Biuro rzeczy znalezionych

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik

Biuro rzeczy znalezionych (2003), powieść osadzona we współczesności i utrzymana w poetyce prozy realistycznej, stawia ważkie pytania o sens poszukiwań harmonijnej egzystencji. Jej bohater, dwudziestoczteroletni Henry Neff pragnie przejść przez życie lekko, bez stresów i odpowiedzialności. Kiedy znajduje pracę w dworcowym biurze rzeczy znalezionych, wydaje się, że jest to dla niego idealne zajęcie. Biuro rzeczy znalezionych to kolejna powieść jednego z najwybitniejszych obok Bolla i Grassa współczesnych prozaików niemieckich.Nakładem Czytelnika ukazały się następujące powieści Siegfrieda Lenza: Lekcja niemieckiego (1971) oraz Muzeum ziemi ojczystej (1991).

HSztFot | 2015-08-10

Powieść o biurze rzeczy znalezionych, to wyraziste charaktery i brak ambicji. Dobrowolna rezygnacja z szansy na rzecz łatwiejszego życia, lub raczej włamania się ze społecznych ram i podejmowania decyzji nie do końca racjonalnej. Trudno sobie uświadomić, że ktoś może chcieć czegoś mniej niż może osiągnąć, gdy w grę wchodzą znajomości i jego osobiste predyspozycje. Naszkicowany słowem obraz biura jest intrygujący, znajdują się tam obiekty nie codzienne, a przecież gubione przez podróżnych na dworcu, kto by się do myślał co ludzie ze sobą wożą. Ta książka to wg. mnie nietypowa, nieco przewrotna odpowiedź na pytanie o wybór drogi życiowej.

Rico71 | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016