Chłopcy z Brazylii

Tłumaczenie: Mira Michałowska
Wydawnictwo: Wojciech Pogonowski
The Boys from Brazil
piotrex

Z okładki: Akcja "Chłopców z Brazylii" rozgrywa się w latach siedemdziesiątych. Słynny oprawca z Oświęcimia - doktor Mengele - chroniący się przed sprawiedliwością w brazylijskiej dżungli, realizuje przy pomocy grupy nazistów przerażający plan zgładzenia dziewięćdziesięciu czterech mężczyzn, skromnych urzędników, żyjących w różnych miastach Europy i Ameryki. Nic nie wskazuje na wzajemne...

Z okładki:

Nic nie wskazuje na wzajemne powiązania tych ludzi i nic - jak się zdaje - nie uzasadnia morderstw zaplanowanych i wykonywanych z zadziwiającą perfekcją.

Rozwiązanie zagadki wykracza poza wszelkie stereotypy gatunku i z pewnością zaskoczy każdego czytelnika.

LelandLester | 2015-08-21

Lata 70-te. Zaczyna się od tego, że młody Żyd z organizacji obrony Żydów, przebywając w Ameryce Południowej, natrafia na ślad grupy neonazistów, w tym samego doktora Josefa Mengele i dowiaduje się o jego planach, mogących zmienic losy świata.

Książka przedstawia fikcyjne wydarzenia, budowane wokół prawdziwej postaci Josefa Mengele, powiedziałbym takie - Historical-fiction. Mengele, zwany „pieszczotliwie” Aniołem Śmierci, gorąco popierał nazistów i przeprowadzał okrutne eksperymenty głównie na bliźniętach i karłach podczas wojny.

Dzieło Levin’a, znanego i cenionego przede wszystkim za ‘Dziecko Rosemary”, to rodzaj fantazji historyczno-politycznej. Książka parokrotnie wywoływała u mnie skojarzenia z serią o Bondzie, Ian’a Fleming’a: Łort-bezdusznik, wraz ze swoja Organizacją próbuje zmienic losy świata, a może go powstrzyma tylko jeden wybraniec. Wpływ na to miały także obrana konstrukcja i użyty język.

Skoro to głównie fikcja, popis wyobraźni autora, wydaje się, że powinna...

Agata_Adelajda | 2014-04-22

Powieść dzieje się w tym samym uniwersum, co Akta Odessy Forsytha. Tu również mamy tajemniczą organizację zrzeszającą byłych SSmannów; głównym bohaterem (negatywnym) opowieści jest doktor Mengele. Tak, ten sam Mengele, zbrodniarz wojenny, zwany aniołem śmierci. Ira Levin rozwinął wątek eksperymentów na bliźniętach, których dokonywał Mengele w obozie w Oświęcimiu. Część organizacji na czele z doktorem ma zamiar zlikwidować niemal stu urzędników w średnim wieku. Z pozoru nic mężczyzn ze sobą nie łączy, jednak łowca nazistów, Ezra Lieberman, podejmuje własne śledztwo.
Książka niestety jest ciężka do dostania, na domiar złego jedyne bodaj polskie wydanie jest pod względem edytorskim koszmarne - na stronie (co stronę!!!) może się znaleźć od jednego do trzech błędów, takich jak literówki, spacje nie w tym miejscu, etc. Znacznie zaburza to odbiór książki, a szkoda, bo historia jest przednia, co można było stwierdzić również po obejrzeniu filmu z Gregorym Peckiem.

Więcej recenzji na...

Sebastian | 2015-06-08

Levin w każdej książce porusza inny, ale jakże istotny, wątek. Zawsze zostawia nam na końcu ogromny znak zapytania. "Chłopcy", jak wszystkie jego książki, warto przeczytać.

Hari_Seldon | 2014-12-27
Przeczytana: 05 lutego 2015