Małomówność lady Anny i inne opowiadania

Okładka książki Małomówność lady Anny i inne opowiadania Saki
1986-01-01
83-07-01466-2
Elżbieta Petrajtis-O'Neill
powieść angielska opowiadania angielskie

Przystępując do lektury tych króciutkich, ale w ilości ogromnej, opowiadań wiedziałem, że się nie rozczaruję. Często mnie przeczucie zawodzi, ale nie tym razem. Uśmiałem się w paru miejscach zdrowo, a w niektórych poczułem dreszczyk grozy, niepewności. Nie umiem wskazać najlepszego opowiadanka ze zbioru, ale mniej więcej 70% to miniatury co najmniej bardzo dobre, toteż każdy znajdzie coś dla siebie. I nieważne czy opowiadanie jest o gadającym kocie, który powie to i owo o gospodarzach i ich słabościach („Tobermory”),czy o młodym wilkołaku („Gabriel-Ernest”),o reinkarnacji kobiety w zwierzę („Laura”),o drzwiach przez które mogą przejść kiedyś umarli i zaskakującej tego pointy („Otwarte drzwi”),o dwóch łgarzach, którzy nigdy nie dojdą do porozumienia („Łgarze”),o skutku kłamstw pewnego blagiera („Siódmy kurczak”),kobiecie z amnezją („Wakacyjne zadanie”),o przygodzie w zagubionym wagonie pociągu wśród zimy i wilków („Imieniny”),o zaginięciu/porwaniu pewnej ciotki („Zniknięcie Crispiny Umberleigh”),skutkach zabicia kota („Pokuta”),czy gorzki traktat o naszym życiu, jakie ono jest bezcelowe, o życiu w klatce („Życie w niewoli”) - tematyka różnorodna, wprost rozsadza książkę. Przeważnie towarzyszy temu śmiech, czasem gdy dochodzimy do zaskakującego finału, który bywa niekiedy okrutny jak w opowiadaniu tytułowym, ale że całość napisana jest z lekkością, niekiedy z cynizmem, a niektóre sceny są żywcem wyjęte z Monty Pythona – radość z obcowania z tymi opowiadaniami jest niewątpliwa. Z pewnością wrócę jeszcze do co niektórych tekstów, a książka trafi na półkę, nie do pudła, w zapomnienie. O nie!

Książka dla nielicznego grona. Jedynie dla tych, którzy potrafią docenić jej subtelny urok . Angielska wieś, społeczeństwo, obyczaje, ze wszystkimi ich różnorodnościami. Czasem do śmiechu, czasem do przemyślenia, czasem do strachu. Już nie mam tej książki. Miałam ją wiele lat temu, lecz zwyczajnie się rozpadła w trakcie wielu przeprowadzek życiowych. Ale tęsknię za nią. Za tym czymś, czego nie znajdziecie w książkach polskich pseudo gwiazd literackich. Za piękną, angielską prozą i dojrzałością obserwatora. Za klimatem, którego próżno by szukać .

Książka składa się z wielu opowiadań napisanych w stylu angielskiego humoru. Niekiedy w opowiadaniu nie było nic do śmiechu, a raczej do strachu. Kiedy ją czytałam to nie wiedziałam czy mam płakać czy się śmiać z ich głupoty.
Kilka z opowiadań były nawet fajne i śmieszne, a czasem pouczające.
To takie moje wrażenie, co nie znaczy, że nie warta przeczytania.

Kilka z opowiadań były nawet fajne i śmieszne, a czasem pouczające.
To takie moje wrażenie, co nie znaczy, że nie warta przeczytania.

Cudo - angielski humor w najlepszym wydaniu. Zawsze poszukuję książek przesiąkniętych takim stylem - pełnych ironii i niebanalnych, a te opowiadania dostarczyły mi tego w bród. Nie raz zdarzyło mi się głośno zaśmiać przy lekturze, chociaż przecież puenta większości utworów była bardzo przewidywalna. I nawet wiedząc co czego wszystko zmierza, po prostu nie byłam w stanie się powstrzymać od śmiania.
Oczywiście jak w każdym zbiorze opowiadań, tak i tu mam swoich wyraźnych faworytów. Czego jednak nie mogę powiedzieć, to że były tu jakieś pozycje wyraźnie słabsze, bo takowych nie odnotowałam^^

Angielskie na wskroś i w najlepszym gatunku. Zbiór opowiadań dla smakoszy.

Angielskie na wskroś i w najlepszym gatunku. Zbiór opowiadań dla smakoszy.

Dobrze mi się czytało. Szczególnie polecam "Otwarte drzwi". Perełka.

Dobrze mi się czytało. Szczególnie polecam "Otwarte drzwi". Perełka.

2028

Humor angielski w najlepszym wydaniu. Przeciekawe opowiadanka z rewelacyjnymi pointami, między innymi o mówiącym kocie. Czytanie tej książki, to wielka przyjemność.

jedne z lepszych opowiadań jakie czytałam

jedne z lepszych opowiadań jakie czytałam