Antoni Gołębiarz i inne opowiadania o Holokauście

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Opowiadania napisane są prosto i przejmująco. Wojna, obozy, zagłada żydów są jedynie tłem kolejnych ludzkich historii, pełnych ciepła, zrozumienia, a nawet humoru. Wiele z nich rozgrywa się jeszcze przed wojną, we wczesnym dzieciństwie autora ukazując codzienne życie zwyczajnych ludzi w Polsce wielu narodów i religii.

| 2012-08-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wojna
Przeczytana: 2011 rok

Autor mieszka obecnie i pracuje w Nowym Jorku. Jest znanym fotografikiem współpracującym z magazynem „Newsweek”. Gotfryd urodził się i wychował w przedwojennej Polsce, w Radomiu, w średnio sytuowanej rodzinie żydowskiej. W czasie wojny stracił rodziców, przeszedł przez piekło kilku obozów koncentracyjnych. Ocalał, po wojnie zdołał odnaleźć rodzeństwo, wyemigrował do USA i stał się tam cenionym fotografem. Do Polski przyjechał ponownie w 1983 roku, by dla „Newsweeka” dokumentować wizytę Papieża. Wtedy też odbył własną pielgrzymkę do Radomia - śladami dzieciństwa i ludzi, których wtedy znał. Wizyta ta zaowocowała zbiorem opowiadań Antoni gołębiarz, który opublikował w roku 1991. Opowiadania napisane są prosto i przejmująco. Wojna, obozy, zagłada Żydów są jedynie tłem kolejnych ludzkich historii, pełnych ciepła, zrozumienia, a nawet humoru.

Coś było w tej książce (choć dokładnie nie umiem określić), że miało się ochotę tam być, mimo że są to czasy wojny.
Książka idealnie ukazuje jak...

Gosia | 2015-01-14
Berkenye | 2014-11-21