Tajemnicze życie grzybów

Okładka książki Tajemnicze życie grzybów Robert Hofrichter
Okładka książki Tajemnicze życie grzybów
Robert Hofrichter Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Das geheimnisvolle Leben der Pilze: Die faszinierenden Wunder einer verborgenen Welt
Prószyński i S-ka
2017-10-03
2017-10-03
Bartosz Nowacki, Monika Kilis
Monika Kilis Bartosz Nowacki

Robert Hofrichter, austriacki biolog morski tym razem pisze o grzybach. Książka nie jest zbyt długa ( ok. 250 stron ). Autor przedstawia nam królestwo grzybów, które nie są ani roślinami ani zwierzętami. Dość dużo miejsca zajmują opisy grzybów, które znamy najlepiej czyli tych spotykanych w lasach, ale te stworzenia zamieszkują również inne miejsca na ziemi, spotykamy je np. w morzach. W książce poruszane są różne sprawy związane z grzybami, np. mająca miejsce symbioza między grzybami a ich partnerami lub hodowla grzybów, którą praktykują ludzie, ale również pewne zwierzęta. Dowiadujemy się tutaj o grzybach, które są niezwykle drogim przysmakiem albo o takich, które można spotkać nie tylko jesienią. Dość przekrojowe spojrzenie na to trzecie królestwo, które na pewno nie wyczerpuje tematu, ale jest interesujące i widać, że autor jest prawdziwym miłośnikiem przyrody.

To była pierwsza książka o grzybach jaką przeczytałem, a nie była atlasem. Z obecnej perspektywy jest jeszcze kilka innych równorzędnych wymienię chociażby: Dlaczego grzyby są lepsze od Ciebie?, niemniej to był swoisty przełom. Popularnonaukowa, zrozumiały język.

Wspaniała, erudycyjna książka o świecie, który nieraz jeszcze może nas zaskoczyć... a nawet uratować przed katastrofą klimatyczną.

Książka dobra, owszem, ale co z tego. To schyłek literatury popularnonaukowej, co chwila przetrzepywałam internet w poszukiwaniu zdjęć, map i szczegółów.
Dziś już nie da się uczyć książką, książka pozostaje gawędą, nauka musi być multimedialna.

Książkę należy odczytywać jako wieczorną gawędę człowieka, który naprawdę kocha dziedzinę o której rozprawia a dodatek zachowuje wobec niej i całego świata wielką pokorę.

Mam lekko ambiwalentny stosunek do tej książki, z jednej strony autor porusza naprawdę ciekawe tematy i opisuje je w naprawdę przyjemny dla czytelnika sposób, a z drugiej rozdziały i podrozdziały są bardzo krótkie i w ani jedną sprawę nie zagłębimy się głębiej. Książka nie przypomina wyprawy safari, w której przewodnik ciągle się zatrzymuje na dłuższy czas, by opisać nam szczegółowo dane zagadnienie, o nie, Robert Hofrichter wsadza nas na ścigacz i pędzi po różnych tematach, "rozpisując się" m.in. o historii grzybów na Ziemi czy unikatowych cechach Fungi w maksymalnie kilkudziesięciu zdaniach, by po chwili przejść do innego tematu. Książka jest dobra na sam start przygody z mykologią i może nam służyć poniekąd jako drogowskaz, który temat o nauce grzybów chcemy w przyszłości zgłębić za pomocą innych książek.

Czy zastanawiałeś się na grzyba mi te grzyby ?
To polecam tą pozycje.
Książka która ukazuje piękno świata grzybów. Fascynacja, wręcz obsesja autora na punkcie świata grzybów ukazana jest w sposób dostępny nawet dla osób które o grzybach nie wiele wiedzą lub tylko potrafią rozpoznać pieczarkę (czyli ja). Książka zawiera kolorową wkładkę ze zdjęciami wybranych, ciekawych okazów.
Mnie pochłonęła i oczarowała całkowicie. Teraz doceniam piękno i różnorodność grzybów.

Czy zastanawiałeś się na grzyba mi te grzyby ?
To polecam tą pozycje.

Jedna z dziedzin nauki która wręcz pogalopowała do przodu w ostatnich latach. Większość wiedzy o grzybach (prócz absolutnych podstaw),idzie na śmietnik, bo najnowsze odkrycia są fascynujące.

Mega fajna książka dla każdego zajaranego wyprawami do lasu i zbieraniem grzybów. Albo zainteresowanych przyrodą jako taką. Mnóstwo ciekawostek przedstawionych w lekkiej formie. Słuchałam tego w audiobooku i do spacerów była to wyśmienita rozrywka.

Dowiadujemy się mnóstwa rzeczy począwszy od tego, czym te grzyby są. Pojawiają się największe i najstarsze okazy. Wiemy, który grzyb nazywa się potocznie "bąkiem zakonnicy" oraz dlaczego ludzie przeszli na osiadły tryb życia.

W trakcie lektury obejrzałam sobie jeszcze netflixowy dokument o grzybach i absolutnie jestem gotowa na wyprawy do lasu teraz i natychmiast. Dużo radości słuchanie tego mi dało.

Z okazji jesieni skusiłam się na taką książkę. Przesłuchałam zupełnie na luzie do snu, więc przyswoiłam niewielki procent i w sumie dobrze, bo taka luźna jest ta książka. Trochę nie wiedziałam, czego się po niej spodziewać, a wyszło naprawdę sympatycznie. Jest bardzo ciekawostkowa, co chwilę jakieś interesujące i zabawne informacje na temat różnych grzybów, duży plus za rodzime gatunki i fajnie podane grzybowe fakty.

• Popularnonaukowe
  • Przyroda

Dodaj cytat z książki Tajemnicze życie grzybów