Piękny umysł

Beautiful mind
83-7319-288-3
John Nash, schizofrenia
kafka

W wieku 21 lat John Nash opublikował pracę doktorską, w której sformułował "teorię równowagi Nasha" - nowe rewolucyjne podejście do kluczowego problemu teorii gier niezespołowych, opisujące mechanizmy racjonalnego zachowania człowieka. Kilkanaście lat później jego wynik dokonał przewrotu we współczesnej ekonomii, co doceniono przyznając matematykowi Nagrodę Nobla w 1994 roku. Sam Nash, ekscentryk cierpiący na schizofrenię, przez wiele lat walczył ze straszliwą chorobą ograniczającą jego potencjał twórczy, by ostatecznie nad nią zatriumfować u schyłku swojego życia.

[Albatros A. Kuryłowicz; Muza SA, 2002]

• Tylko ty
  • Sen sów
  • Uroki
  • Pozwól jej odejść
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Saga Puszczy Białowieskiej

Kathryn Harrison

Pozwól jej odejść
Dawn Barker

7,36 (14 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Efekt Rosie
Graeme Simsion

7,4 (5 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Wojciech Gołębiewski | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

Biografia genialnego matematyka Johna Nasha
Sylvia Nasar (ur. 1947 w Niemczech), amerykańska dziennikarka, ekonomistka, pochodzenia niemiecko – uzbeckiego, jej książka "Piękny umysł" (1998) zdobyła "The 1998 National Book Critics Circle Award" w dziedzinie biografii, a w 2001 została zekranizowana. (w roli Nasha - Russell Crowe).
John Forbes Nash (1928 -2015), bez wątpliwości g e n i u s z matematyczny, odnoszący sukcesy m. in. w "Teorii gier". Laureat Nobla w dziedzinie ekonomii (1994). Ciężko dotknięty schizofrenią paranoidalną. Żona oddała go do psychiatryka (1959), rozwiodła się z nim (1963) i ponownie poślubiła (2001). Zginęli razem w wypadku samochodowym (2015), Matematyka matematyką, a biografia omawia jego ciekawe życie seksualne też.
Trzecią bohaterka mojej recenzji jest Królowa Nauk, moja niespełniona miłość - MATEMATYKA. Wypada ją przedstawić (wg Wikipedii):
„M a t e m a t y k...

betina360 | 2015-11-11
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 listopada 2015

Trudna biografia slynnego matematyka i geniusza Johna Nasha. Jego zycie to ciagla pogon za wiedza ktora nie przekladala sie na zycie prywatne ktore mial calkiem pogmatwane o czym mozna przeczytac w ksiazce. Niektorym ksiazka wyda sie momentami nuzaca lecz sa tez momenty gdzie nie mozna sie oderwac stad moja ocena. Schizofremia ktora byla juz w tamtych czasach byla zupelnie inaczej traktowana niz ta dzis.

Anja | 2014-05-23

Piękna historia pięknego umysłu i bardzo ciezkiego charakteru.

Książka jest biografią Johna Nasha- geniusza matematycznego ,który zapominając się w swoim świecie często tracił kontakt z rzeczywistością.
Autorka w poszczególnych rozdziałach opisuje etapy życia naukowca . Przedstawia postać której pasją jest nauka,egoistę i odludka pragnącego być najlepszym w swojej dziecinie.
Pierwszy rozdział może byc dość trudny dla osób nie interesujących się matematyką, dużo tu faktów naukowych,opisy prac głównego bohatera.Kolejne skupiają się na jego dążeniach do osiągniecia celu , miłości ,stawianiu nauki ponad wszystko, a w końcu na opisie choroby.
Postać Johna wzbudza skrajne emocje ,z jednej strony podziw i szacunek za upór i niezwykłe spojrzenie na dziedzinę nauki ,która wciąż w wielu budzi grozę , a z drugiej widzimy w nim człowieka skupionego tylko na sobie .
Książka w pewnych momentach wzrusza, w innych irytuje.
Mnie bardzo poruszył sposób w jaki Nash widział...

Marzena | 2016-02-26

Dosyć ciężko się czyta ze względu na zbyt wiele niuansów związanych z matematyką. Jednakże sama historia, biografia genialnego matematyka chorego na schizofrenię jest niesamowita!

betelgeuze | 2014-04-16
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Dla większości czytelników ta biografia będzie raczej rozczarowaniem. Dlaczego tak uważam? Zakładam następującą najpopularniejszą drogę do tej książki: Russell Crowe - John Nash i matematyka XX wieku. Prawda, że to zadziwiający kierunek? Nie ukrywam, że drażnią mnie komentarze dotyczące biografii wybitnego matematyka ze strony osób, które po prostu realizują program "film a potem książka". Jeśli ktoś nigdy w życiu nie zetknął się z nazwiskami Riemann, von Neumann albo Wiener to książkę przeczyta trochę na zasadzie plotek z życia słynnych ludzi (Przecież on był chory psychicznie...). A tymczasem to, co w tej książce najciekawsze, to opowieści z amerykańskich uniwersytetów i ośrodków naukowych. Samej matematyki w książce prawie nie ma, co uważam za jej poważny mankament (to jak słuchać jazzu, w którym jest mało jazzu). Wyszła taka biografia człowieka nauki, w której nie ma prawie nic, co pozwoliłoby się nieco zagłębić w problematykę tej nauki. Jednym słowem - nie ma w ogóle części...

Purple_Vision | 2013-07-30
Na półkach: Zaadaptowane, Przeczytane
Przeczytana: 28 lipca 2013

„Piękny umysł” to biografia amerykańskiego matematyka, który w 1994 roku został współlaureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. John Nash Jr zdecydowanie jest wyróżniającą się osobowością z trudnym charakterem. Mimo niezaprzeczalnego geniuszu matematycznego nie był osobą o wysokim IQ emocjonalnym, a do tego przez większość dorosłego życia borykał się ze schizofrenią.

Książka podzielona jest na pięć części, z których każda opowiada o innym etapie życia Nasha. Momentami nie podobał mi się styl autorki i przeszkadzało mi, między innymi, określanie większości mężczyzn mianem „przystojnego”. Trochę za bardzo to podkreślała, a w końcu to biografia, gdzie przydałoby się więcej obiektywizmu. Nie mogę powiedzieć, że książkę czyta się łatwo, przede wszystkim ze względu na wszelkiego rodzaju nawiązania do matematyki. Nie da się tego uniknąć - w końcu to biografia wybitnego naukowca tej dziedziny. Podejrzewam, że matematycy i jej pasjonaci są w stanie odebrać w pełni wymowę książki. Mimo...

Mati | 2014-03-07
Przeczytana: 07 marca 2014

Każdy z nas chciałby chyba być geniuszem, myśleć z szybkością komputera, tak też podawać prawidłowe odpowiedzi (w z pracą w Polsce byłoby łatwiej dostać..) no ale niestety my to przeciętniacy - on geniusz, ale czy chcielibyśmy popaść w schizofrenie? Wątpie - akurat to dotknęło John'a Nash'a - wielki hołd składam temu matematykowi - widział to czego zwykli ludzie tacy jak my nigdy nie zobaczymy.

Jajeczko | 2012-01-06

Trudnym językiem napisano ową biografię lecz chyba dzięki temu mogłam poczuć prawdziwość życia i myśli genialnego matematyka. Niedowierzanie mieszało się ze łzami a śmiech z obrzydzeniem...Piękny umysł, piękna książka....

Ziggy_Stardust | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Czytanie tej książki zajęło mi sporo czasu, głównie ze względu na wiele zajęć, ale też na jej charakter. Trzeba przyznać, że nie czyta się jej łatwo i szybko - jest to typowa biografia, co więcej, zawierająca wiele nazwisk, szczegółów, wątków pobocznych, retrospekcji. Zwłaszcza pierwsza część, traktująca o matematycznych pracach badawczych Nasha, dla laika może być dość trudna do przebrnięcia, ale dla zainteresowanych tematem zaręczam, że warto. Na szczęście język, jakim operuje autorka, jest przystępny i pozwala zrozumieć abstrakcyjne dla większości czytelników naukowe zagadnienia.
Filmem zachwyciłam się już kilka lat temu, o istnieniu książki dowiedziałam się zaś stosunkowo niedawno, gdy zaczęłam szukać materiałów do prezentacji maturalnej na temat chorób psychicznych. Zdobycie jej nie było proste, gdyż jako że wyczerpał się nakład, ceny na allegro osiągają kwoty od 80 do 150 zł, ponadto trudno o dostęp w bibliotekach. Ja miałam szczęście - okazało się, że posiada ją moja...

Agnus | 2016-01-22
Na półkach: 2016, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Książka trudna w odbiorze, mimo to jednak ciekawa. Przeczytałam ją już po obejrzeniu filmu, więc trudno było uniknąć porównań i spojrzenia przez pryzmat filmu. Na pewno dużym utrudnieniem w odbiorze jest co tu dużo mówić brak wiedzy na temat nauki, którą zajmował się główny bohater, mało kto wie czym jest hipoteza Riemanna czy teoria równowagi Nasha. Może to dobry początek by to zmienić?
Opowieść o Johnie Nashu to opowieść o tym jak płynna jest granica między geniuszem a szaleństwem, a w tle mamy paranoję zimnej wojny i uniwersyteckie rywalizacje.