Nenhum olhar
literatura portugalska

Poetycka, hipnotyzująca powieść o miłości, cierpieniu i przeznaczeniu autorstwa najgłośniejszego portugalskiego pisarza ostatnich lat. W bezimiennej, zastygłej w czasie portugalskiej wiosce życie toczy się z dnia na dzień, na pograniczu jawy i snu. Jose, pastuch, dowiaduje się, że jego żona ma romans z olbrzymem. Dwaj bliźniacy, złączeni opuszkami palców, zakochują się w siedemdziesięcioletniej wdowie. Mieszka tu także mistrz ciesielski i ślepa prostytutka, która zostaje jego żoną.

Leśna_czytelnia | 2013-09-29

Jose Luis Peixoto jest współczesnym portugalskim poetą i prozaikiem licznie nagradzanym i docenianym w wielu krajach. W Polsce w 2008 roku ukazała się jego najgłośniejsza powieść „Puste spojrzenie” w przekładzie Wojciecha Charchalisa.

Powieść Peixoto jest trudna w odbiorze, momentami wręcz nużąca i irytująca, ale godna uwagi, choćby z tego względu, ze literatura portugalska na świecie nie jest zbyt powszechna. Zawarte historie traktują o miłości, samotności, pragnieniach, zdradzie, lęku, śmierci, czyli o wszystkim tym, czego najbardziej pragniemy i czego najbardziej się obawiamy. Powieść podzielona została na dwie księgi opisujące losy dwóch pokoleń połączonych ze sobą nie tylko więzami krwi, ale również pewnego rodzaju przeznaczeniem i fatum. Ludzie mieszkają w bliżej nieokreślonej miejscowości w której czas płynie powolnym tempem. Dzieci powtarzają historie rodziców, kontynuują ich pracę, znane im obyczaje. Jednak oprócz tego łączą ich także miłosne perypetie, wzloty i...

K8W | 2013-08-05
Przeczytana: 2012 rok

Według mnie jest to arcydzieło poetyckiej prozy. Niezwykła, niespotykana nigdzie indziej wyobraźnia autora połączona z erudycją i wyjątkową umiejętnością wyrażania swoich myśli na papierze. Jedna z najciekawszych książek, jakie czytałam, nie wpisująca się w żadne kanony i style. Spijałam każde słowo z kartek opowieści i im dalej brnęłam tym bardziej żałowałam, że książka ma zaledwie 200 stron.

Monika | 2016-04-18
Przeczytana: 2009 rok

Przejmująco smutna powieść portugalskiego pisarza, utrzymana w klimacie realizmu magicznego. Jest w niej coś z tego nostalgicznego smutku zwanego "fado", właściwego Portugalii, jest i "saudade" - związany z nim stan ducha. Ale jest i nadprogramowa dawka cierpienia, nie dla każdego znośna.

bela | 2011-05-04
Przeczytana: 04 maja 2011

z każdą stroną zmuszałam się do przeczytania następnej. Niestety, dobrnęłam do połowy - jak dla mnie nie do czytania!

tomasz | 2016-06-30

Pisałem o książce tutaj: http://my-lisbon-story.blogspot.com/2014/09/jose-luis-peixoto.html

Lennonkaa | 2012-11-21
Na półkach: Przeczytane, Nie polecam

Nudna, nie wnosząca nic w życie. Ciężko przebrnąć przez strony. Jenda z najnudniejszych książek jaką czytałam. Nie polecam

Chantel | 2013-09-29
Przeczytana: wrzesień 2013

nie dałam rady przebrnąć...

Ylienna | 2015-10-26
Przeczytana: 02 listopada 2015