Kruchy dom duszy

2021-05-19
1994-01-01
Wawrzyniec Sawicki
medycyna historia

Opowieść o neurochirurgii, momentami trudna w odbiorze, ale nie jest to przecież historia miłosna, ani kryminał. Czytając książkę myślałam nad tym, ileż to ofiar pochłonęła medycyna, ile zwierząt, ale też ludzi, cierpiących, desperacko chwytających się każdej, najmniejszej szansy na wyzdrowienie, która często kończyła się dla nich śmiercią lub cierpieniem jeszcze większym, a nam, jako tym, którzy przyszli po nich daje możliwość powrotu do zdrowia. Jest to też książka o pasji. Ogromnej pasji lekarzy, determinacji w dochodzeniu do rozwiązań, odkrywaniu tajemnicy mózgu. Książka ta wreszcie jest też refleksją nad tym, że nadal nie umiemy sobie odpowiedzieć gdzie mieści się ludzka dusza, osobowość, świadomość. Pomimo tak długiej i bolesnej historii badań nad mózgiem i znajomości jego budowy i działania.

Dobra jak pozostałe książki tego autora. Może będzie mniej interesująca dla laików, ale dla osób mocniej zawodowo związanych z tematami medycznymi to rewelacja. Trafiłam akurat przy jej czytaniu na zastój czytelniczy, ale historie operacyjnego leczenia choroby Parkinsona odczarowały złą passę. Poza tym piękna jest konstrukcja książki. Historie ułożone w taki sposób, żeby czytelnik mógł zapoznać się z poszczególnymi bohaterami, a jednocześnie wiemy, że każda z tych "małych rewolucji" miała miejsce mniej więcej w podobnym czasie. Ostatni rozdział to złoto, wspaniałe podsumowanie całości.

No ja kocham tę książkę za wiele rzeczy, naprawdę.

No ja kocham tę książkę za wiele rzeczy, naprawdę.

Najsłabsza książka Thorwalda spośród tych, które miałem okazję przeczytać [Stulecie chirurgów, Triumf chirurgów, Stulecie detektywów, Godzina detektywów].
Zbyt dużo wątków biograficznych. Relatywnie mało opisów przypadków i przełomów w sztuce neurochirurgicznej. Same kazusy nie trzymają w napięciu w takim stopniu jak miało to miejsce w przypadku przytoczonych przeze mnie powyżej pozycji.

Książka trzyma poziom świetnego "Stulecia chirurgów". Po przeczytaniu czterech publikacji Jurgena Thorwalda, mogę się śmiało nazwać fanką jest pióra.

Sama historia medycyny jest fascynująca, a sposób, w jaki Thorwald pisze swoje książki sprawia, że jest łatwo przyswajalna. Tak wiele rzeczy dziś bierzemy za pewnik, nie zdając sobie sprawę, że zaledwie wiek wcześniej atak wyrostka robaczkowego kończył się pewną śmiercią, a wszelkie choroby mózgu i układu nerwowego równały się wolnym i bolesnym umieraniem. Bardzo ciekawie jest czytać o pionierach, którzy postanowili wyjść poza strefę komfortu ówczesnych chirurgów, zaryzykować, próbować, by w końcu odkryć skuteczne metody leczenia np. nowotworów, a jeśli nie wyleczenia, to chociaż tak cennego ulżenia w cierpieniu.

W wykonaniu mistrza

Literatura popularnonaukowa to niezwykle obszerny dział, którego królem, niezmiennie od wielu lat, pozostaje Jürgen Thorwald. Potrafi on porwać czytelnika w fascynujący świat nauki, wizjonerów i wielkich odkryć tak pasjonujących, że nawet nie zauważamy, kiedy kończymy czytać kilkusetstronnicową książkę.

"Kruchy dom duszy" opisuje rozwój neurochirurgii, działu medycyny, który dość długo musiał czekać, by lekarze odważyli się poświęcić mu więcej uwagi. Praca na tak delikatnym organie jakim jest mózg pochłonęła wiele ofiar, zarówno pacjentów, jak i zwierzęta, na których przeprowadzano eksperymenty, które współcześnie zyskałyby miano bestialskich.

Sposób prowadzenia narracji przez Thorwalda jest bardzo klasyczny (chronologiczny opis postępów w dziedzinie), jednak jego styl jest tak lekki, że czytanie o zawiłościach budowy mózgu lub skomplikowanych zabiegach operacyjnych jest czystą przyjemnością. Zachowuje on równowagę pomiędzy opisami postępu nauki, a ciekawostkami z prywatnego życia lekarzy i pacjentów, dzięki czemu zamiast zbioru suchych faktów otrzymujemy głębię historii.

Rozwój neurochirurgii wymagał ogromnej odwagi (zarówno lekarzy jak i pacjentów), determinacji oraz odrzucenia wielu utartych teorii na temat funkcjonowania mózgu – od bardzo prymitywnych zabiegów, po skomplikowane, wielogodzinne operacje chorych, utrzymywanych w pełnej przytomności. Na sukces w wyleczeniu wielu poważnych chorób złożyły się niezliczone próby, a i tak niektóre schorzenia pozostają nieuleczalne, a sam mózg ciągle skrywa przed naukowcami wiele tajemnic.

Wszystkim pasjonatom historii nauki gorąco polecam rychłe sięgnięcie po "Kruchy dom duszy" (ale również inne pozycje tego autora). Rzetelna, napisana lekkim stylem i naprawdę przyjemna w odbiorze lektura powinna zadowolić nawet najwybredniejszych czytelników.

W wykonaniu mistrza

"Kruchy dom duszy" opisuje rozwój neurochirurgii,...

Kruchy dom duszy jest napisany lekkim i przystępnym językiem, ale z wieloma medycznymi terminami, opisami operacji i narzędzi chirurgicznych. Wiedza medyczna nie jest jednak wymagana, aby w pełni zrozumieć treść, ponieważ Thorwald wszystko zrozumiale tłumaczy i wyjaśnia. Całość czyta się dzięki temu bardzo dobrze i z wielkim zainteresowaniem, śledząc losy kolejnych lekarzy, którzy dokonywali przełomowych odkryć oraz historie pacjentów, często pełne bólu i cierpienia. Jak każda gałąź medycyna, również neurochirurgia ma swoje ciemne strony, wiele nieudanych eksperymentów i porażek, ale każda kolejna operacja wnosiła coś nowego do stanu wiedzy i polepszenia życia kolejnych osób z różnymi schorzeniami mózgu i rdzenia kręgowego.

W odróżnieniu od Stulecia chirurgów i Triumfu chirurgów nie śledzimy tutaj losów Henry'ego Stevena Hartmanna, lecz mamy po prostu opis jak po kolei zmieniało się wyobrażenie na temat mózgu - przez pierwsze operacje, aż po nowoczesne metody leczenia. Na samym początku autor pokazuje jakim tajemniczym i niedostępnym organem był mózg dla ludzi ze starożytności, ale często nawet jeszcze w średniowieczu i później. Następnie dowiadujemy się jak zbudowany jest mózg, kto i kiedy odkrył neuron i synapsę oraz śledzimy losy lekarzy i ich coraz śmielsze badania, operacje i próby zlokalizowania różnych ośrodków w mózgu. Na samym zaś końcu przeczytamy o rozwoju angiografii, encefalografii, czy leczeniu padaczki. Te wszystkie odkrycia, nowe metody leczenia i diagnozy chorób mózgu to zasługa całej rzeszy nieustraszonych lekarzy i pacjentów, którzy odważyli się podjąć leczenie obarczone dużym ryzykiem.

Kruchy dom duszy to kolejna książka Jurgena Thorwalda, którą miałem okazję czytać i która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Znakomicie opowiedziana historia badań nad mózgiem i neurochirurgii. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni TaniaKsiążka.pl!

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Z dużym zainteresowaniem sięgałem po tę pozycję i muszę przyznać, że niesamowicie mnie wciągnęła. Jestem medycznym laikiem, moja wiedza ogranicza się do minimum niezbędnych informacji. Mimo to, ta podróż po odkrywaniu tajemnic ludzkiego mózgu stała się dla mnie przedmiotem olbrzymiego zainteresowania, a przy tym pogłębiła moją wiedzę i otworzyła oczy na wiele pasjonujących faktów. Mam w domu lekarza i muszę przyznać, że kilka elementów tej książki było dla nas pretekstem do paru interesujących wymian myśli. Polecam każdemu zapoznanie się z tą lekturą.

Bardzo przyjemna podróż po historii poznawania naszego mózgu poprzez eksperymenty na zwierzętach, operacje na ludziach i kłótnie medyków. To moja kolejna książka tego autora, wszystkie binge-readingowałem ;)
W planach mam przeczytanie reszty książek tego autora, jednak naszło mnie zmęczenie materiału.

Książka w ogromnym skrócie opowiada o tym jak raczkowała neurochirurgia i jest w tym bardzo dobra. Mimo, że nie jestem medykiem, to same technikalia operacji (a przynajmniej przyrządy) mniej więcej znam i to mocno pomogło w przejściu przez lekturę, gdyż jest usiana bardzo szczegółowymi opisami różnych operacji, w trakcie których wykorzystywano różne narzędzia.
Forma książki jest trudniejsza w odbiorze niż Stulecie chirurgów, więc raczej można polecić tę książkę studentom medycyny, ludziom żywo zainteresowanym medycyną i nie stroniącym od trudnych, niezrozumiałych pojęć - a nawet wpisując je w internetowe wyszukiwarki, gdy tylko wyczyta się nowe słówko.

Książka w ogromnym skrócie opowiada o tym jak raczkowała neurochirurgia...

Na półkach: , , , ,

Po genialnej dylogii "Chirurgów" niestety nie trafiłem jeszcze na równie ciekawą i inspirującą książkę autora - najpierw nijacy "Ginekolodzy", teraz jeszcze gorsza książka o neurochirurgii.

Jest niestety dość nudno, ciężko jakby wbić się w klimat, poorientować się w błyskawicznie zmieniający się kalejdoskopie nazwisk, niewiele jest podejścia do bohaterów (tzn. lekarzy) od takiej ludzkiej strony.

Książkę trochę ratuje opis choroby Lenina i rozdział o operacyjnym leczeniu Parkinsona, ogólnie jednak nie polecam.

Kilka ciekawostek do wynotowania i żegnam bez żalu.