Lubimyczytać.pl to:

John Nash, schizofrenia
typ
papier
kafka
6.91 (207 ocen i 21 opinii)

Opis książki

W wieku 21 lat John Nash opublikował pracę doktorską, w której sformułował "teorię równowagi Nasha" - nowe rewolucyjne podejście do kluczowego problemu teorii gier niezespołowych, opisujące mechanizmy racjonalnego zachowania człowieka. Kilkanaście lat później jego wynik dokonał przewrotu we współczesnej ekonomii, co doceniono przyznając matematykowi Nagrodę Nobla w 1994 roku. Sam Nash, ekscentryk cierpiący na schizofrenię, przez wiele lat walczył ze straszliwą chorobą ograniczającą jego potencjał twórczy, by ostatecznie nad nią zatriumfować u schyłku swojego życia.

[Albatros A. Kuryłowicz; Muza SA, 2002]

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Mati | 2014-03-07
Przeczytana: 07 marca 2014

Każdy z nas chciałby chyba być geniuszem, myśleć z szybkością komputera, tak też podawać prawidłowe odpowiedzi (w z pracą w Polsce byłoby łatwiej dostać..) no ale niestety my to przeciętniacy - on geniusz, ale czy chcielibyśmy popaść w schizofrenie? Wątpie - akurat to dotknęło John'a Nash'a - wielki hołd składam temu matematykowi - widział to czego zwykli ludzie tacy jak my nigdy nie zobaczymy.

Purple_Vision | 2013-07-30
Przeczytana: 28 lipca 2013

„Piękny umysł” to biografia amerykańskiego matematyka, który w 1994 roku został współlaureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. John Nash Jr zdecydowanie jest wyróżniającą się osobowością z trudnym charakterem. Mimo niezaprzeczalnego geniuszu matematycznego nie był osobą o wysokim IQ emocjonalnym, a do tego przez większość dorosłego życia borykał się ze schizofrenią.

Książka podzielona jest na pięć części, z których każda opowiada o innym etapie życia Nasha. Momentami nie podobał mi się styl autorki i przeszkadzało mi, między innymi, określanie większości mężczyzn mianem „przystojnego”. Trochę za bardzo to podkreślała, a w końcu to biografia, gdzie przydałoby się więcej obiektywizmu. Nie mogę powiedzieć, że książkę czyta się łatwo, przede wszystkim ze względu na wszelkiego rodzaju nawiązania do matematyki. Nie da się tego uniknąć - w końcu to biografia wybitnego naukowca tej dziedziny. Podejrzewam, że matematycy i jej pasjonaci są w stanie odebrać w pełni wymowę książki. Mimo teg...

betelgeuze | 2014-04-16
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Dla większości czytelników ta biografia będzie raczej rozczarowaniem. Dlaczego tak uważam? Zakładam następującą najpopularniejszą drogę do tej książki: Russell Crowe - John Nash i matematyka XX wieku. Prawda, że to zadziwiający kierunek? Nie ukrywam, że drażnią mnie komentarze dotyczące biografii wybitnego matematyka ze strony osób, które po prostu realizują program "film a potem książka". Jeśli ktoś nigdy w życiu nie zetknął się z nazwiskami Riemann, von Neumann albo Wiener to książkę przeczyta trochę na zasadzie plotek z życia słynnych ludzi (Przecież on był chory psychicznie...). A tymczasem to, co w tej książce najciekawsze, to opowieści z amerykańskich uniwersytetów i ośrodków naukowych. Samej matematyki w książce prawie nie ma, co uważam za jej poważny mankament (to jak słuchać jazzu, w którym jest mało jazzu). Wyszła taka biografia człowieka nauki, w której nie ma prawie nic, co pozwoliłoby się nieco zagłębić w problematykę tej nauki. Jednym słowem - nie ma w ogóle c...

Jajeczko | 2012-01-06

Trudnym językiem napisano ową biografię lecz chyba dzięki temu mogłam poczuć prawdziwość życia i myśli genialnego matematyka. Niedowierzanie mieszało się ze łzami a śmiech z obrzydzeniem...Piękny umysł, piękna książka....

megyma | 2011-06-15

Chociaż było to dosyć dawno pamietam,że film mną lekko wstrząsnął, a książkę czytało się świetnie. Nie wahałabym się przeczytać jej ponownie.

Ziggy_Stardust | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Czytanie tej książki zajęło mi sporo czasu, głównie ze względu na wiele zajęć, ale też na jej charakter. Trzeba przyznać, że nie czyta się jej łatwo i szybko - jest to typowa biografia, co więcej, zawierająca wiele nazwisk, szczegółów, wątków pobocznych, retrospekcji. Zwłaszcza pierwsza część, traktująca o matematycznych pracach badawczych Nasha, dla laika może być dość trudna do przebrnięcia, ale dla zainteresowanych tematem zaręczam, że warto. Na szczęście język, jakim operuje autorka, jest przystępny i pozwala zrozumieć abstrakcyjne dla większości czytelników naukowe zagadnienia.
Filmem zachwyciłam się już kilka lat temu, o istnieniu książki dowiedziałam się zaś stosunkowo niedawno, gdy zaczęłam szukać materiałów do prezentacji maturalnej na temat chorób psychicznych. Zdobycie jej nie było proste, gdyż jako że wyczerpał się nakład, ceny na allegro osiągają kwoty od 80 do 150 zł, ponadto trudno o dostęp w bibliotekach. Ja miałam szczęście - okazało się, że posiada ją moja koleżanka,...

Anna | 2012-10-15

Pierwszy raz w zyciu- film bardziej mnie zachwycił niż książka... Może to przez Russella ;-p

Arkadiusz | 2013-09-04
Przeczytana: 03 września 2013

(...)
Sylvia Nasar, amerykańska ekonomistka i profesor dziennikarstwa, napisała i wydała tę książkę w 1998 roku, 4 lata po tym jak John Nash został uhonorowany nagrodą Banku Szweckiego im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii (nie mylić z nagrodą Nobla, bo Nobel w swoim testamencie nie pisał nic o nagrodach z ekonomii, ona została ustanowiona dużo później, bo w roku 1968 i traktowana bardzo po macoszemu, w tym kilkadziesiąt razy podnoszono dyskusję o tym aby zlikwidować ją całkowicie, jednak, na szczęście dla Nasha i innych nią obdarowanych, nie podjęto takiej decyzji) i dwa lata po tym jak on sam opublikował swoją autobiografię. Ja miałem do czynienia z książką poprawioną i wydaną w roku 2003, więc zawierała już krótki epilog opowiadający o spotkaniu Nasha z aktorami i jego recepcji filmu, oraz zawierała krótką relację z ponownej ceremonii ślubnej między Nashem a jego byłą żoną Alicią.
(...)

Po całą recenzję zapraszam na mój blog - Rick's Cafe!

| 2013-02-14
Przeczytana: 2004 rok

To nie jest książka z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych, ale z całą pewnością książka mądra. Dla mnie największą wartością płynącą z przeczytania jej była -oprócz poznania biografii genialnego naukowca- możliwość spojrzenia z innej perspektywy na schizofrenię i wypływający z tego podziw dla bliskich osób cierpiących na to schorzenie.

marta | 2013-06-14

Wspaniała,poruszająca książka.Bardzo długo przymierzałam się do niej, bałam się choroby psychicznej,terapii i wszystkiego co z tym związane. Poruszająca.

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku