Sny o snach

Wydawnictwo: Czytelnik
Notturno indiano. Sogni di sogni. Gli ultimi tre giorni di Fernando Pessoa
83-07-02556-7
Róża_Bzowa

Na tom „Sny o snach” składają się krótkie utwory prozatorskie, w których odnajdziemy tak typową dla Tabucchiego niepokojącą, nierealną atmosferę, pełną niedomówień, niepewności tajemnic. „Nokturn indyjski” – to podróż narratora po Indiach w poszukiwaniu zaginionego przyjaciela; tytułowe „Sny o snach” – literacka zabawa w opowiadanie snów wielkich twórców, m. in. Owidiusza, Carravaggia, Rimbauda, Freuda; w „Ostatnich trzech dniach życia Fernanda Pessoy umierający Pessoa prowadzi dialog ze swoimi heteronimami.

Abee | 2016-05-24
Na półkach: Lizbona, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2016

Niewielka książeczka złożona z 3 części. W pierwszej jest opowiadanie o tajemniczym poszukiwaniu Portugalczyka w Indiach i na Goa. W drugiej - moim zdaniem najlepszej - wymyślone sny sławnych i znanych twórców z przeszłości. To niesamowite pole do wyobraźni, w którym widać rękę mistrza. Trzecia część jest najbardziej hermetyczna - ostatnie dni życia Pessoi, wypełnione jego postaciami i twórczością; kto nie zna - nie poczuje klimatu i ta część będzie dla niewtajemniczonego czytelnika niezrozumiała. Ale warto przeczytać część o snach. Niesamowite.

Wyverna | 2010-10-06
Przeczytana: 2002 rok

O czym mogli śnić znani i podziwiani...? Caravaggio, Goya, Czechow, Freud? Czy sny są odbiciem życia, czy też to życie kształtują? Podziwiam Tabucchiego za wspaniałą fantazję, ale mającą u podstaw rzetelną znajomość faktów, za błyskotliwą formę opowiadań, które w minimalnej objętości zawierają tyle odcieni i niuansów. Ciekawe, czy ktoś kiedyś napisze "Sen Antonio Tabucchiego, pisarza i znawcy snów innych"?

whodo | 2014-10-30
Przeczytana: 05 października 2015

Objawienie! Tabucchi wspina się na szczyt literackiej alchemii w trzech krokach. Pierw wyrusza w podróż do Indii, śladami zaginionego przyjaciela. Ta na pozór sebaldowska opowieść, opiera się na krótkich epizodach, prowadzących do świetnego finału. Następnie w duchu borgesowskim opowiada sny znanych postaci (Caravaggio, Goya, Freud), a nawet tych zmyślonych (Dedal). W odróżnieniu od Argentyńczyka nie wikła się w intelektualne labirynty, za to z niezwykłą swobodą nawiązuje do biografii i dzieł kolejno opisywanych osób. I kiedy wydaje się, że lepiej być nie może, Tabucchi rozdał wszystkie przepyszne karty, wtem zjawia się umierający Fernando Pessoa, cóż to za zagranie, fantastyczny as wyciągnięty z rękawa. Wybitna książka.

lola | 2016-09-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Lukrecja | 2015-09-13
Przeczytana: 13 września 2015
Ewa | 2015-01-15
efemeryczna | 2014-10-30
Na półkach: 2011/12, Przeczytane, Mam ją...
Przeczytana: czerwiec 2011
Zuzanna | 2013-11-15