Opowieść sprzedawcy odpustów

Tłumaczenie: Mira Michałowska
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
The Pardoner's Tale

(...) Bohater utworu, pisarz, Giles Hermitage, tworzy powieść-romans o życiu i miłości Gusa Howkinsa, a zarazem sam przeżywa romans z egotyczną młodą gitarzystką. Obie te płaszczyzny narracyjne przenikają się i implikują. Czy sztuka jest tylko odbiciem życia, czy jego przetworzeniem - a jeżeli tak, to jakim? Książka Waina traktuje o odpowiedzialności pisarza i potrzebie dochowywania...

Książka Waina traktuje o odpowiedzialności pisarza i potrzebie dochowywania wierności prawdzie.

książek: 1958
Kamila | 2013-12-28
Na półkach: Przeczytane, Sprzedam, Posiadam
Przeczytana: 28 grudnia 2013

"Nie ma wiec ucieczki? Czy wszystkie drogi prowadza do kobiety?"

Na te pytanie znajdziemy odpowiedz na stronach powiesci. Co prawda bedzie ona ukryta miedzy wersami i nie do konca zrozumiana ale za to interpretowana na tyle sposobow ile osob ja odnajdzie.
Brytyjski krytyk a co za tym idzie trzezwo patrzacy autor na swoja sztuke napisal cos co jest polaczeniem zycia ze sztuka. Mozna rzec, ze ta implikacja nie jest do konca sluszna, przeciez zycie i losy czlowieka nie moge byc odzwierciedleniem sztuki pisanej. A wiec moze jest odwrotnie? Moze to sztuka jest odbiciem losow ludzkich? Odpowiedzi mozemy szukac w ksiazce, kazdy kto z uwaga przesledzi losy bohaterow na pewno znajdzie odpowiedzi na te jak i inne pytania.

Wain stworzyl powiesc-romans o jakim duza czesc mezczyzn moze tylko pomazyc. Glowny bohater a zarazem pisarz utworu w utworze, Giles Hermitage przezywa romans z sliczna, mozna rzec bezuczuciowa gitarzystka. Cala sytuacja staje sie natchnieniem do napisania przez niego...

Skellen | 2015-05-03
Na półkach: Nie posiadam, Przeczytane