Szklana huta

Wydawnictwo: Czarne, Prószyński i S-ka
Pistacia

W tych opowiadaniach czuć ciężar pracy fizycznej, która albo człowieka ściera w pył, albo wzmacnia tak, że nie skruszy go żadna siła. To gawędy o rodzinie, umieraniu i narodzinach. Frazy poetyckie pragną oddać zachwyt życiem. Wulgarność i chłód bijące czasami z tych opowieści być może potwierdzają tezę o postępującej dehumanizacji kultury i sztuki, degradacji rzeczywistości. Najważniejsza jednak jest przygoda, nawet jeśli wysuszy ją agonia. Bo co by nie mówić, to jednak cud, że się staliśmy, jesteśmy i wspólnie powoli przestajemy być... I piękna jest nadzieja, że może nigdy się nie skończymy? Tak jak gawędy o życiu i umieraniu.

[opis wydawcy]

desaparecido | 2013-02-07
Na półkach: * Polska, Przeczytane, 2010
Przeczytana: 28 grudnia 2010

Podobno są książki, których najlepsze części to grzbiet i okładki. Ta niewątpliwie do nich należy.

Pestilentia | 2014-01-23

Jedno bardzo dobre opowiadanie, reszta, jak na tego autora, przeciętna. Trochę mnie książka rozczarowała.

cisza_nocna | 2015-09-07

Nie mogę ocenić książki, której nie doczytałam, niestety nie dałam rady, szkoda mi było na nią czasu.

IvonaS | 2017-10-17
Przeczytana: 31 marca 2017

W kilkunasty opowiadaniach zbioru Szklanej huty, Daniel Odija daje upust pisarskiemu talentowi i pozwala sobie na pikantne opisy zaobserwowanej rzeczywistości. Opowiada przeróżne historie ludzi, których spotykamy często na swojej drodze. Każdy z bohaterów tej książki ma do opowiedzenia bardziej lub mniej ciekawą scenę ze swojego życia, Odija natomiast ubarwia narracje typowym dla siebie krwistym lub poetyckim językiem. Dzięki oryginalnemu stylowi i metaforom można jednak zanurzyć się w ten świat z lekką przyjemnością. Nie wszystkie z opisanych historii mnie zaciekawiły, przeczytałam je jednak rozkoszując się budowanym przez autora klimatem narracji.
Więcej: http://iwonas.blogspot.de/2017/03/rozbrojone-mysli.html

Magda | 2017-10-25