Puste spojrzenie

2008-01-01
2008-01-01
Wojciech Charchalis
literatura portugalska

Przejmująco smutna powieść portugalskiego pisarza, utrzymana w klimacie realizmu magicznego. Jest w niej coś z tego nostalgicznego smutku zwanego "fado", właściwego Portugalii, jest i "saudade" - związany z nim stan ducha. Ale jest i nadprogramowa dawka cierpienia, nie dla każdego znośna.

Według mnie jest to arcydzieło poetyckiej prozy. Niezwykła, niespotykana nigdzie indziej wyobraźnia autora połączona z erudycją i wyjątkową umiejętnością wyrażania swoich myśli na papierze. Jedna z najciekawszych książek, jakie czytałam, nie wpisująca się w żadne kanony i style. Spijałam każde słowo z kartek opowieści i im dalej brnęłam tym bardziej żałowałam, że książka ma zaledwie 200 stron.

z każdą stroną zmuszałam się do przeczytania następnej. Niestety, dobrnęłam do połowy - jak dla mnie nie do czytania!

Nudna, nie wnosząca nic w życie. Ciężko przebrnąć przez strony. Jenda z najnudniejszych książek jaką czytałam. Nie polecam

nie dałam rady przebrnąć...

nie dałam rady przebrnąć...

Pisałem o książce tutaj: http://my-lisbon-story.blogspot.com/2014/09/jose-luis-peixoto.html

• Realizm magiczny
  • Literatura portugalska
  • Przeczytane ponownie
  • Proza poetycka

Dodaj cytat z książki Puste spojrzenie