorwald Pacjenci Zobacz więcej
Jürgen Thorwald Pacjenci Zobacz więcej