Le livre noir de la condition des femmes
reportaż, prawa kobiet, przemoc
literatura faktu
Ag2S

Na świecie jest o kilkadziesiąt milionów kobiet mniej, niż wynikałoby to z praw demografii. Tego niedoboru nie tłumaczą epidemie, migracje ani wojny - brakuje ich, ponieważ nie pozwolono im żyć. Zostały zabite jeszcze przed urodzeniem lub niedożywione, okaleczane i traktowane jak towar narażane są na ryzyko przedwczesnej śmierci. Co się dzieje z tymi, którym uda się osiągnąć dojrzałość?W wielu krajach Azji, Afryki, Ameryki Południowej, ale także Europy doświadczają przemocy i poniżenia, padają ofiarą okrutnych tradycji, bezwzględnego rynku i antykobiecych ideologii, zasilają szeregi współczesnych niewolników. Odmawia się im podstawowych praw: do bezpieczeństwa, godności, decydowania o własnym ciele i własnym losie.
Czarna księga kobiet, złożona z artykułów, raportów, świadectw międzynarodowego zespołu autorów to pierwsza publikacja ukazująca tak szeroki przekrój problemów związanych z sytuacją kobiet we współczesnym świecie. Podzielona jest na części odpowiadające hasłom deklaracji ONZ z 1993 roku, poświęconej eliminacji przemocy wobec kobiet: Bezpieczeństwo, Nietykalność osobista, Wolność, Godność, Równość. Artykuły dotyczą takich tematów, jak honorowe zabójstwa, gwałt jako narzędzie wojny, selektywna aborcja, rytualne okaleczanie, gwałty małżeńskie i przemoc domowa, prawo do opieki lekarskiej i do aborcji, ochrona przed AIDS, wymuszone małżeństwa, prostytucja i handel kobietami, turystyka seksualna i współczesne niewolnictwo, dyskryminacja kobiet homoseksualnych, nierówny dostęp do edukacji i nierówności na rynku pracy. Raportom towarzyszą najważniejsze międzynarodowe postanowienia dotyczące praw kobiet.
Polskie wydanie Czarnej księgi kobiet uzupełniono o teksty m.in. Magdaleny Środy, Wandy Nowickiej i Małgorzaty Fuszary poświęcone sytuacji kobiet w Polsce.

Wydana we Francji w 2006 roku Le livre noir de la condition des femmes to wstrząsający raport ponad 40 autorów o sytuacji kobiet na świecie i pierwsza tego rodzaju publikacja w Polsce. Czarna księga kobiet z pewnością stanie się ważnym głosem w debacie na temat praw kobiet w roku 2007 - Roku Równości. Jak pisze we wstępie Sandrine Treiner: Ta książka nie jest listą skarg, ale wręcz przeciwnie: wyrazem determinacji.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2007

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B., 2007

Lillianna | 2012-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2012

W Indiach czy Chinach przyjście na świat dziewczynki wiąże się z żałobą. Dziewczynka to dziecko, które jest nic nie warte. Gdy dorośnie, wyjdzie za mąż i zostanie oddana rodzinie męża. Oprócz tego rodzina musi zapłacić ogromny posag, który dziewczyna wnosi w nową rodzinę. Przede wszystkim ze względu na ogromne koszty, które wiążą się z takim posagiem, mieszkańcy Chin czy Indii nie chcą, by w rodzinie pojawiały się dziewczynki. No, bo co zrobić, gdy urodzą się 3? Przecież jest to poważne nadszarpnięcie domowego budżetu, który może prowadzić nawet do biedy. A jeżeli ktoś jest biedny? Wówczas posiadanie dziewczynek w ogóle nie wchodzi w grę. Właśnie dlatego w wielu rejonach Indii czy Chin dochodzi do dzieciobójstwa. Są to przede wszystkim aborcje, ale nie tylko. Dzieci zabijane są również już po urodzeniu albo powoli wyniszczane w kolejnych latach życia.

Książka trudna. Miałam ochotę ją zamknąć i nie czytać dalej, gdyż wywoływała we mnie złe emocje. Traktowanie kobiet w dobie XXI...

biomycha85 | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Bibia dręczonej kobiety, tak bym tą książkę nazwała. Obrazuje w jak wielu miejscach na świecie kobiety są dyskryminowane, maltretowane i traktowane jako ludzie gorszego gatunku, z powodu religii, czy tradycji. Lekkie czytadło to to nie jest, ale otwiera oczy na problemy kobiet na świecie.

Niesformatowana | 2012-07-24
Przeczytana: 2010 rok

Wstrząsająca i przerażająca. Lektura obowiązkowa, otwierająca oczy na dramat kobiet z całego świata - na brak szacunku dla ich pracy, zdrowia a nawet życia, wdrukowany głęboko w kulturę i religię.

lotosu_kwiat | 2015-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Kawał dobrej roboty! ;) 700 stron poświęconych różnorodnym problemom kobiet na całej kuli ziemskiej obejmujące szeroki zakres tematów, których problematyka została pogrupowana w rozdziały poświęcone godności, wolności, nietykalności, równości i bezpieczeństwu. Choć jako główną autorkę książki - a właściwie księgi ;)uznaje się Sandrine Treiner do jej powstania przyczyniło się szereg specjalistów - autorów zamieszczonych tekstów, ale też współpracowników przeprowadzających różnorodne badania. Nie zabrakło interesujących tekstów i reportaży, jednak są one poparte wnikliwymi badaniami i artykułami prawnymi. Nawet jeśli część danych na przestrzeni lat i nowych odkryć została przedawniona trzeba przyznać że całokształt lektury wypadł niezwykle ambitnie. Lekki wydźwięk feministyczny dodaje jej smaczku, jednak jest on tutaj delikatny, nie przysłaniający sedna omawianych spraw. Przeczytanie całości z uwagi na objętość stanowi wyzwanie, ale kto się tego podejmie nie pożałuje, a wręcz...

Daria | 2014-02-27

Biorąc pod uwagę prędkość przemian społecznych, sporo informacji jest już nieaktualnych: gwałty w Polsce ścigane są z urzędu, o dyskryminacji w polskim parlamencie też ciężko mówić przy obecności Pani Marszałkini (chociaż można o tym mówić na tym portalu, słownik podkreśla to słowo jako błędne, (nieistniejące?) :) ), przemiany w islamie poszły w stronę przeciwną niż autorka wspomina w książce i wbrew jej oczekiwaniom, zasady stały się jeszcze bardziej radykalne.
Poza tym jest ogromna ilość powtórzeń niektórych zagadnień, szczególnie jeżeli chodzi o islam- rozumiem, że jest co druga co do ilości wyznawców religia, jednak nieproporcjonalnie mało napisane jest m.in. o handlu ludźmi (liczyłam na opowieść z pierwszej ręki, przy każdym rozdziale był reportaż, a przy tym nie). Czasami miałam wrażenie, że autorka hiperbolizuje - prawie 50% zarażonych HIV stanowią kobiety !! - i tutaj pojawia się wielka dramaturgia... no faktycznie, to takie niesprawiedliwe :) - Polska bastion katolicyzmu...

Paulina Wojkiewicz | 2014-09-18

Książka, którą powinien przeczytać absolutnie każdy :)

asiasl | 2015-08-07

Żyję za granicą, wśród innych imigrantów/expatów. Czasem słucham jednym uchem historii, jak to Arabia, Katar i Emiraty są niemal idealnym miejscem do życia, jak w Kongo wszyscy mają ogrody z basenami i tym podobne opowieści ludzi, którzy skądś przyjechali i znają jedynie kawałek całości. Dzięki takim książkom, które skrupulatnie zbierają fakt do faktu, możemy poznać inną stronę, mieć pełniejszy obraz, więcej rozumieć.

Małgorzata | 2016-09-12
Przeczytana: 11 września 2016