Bóg zapłać

Czarne
2010-01-01
2010-01-01
reportaż

Mocny reportaż, a dokładniej zbiór reportaży o ludzkich losach, wsparciu, społeczności, wykluczeniach, dramatach, żałoby, braku tolerancji na tle katolickiego społeczeństwa.
Reportaży pełnych bólu i pytań na które nie znajduje się odpowiedzi. To tez Polska w pigułce uprzedzeń, wiary na pokaz, powierzchownej , nawykowej, klepanej bez rozwagi pozbawionej ludzkiego miłosierdzia.
Autor prezentuje styl dobrego reportażu, znika jako osoba, prezentuje sytuacje -nie swoje opinie. Niezwykle cenne to w czasach gdy taki styl pisania książek jest rzadkością.
To niełatwa lektura. Musiałam robić przerwy bo była tak wstrząsająca.

Reportaż Bracia i siostry jest rewelacyjny 10/10. Reszta też bardzo dobra. Wszystkie przejmujące, nie pozostawiające nas obojętnymi.

Świetne reportaże, zazwyczaj o losach szarych ludzi, którym wiele (lub wszystko) się w życiu posypało. Religijność (a raczej pozareligijny wpływ kościoła katolickiego na społeczeństwo) jest tak naprawdę tylko jednym z tematów, o jakich tutaj można poczytać. Lektury to emocjonalnie wyczerpujące – chyba trzeba sobie takie teksty dozować, aby w jakąś depresję nie popaść.

Jedyną wadą tego zbioru jest to, że część reportaży była już w innych pozycjach autora, więc często w połowie jakiejś historii orientowałem się, że ja już to gdzieś kiedyś czytałem.
Poza tym jak zwykle Tochman nie idzie utartą ścieżką, a doszukuje się nowych znaczeń opisywanych wydarzeń, różnych niuansów kompletnie pomijanych przez innych. Dzięki temu dostajemy nowe spojrzenie na tematy w których wydawałoby się zostało już powiedziane wszystko.

To co najbardziej przeszkadza w tym zbiorze reportaży, to to, że sporo z nich powtarza się w innych książkach. Kupiłam za jednym razem 3 zbiory - "Bóg zapłać", "Schodów się nie pali" i "Wściekły pies". No nie wiem czy było warto, jeśli połowę książki trzeba przekartkować, bo reportaże powtarzają się we wszystkich 3 pozycjach.
Nie lubię i nie rozumiem takich zabiegów.

Niemniej jednak, same reportaże ciekawe i godne polecenia. Mimo dziwnych zabiegów wydawniczych, Wojciech Tochman potrafi zainteresować czytelnika.

Nie lubię i nie rozumiem takich zabiegów....

Doskonała seria reportaży.

Doskonała seria reportaży.

Bałam się otworzyć tę książkę i wyjść ze strefy komfortu. Ale pochłonęłam ją całą w dwa wieczory. Wierzę, że gdyby wszyscy ludzie przeczytali te niecałe 240 stron, wyciągnęliby jakąś lekcję i stali się wrażliwsi. Chciałabym...

Świetna mimo że część reportaży już znałam z innych pozycji. Polecanko!

Świetna mimo że część reportaży już znałam z innych pozycji. Polecanko!

Polska w pigułce. Aż się chce krzyczeć i płakać

Polska w pigułce. Aż się chce krzyczeć i płakać

14 reportaży. 14 historii wydrukowanych na łamach "Gazety wyborczej". Niesamowity kunszt reporterski Tochmana. Empatia, przenikliwość, literacki spryt, całość I szczegół. Warsztat I język, którym posługuje się autor, sprawia, że ciężko książkę odłożyć choć historie mają "moc".

• Reportaż
  • Literatura faktu