Piękny umysł

Beautiful mind
83-7319-288-3
John Nash, schizofrenia
kafka

W wieku 21 lat John Nash opublikował pracę doktorską, w której sformułował "teorię równowagi Nasha" - nowe rewolucyjne podejście do kluczowego problemu teorii gier niezespołowych, opisujące mechanizmy racjonalnego zachowania człowieka. Kilkanaście lat później jego wynik dokonał przewrotu we współczesnej ekonomii, co doceniono przyznając matematykowi Nagrodę Nobla w 1994 roku. Sam Nash, ekscentryk cierpiący na schizofrenię, przez wiele lat walczył ze straszliwą chorobą ograniczającą jego potencjał twórczy, by ostatecznie nad nią zatriumfować u schyłku swojego życia.

[Albatros A. Kuryłowicz; Muza SA, 2002]

Koronczarka | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Nieprzeczytane. Dlaczego? Posłuchajcie: "butelka Kleina wygląda jak puszka bez denka i pokrywki, której górną część rozciągnięto i połączono z dołem (nie jest to jednak torus). Trudno to sobie wyobrazić, ale po namyśle można stwierdzić, że w przestrzeni trójwymiarowej powierzchnia butelki Kleina musi się przecinać. Z matematycznego punktu widzenia to bardzo źle, ponieważ otoczeniu przecięcia różne wielkości, takie jak odległość lub szybkość zmiany, często stają się rozbieżne." Specjalnie tego fragmentu nie wybierałam, to są po prostu ostatnie przeczytane słowa. Gdzieś w tych rozważaniach z rzadka znaleźć można drobne okruchy biografii laureata nagrody Nobla Johna Nasha. Bardzo drobne. Po 33% książki poddałam się, dziwiąc się niezmiernie, skąd się wziął scenariusz filmu po amerykańsku pokazującego, że amor wespół zespół z ludzką dzielnością omnia vincit.

książek: 1929
Wojciech Gołębiewski | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

Biografia genialnego matematyka Johna Nasha
Sylvia Nasar (ur. 1947 w Niemczech), amerykańska dziennikarka, ekonomistka, pochodzenia niemiecko – uzbeckiego, jej książka "Piękny umysł" (1998) zdobyła "The 1998 National Book Critics Circle Award" w dziedzinie biografii, a w 2001 została zekranizowana. (w roli Nasha - Russell Crowe).
John Forbes Nash (1928 -2015), bez wątpliwości g e n i u s z matematyczny, odnoszący sukcesy m. in. w "Teorii gier". Laureat Nobla w dziedzinie ekonomii (1994). Ciężko dotknięty schizofrenią paranoidalną. Żona oddała go do psychiatryka (1959), rozwiodła się z nim (1963) i ponownie poślubiła (2001). Zginęli razem w wypadku samochodowym (2015), Matematyka matematyką, a biografia omawia jego ciekawe życie seksualne też.
Trzecią bohaterka mojej recenzji jest Królowa Nauk, moja niespełniona miłość - MATEMATYKA. Wypada ją przedstawić (wg Wikipedii):
„M a t e m a t y k...

Ramzes1988 | 2016-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Kolejna z pozycji, gdzie najpierw obejrzałem film, a dopiero potem przeczytałem książkę.
Ta książka (jakby ktoś nie wiedział, bo naprawdę ciężko jest nie obejrzeć genialnego filmu z arcytrudną rolą Russella Crowe'a, to tak na marginesie) to biografia wybitnego amerykańskiego matematyka Johna Nasha, który w młodym wieku opublikował przełomowe wyniki swoich badań. Ta historia, oprócz opisu nietuzinkowego intelektu, jest też opowieścią o trudnym losie, oraz bardzo ciężkiej chorobie, z jaką borykał się Nash.
Główny bohater z pewnością był dużą indywidualnością, niektóre jego posunięcia z pewnością nie spotkają się ze zrozumieniem, czy też współczuciem, no ale nie od dziś wiadomo, że artyści w swoim fachu często są dość ekscentryczni.
Tyle o samej postaci, natomiast książką jestem odrobinę rozczarowany, film mi się BARDZO podobał, natomiast książka jest bardzo ciężka. Pierwsze 150-200 stron to opis kariery naukowej Nasha, mnóstwo teorii i opisów matematycznych, trudno się to czyta. Mam...

betina360 | 2015-11-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 listopada 2015

Trudna biografia slynnego matematyka i geniusza Johna Nasha. Jego zycie to ciagla pogon za wiedza ktora nie przekladala sie na zycie prywatne ktore mial calkiem pogmatwane o czym mozna przeczytac w ksiazce. Niektorym ksiazka wyda sie momentami nuzaca lecz sa tez momenty gdzie nie mozna sie oderwac stad moja ocena. Schizofremia ktora byla juz w tamtych czasach byla zupelnie inaczej traktowana niz ta dzis.

| 2014-05-23

Piękna historia pięknego umysłu i bardzo ciezkiego charakteru.

Książka jest biografią Johna Nasha- geniusza matematycznego ,który zapominając się w swoim świecie często tracił kontakt z rzeczywistością.
Autorka w poszczególnych rozdziałach opisuje etapy życia naukowca . Przedstawia postać której pasją jest nauka,egoistę i odludka pragnącego być najlepszym w swojej dziecinie.
Pierwszy rozdział może byc dość trudny dla osób nie interesujących się matematyką, dużo tu faktów naukowych,opisy prac głównego bohatera.Kolejne skupiają się na jego dążeniach do osiągniecia celu , miłości ,stawianiu nauki ponad wszystko, a w końcu na opisie choroby.
Postać Johna wzbudza skrajne emocje ,z jednej strony podziw i szacunek za upór i niezwykłe spojrzenie na dziedzinę nauki ,która wciąż w wielu budzi grozę , a z drugiej widzimy w nim człowieka skupionego tylko na sobie .
Książka w pewnych momentach wzrusza, w innych irytuje.
Mnie bardzo poruszył sposób w jaki Nash widział...

Marzena | 2016-02-26

Dosyć ciężko się czyta ze względu na zbyt wiele niuansów związanych z matematyką. Jednakże sama historia, biografia genialnego matematyka chorego na schizofrenię jest niesamowita!

Jajeczko | 2012-01-06

Trudnym językiem napisano ową biografię lecz chyba dzięki temu mogłam poczuć prawdziwość życia i myśli genialnego matematyka. Niedowierzanie mieszało się ze łzami a śmiech z obrzydzeniem...Piękny umysł, piękna książka....

Oczarowana Książkami | 2013-07-30
Przeczytana: 28 lipca 2013

„Piękny umysł” to biografia amerykańskiego matematyka, który w 1994 roku został współlaureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. John Nash Jr zdecydowanie jest wyróżniającą się osobowością z trudnym charakterem. Mimo niezaprzeczalnego geniuszu matematycznego nie był osobą o wysokim IQ emocjonalnym, a do tego przez większość dorosłego życia borykał się ze schizofrenią.

Książka podzielona jest na pięć części, z których każda opowiada o innym etapie życia Nasha. Momentami nie podobał mi się styl autorki i przeszkadzało mi, między innymi, określanie większości mężczyzn mianem „przystojnego”. Trochę za bardzo to podkreślała, a w końcu to biografia, gdzie przydałoby się więcej obiektywizmu. Nie mogę powiedzieć, że książkę czyta się łatwo, przede wszystkim ze względu na wszelkiego rodzaju nawiązania do matematyki. Nie da się tego uniknąć - w końcu to biografia wybitnego naukowca tej dziedziny. Podejrzewam, że matematycy i jej pasjonaci są w stanie odebrać w pełni wymowę książki. Mimo...

betelgeuze | 2014-04-16
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Dla większości czytelników ta biografia będzie raczej rozczarowaniem. Dlaczego tak uważam? Zakładam następującą najpopularniejszą drogę do tej książki: Russell Crowe - John Nash i matematyka XX wieku. Prawda, że to zadziwiający kierunek? Nie ukrywam, że drażnią mnie komentarze dotyczące biografii wybitnego matematyka ze strony osób, które po prostu realizują program "film a potem książka". Jeśli ktoś nigdy w życiu nie zetknął się z nazwiskami Riemann, von Neumann albo Wiener to książkę przeczyta trochę na zasadzie plotek z życia słynnych ludzi (Przecież on był chory psychicznie...). A tymczasem to, co w tej książce najciekawsze, to opowieści z amerykańskich uniwersytetów i ośrodków naukowych. Samej matematyki w książce prawie nie ma, co uważam za jej poważny mankament (to jak słuchać jazzu, w którym jest mało jazzu). Wyszła taka biografia człowieka nauki, w której nie ma prawie nic, co pozwoliłoby się nieco zagłębić w problematykę tej nauki. Jednym słowem - nie ma w ogóle części...

czang | 2017-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Nie pamiętam już filmu, ale chyba sobie odświeżę. Świetnie opisana historia pozwalająca zwrócić uwagę na problem chorób psychicznych – czym tak właściwie są I jak słabo je rozumiemy. Sprowadzenie osoby chorej do przysłowiowego „wariata” i nie zwracanie na nią uwagi daje nam komfort i możemy iść dalej. Świat jest jednak inny, często „osoby chore” przyjmują leki, bo np. mają objawy dostrzegania świata duchowego, inni natomiast piszą o tym książki lub przyjmują substancje doprowadzające do halucynacji co zmienia ich postrzeganie świata - taki paradoks 