Dylemat Jacksona

Wydawnictwo: Muza
Jackson's Dilemma
literatura irlandzka
Róża_Bzowa

W przeddzień ślubu młodego londyńskiego intelektualisty, na który już z całej Anglii zjeżdżają się weselnicy, narzeczony dowiaduje się, że do małżeństwa nie dojdzie. Zdarzenie to wprawia w oszołomienie jego i jego przyjaciół. Bohaterowie najnowszej powieści Iris Murdoch mogliby być dobrymi znajomymi postaci z innych jej utworów. Autorka dochowuje bowiem wierności swemu macierzystemu...

Bohaterowie najnowszej powieści Iris Murdoch mogliby być dobrymi znajomymi postaci z innych jej utworów. Autorka dochowuje bowiem wierności swemu macierzystemu środowisku naukowemu i artystycznemu, którego obyczajowość, fascynacje i fobie analizuje z nieubłaganą przenikliwością i zarazem żartobliwą wyrozumiałością. "Dylemat Jacksona" stanowi świetną okazję do odnowienia znajomości z tym osobliwym światem i jego wytrawną portrecistką.

| 2016-02-10
Na półkach: 2016.02, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2016

Książka napisana w formie układanki, której elementy nieustannie zmieniają wobec siebie położenie. Jest to historia grupy przyjaciół i znajomych, którzy stanęli przed faktem zniknięcia dzień przed wyznaczonym ślubem narzeczonej. Fakt zniknięcia Marian staje się osnową akcji, a jej bohaterami krąg znajomych wywodzących się z angielskiej inteligencji. Drugą warstwą książki są podteksty kulturowe. Znikniecie niedoszłej panny młodej przypomina "Przygodę" Antonioniego. Zmieniające się wciąż układy damsko-męskie przywodzą na myśl Szekspira. Ojciec narzeczonego pracuje nad książką o Heideggerze i cytuje Hölderlina. Tytułowy Jackson to służący, cicha eminencja, który odgrywa znaczną rolę w poszukiwaniach zaginionej, sam jednak wycofuje się w cień i nie zbiera wawrzynów zwycięzcy. Książka kończy się niczym "Sen nocy letniej", gdzie bohaterowie po nocy pełnej przygód wychodzą z lasu złączeni w zakochane pary. Układanka została ułożona.

Olala | 2014-04-01
Przeczytana: 29 marca 2014

Troszkę słabsza od dotychczas przeczytanych książek Murdoch, nie mniej ciągle pełna barwnych postaci, intryg i zwrotów akcji. Nieuczywiste zakończenie, dużo fajnie poprowadzonych wątków. Ciekawe, że w kazdej z trzech książek Murdoch które przeczytałam, zawsze pojawia się w mniejszym bądź w większym stopniu wątek homoseksualny, który często prowadzi do intrygujacych zachowań bohaterów. Póki co-mój apetyt na Murdoch nie maleje.

hydriola | 2012-12-06

Iris Murdoch jest literackim chochlikiem, wkrada się w potencjalnie zwykłe historie i czyni z nich ujmujące majstersztyki. Pisze z wielką lekkością, stwarzając wręcz wrażenie, że improwizuje, po prostu opowiada historię, ale bardzo szybko okazuje się, że to dopracowane w najmniejszym calu, pełne kulturowych nawiazań, bogate w szczegóły dzieła. Czytałam z prawdziwą satysfakcją!

P.S.
spodoba się tym, którzy wierzą w Prawdziwą Miłość, jak i tym, którzy już dawno z tego wyrośli- NAPRAWDĘ!!

Goldie | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Dawno nie czytałam książki, której prawie wszyscy bohaterowie byli tak egzaltowani. W dodatku to jest o Anglikach! Nieprawdopodobne! Mniej tu akcji, choć niemało się dzieje, a więcej przemyśleń i pokazania uczuć i myśli poszczególnych bohaterów - z tego względu ciekawe, bo widać różne punkty widzenia. Choć tak naprawdę żadna z głównych postaci nie pokazuje wszystkich swoich kart.

maśka | 2016-04-11
apraw | 2016-01-16