Mniejsze niebo

Tłumaczenie: Zofia Kierszys
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
The Smaller Sky
Gapcio

John Wain, angielski prozaik, poeta i krytyk literatury, jeden z przedstawicieli nurtu tzw. młodych gniewnych, znany jest czytelnikowi polskiemu jako autor powieści "Rywale" oraz licznych opowiadań. Powieść "Mniejsze niebo" jest bardzo charakterystyczna dla jego twórczości. Artur Geary, czterdziestopięcioletni naukowiec, opuszcza pewnego dnia żonę i dzieci, opuszcza pracę w instytucie i...

Artur Geary, czterdziestopięcioletni naukowiec, opuszcza pewnego dnia żonę i dzieci, opuszcza pracę w instytucie i przenosi się na... dworzec kolejowy. Ucieka od "normalnego" życia, "normalnych" ludzi. Tam właśnie, na londyńskim dworcu Paddington, wśród obcego, obojętnego tłumu nie czuje samotności. Tam znajduje "mniejsze niebo, niebo akurat tej wielkości, aby stanowiło klosz nad jego światem".

źródło opisu: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1971

źródło okładki: google

utracjusz | 2014-09-20

Wnikliwe studium alienacji jednostki pozornie w pełni uczestniczącej w życiu społecznym. Wain sugestywnie i bez zbędnych ozdobników odmalowuje portret człowieka, który nie może już dłużej znieść swojego pozornie szczęśliwego życia. Cała historia służy autorowi do napiętnowania naszych przyzwyczajeń, lenistwa skutkującego wybieraniem utartych, bezpiecznych ścieżek.
Polecam również bardzo udaną polską ekranizację ze świetną rolą nieodżałowanego Romana Wilhelmiego, czyli nieśmiertelnego Stanisława Anioła.

amo71 | 2015-07-20

Dobre.