Stulecie detektywów

Okładka książki Stulecie detektywów
Jürgen Thorwald Wydawnictwo: Znak Cykl: Stulecie detektywów (tom 1) reportaż
reportaż
Stulecie detektywów (tom 1)
Das Jahrhundert der Detektive
Znak
2019-03-25
1971-01-01
Data 1. wydania:
1968-01-01
Karol Bunsch, Wanda Kragen
Karol Bunsch Wanda Kragen kryminalistyka kryminologia przestępstwo zbrodnia morderstwo

Ależ to było dobre!!!
Duuużżżżoo czytania, ale jakże ciekawego!
Kogo z nas nie interesuje kryminalistyka? Zbieranie dowodów, dochodzenie do prawdy?!
Jest tu masa takich spraw. Prawdziwych!
Historie, które wydarzyły się naprawdę.
Zapisy rozpraw, zeznania świadków, werdykty.
Fatalne błędy w wyrokach, ograniczenie w wiedzy i poglądach przyczyniły się do chyba tryliarda ,,dziwnych" werdyktów na sali rozpraw. Dramaty ludzi, niewinnie posądzonych o zbrodnie. Przekonanie zbrodniarzy o swojej nieuchwytności. Tyle spraw, tyle problemów, dramatów. Zatwardziałość umysłów, strach przed nowym, papierologia, układy, korupcja....i chyba 100 innych tematów do ,,przerobienia". Ogrom tematyki tej książki mógłby przytłaczać, ale nie przytłacza.
Sam autor stwierdził, że gdyby miał na te tematy napisać pracę naukową...to chyba nikt by tego nie przeczytał z ,,normalnych ludzi", a on sam nigdy by tego dzieła nie skonczył.
Dlatego dostajemy ,,zajawkę". Ciekawe przypadki, pokazujące jakiś konkretny problem.
Trucizny, odciski palców itp.
Mnie niektóre historie tak zainteresowały, że szukałem w internecie więcej szczegółów danej sprawy. Polecam-zobaczyć zdjęcie morderczyni, czy ich ofiar dodaje jeszcze ,,mocy".
Fantastyczna lektura. Polecam z całego serca. 9 a nie 10, bo był jeden rozdział, który naprawdę mnie wynudził. Gdzieś pod koniec autor bardzo skupił się na Niemczech. Ok sam był Niemcem, więc tematyka bardzo mu bliska, ale sam powiedział, że wszystko traktuje pobierznie, ale z kryminalistyki niemieckiej, pierwszej połowy XXwieku, to chyba chciał wymienić z nazwiska każdego w miarę znaczącego uczonego.
Po za tym bomba!

Ależ to było dobre!!!
Duuużżżżoo czytania, ale jakże ciekawego!
Jest tu masa takich spraw. Prawdziwych!
Historie, które wydarzyły się naprawdę.
Zapisy rozpraw, zeznania świadków, werdykty.

Ogromna dawka wiedzy.

Ogromna dawka wiedzy.

Po rzeczywiście bardzo dobrych książkach z serii o początkach medycyny postanowiłem kontynuować przygodę z Panem Thorwaldem i wejść w nieco inny obszar, ale też bardzo mnie interesujący, a mianowicie kryminalistykę.
Na początku rzeczywiście było miło i przyjemnie, często ciekawie. Po pewnym czasie książka sprawia wrażenie powtarzalnej, momentami autor stara się przekazać nam trochę za dużo informacji, żeby za chwilę skupić się na kompletnie nieistotnych wątkach, przez co momentami jest nudno. Trochę mam wrażenie, że mój odbiór tej książki został zakłócony przez brak balansu i kompletne objętościowe przestrzelenie z tematami wokół toksykologii, skutkujące brakiem lub zbyt małą ilością opowieści o innych dziedzinach kryminalistyki.
Względem książek o medycynie nie ma też tej nuty ekscytacji związanej z ludzkim życiem, ubogaconej krwistymi, budzącymi przerażenie opisami dzisiaj już prostych zabiegów medycznych. Nie ma odkrywania tej tajemnicy od której zależy życie milionów ludzi, ot jest zbrodnia, jest trup, nie ma sprawcy lub dowodu.
Książkę mimo wszystko polecam. Widać spore napracowanie przy źródłach, jest bardzo dużo ciekawych i szczegółowych informacji z początków historii współczesnej kryminalistyki, także dla cierpliwych fanów klimatów true crime - warto.

Całkiem ok, ale ma okropnie nudne fragmenty.

Całkiem ok, ale ma okropnie nudne fragmenty.

Niebezpieczeństwo zaprzestania prac i wszelkiego ruchu podczas słuchania audiobooka. Taka jak pozostałe - rewelacja!

Pasjonująca, ale nieco trudna w czytaniu. Dużo faktów, opisanych w sposób rzetelny, aczkolwiek autor nie ukrywa, że przekazuje tylko to, co udało mu się ustalić. Dzięki temu utwierdza mnie w przekonaniu, że nie koloryzuje faktów, żeby książkę się łatwiej czytało. Fajnie pokazane, jak kiedyś tropiło się zabójców i jak duże znaczenie miała opinia społeczna. Śmiech przez łzy, to rola amerykańskich koronerów, który jednocześnie byli przedsębiorcami pogrzebowymi, bo tak im się bardziej opłacało, ich kompletna niekompetencja. No i fakt, że ambicja i chęć udowodnienia własnej racji, spychają na dalszy plan fakty i realia. Pozycja trudna, ale myślę, że warta przeczytania. No i muszę przyznać, że "Godzina detektywów" była dla mniej bardziej lekkostrawna od "Stulecia...", co troszkę się kłóci z opiniami, które wcześniej czytałam.

Myślę, że książka będzie ciekawa dla osob, ktore się interesują kryminalistyką i czytają kryminały. W porównaniu do innych książek autora (tak, wiem, że miał ciekawsze źródło) "Stulecie detektywów" jest po prostu nudne. Dodatkowa gwiazdkaza ogrom pracy, którą włożył w szukanie źródeł.

Odkąd przeczytałam ŚPIĄCĄ LALECZKĘ (JEFFERY DEAVER) stałam się ogromną pasjonatką książek kryminalistycznych.

To moje pierwsze spotkanie z autorem.
Wnikliwa i dokładna historia kryminalistyki.
Ogromne tomiszcze czytane na raty, bo przyznam szczerze trochę wymęczyła mnie ta książka. Pokazuje bardzo obrazowo początki kryminalistyki, podzielona na cztery części:
Toksykologia - według mnie najmniej ciekawa, medycyna sądowa i daktyloskopia - obie znacznie ciekawsze i balistyka sądowa.
Bardzo drobiazgowa i szczegółowa, może momentami za bardzo… same historie ciekawe, oparte na faktach ale ich ogromna ilość działała czasem przytłaczająco, trudno mi było spamiętać wszystko, żeby w dalszej części ewentualnie do nich wrócić.
Momentami niezwykle ciekawa, momentami nużąca…
Trudno mi więc jednoznacznie ocenić tą książkę, mimo jak już wcześniej zaznaczyłam mam ogromną słabość do tej tematyki.

To moje pierwsze spotkanie z autorem.
Wnikliwa i dokładna historia kryminalistyki.

"Stulecie detektywów" to opowiedziana w przystępnej formie historia kilku aspektów kryminalistyki. Autor przytacza dziesiątki historii zbrodni, przy badaniu których stosowano naukę, niekiedy metodą prób i błędów, a wszystko w celu dokładnego i należytego rozwiązania "zagadek kryminalnych". Od antropometrii przez daktyloskopię, medycynę sądową, toksykologię aż po balistykę. Są momenty, które mnie nużyły, były mniej porywające, trochę przeciągnięte, ale generalnie to wartościowa lektura i na duży plus.

Uprzedzam, duży kaliber, trzeba sobie zarezerwować dużo czasu, niektóre fragmenty mnie mniej interesowały, od innych nie umiałam się oderwać, ale cóż taka była historia, autor opisuje jak było, a robi to bardzo ciekawie.

Dodaj cytat z książki Stulecie detektywów