Szlemiel

Wydawnictwo: Nowy Świat
978-83-7386-372-9
historia, Żydzi, holocaust, Warszawa
Ag2S

Żydowskie imię Szlemiel oznacza wyjątkowego pechowca. Jednak jego właściciel – biały angielski buldog – cieszy się wygodą i beztroską dostatniego psiego życia. Mieszka w Alejach Ujazdowskich otoczony przyjaciółmi, których spotyka na spacerze. Nagły wybuch wojny wywraca psi świat do góry nogami zmieniając wszystko raz na zawsze. Ryszard Marek Groński znalazł zaskakujący mocą przekazu sposób na opowiedzenie młodym czytelnikom o Holokauście.
W pozornie lekkiej opowieści prowadzonej z psiej perspektywy porusza tematy trudne do wyjaśnienia: wojny, dyskryminacji, Zagłady. Nietypowy psi bohater sprawia, że opowieść o historycznej traumie znajduje nowy wymiar. Delikatnie, umiejętnie, bez zbędnych słów i epatowania grozą prowadzi czytelnika aż do wstrząsającego końca. Szlemiel Marka Ryszarda Grońskiego staje się niecodzienną lekcją historii i podróżą w czasie.

Basia Łęcka | 2014-01-09

Tą książkę opowiada pies należący do żydowskiej rodziny w czasach II wojny światowej. Pewnie po przeczytaniu powyższego zdania stwierdzisz że książka jest z pewnością dla małych dzieci. I w tym momencie się z Tobą sprzeciwiam. Głównym bohaterem tej książki jest biały buldog francuski Szlemiel. Jego psie przygody: rozmowy z innymi psami w parku itp. nawiązują do traktowania w tamtych czasach Żydów. Końcówka książki może i jest smutna i może także książka jest bardzo krótka jedak historia w niej zawarte jest bardzo wartościowa. Polecam osobom które interesują się II wojną światową :)

Reminiscencja | 2018-01-26
Przeczytana: 27 kwietnia 2018