Lustro

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Miroir d'ici (L'ombre)
Irene

Powieść ta wprowadza nas w bliski autorowi, często przez niego penetrowany świat prowincjonalnego miasteczka francuskiego, niezbyt odległego od Paryża, a jednak zamkniętego, zapatrzonego w siebie, stojącego jakby poza czasem historycznym, żyjącego tradycją i czerpiącego swe soki z przeszłości. Utwór ma kunsztowną dwupoziomową konstrukcję - narracja inkrustowana jest powieścią przeznaczenia, napisaną przez starego bibliotekarza. W miarę odwijania się z manuskryptu fabuły powieści realizuje się los mieszkańców Ici - okrutny, ale zasłużony, wyprowadzony z ich portretów psychologicznych.

źródło opisu: KIW, 1985

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Julia | 2015-03-17
Przeczytana: 17 marca 2015

"Lustro" Boulangera na samym początku męczy oraz wprowadza nas w stan zagubienia. Czytelnikowi ciężko połapać się w wydarzeniach, które są poprzeplatane scenariuszem napisanym przez jednego z bohaterów. Jednak kiedy damy się ponieść panującej w tym utworze atmosferze, wsiąkamy w nią całkowicie. Aura tajemniczości spowija małe francuskie miasteczko, w którym mamy ochotę coraz bardziej się zagłębiać. Poznajemy losy bohaterów w całkiem nietypowy sposób, przez co książka staje się ciekawsza. Kto z nas nie chciałby przeczytać rękopisu, na którego kartkach ukazane jest życie otaczających nas osób? Idealnie nakreśleni bohaterowie, intrygi oraz tajemnice, do tego książki oraz biblioteka to wszystko, co znajdziemy w tym utworze.
Nie jest to książka lekka, która dostarczy nam tylko rozrywki. Zmusza do myślenia, stawia pytania, na które podczas tej lektury sami sobie odpowiadamy.
Polecam na spokojny wieczór z kubkiem herbaty w ręku.

Mela | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Książka trudna, wymagająca skupienia. Nie jest to pozycja do czytania w wannie lub pomiędzy smażeniem kotletów a wieszaniem firanek.
Początkowo czułam chaos i zniechęcenie jednak w miarę czytania odczuwałam ciekawość. Dałam się ponieść klimatowi książki, zimnemu i smutnemu, czasem nostalgicznemu. Czyta się w dwa wieczory lecz aby ją w pełni zrozumieć trzeba przeczytać kolejny raz a może i kolejny. Dla mnie to za wiele i za trudne.
Polecam serdecznie dla odważnych i wytrwałych, ja niestety skapitulowałam trzydzieści kartek przed końcem. Nie wiem może to z powodu zimy za oknem, może mojego chwilowego rozedrgania, może na skutek złych wiadomości w radiu... Nie wiem. Mimo to polecam.

Agata | 2014-01-10

Boulanger posiadł rzadką sztukę kreowania niezwykle plastycznym językiem powieściowego świata. W przypadku "Lustra" jest to duszny mały światek prowincjonalnego francuskiego miasteczka. Spacerując z pisarzem po uliczkach niemal dotykamy bohaterów - rzadko udaje mi się aż tak wskoczyć w książkową rzeczywistość...

"Lustro" to dziwna, rozedrgana, wymagająca wyjątkowego skupienia powieść. Kiedy już poddasz się jej rytmowi, zanurzysz w niej po uszy, porwie cię niesamowicie plastycznym językiem i niebanalną fabułą.

W sennym prowincjonalnym miasteczku Ici ginie tragicznie miejscowy bibliotekarz, pan Meurtre. Jego następca Symeon za stosami zakurzonych książek znajduje rękopis. Zagłębiając się w lekturze odkrywa, że jest to książka o Ici i jego mieszkańcach, penetrująca bezlitośnie najwstydliwsze zakamarki ich dusz, obnażająca z chirurgiczną precyzją banalną nijakość ich egzystencji, odbijająca prowincjonalny światek niczym lustro, wreszcie przewidująca (a może prowokująca?) wydarzenia,...

| 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015
Katerina | 2012-07-31
Przeczytana: 29 lipca 2012

Pomysł na fabułę - świetny. Na jej podstawie można było stworzyć wciągającą i pełną napięcia powieść... Niestety w takiej formie, książka mnie nie zachwyciła, musiałam się nawet zmuszać, żeby dotrzeć do końca.

jalop | 2012-07-18
Przeczytana: 26 czerwca 2010

Początkowo bardzo trudna i odrzucają książka. Jednakże opłaca się wytrwać i poczekać aż ciekawość sama wpadnie przez któreś z oczu.

Mnie książka bardzo się spodobała, pomimo tego, że nie gustuję w takich pozycjach.

barbaraniechcic | 2016-11-25
Sekyung | 2016-10-06