Ala Makota Maksymalnie ja

Cykl: Ala Makota (tom 0.1)
Wydawnictwo: Znak
Calebornia

Ala Makota powraca! Poznamy jej pierwsze zapiski, wcześniejsze niż Notatnik sfrustrowanej nastolatki – zupełnie nowe i pełne zwariowanych wydarzeń. Mamy wreszcie polską, wydawać by się mogło, zwyczajną dziewczynkę, która w lekki, zabawny sposób opisuje swój świat – rodzinę (w tym dwóch starszych braci), szkołę z nauczycielami i nieznośnymi kolegami, przyjaźnie i pierwsze uczucia. Ala uwielbia...

Ala Makota powraca!

Poznamy jej pierwsze zapiski, wcześniejsze niż Notatnik sfrustrowanej nastolatki – zupełnie nowe i pełne zwariowanych wydarzeń. Mamy wreszcie polską, wydawać by się mogło, zwyczajną dziewczynkę, która w lekki, zabawny sposób opisuje swój świat – rodzinę (w tym dwóch starszych braci), szkołę z nauczycielami i nieznośnymi kolegami, przyjaźnie i pierwsze uczucia. Ala uwielbia wszelkiego rodzaju złote myśli, które wprowadza do swojego „dziennika”. Te krótkie aforyzmy stanowią dodatkową atrakcję obu książek, są i zabawne, i mądre, i zachęcają do refleksji.

Nana | 2010-10-23
Przeczytana: 23 października 2010

Nie, nie, nie! Nie potrafię... To zdecydowanie nie jest mój klimat... Może te późniejsze książki by mi się spodobały, ale akurat ta... Po prostu NIE! Główna bohaterka była jakaś taka... Mało dojrzała jak na swój wiek, podobnie zresztą jak cała jej klasa, która bardziej przypominała 1-3, niż 5. Jednak nie to mnie wkurzało... ZERO FANTASTYKI! - wiem, że to dosyć dziwne stwierdzenie, ale ja niestety tak mam, że kocham fantastykę i bez niej książki wydają mi się strasznie nudne... Ale to już taki mój osobisty szczegół... (No chyba, że są niezwykłe...:)
Ogólna ocena: czytają dziewczynki z podstawówki, którym się bardzo to podoba, już nastolatki - nie.
Dziękuję za uwagę.

Liwia | 2010-10-19
Przeczytana: 19 października 2010

Byłam bardzo steptycznie nastawiona do tej książki. Musiałam przeczytać ją ze wzgledu, że biorę udział w takim jednym konkursie, inaczej pewnie nigdy bym po nią nie sięgneła. Jednak nie była taka zła! Przyznam, że nawet mi się podobała, choć młodzieżówek już nie czytam. Lecz wydaje mi się, że autorka robi z Ali małe dziecko, choć jest już ona w piątej klasie. Były momenty śmieszne, jak i nudne. Czy zabiorę sie za kolejne części? Jeszcze nie wiem :))

Groszek | 2014-08-10
Alice | 2013-06-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2012

Może być, choć książka nie jest jakimś fenomenem. Niektóre wątki były nudne, ale dało się przeczytać, i myślę, że warto było.

alessandrea | 2011-03-01
Przeczytana: 27 lutego 2011

Książka nie podobała mi się. Była jakoś tak, mało dojrzała jak na wiek bohaterki.

Haerowen | 2011-09-15

Tą książkę przeczytałam jedynie dlatego, że musiałam, ponieważ brałam udział w konkursie, w którym musiałam opisać taki rozdział w jej życiu. Szczerze? Nawet ja, ze swoją zaniżoną samooceną, twierdzę, że o co napisałam jest lepsze od książki. Dlaczego? Powodów jest wiele, jak dla mnie ta książka jest po prostu koszmarna. Może inne części są lepsze, ale ta jest po prostu okropna.
Główna bohaterka zachowuje się zdecydowanie zbyt dziecinnie jak na swój wiek, cała zabawność książki właśnie się na tym opiera, ale sama pamiętam jak byłam w piątej klasie. Ani ja, ani nikt z moich znajomych nie miał tak niskiego IQ jak ona. Poza tym sama postać Ali nie jest niczym wyjątkowym, jeśli już tworzy się postać, powinna się czymś wyróżniać i utkwić nam w pamięci.
Co jeszcze mi tam nie pasuje? Opisy przeżyć. Wszystko tam jest monotonne, a autorka zupełnie sobie nie radzi z porównaniami.
Do tego cała książka jest wypełniona mądrościami jakiejś pani psycholog, co zniechęca do czytania. Obrazki w...

To było moje pierwsze "spotkanie" z Alą. Sięgnęłam po tę książkę jeszcze w podstawówce i miło wspominam czas spędzony na jej czytaniu. Wiem, że autorka napisała ją po skończeniu serii, ale wg mnie, powinno się ją przeczytać jako pierwszą, następnie "Alę Makotę: Maksymalnie ja. 2", a dopiero później kolejne, ponieważ w tych częściach jest młodsza, niż w pozostałych. Ala jest typową polską dziewczyną. Też czasem miewa te gorsze i lepsze dni, często też wyolbrzymia swoje problemy oraz lubi się wygłupiać, ale myślę, że można jej to wybaczyć, ze względu na tak młody wiek. Dziewczyny, czytając tę lekturę, mogą rozpoznać siebie w niektórych sytuacjach. Polecam i życzę miłej lektury.

Bloody Thoughts | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Książka bardzo nudna. Zastanawiam się, jakim cudem dotarłam do 146 strony... Bohaterką jest Ala - dziewczynka chodząca do piątej klasy. Często o tym zapominałam, miałam wrażenie, że czytam o drugoklasistce. Nie polecam zupełnie nikomu tej lektury. Nie zaciekawiła mnie zupełnie. Pisanie o nudnym życiu, gdzie zupełnie nic się nie dzieje, nie może przecież być ciekawe. Naprawdę nie wiem, jak można wpaść na tak beznadziejny pomysł. Uważam, że nawet dziewczynki w wieku Makoty nie powinny sięgać po tę książkę. Ala myśli, że życie wygląda jak w bajkach - spotka swój ideał mężczyzny itp. To jeden z powodów, dla których nie jest to książka dla dorastających dzieci. Dla nastolatków i dorosłych również nie. Nikomu nie polecam!

Marzena P | 2012-11-07
Przeczytana: 2010 rok

Przeczytałam ją na potrzeby konkursy. Przyjemnie się czyta. Podobały mi się liczne zabawne przygody zwariowanej nastolatki :) Bohaterka jest mało dojrzała,ale to właśnie dzięki temu ma tyle świetnych przygód! Polecam wszystkim nastolatkom w jej wieku;)

Leelunia | 2012-03-05
Przeczytana: 2009 rok

Nudna i mało oryginalna książka.