Dzieci z Putino

Wydawnictwo: Fundacja Pogranicze
83-86872-59-4
esendi

Putino - Petersburg - Gatczyna - Ufa - Niżny Nowogród - Moskwa... Mapę dzisiejszej Rosji nakreśloną przez Anę Uzelac można też czytać inaczej: bezrobocie i walka z beznadzieją prowincji - narkomania i AIDS - samotność kobiet i seks - rock i szczery głos młodego pokolenia - wojna i czeczeński syndrom - elity młodej Rosji i cień ZSRR. Uzelac opowiada o wyrosłym w cieniu puczów, wojen i kryzysów...

Uzelac opowiada o wyrosłym w cieniu puczów, wojen i kryzysów pierwszym pokoleniu postradzieckiej Rosji, które nie pamięta życia w totalitarnym państwie. Nawiązanie z niektórymi z jego przedstawicieli bliskich więzi pozwala jej przeniknąć w intymność mieszkań na blokowiskach metropolii, domów bezrobotnych gdzieś na końcu świata, czatów internetowych, nocnych kobiecych zwierzeń, dyżurów chłopaków rozdających prostytutkom strzykawki i ulotki, szpitalnej ciszy rozbrzmiewającej wspomnieniami żołnierza powracającego z Czeczenii, pogwarek o karierze w elitarnej uczelni dla dzieci politycznych i finansowych krezusów... Takiej książki o Rosji jeszcze nie było: fascynuje, nie daje spać, przeraża i ujmuje ciepłem bliskości ze światem, który nam często wydaje się niepojęty i trudno dostępny.
Jest w tym zasługa Any Uzelac, czułej kronikarki i spowiedniczki, starającej się dotrzeć do prawdy, nie raniąc, a zdobywając zaufanie i szczerość swoich rozmówców. Jest w tym także zasługa samych Rosjan, bohaterów tej książki, których ludzka wrażliwość silniejsza jest od bezdusznego państwa.

zuszka | 2015-02-17
Na półkach: Rosja, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 lutego 2015

Dobra pozycja, pomimo tego że do najnowszych nie należy (2004 rok). W tym przypadku czas raczej nie odgrywa większej roli, albowiem autorka skupia się na życiu młodych ludzi, którzy w zasadzie czas komunizmu ZSRR znają jedynie z opowieści rodziców i dziadków. Przekrój młodego społeczeństwa rosyjskiego jest bardzo różnorodny. I choć nie wnosi nic specjalnie odkrywczego (wielu reporterów porusza podobne problemy), to jednak polecam lekturę. Szczególnie tym, którzy nie mając ochoty na zgłębianie historyczno-politycznych problemów „demokratycznej” Rosji, mają jednocześnie apetyt na poznanie życia młodego pokolenia tego kraju.
Autorka nie analizuje, nie komentuje ani w żaden sposób nie ustosunkowuje się do przedstawianej przez siebie rzeczywistości. Bardzo trafnie potrafi jednak wyłuskać i podkreślić najskrytsze marzenia, dążenia i zapatrywanie na przyszłość swoich rozmówców - sami bohaterowie nie zawsze potrafili się określić ani nazwać tego, co udało się autorce.
Dodatkowy plus za...

anulla | 2011-01-19

Przejmująca lektura... Obraz Rosji pod koniec XX w.

kardanik | 2011-07-27
Przeczytana: lipiec 2011

miejscami przynudza i pokazuje obrazy, które można znaleźć w każdym innym kraju świata (no może prawie każdym), ale są bardzo znaczące i zapadające w pamięć miejsca

bdom | 2016-03-04
SabinaSpielrein | 2016-01-04